Eugene Hütz - žmogus, kuris plaukia prieš srovę

Paulius Zanevičius
2014-06-16
„Muzikinis anarchijos teatras“, - tokiais žodžiais savo kūrybą apibūdina ekscentriškasis ukrainiečių kilmės muzikantas Eugene Hütz (41). „Gogol Bordello“ - tai jo įkurta grupė, kuri pasaulyje išpopuliarino čigoniško pankroko stilių bei neseniai surengė pasirodymą Vilniaus melomanams. Maniakiška energija trykštantis atlikėjas - neįprasta ir charizmatiška asmenybė.
Eugene Hütz - žmogus, kuris plaukia prieš srovę
Neįprasta „Gogol Bordello“ grupės sielos Eugene Hütz išvaizda bei ekstravagantiškas jo elgesys sukėlė spėlionių, jog atlikėjas gali būti priklausomas nuo heroino. Muzikantas tokius gandus neigia. Tiesa, jis neslepia bičiulystės su svaigiaisiais gėrimais.

Muzikos terapija
Į „Seven Days“ žurnalisto klausimą „Ar privalai būti pamišėlis, kad taptum artistas?“ Eugene Hütz atsakė vienareikšmiai: „Kaip galėtum toks nebūti? Juk menininkas - tai archetipinis beprotis.“ Šios grupės koncertai, pasak muzikanto, yra autentiškas būdas išreikšti dvasios būseną. Muzika, atlikėjo nuomone, yra tarsi gydomoji terapija. Ji leidžia sukoncentruoti dėmesį į dabartį ir pamiršti visa kita. E.Hütz kritikuoja tiek gyvenančius ateitimi, tiek besikapstančius praeities šešėliuose. „Mūsų psichologija šiek tiek neteisinga. Žmonės įsivaizduoja, kad nuolat triūsdami pasieks tikslą, kuris juos išvaduos iš kančių ir skausmo. Tai klaidingas mąstymo būdas, kuris pasmerkia individą visą gyvenimą atiduoti darbui“, - sako muzikantas. Atlikėjas tiki, kad kiekviena gyvenimo sekundė - tai neįkainiojama kelionė. Nostalgija ir praeities ilgėjimasis, jo požiūriu, yra tingumo forma.
 

Svaigalų sūpynėse
Neįprasta E.Hütz išvaizda bei ekstravagantiškas jo elgesys sukėlė spėlionių, jog atlikėjas gali būti priklausomas nuo heroino. Muzikantas tokius gandus neigia. Jis tikina nesantis narkotikų šalininkas ir niekada nevartojantis svaigalų tam, kad sustiprintų pasirodymus. Atlikėjo tikinimu, visa energija, kuria jis kunkuliuoja scenoje, yra natūrali. „Viskas, ką aš vartoju, - natūralus adrenalinas, muzika ir šiek tiek alkoholio“, - sako E.Hütz.
Muzikantas neslepia bičiulystės su svaigiaisiais gėrimais, tačiau neigia jos reikšmę kūrybiniam procesui. „Alkoholis yra mano draugas nuo ankstyvo amžiaus. Palaikau su juo diplomatiškus santykius ir tampu vis geresnis raudonojo vyno žinovas. Tačiau nepamanykite, kad jis - „Gogol Bordello“ įkvėpimo šaltinis. Tikrojo kūrybingumo negali pakeisti niekas“, - aiškina E.Hütz. Muzikantas giriasi natūralios energijos turintis tiek daug, jog šios perteklių pasirodymų metu tenka „aušinti“ vyno pagalba.
 
Prieš srovę
Ekscentriškasis menininkas nevengia aštrių politinių pareiškimų. Muzikantas ne kartą kritikavo kapitalizmą, užtarė provakarietiškus Maidano protestuotojus bei iškeikė JAV politiką imigrantų atžvilgiu. Muzika ir politika, pasak atlikėjo, yra neatsiejami dalykai. Menas jam yra viena žmogaus teisių, dėl kurių verta kovoti. Nors kūryboje artistas nevengia revoliucingų bei anarchistinių nuotaikų, realių smurtinių veiksmų jis nepalaiko. „Politinė revoliucija save visiškai diskreditavo. Revoliucija turi būti vidinė. Man rūpi žmogaus galimybės ir pažanga, formuojant pasaulio bendruomeniškumą. Tai priešnuodis reakcingai politikai, kuriamai savanaudžių žmonių“, - aiškina E.Hütz. Čigoniškojo pankroko sėkmę Vakaruose E.Hütz interpretuoja kaip kultūros revoliuciją. Jo nuomone, kultūra Vakaruose yra išsekusi, o viskas, kas joje autentiška, paskandinta komercijoje. Muzikantas nesikuklina: „Čigonų pankrokas - tai mano alternatyvus pasiūlymas.“ Nors „Gogol Bordello“ sudaro muzikantai, atvykę iš penkių skirtingų kontinentų, pasak E.Hütz, jų asmenybės susilieja dėl vienos savybės: tai žmonės, kurie plaukia prieš svorę.
 

Įkvėpimas - romų kultūra
Apie čigoniškas šaknis muzikantas sužinojo būdamas keturiolikos metų. Ryšys su romų kultūra tapo svarbiausia jo kūrybinio įkvėpimo dalimi ir nulėmė atlikėjo gyvenimo būdą. E.Hütz aktyviai gina romų teises. Jis - dviejų romų teisių organizacijų narys: vienos - Ukrainoje, kitos - JAV. Visa menine veikla atlikėjas populiarina šios tautos kultūrą platesnėje auditorijoje. Muzikantas giriasi, jog yra pirmasis, kuris nacionalinėje Amerikos televizijoje dainavo romų kalba.
„Gogol Bordello“ lyderis tikina, jog gyvendamas tiek Ukrainoje, tiek JAV jautėsi nepritapęs. Tikrąją šeimą muzikantas atrado tik tuomet, kai suartėjo su romais. Jis įsitikinęs: ši tauta turi unikalią kultūrą, kuri geriausiai pasiruošusi globaliam pasauliui. „Romai yra talentingi ir daugiakalbiai žmonės. Jie - tikra grėsmė valdžiai, norinčiai iš viršaus kontroliuoti visuomenę“, - sako E.Hütz.
Muzikantas didžiuojasi savo šaknimis, tačiau nežvelgia į jas per tautiškumo prizmę. Jo teigimu, daug svarbesnė yra globali visos žmonijos sąmonė. „Jei giliau pažvelgtume į savo sielas, galiausiai suprastume, jog vienintelis tikras identitetas - tai žmogaus identitetas. Nesvarbu, iš kur esi kilęs ir kuo stengiesi būti. Visa tai tėra kaukės“, - tvirtina atlikėjas.
 
Tarp kitko:
E.Hütz užaugo Ukrainoje. Kartu su šeima gimtinę jis paliko po Černobylio katastrofos. Jo tėvas buvo rusas, o motina - vokietė. Nors muzikantas sakosi esąs čigonas, jį su šia tauta giminystės ryšiais sieja tik močiutė.
Gimtasis atlikėjo vardas - Jevgenijus Aleksandrovičius Nikolajevas. Hütz - tai jo motinos mergautinė pavardė. Ją muzikantas ėmė naudoti, kuomet apsigyveno Niujorke.
Pirmoji E.Hütz aistra buvo bėgimas. Būsimasis muzikantas mokyklos laikais pasižymėjo kaip puikus ilgų distancijų bėgikas - jis dalyvavo miesto varžybose ir du kartus tapo Kijevo čempionu.
2011 metais E.Hütz kartu su keliais kitais atlikėjais įrašė kūrinį „A Cidade“ labdaringais tikslais išleistam dainų rinkiniui „Red Hot + Rio 2“. Iš albumo pardavimų surinktos lėšos buvo skiriamos kovai su AIDS.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris