Raminta Beržanskytė: audimas man – savotiška meditacija

Mantas Jusis
2022-08-08
Raminta Beržanskytė – tekstilės menininkė ir dizainerė. Dažo audinius ir siūlus natūraliais dažais pagamintais iš augalų, pati audžia. Keliauja po pasaulį, mokosi senųjų amatų, savo studijoje Vilniuje ne tik kuria, bet ir kitus edukuoja senųjų amato paslapčių.
Raminta Beržanskytė: audimas man – savotiška meditacija
„Ne kartą yra buvę, kai atsisėdu prie staklių, o galva pilna minčių. Tad audimas nuramina, dažnai ir geriausias savo idėjas sugalvoju beausdama. Man tai kartu ir terapijos seansas“, – sako tekstilės menininkė ir dizainerė Raminta Beržanskytė.

- Koks buvo kelias iki to, kai dažymas natūraliais dažais tapo pagrindine veikla?
- Studijuojant Vilniaus dailės akademijoje turėjome tekstilės marginimo paskaitą. Viena užduočių buvo susipažinti su dažymu augalais. Ten gavau šios technikos pagrindus. Vėlesniais studijų metais šis dažymas grįždavo vienokia ar kitokia forma. Tuo metu tai buvo papildoma veikla šalia studijų meno kūriniams praturtinti. Vėliau mokiausi savarankiškai, žinias gilinau ir magistro studijose. Dar skrisdavau į mokymus. Netrukus keliausiu į Prancūziją pas mokytoją iš Malio. Jo mokymai vyksta Malyje, Balyje, Amerikoje.
 
- Papasakokite apie savo įspūdžius iš mokymų Japonijoje? Kaip juose atsidūrėte?
- Magistro studijų metu pristatant darbus reikia pateikti analogų analizę. Rinkau žinias apie įvairius pasaulio menininkus ir dizainerius, kurie dirba su dažymu augalais. Kartą viena grupiokė paklausė, ar nebandžiau jiems parašyti. Tokių minčių tikrai nebuvo. Ir tada, po poros savaičių, į mano Instagram paskyrą vienas tų menininkų pats man parašė. Jam patiko mano darbai su linu, pasirinkta technika, kad dažau su mėlžole. Taip su juo pradėjome bendrauti. Tuo pat metu pamačiau, jog Kultūros taryba skirsto edukacines stipendijas. Su kolega užpildėme paraiškas, gavome finansavimą ir išvykome į Japoniją. Šis mokytojas ir dirba, ir gyvena tradiciniame japoniškame namuke, kur net durys nerakinamos, tiesiog stumdomos. Tad ne tik pasimokėme dažymo technikos, bet pajutome ir Japonijos kaimą. Juk nedažnai pasitaiko pagyventi name, į kurio kiemą kartais užsuka ir beždžionės.
 

- Svečiavotės kardinaliai skirtingoje šalyje, su savita kultūra ir tradicijomis. Gal teko patekti į kokią nors juokingą ar kuriozinę situaciją, kurią atsimenate ir šiandien?
- Tradiciniai japoniški namai yra visai kitokie nei mūsų. Stumdomos durys, visą namą galima apeiti ratu. Jame įrengta daug techninių dalykų, kurie yra paslėpti. Mes visą laiką būdavome trise su mokytoju, kuris laukdavo, kada nustosime dirbti ir eisime miegoti, bet juk negalime eiti miegoti, reikia dirbti, mokytis... Vieną kartą mums pavyko jį įkalbėti, kad eitų miegoti, o mes užgesinsime šviesas, viskas bus gerai. Ir nutiko taip, kad trise daugiau nei valandą ieškojome jungiklio šviesai išjungti. Galop jo neradę išsukome lemputę... Mokytojo žadinti nenorėjome, o turbūt ir nebūtume radę, nes namas toks painus, tad net nežinojome, kur yra jo kambarys. Ryte mokytojas mums nieko nesakė – japonai labai mandagūs.


 
- Kokios dažymo technikos mokėtės Japonijoje?
- Mokėmės dirbti su mėlynais dažais, su indigo. Iš augalinių dažų tai – viena sudėtingiausių technikų. Reikia ir augalą užauginti, jį specialiai paruošti fermetuojant.
Mokėmės ir katazome technikos. Jai jau per penkis šimtus metų. Iš specialaus popieriaus išpjaunamas trafaretas, pagaminama speciali pasta iš ryžių, ja tepama per popierių ant audinio, audinys merkiamas į dažus. Ten kur buvo pasta lieka balta, o kur jos nėra audinys nusidažo mėlynai.
 
- Jums tenka rekonstruoti ir senovinius drabužius. Gal ir šios veiklos pradžia slepia įdomią, lyg iš filmo istoriją?
- Viskas prasidėjo laisvalaikiu per pažįstamus, vėliau buvo ir studijų dalis, o dabar priklausau gyvosios istorijos klubui „Leitgiris“. Tapusi jo nare pradėjau ieškoti senesnių dažymo receptų, skaityti straipsnius ir galvoti, kokius augalus žmonės galėjo tuo metu naudoti. Būna ateina pas mane žmogus ir sako rekonstruoju tokio ir tokio amžiaus, tokios genties drabužius, tada kalbame, ar audinys gali būti paprastesnis, ar turėtų būti prabangesnis. Nuo to priklauso ir audeklo spalvos. Neturtingo žmogaus drabužis negali būti mėlynas ar raudonas.
 
- Papasakokite daugiau apie luomo ryšį su drabužių spalvomis. Kokių spalvų drabužius nešiojo didikai, vidurinė klasė ir prastuomenė?
- Prabangiausios spalvos buvo mėlyna ir raudona. Mėlyna spalva išgaunama sunkiai, o procesas keblokas. Reikėdavo augalus specialiai auginti, apdoroti ir net tris mėnesius fermentuoti. Raudoną spalvą dažniausiai išgaudavo iš dažinės raudės šaknų, kurių reikėdavo itin daug. Šių brangių dažų išeiga irgi didelė bei nuolatinis pavojus ką nors ne taip padarius vietoj raudonos gauti rudą.

O pati prabangiausia iš spalvų buvo ir tebėra purpurinė, dar vadinama karališkuoju purpuru. Su ja yra galybė įvairių istorijų. Pradedant tuo, kad ji išgaunama ne iš augalų, bet moliuskų. Jų irgi reikia pririnkti itin daug.
 
- Ar turėjome purpurinės spalvos Lietuvoje?
- Nepasakyčiau... Moliuskai gyvena Viduržemio jūros pakrantėse. Neužtenka juos tik išvirti dar reikia ir fermentuoti. Istorijoje būta momentų, kai šios spalvos drabužį galėjo nešioti tik popiežius, vienintelis žmogus Europoje. Tad į Lietuvą ši spalva nelabai galėjo atkeliauti. Mano žiniomis pasaulyje yra tik vienas žmogus, kuris tuo užsiima, bet ir jam prireikė penkiolikos metų, kol ją išgavo.
 
- Papasakokite apie juostas, kurias audžiate.

- Užsiimu istorinėmis rekonstrukcijomis, tad nusprendžiau pabandyti, o paskui ir išmokti austi juostas drabužiams ar skraistėms apsiūti. Juostas galiu austi visur, nes nereikia audimo staklių. Su kaladėlėmis galiu išausti visokiausius net ir sudėtingus raštus.


 
- Ausdama galbūt ir savotiškai atsipalaiduojate, pailsite?
- Taip, nes tai savotiška meditacija. Ne kartą yra buvę, kai atsisėdu prie staklių, o galva pilna minčių. Tad audimas nuramina, dažnai ir geriausias savo idėjas sugalvoju beausdama. Man tai kartu ir terapijos seansas. Bet jei būnu pikta ar liūdna, tada geriau neausti, nes tik siūlai vejasi ir dar labiau pyktis kyla.
 
- O koks jūsų santykis su juostų vijimu?
- Labai priklauso ir nuo juostos. Vienos juostos paprastos, o kitas galima vyti tik prieš akis turint schemas, nes rašto mintinai tikrai neišmoksi. Šalia vijamos juostos laikau pasidėjusi kompiuterį, kad ko nors nepraleisčiau, nes tada tektų ardyti. Audžiant tokiu būdu to jau meditacija nebevadinčiau, o darbu, kuris man, tiesą sakant, kartais labai patinka ir padeda pailsėti.
 
- Kur ir kaip būtų galima pamatyti daugiau jūsų darbų ar net ir užsisakyti kurtų drabužių, dažytų siūlų, vytų juostų?
- Mane galima rasti Facebook‘e Forests & Meadows arba instagrame forests.and.meadows.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Visuomenės sveikatos biure darbas veja darbą

  Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (AVSB) užsiima visapusišku miesto gyventojų sveikatingumo skatinimu. Atėjęs ruduo, biuro darbuotojus paskatino ypatingą dėmesį skirti judėjimo svarbai. Neseniai alytiškiai raginti nužingsniuoti kuo daugiau žingsnių.   

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ar amerikiečiai pažabos nutukimo epidemiją?

  Pastaraisiais metais JAV padaugėjo nutukimu sergančiu asmenų. Visgi, gydant šią ligą netrūksta teigiamų pokyčių. JAV žiniasklaidos teigimu, „Eli Lilly“ preparatas „Mounjaro“ šių metų pabaigoje greičiausiai bus patvirtintas kaip naujas nutukimui gydyti skirtas vaistas.     ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris