Afganistane moterims draudžiama ir sirgti, ir gydyti

Miglė Petkutė
2024-12-13
„Moterų praradimas šalies sveikatos sektoriuje sukels papildomų problemų. Mes neturime tiek vyriškos lyties gydytojų, kad per artimiausius metus galėtume užpildyti gydytojų ir kitų medicinos darbuotojų trūkumą“, – įspėja buvęs Afganistano sveikatos ministras Wahid Majrooh, Talibanui uždraudus moterims studijuoti mediciną.
Afganistane moterims draudžiama ir sirgti, ir gydyti
Talibano Sveikatos ministerija informavo medikus rengiančias institucijas apie naują įsakymą, draudžiantį merginoms ir moterims studijuoti slaugą, akušeriją, medicinos mokslą ir odontologiją.

Žinia tarsi iš niekur
 
Antrakursė slaugos programos studentė Khadija buvo sukrėsta, kai viena jos bendrakursių pasidalijo informacija programėlėje „WhatsApp“– Talibanas planuoja uždrausti merginoms mokytis būti slaugėmis ar akušerėmis.
 
„Kitą rytą mums buvo uždrausta lankyti paskaitas. Verkiau kartu su bendrakursėmis, bet negalėjome nieko padaryti“, – pasakojo Khadija, sakydama, kad dveji mokslo metai tapo bereikšmiai.
 
Talibano Sveikatos ministerija informavo medikus rengiančias institucijas apie naują įsakymą, draudžiantį merginoms ir moterims studijuoti slaugą, akušeriją, medicinos mokslą ir odontologiją, rašo „Voanews“.
 
Tai buvo antras kartas, kai Khadijai uždrausta lankyti universitetą. Prieš pradėdama studijuoti slaugą, ji dvejus metus mokėsi ekonomikos Kabulo universitete. Pirmas kirtis įvyko 2022 metų gruodį, kai Talibanas uždraudė moterims gauti universitetinį išsilavinimą. Sprendimas buvo pagrįstas tikėjimu, kad universitete studijuojančios moterys nesugebėjo atitikti joms keliamų lyties bei aprangos reikalavimų.

 
Tačiau studentės greitai atrado spragą sistemoje. Dar dvejus metus Talibanas leido moterims gauti išsilavinimą studijuojant medicinos krypties profesijas, tačiau ir šis leidimas buvo panaikintas.
 
„Po to, kai man buvo uždrausta mokytis universitete, galvojau, kad galėsiu įgyti slaugytojos specialybę, – kalbėjo Khadija. – Bet dabar nebegalėsiu to pasiekti. Visos mano svajonės sugriautos dar kartą.“
 
Kita slaugos studentė, kuri kalbėdama su žiniasklaida paprašė neatskleisti jos vardo, sakė, kad slaugos studijos jai buvo paskutinė galimybė įgyti aukštąjį išsilavinimą.
 
„Talibanas uždraudė tęsti politikos mokslus universitete, todėl perėjau į slaugos studijas, o dabar nebegaliu mokytis ir šios specialybės“, – skundėsi mergina.
 
Nuo tada, kai 2021 metais pradėjo valdyti Afganistaną, Talibanas iškėlė itin daug suvaržymų moterims įvairiose srityse. Joms draudžiama gauti aukštąjį išsilavinimą, dirbti vietinėse ir tarptautinėse organizacijose ir netgi lankytis parkuose, viešose prausyklose bei grožio salonuose.
 
Grėsmė sveikatos sektoriui
 
Afganistanas šiuo metu yra paskutinis tarptautiniame moterų taikos ir gerovės lygio sąraše. Jungtinių Tautų Organizacija įvardijo, kad uždraudus moterų įdarbinimą šalis prarado apie milijardą dolerių arba 5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto.
 
Viena iš Kabulo medikų ruošimo instituto dėstytojų, kuri irgi paprašė neviešinti tapatybės, pristatė situaciją iš mokymo įstaigos darbuotojų pusės.
„Dabar visos dėstytojos bus priverstos likti namie. Tai palauš jas ir jų šeimas finansiškai ir, žinoma, itin smarkiai paveiks visą Afganistano ekonomiką“, – įsitikinusi ji.
 
Ji taip pat sakė nežinanti, kodėl Talibanas nusprendė vykdyti tokius sprendimus: „Jeigu juos argumentuojame pasitelkdami religiją, kodėl Afganistanas taip skiriasi nuo kitų islamo tikėjimą išpažįstančių šalių?“
W.Majrooh kalbėjo, kad nuo 2021 metų dėl draudimų mokytis medicinos studijų nepabaigė nė viena moteris. Jis taip pat pabrėžė, kad nemažai moterų nusprendė palikti gimtinę ir emigruoti.

 
„Moterų praradimas šalies sveikatos sektoriuje tik sukels papildomų problemų. Mes neturime tiek vyriškos lyties gydytojų, kad per artimiausius metus galėtume užpildyti gydytojų ir kitų medicinos darbuotojų trūkumą“, – kalbėjo buvęs ministras.
 
