Airijos operacinėse kaupiasi voratinkliai

Darius Matas
2015-07-20
Kas penkta Airijoje esanti operacinė nenaudojama. Ekspertų teigimu, darbuotojų ir finansų trūkumas pažeidė ligoninių infrastruktūrą ir neigamai veikia pačią sveikatos priežiūros sistemą. Airijos ligoninių konsultantų asociacija pastebi, kad resursų trūkumas būdingas visos šalies sveikatos priežiūros įstaigoms.
Airijos operacinėse kaupiasi voratinkliai
Besitęsiantis nepakankamas ligoninių ir ypač psichikos sveikatos finansavimas Airijoje pažeidė pacientų priežiūros sistemą, sukėlė krizę sveikatos srityje.

Nepritraukia naujų specialistų
Tuščios darbo vietos registruojamos šimtais. Vykdoma daugybė darbuotojų pritraukimo strategijų, tačiau jos pritraukia vos vieną kitą, o kartais nei vieno naujo specialisto, pastebi Airijos ligoninių konsultantų asociacija (ALKA). Besitęsiantis nepakankamas ligoninių ir ypač psichikos sveikatos finansavimas pažeidė pacientų priežiūros sistemą, sukėlė krizę sveikatos srityje. Asociacijos atstovų teigimu, trūkstant lėšų, nepavyksta užtikrinti kokybiškų ir saugių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo, kurio nusipelno pacientai.
ALKA generalinis sekretorius Martinas Varlėjus komentuodamas priešlaikinį biudžetą, kuriame numatoma dar mažinti sveikatos apsaugos finansavimą įspėjo, kad jį priėmus galima tikėtis ekstremaliai neigiamų pasekmių. Medicinos įstaigos bus priverstos karpyti išlaidas, kad įstengtų įgyvendinti nerealius biudžeto reikalavimus. Tai privers valdžios atstovus bent trečdaliu mažinti dirbančiųjų atlyginimus, kurie nekinta jau trejus metus ir užtikrina naujų darbuotojų lygiateisiškumą. Asociacijos teigimu, naujai prie komandos prisijungusių darbuotojų atlygis bus bent penktadaliu mažesnis nei jų kolegų, kurie yra išdirbę ketverius metus.

 
Atlyginimas - vienas didžiausių
ALKA prezidentas dr. Gerardas Crottis pastebi, kad skubios pagalbos skyriuose jau dabar sudėtinga užtikrinti greitą ligonių priėmimą.
„Šių metų pradžioje vidutiniškai pacientams pagalbos tenka laukti ilgiau nei praėjusiais metais. Kitąmet minėsime valstybės šimtmečio jubiliejų, ar tai tikrai yra geriausia, ko galėjome pasiekti per amžių?“, - retoriškai klausia G.Crottis, kuris taip pat pažymėjo, kad jei nepavyks užtikrinti medicinos darbuotojų skaičiaus augimo, dar žiemą regėsime prastesnius rezultatus nei pernai, kai neštuvuose vienu metu laukdavo iki 600 pacientų.
Medikų emigracijos lygis puikiai parodo, kad Airijos sveikatos priežiūros sistema nėra tobula. Kodėl žmonės išvyksta, jei šalyje šimtai laisvų darbo vietų? Neseniai Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija atliko apklausą ir atsleidė, kad darbo užmokestis nėra pagrindinė priežastis. Medicinos darbuotojų atlyginimai šalyje išliko vieni aukščiausių Europoje, nors po ekonominio nuosmukio prieš šešerius metus, kasmet iki 2013 – ųjų metų sveikatos sektorius kasmet traukėsi keturiais procentais. Pernai vidutinis medicinos specialisto atlyginimas Airijoje siekė 164 494 eurus. Daugiau pajamų Europos Sąjungoje gali tikėtis tik Austrijos ar Liuksemburgo gydytojai.
 
Ribos darbo valandas

Žinoma, didelis darbo užmokestis privilioja norinčiųjų užimti laisvas vietas. Visgi ALKA atstovai tikina, kad pateikti skaičiai turi keletą neatitikimų. Kai kurios atlyginimo sumos pateikiamos bruto, o kai kurios – neto. Be to, darbo užmokesčio sistema kai kuriose šalyse visiškai skiriasi nuo Airijos, kur taikomi progresiniai mokesčiai, kai atskaitymai priklauso nuo gaunamų pajamų dydžio. Kuo daugiau uždirbi, tuo didesnę dalį sumoki valstybei. Tačiau dideli mokesčiai taikomi net gaunant sąlyginai mažus atlyginimus.
Airijos sveikatos paslaugos dažnai kritikuojamos dėl akivaizdžių struktūrinių problemų. Pavyzdžiui, darbo valandų apskaitos. Šalyje nėra griežto reglamento, kiek gali trukti darbo savaitė. Neseniai Europos komisija rekomendavo griežčiau numatyti medikų poilsio laiką. Pasitaiko atvejų, kai rezidentai ar jauni gydytojai verčiami dirbti po 24 valandas, po intensyvios dienos ne visada gauna minimalaus rekomenduojamo 11 valandų poilsio laiko. Sveikatos ministerija žada atsižvelgti į pastabas ir numatyti maksimalią 48 valandų darbo savaitę ir ne daugiau nei 24 valandas nenutrūkstamo darbo. Dirbti ištisą parą bus leidžiama tik kartą per savaitę, po tokios pamainos bus skiriama išeiginė.
Tačiau lieka klausimas, kas užpildys trūkstamas darbo valandas. Skaičiuojama, kad pernai sveikatos priežiūros specialistai vidutiniškai per savaitę dirbo 52 valandas.
 
Tarp kitko
Pacientų nepasitenkinimas Airijos sveikatos sistema ir paslaugomis per praėjusius metus ženkliai išaugo. Kaip skelbia dienraštis „Irish Times“, 2014 metais priskaičiuota beveik 20 tūkst. pateiktų skundų dėl sveikatos priežiūros paslaugų tiekėjų.
Remiantis kasmetine ataskaita, praėjusiais metais per savaitę gauta po apytikriai 400 skundų, o tai yra 50 proc. daugiau nei 2013 metais.
Padaugėjo ir pacientų prašymų dar kartą peržiūrėti pateiktus skundus jau po atliktų tyrimų. Pastarųjų 2014 metais buvo 216.
Ataskaita taip pat atskleidė, kad pagrindinės sritys, kurioms reiškiamas nepasitenkinimas ir nusiskundimai, – komunikacijos ir informacijos (3517 pareiškimai), saugi ir efektyvi medicininė priežiūra (2520) ir prieigos prie paslaugų (2130). 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica