Australija riboja elektronines cigaretes

Aneta Vaitkienė
2023-05-19
Tarp Australijos miestų jaunimo pramoginis garinamųjų cigarečių rūkymas (vadinamasis „veipinimas“) įgavo tokius mastus, kad tapo kone epidemija. Tad bus uždraustas, jo prekyba vaistinėse apribota, o pačiam produktui bus įvesti minimalūs kokybės standartai.
Australija riboja elektronines cigaretes
Tyrimai rodo, kad vienas iš šešių 14-17 metų australų, o iš vyresniųjų grupės (18-24 metų) – bent kas ketvirtas yra rūkęs „veipą“.

Paplito kaip pramoga
Garinamosios cigaretės Australijoje turėtų būti įsigyjamos pagal receptą, tačiau jų pramonė yra menkai reguliuojama, o juodoji rinka klesti. Problema įgijo tokį mastą, jog privertė šalies sveikatos apsaugos ministrą Marką Butlerį teigti, jog šie produktai sukuria naują nuo nikotino priklausomų žmonių kartą. Garinamosiose cigaretėse pašildomas skystis, kuriame paprastai yra nikotino, paverčiant jį garais, įkvepiamais rūkančiųjų. „Veipai“ plačiai vertinami kaip produktas, padedantis mesti rūkyti, tačiau Australijoje išpopuliarėjo kaip pramoginis produktas.
 
„Visiškai kaip ir su pačiu rūkymu... „Big Tobacco“ paėmė kitą priklausomybę sukeliantį gaminį, suvyniojo jį į blizgančią pakuotę ir pridėjo saldžių skonių, kad sukurtų naują nikotino priklausomų žmonių kartą“, – skelbdamas apie reformas, pasaulio žiniasklaidai kalbėjo M.Butleris.
 

„Mus apgavo“
„Veipai“ laikomi saugesniais už įprastas cigaretes, nes juose nėra kenksmingo tabako – Jungtinės Karalystės vyriausybė savo programoje „Swap to stop“ juos netgi dalina kai kuriems rūkaliams, norintiems atsikratyti šio žalingo įpročio. Tačiau sveikatos ekspertai išsako nuomonę, kad garai nėra visiškai saugūs – juose gali būti tam tikras kenksmingų priemaišų kiekis, o ilgalaikės jų naudojimo pasekmės dar neaiškios.
 
Australijos vyriausybė tvirtina, kad „veipai“ kelia grėsmę visuomenės sveikatai ir neproporcingai paveikia jaunus žmones, kurių daugelis anksčiau nerūkė. Tyrimai rodo, kad vienas iš šešių 14-17 metų australų, o iš vyresniųjų grupės (18-24 metų) – bent kas ketvirtas yra rūkęs „veipą“.
 
„O iš mano amžiaus žmonių tik kas septyniasdešimtas“, – pyksta 52 metų Australijos sveikatos apsaugos ministras. Jis žiniasklaidai yra minėjęs, kad garinamieji produktai yra sąmoningai skirti vaikams ir yra lengvai prieinami „greta saldainių ir šokolado plytelių“ mažmeninės prekybos parduotuvėse. „Veipai“, pasak jo, jau tapo „elgesio problema numeris vienas“ vidurinėse mokyklose. Kai kurios jų, Australijos žiniasklaidos duomenimis, net pradėjo montuoti garų detektorius mokinių tualetuose.
 
M.Butleris žada, kad federalinė vyriausybė bendradarbiaus su valstijų ir teritorijų vyriausybėmis dėl galimų nuobaudų už elektroninių cigarečių, išskyrus skiriamas pagal receptą, laikymą.
 
Reformos sugriežtina taisykles
Australijoje jau galioja vieni griežčiausių kovos su rūkymu įstatymų pasaulyje. M.Butleris savo laiku palygino naujas „veipus“ liečiančias reformas su tomis, kurios buvo taikomos siekiant sumažinti tradicinių cigarečių rūkymą.

 
Reformos apima vienkartinių garinimo įrenginių bei nereceptinių produktų importo draudimą. Legaliems garinimo produktams bus reikalingi receptai, jie turės turėti farmacinę pakuotę. Taip pat bus įvesti skonių, spalvų, nikotino koncentracijos ir kitų ingredientų apribojimai.
 
„Daugiau jokių kramtomosios gumos skonių, rožinių vienaragių ar „veipų“, apsimetančių teksto žymekliais, kad vaikai juos galėtų paslėpti savo pieštukinėse“, – sakė ministras. Tačiau jis pasiūlė vyriausybei taip pat palengvinti žmonėms, siekiantiems „teisėto gydymo“ – pamažu atsikratyti priklausomybės, – lengviau gauti receptą garinamajam produktui.
 

Baiminasi epidemijos
Keletas kitų pasaulio šalių, tarkim, Singapūras ir Tailandas, taip pat yra uždraudusios garinamuosius nikotino produktus, o Australijos vaistų reguliavimo institucija – Terapinių prekių administracija – naująją reformą aktyviai remia. Vėžio tarybos teigimu, tokie pokyčiai gali „atšaukti elektroninių cigarečių epidemiją ir užkirsti kelią istorijai pasikartoti su nauja australų karta“.
 
Tačiau kai kurie politikai, pramonės institucijos ir sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad Australija, priešingai, turėtų įstatymus švelninti. Antai, nacionalinės partijos lyderis Davidas Littleproudas anksčiau yra teigęs, jog šalis turėtų sekti Naujosios Zelandijos pavyzdžiu ir reguliuoti nikotino garus panašiai kaip cigaretes.
 
Karta be tabako
Federalinis įstatymas draudžia rūkyti visuose Australijos vyriausybės pastatuose, viešajame transporte, oro uostuose ir tarptautiniuose bei vidaus skrydžiuose.
 
Visose Australijos valstijose ir teritorijose yra uždrausta rūkyti transporto priemonėse su vaikais, kai kuriose uždarose viešose vietose, ypač daugumoje pagrindinių įmonių priklausančių darbo vietų ir daugumoje uždarų restoranų. Tabako gaminiai negali būti parduodami ar tiekiami jaunesniems nei 18 metų asmenims, tačiau nėra įstatyminio amžiaus juos vartoti.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

   S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

   VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...
   Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

   Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

   Gegužę prestižiniame tarpdisciplininiame mokslo žurnale „Nature“ buvo publikuoti gausaus tarptautinio mokslininkų kole...

   Budinti vaistinė


   Nėra paso – nebus ir vaistų

   Nėra paso – nebus ir vaistų

   Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

   razinka


   Sveika šeima


   Apie laimingiausią Lietuvos jaunimą kalba pasaulis

   Lietuvos jaunimas – laimingiausias pasaulyje, skelbiama Pasaulio laimės ataskaitoje. „Kaip, kodėl?“ – klausia užsienio žiniasklaida, stebisi ir patys lietuviai. Bene didžiausią indėlį, ieškant Lietuvos jaunimo laimės priežasčių, neseniai įnešė garsusis britų dienraštis „The Guardian&...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Pseudomokslas apie makalienę
   Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
   Apie ponią Frustraciją Mortenson
   Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
   Pats juokingiausias rašinys
   Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys

   Naujas numeris