Lady Gaga: lėtinis skausmas – ne juokas

Miglė Petkutė
2024-09-16
„Smegenys sakė: užtenka, nebenoriu daugiau apie tai galvoti, nenoriu daugiau to jausti,“ – sakė JAV dainininkė, dainų autorė, prodiuserė Stefani Joanne Angelina Germanotta, geriau žinoma kaip Lady Gaga. Neseniai atlikėja prabilo apie naują gyvenimo etapą, kuriame lėtinio skausmo valdymas tapo viena svarbiausių užduočių.
Lady Gaga: lėtinis skausmas – ne juokas
„Erzina, kai žmonės netiki, kad fibromialgija yra tikra. Žmonės turėtų būti empatiški ir suprasti, kad lėtinis skausmas – ne juokas. Tai kasdienis dienos pradėjimas nežinant, kaip jausiesi jai įsibėgėjus“, – žurnalui „Vogue“ sakė Lady Gaga, suvaidinusi netrukus kino ekranus pasiesiančiame filmo „Joker“ tęsinyje „Joker: Folie a Deux“.

Netiki simptomais
 
Atsisakiusi kanapių vartojimo ir pasirinkusi sveikesnį gyvenimo būdą Lady Gaga ne tik rado būdų suvaldyti skausmą, bet ir atvėrė duris naujam kūrybiniam potencialui bei asmeninei laimei, rašo „US Weekly“.
 
Lėtinis skausmas – tai sveikatos problema, su kuria susiduria daugybė žmonių, tačiau kai tai paliečia tokią ikoną kaip Lady Gaga, jis tampa dėmesio centru ne tik medicinos, bet ir popkultūros pasaulyje. Jau nuo 2013 metų, kai dėl lūžusio klubo teko atšaukti dalį turo „Born This Way“, Lady Gaga viešai ėmė kalbėti apie ją kamuojantį skausmą. 2017 metais pasirodęs dokumentinis filmas „Gaga: Five Foot Two“ atskleidė dar daugiau – atlikėja kovoja ne tik su fiziniu skausmu, bet ir su emocine įtampa, kurią sukelia prasta sveikatos būklė.
 

Lady Gaga pasakojo ir apie fibromialgiją – lėtinę ligą, kuri pasireiškia raumenų bei kaulų skausmais, nuovargiu, miego, atminties ir nuotaikos sutrikimais. Liga tapo nuolatiniu jos palydovu ir netgi privertė atšaukti kai kuriuos turus. Fibromialgija – viena tų ligų, kurių priežastys iki šiol nėra visiškai suprantamos. Manoma, kad ją sukelia smegenų signalų sutrikimai, keičiantys nervų sistemos reakciją į skausmą. Liga dažniausiai prasideda po traumos, infekcijos ar emocinio šoko. Tai gali turėti stiprų neigiamą poveikį gyvenimo kokybei, apsunkinant kasdienes veiklas ir socialinį gyvenimą.
 
Diagnozuoti fibromialgiją yra sudėtinga – dažnai praeina daug metų, kol nustatoma ši diagnozė. Dėl to pacientai neretai susiduria su visuomenės stigma ir netikėjimu simptomais. „Erzina, kai žmonės netiki, kad fibromialgija yra tikra, – prieš keletą metų sakė Lady Gaga interviu žurnalui „Vogue“. – Žmonės turėtų būti empatiški ir suprasti, kad lėtinis skausmas – ne juokas. Tai kasdienis dienos pradėjimas nežinant, kaip jausiesi jai įsibėgėjus.“
 
Atsisakė narkotikų
 
Lady Gaga interviu Oprah Winfrey pasakojo apie patirtį, kai suprato, kad patiria panikos priepuolį, rašė „Harper's Bazaar“. „Visas kūnas pradėjo dilgčioti ir ėmiau šaukti. Buvau ligoninėje. Sunku apibūdinti, ką tai reiškia, išskyrus tai, kad pirmiausia pradedi jausti dilgčiojimą nuo galvos iki kojų, o tada nutirpsti. Smegenys sakė: užtenka, nebenoriu daugiau apie tai galvoti, nenoriu daugiau to jausti. Ir staiga tu nebeatskiri, kas yra tikra, o kas – ne.“
 
2022-aisiais turo „Chromatica Ball“ metu Lady Gaga pirmą kartą per ilgus metus jautėsi kur kas geriau – jos beveik nekankino skausmai. Šis proveržis žymėjo esminį lūžį jos kelionėje sveikesnio gyvenimo link. Atlikėja atvirai prisipažino, kad daugelį metų kanapės buvo pagrindinė jos priemonė skausmui malšinti, tačiau dabar ji nusprendė atsisakyti šio įpročio ir ieškoti sveikesnių alternatyvų. „Jau kelerius metus nerūkau marihuanos. Aš pasikeičiau. Labai, – pasakojo atlikėja, pridurdama, kad naujasis jos albumas atspindi šį gyvenimo laikotarpį. – Dabar mano gyvenimas – laimingesnės patirtys, o ne skausmas.“
 
Pasak ekspertų, fibromialgija yra recidyvuojanti liga, kurios simptomai gali periodiškai pablogėti arba pagerėti. Lady Gaga patirtis rodo, kad gyvenimo būdo pokyčiai gali turėti didelę įtaką simptomų kontrolei. Nors atlikėja neatskleidė visų priemonių, kurias ji naudoja skausmui malšinti, akivaizdu, kad jos sprendimas atsisakyti kanapių buvo sėkmingas.
 
Išgelbėjo mylimasis

 
Lady Gaga ne tik atrado naują kelią į sveikatą, bet ir sutiko gyvenimo meilę. Pernai liepą ji susižadėjo su verslininku Michael Polansky, kuris nuo pat jų santykių pradžios rodė milžinišką palaikymą ir pasitikėjimą. Atlikėja atvirai kalbėjo apie tai, kaip M.Polansky padėjo jai susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą ir įveikti lėtinį skausmą. Ji atskleidė, kad judviejų santykiai yra grindžiami bendru kūrybiškumu ir tarpusavio supratimu.
 
„Šiuo metu mes abu esame pakilios nuotaikos dėl naujos gyvenimo pradžios: santuokos, bendrų tikslų ir kūrybinių projektų. Tai ir žavi, ir jaudina“, – pasakojo atlikėja.
 
46-erių vyras įkvėpė Lady Gagą grįžti prie šaknų kuriant būsimą jau septintąjį studijinį albumą, rašė „NBC Connecticut“. Šis paskatinimas ne tik padėjo atlikėjai tvirčiau atsistoti ant kojų, bet ir suteikė naujos motyvacijos pasineriant į darbus. M.Polansky teigė pamatęs, kad pop muzikos sfera atlikėjai tinka labiausiai ir kad kurti dainas šiame žanre bus prasminga patirtis jo gyvenimo partnerei. „Kaip ir bet kuris žmogus, kuris rūpinasi mylimu asmeniu, paskatinau ją pasinerti į kūrybos džiaugsmą, – žurnalui „Vogue“ sakė M.Polansky. – Chromatica turo metu pamačiau ugnį jos viduje, norėjau padėti jai tai išlaikyti ir tiesiog pradėti kurti muziką, kuri ją džiugintų.“

 
Nori padėti kitiems
 
Lady Gaga istorija yra daugiau nei tik asmeninis liudijimas apie kovą su lėtiniu skausmu. Tai pavyzdys, kaip garsenybė gali panaudoti savo platformą, kad atkreiptų dėmesį į svarbias sveikatos problemas, kurios dažnai yra menkai suprastos ar ignoruojamos. Lady Gaga, atvirai kalbėdama apie fibromialgiją, prisideda prie didesnio supratimo ir užuojautos skatinimo visuomenėje, ji įkvepia kitus pacientus nepasiduoti ir ieškoti būdų, kaip pagerinti savo gyvenimo kokybę, nepaisant lėtinių ligų. „Mano medicinos komanda palaiko sprendimą sveikti namuose“, – rašė ji atšaukusi koncertą 2018 metais, atsiprašydama ir žadėdama, kad sugrįš.
 
Ji pasakojo, kad karjeros pradžioje ji itin kreipė dėmesį į aplinkinių nuomonę bei dažnai nepaisė savo pačios norų ar sveikatos. Tačiau dabar jos prioritetai yra pasikeitę, o fizinė ir emocinė sveikata išlieka svarbiausia.
 
„Didžiąją dalį karjeros mano gyvenimą kontroliavo šis verslas: ko žmonės iš manęs norėjo; ko tikėjosi, kad galėčiau pasiekti; kaip mane išlaikyti. Ir tai gali būti didelis spaudimas, tai baugina. Bet jaučiu, kad pagaliau einu į kitą pusę“, – apie pasikeitusį mąstymą kalbėjo atlikėja.
 
Oskaro laimėtoja dabar yra pasirengusi padėti kitiems, kurie patiria lėtinį skausmą ir nepagydomas ligas. O.Winfrey ji atskleidė: „Dabar, kai matau žmogų, kuris kenčia, negaliu nusisukti. Aš taip pat kenčiu, todėl dabar veikiu problemų sprendimo režimu. Apsirengusi kostiumu ir su aukštakulniais.“


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Z.Neniškienė: slaugos ligoninėje Šv. Kalėdų laukiama ypač

    Z.Neniškienė: slaugos ligoninėje Šv. Kalėdų laukiama ypač

    „Kvepianti eglutė ar bent jos šaka kiekvienoje palatoje tikrai pagerina nuotaiką“, – įsitikinusi Kupi&sca...
    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    Sveika šeima


    „Kelėdos“ – visokios, ir visos jos Kalėdos

    „Nors Lietuva tampa draugiškesnė autizmui, situacijų būna visokių. Esu patyrusi, kad vaikščiojant su sūnumi man itin piktai pasakė: „Kodėl jūs išvis einate iš namų?“,“ – pasakojo organizacijos „Draugiški autizmui“ bei autistiškų suaugusiųjų bendruomen...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Vėžio testai neišėjus iš namų

    „Dauguma gimdos kaklelio vėžio atvejų pasitaiko moterims, kurios reguliariai nesitikrino ir nebuvo tinkamai gydomos po to, kai gauti nenormalūs tyrimo rezultatai“, – kalbėjo JAV prevencinių paslaugų darbo grupės (UPSTF) pirmininkė Wanda Nicholson. Gimdos kaklelio vėžys išlieka viena mirtingiausių onkologinių ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ugnies gėlių nebeliks (?)
    Henrikas Vaitiekūnas Ugnies gėlių nebeliks (?)
    Žaidžiantys pasitikėjimu
    Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
    Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
    Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

    Naujas numeris