Islamo bendradarbiavimo organizacija paskelbė pranešimą, teigiantį, kad šis netikėtas sprendimas sukėlė daug neaiškumų ir nusivylimo.
„Talibano įsakymas ne tik drastiškai sumenkina Afganistano moterų teises, bet ir sukelia didžiulį pokytį šalies medicinos srityje. Dabar sektoriaus laukia daug grėsmingų pasikeitimų“, – buvo rašoma pranešime.
 
Jungtinių Tautų pagalbos misija Afganistane įspėjo apie žlugdantį sprendimo poveikį sveikatos sektoriui. Organizacijos pranešime teigiama: „Jeigu įsakymas pradės veikti, bus dar labiau pažeistos moterų teisės į švietimą ir gydymą, pabloginant ir dabar esamą prastą vietinės medicinos situaciją.“
 
JAV atstovė Afganistano moterims Rina Amiri socialiniame tinkle „X“ piktinosi, kad šis sprendimas siekia visiškai išnaikinti moteris užkertant joms kelią gauti reikalingą medicininę priežiūrą nėštumo laikotarpiu bei atsiradus kritinėms sveikatos problemoms.

 
Moterys negaus gydymo
 
Naujasis įsakymas dar labiau pablogina situaciją, nes sausio mėnesį jau buvo įvestas draudimas moterims lankytis pas vyriškos lyties gydytojus. Uždraudus moterims studijuoti mediciną, jos buvo visiškai atskirtos nuo profesionalios medicininės pagalbos ir bus verčiamos ieškoti gydymo būdų savarankiškai arba nelegaliai, rašė „Wionews“.
 
Studentė Saba (vardas pakeistas) pasakojo, kad nuo mažens svajojo būti gydytoja ir studijų laikotarpis Kabulo universitete jai buvo svajonės išsipildymas. Tačiau universiteto durys buvo užtrenktos. Saba pasakojo, kad įstatymo paskelbimo rytą ji jau buvo universitete, nes į paskaitas atėjo anksčiau.
 
„Buvau pirmoji, kuri įėjo į universitetą. Ramiai mokiausi, nes tą dieną turėjau egzaminą. Po kelių valandų pastebėjau bendrakurses, kurios buvo sulaikytos prie universiteto durų – joms nebuvo leidžiama įeiti“, – skaudžią situaciją prisiminė buvusi studentė.
 
Tačiau didžiausią šoką mergina patyrė, kai pro šalį einantys Talibano operatyvininkai ją pastebėjo ir suvokė, kad viena studenčių sugebėjo pakliūti į universiteto vidų.
 
„Jie nustebo, kai mane pamatė, nes nežinojo, kad atėjau gerokai anksčiau, – pasakojo Saba. – Puikiai atsimenu jų žodžius: „Eik lauk, nuo šiandien tau nebėra vietos universitete ir niekada čia negrįši“. Talibano operatyvininkai apsupo universitetą tikrindami, kad nė viena studentė neperžengtų mokslo įstaigos slenksčio. Jaučiausi, tarsi būčiau teroristė.“
 
Studentė apžvelgė situaciją iš dar liūdnesnės pusės, aiškindama, kad dabar bijo susirgti, nes nebegalės gauti medicininės pagalbos.
 
„Jei moterys susirgs, jos nebegalės būti apžiūrimos vyrų gydytojų. Dėl šios priežasties moterys mirs negaudamos joms reikalingo gydymo. Liūdniausia yra tai, kad net nebegalime būti pacientėmis, ką jau kalbėti apie svajones tapti gydytojomis“, – teigė Saba.
 
Pagal šį įsakymą moterims draudžiama gauti reikalingą gydymą, išskyrus jeigu procedūros metu su ja bus vyriškos lyties palydovas. Tai kelia susirūpinimą, kad siekiant išgelbėti savo sveikatą ir gyvybę dar daugiau moterų bus priverstos susituokti.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

      R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

      Neatsiejamas Palangos reabilitacijos ligoninės veidas – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Romantė Aleknavičienė priė...
      R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

      R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

      „Jeigu dabar reikėtų rinktis profesinį kelią, turbūt rinkčiausi muzikos terapiją“, - šypsosi penkiasdeši...

      Budinti vaistinė


      Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

      Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

      Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...
      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...

      razinka


      Sveika šeima


      Žiemos garderobo ABC

      Vaikų sveikatos specialistai susirūpinę: esant nepastoviems orams, vaikai dažnai aprengiami netinkamai. Net ir esant pliusinei temperatūrai, darželių žaidimų aikštelėse mažieji aktyviai juda vilkėdami žieminius kombinezonus, o šildomose patalpose vilki storus megztinius. Medikai įspėja vaikų nerengti pernelyg šil...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Rauginto agurkėlio sindromas
      Henrikas Vaitiekūnas Rauginto agurkėlio sindromas
      Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
      Marius Čiurlionis Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
      JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?
      Rimas Jankūnas JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?

      Naujas numeris