„Mums reikia šio mažmeninės prekybos draudimo,“ – prakalbo Australijos tabako kontrolės ekspertai. Australija tapo pirmąja šalimi, kuri uždraudė prekybą elektroninėmis cigaretėmis ne vaistinėse, nauji įstatymai įsigaliojo pirmadienį. Pagal reformas, šalyje bus uždrausta vietinė gamyba, tiekimas, komercinė nuosavybė ir reklama vienkartinių bei neterapinių elektroninių cigarečių, o tai reiškia, kad elektronines cigaretes bus galima įsigyti tik paprašius vaistininko, rašo „The Guardian“.
Nauji šią savaitę Australijos vėžio tarybos paskelbti tyrimai atskleidė, kad daugiau nei tūkstantis žmonių, kurių amžius svyruoja nuo dvylikos iki devyniolikos metų, kas savaitę pradeda naudoti elektronines cigaretes.
Priklausomybė išsivysto paaugliams
2023 metų ne pelno siekiančios organizacijos „Cancer Victoria“ ataskaita nustatė, kad jauniems žmonėms, kurie naudojo elektronines cigaretes, tris kartus dažniau išsivystydavo priklausomybė. „ABC News“ pranešė, kad kai kurios sveikatos grupės nerimauja, jog toks greitas taisyklių pakeitimas norint stabdyti priklausomybes, gali juos paskatinti grįžti prie tradicinių cigarečių.
Nauji šią savaitę Australijos vėžio tarybos paskelbti tyrimai atskleidė, kad daugiau nei tūkstantis žmonių, kurių amžius svyruoja nuo dvylikos iki devyniolikos metų, kas savaitę pradeda naudoti elektronines cigaretes.
Praėjusiųjų metų ataskaitoje „Cancer Victoria“ užfiksavo didžiausią elektroninių cigarečių vartojimo padidėjimą šioje amžiaus grupėje. Ataskaitoje taip pat buvo nustatyta, kad rūkymo rodikliai tarp 14–17 metų paauglių padidėjo pirmą kartą per daugiau nei du dešimtmečius.
Kovos su nelegalia prekyba
„The Guardian“ atkreipė dėmesį, kad nikotinų koncentracijos ir parduodami kiekiai bus griežtai kontroliuojami, cigaretės bus parduodamos paprastoje pakuotėje, o skonio variantai bus apriboti iki tabako, mentolio ir mėtos.
Šios naujausios reformos seka po įstatymų, priimtų kovo mėnesį, kurie uždraudė elektroninių cigarečių importą, nebent importuotojas turi licenciją ir leidimą. Tai buvo tik pirmoji vyriausybės plano dalis, sakė Prof. Becky Freeman, tabako kontrolės ekspertė iš Sidnėjaus universiteto.
„Mums reikia šio mažmeninės prekybos draudimo, kad įstatymai taptų veiksmingi ir kad būtų galima juos vykdyti“, – pasakojo B. Freeman.
Nuo pirmadienio federalinės institucijos, tokios kaip Australijos federalinė policija, Australijos pasienio tarnyba (APT) ir Terapeutinių prekių administracija (TPA), taip pat valstijų ir teritorijų sveikatos ir policijos institucijos, prižiūrės, kad būtų laikomasi įvestų taisyklių. TPA teigė, kad naujosios taisyklės leis lengviau kovoti su nelegaliu elektroninių cigarečių tiekimu, nes laboratoriniai tyrimai nebus reikalingi norint nustatyti, ar jos turi nikotino.
Skirtas milžiniškas finansavimas
Kvinslando vyriausybė praėjusiais metais priėmė įstatymus, suteikiančius sveikatos departamentui teisę vykdyti teisės aktų laikymosi kontrolę, įskaitant verslų reidavimą dėl nelegalių tabako veiklų.
Kvinslando sveikatos atstovas teigė, kad taip pat padidintas finansavimas pirmosios linijos vykdymo pareigūnams, siekiant pagerinti jų gebėjimus užtikrinti elektroninių cigarečių ir tabako įstatymų laikymąsi. Beveik 29 milijonai dolerių buvo skirti tyrinėti ir spręsti elektroninių cigarečių sukeliamą žalą.
Gavus itin gerą finansavimą, šiemet pavyko konfiskuoti beveik tris milijonus elektroninių cigarečių.
Žlugs verslai
Daugelis verslų, prekiaujančių elektroninėmis cigaretėmis, priešinasi reformoms. Kai kovo mėnesį buvo uždraustas importas, Naujosios Zelandijos internetinis elektroninių cigarečių pardavėjas pažadėjo ignoruoti naujus Australijos įstatymus. Praėjusią savaitę Australijos parduotuvių asociacija (APA) paskutines reformas pavadino „disfunkcine politika“.
APA teigė palaikanti alternatyvią tabako politiką, kurią antradienį paskelbė Koalicija. Tai yra mokestinė ir reguliavimo schema, panaši į tabako pertvarkas, kuri leistų elektronines cigaretes pardavinėti degalinėse ar parduotuvėse. APA generalinis direktorius Theo Foukkare‘as teigė manantis, kad nauji vyriausybės įstatymai sukurs „nekontroliuojamą juodąją rinką“.
Sidnėjaus CBD tabako parduotuvės savininkas, kuris savo tapatybės neatskleidė, pavadino įstatymus „nerealiais“ ir sakė, kad jie sukurs didelius finansinius iššūkius tabako parduotuvių verslams. „Jei nepardavinėsi elektroninių cigarečių, neteksi savo verslo.“
Nepilnamečiams reikės gydytojo recepto
Pagal naujus įstatymus, vykdymo priemonės bus nukreiptos į žmones ir verslus, parduodančius elektronines cigaretes, o ne į vartotojus. O baudos yra numatomos griežtos: asmenys, parduodantys neterapines elektronines cigaretes, rizikuoja iki septynerių metų kalėjimo ir 2,2 milijonų dolerių baudomis.
Iki įstatymo įsigaliojimo elektronines cigaretes įsigiję žmonės nebus baudžiami, jeigu turimas kiekis neviršys devynių vienetų. Tačiau ši lengvata galios tik aštuonis mėnesius.
Nuo liepos pirmos dienos, žmonėms, norintiems įsigyti terapines elektronines cigaretes, reikės pasikalbėti su savo gydytoju ir gauti receptą.
Nuo spalio pirmosios recepto nebereikės elektroninėms cigaretėms su nikotino koncentracija lygia ar mažesne nei 20 mg/ml. Tačiau jaunesniems nei aštuoniolikos metų asmenims vis tiek reikės recepto, nepriklausomai nuo preparato koncentracijos.
Komentaras:
Psichologas-psichoterapeutas prof. Gediminas Navaitis:
- Turbūt nebus žmogaus, tvirtinančio, kad bet kurios cigaretės yra vaistas. Todėl jas pardavinėti vaistinėse yra ganėtinai prieštaringa. Galima pažvelgti į elektronines cigaretes kaip į mažiau žalingą vartojimo būdą, nes bent jau jos negamina degimo produktų. Bet tai vis tiek nereiškia, kad mažiau žalingas produktas turėtų atsidurti vaistinėje. Analogas būtų, jeigu, įsivaizduokite, degtinę pardavinėjame Maximoje, o alų – vaistinėje. Visi įžvelgtų, kad tai yra labai komiška situacija. Turėtume atsižvelgti į tai, kad Australija yra labiau uždaras kraštas nei Lietuva – jos išorines sienas galima daug labiau kontroliuoti. O Lietuva yra Europos Sąjungos dalis, tad jos sienos yra nekontroliuojamos. Todėl pažiūrėsime, kas bus po metų, dvejų ar trejų ir tada galėsime atsakyti, ar Australijos sprendimas buvo sėkmingas, ar nieko iš esmės nepakeitė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: