Airiams tenka guolis ligoninės koridoriuje

Eimantas Šaulitis
2019-11-15
Airijos ligoninės „nepadoriai perpildytos“ – skundžiasi pacientų teisėmis besirūpinančios organizacijos. Tik ką sumuštas naujas rekordas – vienu metu paguldyti ant stalelių su ratukais galimybės gauti lovą ligoninėje laukė 679 pacientai. Tai antras didžiausias skaičius istorijoje ir kol kas blogiausias šiemet.
Airiams tenka guolis ligoninės koridoriuje
„Medicininių stalų krizė“ – taip Airijoje vadinama padėtis, kai ligoninių koridoriuose tampa ankšta dėl pasieniu suguldytų ligonių.

Pacientai – skudurinės lėlės
„Medicininių stalų krizė“ – taip Airijoje vadinama padėtis, kai ligoninių koridoriuose tampa ankšta dėl pasieniu suguldytų ligonių. Per naujausią krizę prasčiausia situacija buvo Korko universitetinėje ligoninėje. Čia lovos laukė šešios dešimtys pacientų. Vienas jų pasakojo, kad yra priverstas koridoriuje tūnoti beveik parą: „Esu vėtomas iš vienos gydymo įstaigos į kitą kaip skudurinė lėlė. Negaliu kaltinti ligoninės darbuotojų. Jie puikūs. Tačiau mane kankina skausmas, tikiuosi, kad manimi greit pasirūpins.“
 

Trūkstamų lovų skaičius nėra tiesiogiai proporcingas ligoninės dydžiui. Štai Pietų Tipereryje įsikūrusi viena mažiausių šalies ligoninių, tačiau ant medicininių stalų čia priėmimo laukia daugiau pacientų nei kai kuriose didžiausiose šalies ligoninėse. Airijos slaugytojų ir akušerių organizacijos pirmininkė Phil Ni Sheaghdha situaciją pavadino nepadoria. „Žiema dar nė neprasidėjo, o Airijos ligoninės jau užverstos“, - pastebėjo ji ir pridūrė, kad gydymo įstaigų personalas susiduria su nežmoniškomis darbo sąlygomis. Tuo metu pacientams kyla vis didesnė rizika.
Airijos sveikatos paslaugų tarnyba pranešime išsakė apgailestavimą, kad „pacientams tenka laukti priėmimo iš skubios pagalbos skyriaus į ligoninės palatą. Tačiau svarbu pažymėti, kad, priėmus sprendimą dėl paciento priėmimo, juo rūpinasi skubios pagalbos skyriaus darbuotojai, iki kol ligonis gali būti perkeltas į tinkamą ligoninės palatą, kur jam suteikiamas reikalingas gydymas“.
 
Politikai svaidosi kaltinimais
Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras bandė užglaistyti problemą ir pareiškė, kad laukiančiųjų eilės sparčiai tirpsta. Tačiau šalies premjerui teko atsakyti į Sinn Fein lyderio, Mary Lou McDonald priekaištus. „Esame liudininkai, kad jūsų prižiūrima sveikatos politika patyrė visišką nesėkmę. Jau aštuonerius metus nepavyksta padaryti jokio ženklaus proveržio kovojant su ratukinių stalų krize. Trys Fine Gael ministrai, įskaitant jus patį, o situacija nė kiek nepagerėjo“, - skundėsi opozicionierius.
 
Fianna Fail partijos atstovas Michaelis Martinas Vyriausybės reakciją į krizę pavadino „robotiška“, tad jai reikėtų iš esmės permąstyti veiksmus. Esą žioji didžiulė praraja tarp to, ką Vyriausybė teigia, ir „realybės, kurią patiria ligoninėse dirbantys gydytojai bei slaugytojai, ligoniai bei jų šeimos“. M.Martinas teigia, kad šalies ligoninėse neužpildyta tūkstančiai darbo vietų. Skubios medicinos asociacija jau skaičiuoja, kad dėl šių darbo organizavimo klaidų kasmet miršta 350-400 žmonių. „Man tai patvirtino patyrę autoritetingi specialistai iš Korko universitetinės ligoninės. Jie pripažino, kad dalis ratukinės krizės metu ligoninėje apsilankiusių pacientų mirs dėl perpildytų ligoninių ir uždelsto gydymo“, - sakė politikas.  
Leo Varadkaras atsikirto, kad M. Martino „visažiniškumui nėra ribų“, ir priminė, jog jis pats buvo Vyriausybės, kuri sumažino lovų skaičių ligoninėse, narys. „Jūs turėtumėte nusileisti ant žemės, kalbėdamas šia tema“, - pridūrė kritikos neapsikentęs Airijos premjeras.

 
Tolesni veiksmai
Tiesa, ne visur ir medicininių stalų pakanka. Žiniasklaidoje pasirodė nuotraukos, kuriose matyti ant grindų gulintys pacientai. Psichinės slaugos asociacijos atstovai pastebi, kad psichikos sveikatos paslaugos apleistos nuo prieš dešimtmetį buvusios ekonominės krizės laikų. Jie taip pat teigia, kad apie problemą žino visi Vyriausybės darbuotojai. Tik niekas nesiima jos spręsti.
Airijos ligoninėse daug metų didėja pacientų, kuriems reikia stacionaraus gydymo, skaičius. Iki šių metų rugsėjo daugiau nei milijonas žmonių apsilankė skubios pagalbos skyriuose. Tai 3 proc. daugiau palyginti su praėjusiais metais. Beveik 263 tūkst. pacientų buvo priimti tolesniam gydymui. Po paskutinės krizės sveikatos ministras Simonas Harisas suplanavo pokalbius su kiekvienos ligoninių grupės vadovu.
 
Ministras teigia, kad šiai žiemai numatytas 26 mln. eurų finansavimas skubios pagalbos skyriams tenkančiai naštai palengvinti. Politiko atstovas spaudai žurnalistams sakė, jog kiekvieno ligoninių grupės vadovo bus prašoma pateikti nuomonę, kaip nemaloni tendencija išsikerojo iki tokio lygio ir kaip jie planuoja panaudoti papildomas lėšas pacientų gerovei.

 
Tarp kitko
Dalis dar pavasarį pasamdytų medikų negali iki šiol pradėti darbo dėl Sveikatos ministerijai taikomo embargo. Bent jau taip tvirtina nepriklausomu politiku besivadinantis Tommy Broughan. Pasak jo, premjeras klaidina parlamentą. Vyriausybė embargo galiojimą neigia, bet pripažįsta, kad buvo įvesta „laikina kontrolė“. Antai L.Varadkaras tvirtina, kad sveikatos sektoriuje šiuo metu dirba 15 tūkst. daugiau žmonių nei prieš dvejus trejus metus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica