Hiperinfliacija, elektros energijos tiekimas su pertrūkiais, maisto produktų ir medikamentų trūkumas nulėmė politinę krizę Venesueloje. Prezidento socialisto Nicolaso Maduro oponentai išėjo į gatves, o opozicijos lyderis Juanas Guaidó paskelbė save laikinuoju prezidentu. Jo kandidatūrą palaiko JAV ir Europa. Tiesa, situacijai kaistant N.Maduro tvirtina, kad J.Guaido šalį nuves tik iki karinio konflikto.
Politinių neramumų krečiamoje Venesueloje ypač padidėjo maliarija sergančių žmonių skaičius. Venesuelos centrinio universiteto tyrimų centro duomenimis, šalyje labai trūksta vaistų, reikalingų šiai ligai gydyti.
Faktai
Skaičiuojama, kad per pastaruosius porą metų Venesuelą dėl bado, medicinos pagalbos nebuvimo, augančio nedarbo ir nusikalstamumo paliko 3 mln. gyventojų.
„Man baisu“
Venesuelos opozicijos kontroliuojamo Nacionalinio Susirinkimo vadovas pareiškė, jog yra pasiruošęs perimti prezidento pareigas iš Nicolas Maduro, kurio inauguraciją antrai kadencijai daugelis Vakarų pusrutulio valstybių atmetė kaip neteisėtą. Parlamento pirmininkas Juanas Guaido šį pareiškimą išsakė didelei miniai, susirinkusiai Karakase kitą dieną po N.Maduro prisaikdinimo. Tačiau J.Guaido sakė, jog jam reikalingas visuomenės, ginkluotųjų pajėgų ir tarptautinės bendrijos palaikymas, kad jis galėtų perimti valstybės vadovo postą bei paskelbti naujus rinkimus. J.Guaido pabrėžė, kad tuo atveju, jeigu N.Maduro mandatas pripažįstamas neteisėtu, valstybės vadovo pareigos turi pereiti Nacionalinio Susirinkimo pirmininkui, kaip numato šalies Konstitucija.
„Daugelis mane palaiko už drąsą. Bet čia - ne drąsa. Man iš tiesų baisu. Baisu kasdien išeiti į gatvę, matyti sergančius, badaujančius šalies žmonės. Nors buvome klestinti šalis, turtinga išteklių. Kur esame šiandien? Žmonės neturi už ką nupirkti vaistų sergantiems vaikams. Jie miršta, milijonai bėga iš šalies. Man ne tas pats, kas laukia mano šalies“, - sako J.Guaido. Daugelis kaltina N.Madurą ir socialistų vyriausybę už padėties pablogėjimą šalyje. N.Maduro kaltina „imperialistus“, pvz., Jungtines Amerikos Valstijas ir Europą dėl „ekonominio karo“ prieš Venesuelą pradėjimo ir ekonominių sankcijų taikymo daugeliui Vyriausybės narių. Naftos kainų kritimas 2016 metais pagilino krizę.
Lemiamas vasaris
J.Guaido paragino vasario 12 dieną surengti naują demonstraciją ir sakė, kad taip pat bus dar viena demonstracija dėl humanitarinės pagalbos.
Kalbėdamas prie Europos Sąjungos atstovybės sostinės Karakaso rytuose, jis sakė, kad šis mėnuo „bus lemiamas“.
Režimo priešininkų ir šalininkų mitingai, vykę 10 km atstumu vienas nuo kito, sutraukė didžiules minias.
Anksti praėjusį šeštadienį paskelbtame vaizdo įraše generolas F.Yanezas pareiškė atmetantis N.Maduro „erzinantį ir diktatorišką valdymą“ ir pripažino J.Guaido laikinuoju prezidentu.
Pasak oro pajėgų strateginio planavimo direktoriaus, „90 proc. ginkluotųjų pajėgų neremia diktatoriaus“. Jo perbėgimas yra „skaudus smūgis“ N.Maduro, sakė Venesuelos ginkluotųjų pajėgų ekspertė Rocio San Miguel. Venesuelos oro pajėgos paskyroje „Twitter“ paskelbė F.Yanezo nuotrauką su prierašu „Išdavikas“.
Išgyvenęs tragediją
35 metų laikinasis J.Guaido yra vienas iš išgyvenusiųjų Vargas tragediją 1999 metais. Dėl smarkaus lietaus ir vėliau kilusių didžiulių purvo nuošliaužų ši įvardijama kaip viena kraupiausių istorijoje. „Po katastrofos mano šeima buvo benamiai, praradau daug draugų, bendramokslių ir nors vylėmės pagalbos iš valdžios, jos nesulaukėme. Tiksliau, šiai katastrofai nebuvo skiriamas pakankamas tuometinės valdžios dėmesys. Šimtai tūkstančių žmonių, netekusių artimųjų, namų, valdžios supratimu, turėjo kaip nors išsikapstyti patys. Dabar manau, tai buvo diena, kai supratau, kad noriu geresnės ateities savo šaliai. Tačiau jei noriu pokyčių, turiu ir pats juos inicijuoti, turbūt nuo to momento ir prasidėjo mano, kaip visuomenės veikėjo, kelias, kuris atvedė į politiką“, - sako J.Guaido.
Infliacija
Opozicijos kontroliuojamos Venesuelos nacionalinės asamblėjos duomenimis, iki 2018 metų lapkričio mėnesio infliacijos lygis per 12 mėnesių pasiekė 1 300 000 procentų. Praėjusių metų pabaigoje kainos padidėdavo dvigubai vidutiniškai kas 19 dienų. Infliacija Venesueloje išaugo, išrinkus prezidentu Nicolasą Maduro. Žmonės neįperka elementariausių maisto produktų ar higienos priemonių.
Trūksta maisto
Venesuelos žmonės badauja - tokios antraštės pastaruoju metu gana dažnai mirga tarptautinėje žiniasklaidoje. Aštuoni iš dešimties apklaustų žmonių 2017 m. sakė, kad pradėjo mažiau valgyti, nes namuose nėra maisto. Šeši iš dešimties sakė, kad jie eina miegoti alkani, nes neturi pinigų maistui. Tai atsiliepia šalies gyventojų sveikatai. Dauguma apklaustųjų (64,3 proc.) sakė, kad 2017 m. jų svoris nukrito – vidutiniškai 11,4 kg. Devyni iš dešimties žmonių negali sau leisti įsigyti įprasto maisto. Racione trūksta produktų, kuriuose gausu geležies, vitaminų ir kitų maistingųjų medžiagų.
Vaistai
Pastaraisiais metais Venesueloje ypač padidėjo maliarija sergančių žmonių skaičius. Visiškai kita padėtis yra kaimyninėse Lotynų Amerikos šalyse, kur sergamumas mažėja. 1961 m. Venesuela tapo pirmąja pasaulio valstybe, oficialiai nugalėjusia šią ligą. Dabar šalyje užfiksuoti susirgimo atvejai mažiausiai 10-yje iš 24 valstijų. Kanados ne pelno organizacija „Icaso“, remdamasi nutekintais vyriausybės ataskaitų duomenimis, pranešė, kad šalyje plinta sunki trečiadienė maliarija (
Plasmodium vivax). Venesuelos centrinio universiteto tyrimų centro duomenimis, šalyje labai trūksta vaistų, reikalingų maliarijai gydyti. Buvęs sveikatos apsaugos ministras Jose Felixas Oletta sakė, kad pagal prognozes pernai maliarijos atvejų padaugėjo 50 proc.
Tarp kitko
Vidutinis dienos atlyginimas šiuo metu yra apie 1,40 dolerio
Pernai rugpjūčio 16 dienos duomenimis Karakase 2,4 kg viščiuko kaina buvo 14 600 tūkst. bolivarų, atitinkančių 2,22 JAV dolerio. Tualetinio popieriaus rulonas kainuoja beveik 2 600 tūkst. bolivarų, kurių vertė – 40 JAV dolerio centų.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: