Jonas Sakalauskas: „COVID-19 - ne vienintelė mūsų problema“

Ringailė Gvildė
2020-09-07
„Galiu kalbėtis, jeigu aptarsime tai, kaip svarbu suvokti COVID-19 rimtumą ir išlikti  adekvatiems gyvenimui“, - pokalbį pradeda Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas ir sako, jog ši liga buvo viena sunkiausiai pakeliamų jo gyvenime.  
Jonas Sakalauskas: „COVID-19 - ne vienintelė mūsų problema“
J.Sakalauskas

- Neseniai pasklido žinia, jog jūs ir jūsų kolegos užsikrėtėte COVID-19... Bet juk saugojotės, laikėtės rekomendacijų, o infekcija vis tiek neaplenkė...
- Tas ir yra keisčiausia, Nacionaliniame operos ir baleto teatre laikėmės visų rekomendacijų dėl saugos bei higienos dar gerokai po karantino. Vengėme didelių susibūrimų, ribojome žmonių srautus, visur buvo lengvai prieinamas dezinfekcinis skystis. Pats tiek darbe, tiek laisvalaikiu taip pat paisiau visų rekomendacijų ir nors žinojau, kad šis virusas sklando tarp mūsų, nesitikėjo, kad pats galėčiau užsikrėsti.
Tiesą sakant, kai vieną dieną pasijutau prasčiau, maniau, jog dėl visko kaltas mašinos kondicionierius arba maudynės šaltoje upėje. Nesu linkęs sirgti. Gripu nesirgau gal penkiolika metų. Niekuomet nesergu savaitę, nebūna aukštos temperatūros. Maniau, taip bus ir dabar. Bet, pradėjus jaustis prasčiau, nusprendžiau privačiai pasidaryti testą.
 
- Testo rezultatas buvo netikėtas?

- Tikrai taip. Kai pamačiau žinutę, jog rezultatas teigiamas, maniau, kad tai gerai, juk teigiamas. Tik po to suveikė protas ir išgąstis. Kitą dieną pasijutau dar prasčiau ir nuvykau pasirodyti medikams. Jie patarė būti namuose ir stebėti būklę, blogėjant – grįžti. Į ligoninę grįžau po trijų dienų, jausdamasis itin prastai. 
 
- Sirgote sunkiai ar pavyko išvengti dirbtinės plaučių ventiliacijos?
- Sirgau vidutiniškai sunkiai. Dirbtinės plaučių ventiliacijos neprireikė. Tačiau kelias dienas gulėjau su deguonies kauke, mat buvo pastebėta, kad mano kraujas sunkiai pasisavina deguonį. Man spengė ausyse, skaudėjo raumenis ir atrodė, kad odą degina taip, tarsi būčiau kelias valandas praleidęs karštoje saulėje ir stipriai įdegęs. Kelias dienas buvo labai prastai. Galiausiai man buvo pritaikytas gydymas su jau persirgusio COVID-19 žmogaus kraujo plazma, kad greičiau pasigamintų antikūnai. Vėliau paskirti ir amerikietiški antivirusiniai vaistai. Visa tai davė gerų rezultatų, pradėjau sparčiai sveikti. Ligoninėje praleidau dvi savaites. Tiesa, iki šiol jaučiu, kad du rankos pirštai yra mažiau jautrūs už kitus. Manau, kad tai ilgo gulėjimo ir užspaustų nervų pasekmė. 
 
- Kaip leidote dienas palatoje, kai nebuvo galima nei po koridorių pasivaikštinėti, nei vasaros oru pasidžiaugti?
- Na, pirmiausia norėčiau pasidžiaugti, kad Santaros klinikos ir skyrius, kuriame gulėjau, įrengtas tikrai puikiai. Viskas nauja, modernu. Nepaisant to, ligoninėje jaučiausi tarsi kalėjime. Duris su magnetine kortele atidaro tik personalas, aš kortelės neturiu ir negaliu niekur išeiti. Nebuvo galima atidaryti langų. Kurį laiką tiesiog gulėjau kamuojamas aukštos temperatūros ir neveikiau nieko. Koronavirusas mane privertė sustoti ir atsitraukti nuo visko. Pasijutęs kiek geriau, pradėjau žiūrėti serialą, ko įprastai nedarau. Visai patiko. Galiausiai perskaičiau ir Kristinos Sabaliauskaitės romaną „Silva rerum“, kurio specialiai neskaičiau tuomet, kai skaitė visi. Maniau, bus banalus. Stipriai klydau, dabar skaitysiu visus jos kūrinius. (Šypsosi.) Labai gelbėjo vaizdas pro langą į nuostabų parką ir jo medžius. 
 
- Visi jau pavargę nuo žinių apie koronavirusą, tačiau medikai įspėja, kad atsipalaiduoti negalima ir pasigirsta raginimų vengti masinių renginių. Ką apie tai manote?
- Manau tą patį, ką maniau iki persirgimo COVID-19. Mes privalome būti budrūs, saugotis patys ir saugoti kitus. Neturėtume ignoruoti simptomų, jeigu juos jaučiame, neturėtume to slėpti, kad netaptume užkrato šaltiniu kitiems. Geriau jau išsitirti privačiai ir perspėti kitus. Neturėtų būti toleruojami kosintys vaikai mokyklose ar darbuotojai biuruose. Dėl saugumo geriau vengti nebūtinų susitikimų ir ilgo buvimo uždarose patalpose. 

Kita vertus, turime suvokti, jog šis virusas greičiausiai ir liks mūsų gyvenimuose, kaip kad lieka kitos ligos ar negandos. Reikia išmokti su tuo gyventi. Turime saugotis, bet nemanyti, kad tai - vienintelis ir svarbiausias dalykas mūsų gyvenimuose. Svarbios ir kitos ligos. Svarbios ir visos kitos mirtys ar netektys, kiti įvykiai pasaulyje, kaip kad dabar kaimyninėje Baltarusijoje. Turime būti budrūs, bet neiti į kraštutinumus. Kalbėdami tik apie šį virusą, sukelsime sau daug kitų ligų, ypač pakenksime psichinei sveikatai. Žmogus - sociali būtybė, mums reikia vieniems kitų. COVID-19 - ne vienintelė mūsų problema.
 
- Kaip į jūsų ligą ir ilgą saviizoliaciją reagavo vaikai?
- Vaikai (Vakarė ir Dobilas – red.past.) šiuo metu yra išsiųsti į sanatoriją gerai praleisti laiką, pasisveikatinti. Stengiuosi jų pernelyg nebauginti ir kol jie išvykę, tikiuosi atgauti jėgas. Bet turiu pasakyti, kad per visą sirgimą koronavirusu sunkiausia buvo nematyti savo vaikų, būti be jų. Nemoku paaiškinti to jausmo, bet be vaikų yra labai sunku. 
 

- Jau gavote galutinį neigiamą COVID-19 testo rezultatą, esate oficialiai sveikas. Kaip leidote laiką namuose, laukdamas galutinio atsakymo?  
- Nors ir grįžęs iš ligoninės turėjau izoliuotis namuose, laiką leidau gana turiningai. Prisijungiau prie nuotolinių LNOBT pasitarimų, nes privalau sekti darbo naujienas. Taip pat skaičiau knygas, žiūrėjau filmus, kurių nespėjau peržiūrėti seniau. Bet svarbiausia, kad dabar jau esu sveikas, galiu grįžti į normalų gyvenimą ir darbą. 
 
- Turėjote progą pasimėgauti šia vasara, paatostogauti, pakeliauti?
- Laimė, spėjau. Keliavau po Lietuvą, trumpam buvau išvykęs į Latviją. Vasaros Lietuvoje tokios, kad nebereikia nei į turkijas keliauti. Pakankamai karštų dienų turime čia, gražių vietų taip pat. Vien ką reiškia poilsis prie mūsų ežerų. Pasaka. 
 
- Esate aktyvaus ar pasyvaus laisvalaikio mėgėjas? 
- Sakyčiau, labiau tarpinis variantas. Kartais norisi laiką leisti aktyviai: visur dalyvauti, su draugais pažaisti krepšinį ar plaukti baidarėmis. O kartais norisi ramiai pasėdėti su knyga ar tiesiog patinginiauti. Taip manyje ir kovoja šios dvi jėgos - aktyvumas ir tinginystė. (Šypsosi.)
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica