Aleksis Tsipras: „Pasirašiau, bet netikiu...“

Evelina Machova
2015-07-20
Prieš pusmetį naujai iškeptas Graikijos premjeras Aleksis Tsipras (41) ugningomis kalbomis žarstė šviesesnio rytojaus pažadus graikams. Neva, jis jau tikrai nesitaikys su Europos Sąjungos spaudimu, verčiančiu graikus taupyti. Tačiau panašu, kaip juokauja prancūzai, Aleksiui teko suvalgyti savo skrybėlę...
Aleksis Tsipras: „Pasirašiau, bet netikiu...“
Aleksis Tsipras į politiką pasuko raginamas gyvenimo partnerės Bety Batziana. Tiesa, turbūt nė nesapnavo, kad jo ambicingos idėjos sukurti šviesesnį rytojų graikams bus taip sunkiai įgyvendinamos.

Faktas
Euro zonos šalių vadovai prieš savaitę sutarė su Graikija, kad ši įgyvendins mokesčių ir pensijų reformas mainais už naują finansinę paramą. Euro zona Graikiją svarsto paremti 40-50 mlrd. eurų. Europos šalys taip pat užsimena apie skolos restruktūrizavimą, kuris gali apimti paskolų terminų atidėjimą ir palūkanų įšaldymą, tačiau nesutinka sumažinti nominalios skolos.
Paskola būtų skiriama iš Europos stabilumo mechanizmo. Vasarį Lietuva į šį fondą pervedė 65,44 mln. eurų, o iš viso per penkerius metus į jį perves 327,2 mln. eurų. Sprendimą dėl paramos Graikijoje Lietuvoje priims Vyriausybė.
 

Neturi socialinių įgūdžių
Aleksis Tsipras, SYRIZA partijos lyderis, daugelio politologų nuomone, neturi tinkamų socialinių įgūdžių, profesionalumo ir net pakankamai patirties politikoje, kad tinkamai susidorotų su jo laukiančiomis užduotimis. Tiesa, sunku paneigti jo nuoširdų norą ištraukti Graikiją iš skurdo ir skolų, jo patriotiškumą ir svajonę ką nors pakeisti. Tiesa, dar sunkiau paneigti tai, kad jis neturi jokio konkretaus plano, kaip to pasiekti. Politikoje lengva pažadėti sugriauti tai, kas neveikia ar kas trukdo šaliai augti, tačiau A.Tsipras, politologų teigimu, akivaizdžiai nežino, ką galima pastatyti vietoje to, kas planuojama sugriauti.
Nepaisant visų grasinimų nesutikti su griežtu ES taupymo planu, kad „padykęs vaikas“ Graikija liktų euro zonoje, A.Tsiparis vis dėlto po juo pasirašė. Parlamentaras irgi, tačiau ruošiasi pirmalaikiams rinkimams.
 
Kovotojas iš prigimties
Jau paauglystėje A.Tsipras buvo prie barikadų – kovojo už teisę moksleiviams nuspręsti, ar lankyti pamokas. „Mes norime teisės patys spręsti, ar praleisti pamokas“, – sakė jis interviu televizijai, kai būdamas 17-os vadovavo sėdimajam streikui mokykloje. Prabėgus 23 metams jis vėl neigia taisykles.
Save jis vadina maksimalistu, be to, ateistu, kuriam didžiausia vertybė - šeima. Nors oficialiai ir neįregistravęs santuokos, A.Tsipras dvidešimt metų gyvena su partnere Bety Batziana bei augina du vaikus. Beje, jei ne Betty, kuri yra radikalių pažiūrų, A.Tsipras kaži ar būtų pasukęs į politiką. Artimų šaltinių teigimu, būtent Bety Aleksį įtraukė į politiką, nors tuo metu, kai jie susipažino, jis labiau domėjosi sportu, tiksliau, futbolu. Net ateitį siejo su šia sporto šaka. Tačiau po sudėtingos kelio traumos apie profesionalią sportininko karjerą Aleksiui teko pamiršti. Tuomet ir prasidėjo jo politinė karjera.
 

Klumpanti sveikatos sistema
Graikijos sveikatos priežiūros sistema patiria didžiulį spaudimą nuo prieš penkerius metus prasidėjusios pasaulinės finansinės krizės pradžios. Mainais už finansinę paramą iš Europos Sąjungos pasižadėjusi įvesti griežtą taupymo politiką, Graikijos valdžia nemažą dalį finansavimo jau pirmaisiais krizės metais nurėžė būtent sveikatos sistemai. Nuo 2013 iki 2015 metų planuota reorganizuoti sveikatos sistemą taip, kad būtų sutaupyti dar beveik du milijardai eurų.
Graikijos greitosios pagalbos medikai prabilo, jog Vyriausybės taupymo programa juos verčia rinktis, kurį ligonį gelbėti, o kurį palikti likimo valiai. Greitosios pagalbos medikai sako labiausiai dabar bijo dviejų rimtų iškvietimų vienu metu. Pasak medikų, kai kuriuose regionuose ir salose apkarpius išlaidas sveikatai liko vos po vieną medikų komandą ir vienas greitosios pagalbos automobilis maždaug 30 tūkst. gyventojų.
Premjeras prieš kelias savaites žadėjo, kad sveikatos apsaugos sistemos reformos - vienas svarbiausių jo vyriausybės uždavinių. „Kelerius metus trunkantis chaosas sveikatos sektoriuje tikrai neramina. Manau, kad kiekvienas gydytojas nusipelno oraus darbo, o pacientai - tinkamų paslaugų“, - ramino premjeras. Tiesa, medikai teigia jau nebetikintys valdžios pažadais.
 
Lietuvoje

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė praėjusią pareiškė, kad Lietuvos žmonės „neturi dengti graikų skolų“, ir išsakė abejonių, ar Graikijos parlamentas patvirtins reformas, kurias premjeras Aleksis Tsipras pažadėjo mainais į finansinę paramą.
Politikės nuomone, graikai „gyvena labai neblogai, bet ne taip daug laiko skiria darbui, kaip skiria Lietuvos žmonės“. Pasak jos, lietuviai, kurių pensijos mažesnės, neturi „subsidijuoti“ graikų.
„Čia yra Graikijos problema, graikai skolinosi ir turėjo galvoti, kai skolinosi. Žvelgiant iš Lietuvos pozicijų, esu įsitikinusi, kad mūsų žmonės neturi dengti graikų skolų“, - sakė L.Graužinienė.
Darbo partijai atstovaujanti parlamento vadovė sakė „labai abejojanti“, ar Graikijos parlamentas patvirtins reikalaujamas reformas. Pasak L.Graužinienės, jei planas visgi bus priimtas opozicijos balsais, „gali iškilti klausimas dėl vyriausybės likimo ir vėl viskas grįš į pradinį tašką“.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica