Elžbieta Latėnaitė: „Žmonijos progresą greitina tik besiremiantieji mokslu“

Ringailė Gvildė
2020-10-12
Po ilgų metų skeptiško požiūrio į vakcinas aktorė Elžbieta Latėnaitė (34 m.), susipažinusi su medikais socialiniuose tinkluose, pakeitė nuomonę. „Seniau maniau esanti protingesnė už kitus ir turinti kompetencijos spręsti, ar skiepai reikalingi“, - sako Elžbieta ir tikina, jog pasiskiepijusi pati ir paskiepijusi dukrą jaučiasi daug ramiau.
Elžbieta Latėnaitė: „Žmonijos progresą greitina tik besiremiantieji mokslu“
„Nors buvau priversta daug ką permąstyti, sutvirtėti, prisitaikyti, ir karantinas atnešė gražių patirčių, dabar labiau už viską norėčiau, kad visi galėtume tiesiog gyventi įprastą gyvenimą“, - sako aktorė Elžbieta Latėnaitė.

- Neseniai viešai paskelbėte, jog po ilgo nusistatymo prieš skiepus pakeitėte nuomonę...
- Prieš gimstant dukrai skaičiau knygą apie ligas ir skiepus. Ėmiau abejoti, ar ją reikia skiepyti visais skiepais. Nusprendžiau neskiepyti. Bet prasidėjus tymų protrūkiui prieš pora metų išsigandau. Pradėjau skaityti informaciją apie skiepų naudą „Facebook“ grupėje „Viskas apie vakcinas“, Ciniško Chirurgo profilyje. Nebuvau ideologinė antiskiepininkė, tad mano pokytis nors ir užtruko, atnešė ramybę dėl žinojimo, kad dabar tikrai padariau viską, kad mano vaikas būtų kaip įmanoma saugesnis. Baugu įsivaizduoti, seniau maniausi esanti protingesnė už kitus, ir turinti kompetencijos spręsti, ar skiepai reikalingi. Dabar esu įsitikinusi, kad tokio sprendimo priimti tėvai neturi kompetencijos ir kad išvis jokio sprendimo čia nėra, skiepiji ir viskas.
 
- Dabar, kai vėl matote prasmę skiepytis, pasitikėti medikais ir medicina, nesulaukiate priekaištų iš buvusių bendraminčių? 

- Sulaukiau žinučių iš skiepų priešininkų, gąsdinančių, kaip man ir mano vaikui gali būti blogai. Gavau ir abejotinos kilmės informacijos šaltinių apie skiepų baubus, kuriuos ramiai ignoravau. Buvo prašymų suteikti buvusios šeimos gydytojos kontaktą. Aš atsakiau „žinoma“ ir nusiunčiau radikaliai kitų pažiūrų  – pro-skiepininkės – gydytojos kontaktą. (Šypsosi.)
 
- Nežiūrite dabar kreivai į tuos, kurie sako, jog „vakcinos yra blogis ir visus suripuos“? 
- Kreivai nežiūriu, bet manau, kad skiepų priešininkų judėjimas kelia pavojų mūsų visuomenės sveikatai ir gerovei. Žmonijos progresą greitina tik besiremiantieji mokslu, o labiausiai stabdo – pseudomokslu, netikromis žiniomis, religija besiremianti visuomenės dalis. Skiepų priešininkai nelinkę reaguoti į faktą, jog skiepai - ne individualus, o visuomeninis reikalas. Jog egzistuoja įvairių sveikatos būklių, kai žmogus, deja, negali būti skiepijamas, ir kai aš pasiskiepiju, saugau jį, o kai atsisakau, keliu riziką ne tik sau, bet ir jam. Nesusimąstom, kad kūdikiai, kurie dar per maži būti paskiepyti, lieka neapsaugoti ir gali užsikrėsti nuo nesiskiepijusio asmens. Nesusimąstome, kaip gera gyventi be poliomielito, kitų ligų, kurios gali pasmerkti žmogų beprasmėms kančioms ar net invalidumui, mirčiai.
Supratau, jog mokslu požiūrį grindžiantys žmonės daug malonesnė bendruomenė nei sąmokslo teorijų įbaugintieji. O mano pasąmonėje, matyt, tūnojo baimė, kas būtų, jeigu dukra susirgtų liga, nuo kurios skiepų atsisakiau.  Mums pasisekė, kad ji nesusirgo poliomielitu, kokliušu ir kitomis ligomis, o nesusirgo žinote, kodėl? Nes kiti žmonės skiepijasi. Dabar aš jau irgi esu ne ta visuomenės dalis, kuri savanaudiškai mėgaujasi visuomenės imunitetu, o prisidedu prie to imuniteto kūrimo. 
 
- Norėtumėte, kad būtų sėkmingai sukurta vakcina nuo COVID-19  infekcijos? 
- Labai norėčiau ir stovėčiau pirma eilėje. Pasiilgau ramaus, laisvo gyvenimo, dirbti su malonumu ir daug. Noriu laisvai planuotis gyvenimą, be baimės apsikabinti ir pasibučiuoti, planuoti keliones, o ne būti valdoma baimę, stagnaciją ir kančią bei mirtį sėjančio viruso.
 

- Koronavirusas tikriausiai kirto ir per darbinę veiklą?  
- Pandemija neigiamai paveikė meno srities žmonių darbą ir gyvenimą. Mano darbas - spektakliai, stand-up komedijos ir kiti vieši renginiai. Visa tai dingo, o su tuo ir pajamų šaltiniai, ir savirealizacijos džiaugsmas. Nors buvau priversta daug ką permąstyti, sutvirtėti, prisitaikyti, ir karantinas atnešė gražių patirčių, dabar labiau už viską norėčiau, kad visi galėtume  tiesiog gyventi įprastą gyvenimą.
 
- Sekate pandemijos naujienas ar stengiatės atsiriboti nuo informacijos srauto?
- Seku tik esmines - nuo kada ir kur reikia dėvėti kaukę, kokie tolesni veiksmai, laikausi taisyklių, o skaičių nuolatos neseku, mane tai slegia. Įdomu mokslo naujienos, štai ką tik paskelbtas didelis mokslinis tyrimas: išnagrinėjus daugybę milijonų straipsnių, paaiškėjo, jog JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsakingas net už 37 procentus visos dezinformacijos, susijusios su koronaviruso pandemija. Deja, klastingo viruso ir pandemijos neigimas neapsaugojo šio užsispyrėlio: jis ir jo žmona susirgo Covid-19. Ironiška, ar ne?

 
- Socialiniuose tinkluose kalbate jautriomis temomis, viena tokių – seksualinis priekabiavimas... 
- Užvedus diskusiją apie seksualinį smurtą susidarė įspūdis, kad su juo (bent jau su seksualiniu priekabiavimu) susidūrė daug moterų. Statistika – viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vaikų patiria seksualinį smurtą. Kai pasipylė žmonių patirtys, kuriomis dalinausi Instagrame, rodos, daug kam atsivėrė akys: kokie milžiniški viso to mastai. Kiek mažai tikima vaikais, kurie prasitaria apie patirtą prievartą, kaip trūksta lytinio švietimo ir mokymo, padedančio atpažinti seksualinį smurtą. Neretai moterys net nežino, kad su jomis smurtavo ir kaip dažnai smurtautojai yra artimiausi šeimos nariai, partneriai. Manau, tai - nelengva, bet itin svarbi tema, ir kiekvienas privalome šviestis patys, šviesti vaikus; stebėti aplinką, gebėti atpažinti smurto ženklus ir jokiu būdu nelikti abejingi smurto akivaizdoje.
 
- Apie fizinę ir psichinę sveikatą kalbatės ir su dukra Kalista? 
- Su Kalista kalbame apie saugumą, apie jos kūną, konkrečiai įvardiname visas jo dalis (intymias taip pat), ji žino apatinių drabužėlių taisyklę, kad niekas negali jos bučiuoti ir apkabinti, jei ji nenori, nes tik ji yra savo kūno šeimininkė. Man svarbu, kad ji augtų pasitikinti savimi, drąsi, mylinti save, empatiška, jautri ir gebanti megzti ir palaikyti santykius. Kalbamės apie absoliučiai viską, kas jai ar man svarbu, ką ji gali suprasti ir priimti pagal amžių: žmogaus teises, įvairovę, LGBT, politiką, santykius, gyvūnų teises, mokslo pasiekimus ir jo svarbą kasdieniame gyvenime ir priimant įvairius sprendimus, aptariame paprastus kasdienius įvykius, emocijas, patirtis, palaikome ir paguodžiame viena kitą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris