Elžbieta Latėnaitė: „Žmonijos progresą greitina tik besiremiantieji mokslu“

Ringailė Gvildė
2020-10-12
Po ilgų metų skeptiško požiūrio į vakcinas aktorė Elžbieta Latėnaitė (34 m.), susipažinusi su medikais socialiniuose tinkluose, pakeitė nuomonę. „Seniau maniau esanti protingesnė už kitus ir turinti kompetencijos spręsti, ar skiepai reikalingi“, - sako Elžbieta ir tikina, jog pasiskiepijusi pati ir paskiepijusi dukrą jaučiasi daug ramiau.
Elžbieta Latėnaitė: „Žmonijos progresą greitina tik besiremiantieji mokslu“
„Nors buvau priversta daug ką permąstyti, sutvirtėti, prisitaikyti, ir karantinas atnešė gražių patirčių, dabar labiau už viską norėčiau, kad visi galėtume tiesiog gyventi įprastą gyvenimą“, - sako aktorė Elžbieta Latėnaitė.

- Neseniai viešai paskelbėte, jog po ilgo nusistatymo prieš skiepus pakeitėte nuomonę...
- Prieš gimstant dukrai skaičiau knygą apie ligas ir skiepus. Ėmiau abejoti, ar ją reikia skiepyti visais skiepais. Nusprendžiau neskiepyti. Bet prasidėjus tymų protrūkiui prieš pora metų išsigandau. Pradėjau skaityti informaciją apie skiepų naudą „Facebook“ grupėje „Viskas apie vakcinas“, Ciniško Chirurgo profilyje. Nebuvau ideologinė antiskiepininkė, tad mano pokytis nors ir užtruko, atnešė ramybę dėl žinojimo, kad dabar tikrai padariau viską, kad mano vaikas būtų kaip įmanoma saugesnis. Baugu įsivaizduoti, seniau maniausi esanti protingesnė už kitus, ir turinti kompetencijos spręsti, ar skiepai reikalingi. Dabar esu įsitikinusi, kad tokio sprendimo priimti tėvai neturi kompetencijos ir kad išvis jokio sprendimo čia nėra, skiepiji ir viskas.
 
- Dabar, kai vėl matote prasmę skiepytis, pasitikėti medikais ir medicina, nesulaukiate priekaištų iš buvusių bendraminčių? 

- Sulaukiau žinučių iš skiepų priešininkų, gąsdinančių, kaip man ir mano vaikui gali būti blogai. Gavau ir abejotinos kilmės informacijos šaltinių apie skiepų baubus, kuriuos ramiai ignoravau. Buvo prašymų suteikti buvusios šeimos gydytojos kontaktą. Aš atsakiau „žinoma“ ir nusiunčiau radikaliai kitų pažiūrų  – pro-skiepininkės – gydytojos kontaktą. (Šypsosi.)
 
- Nežiūrite dabar kreivai į tuos, kurie sako, jog „vakcinos yra blogis ir visus suripuos“? 
- Kreivai nežiūriu, bet manau, kad skiepų priešininkų judėjimas kelia pavojų mūsų visuomenės sveikatai ir gerovei. Žmonijos progresą greitina tik besiremiantieji mokslu, o labiausiai stabdo – pseudomokslu, netikromis žiniomis, religija besiremianti visuomenės dalis. Skiepų priešininkai nelinkę reaguoti į faktą, jog skiepai - ne individualus, o visuomeninis reikalas. Jog egzistuoja įvairių sveikatos būklių, kai žmogus, deja, negali būti skiepijamas, ir kai aš pasiskiepiju, saugau jį, o kai atsisakau, keliu riziką ne tik sau, bet ir jam. Nesusimąstom, kad kūdikiai, kurie dar per maži būti paskiepyti, lieka neapsaugoti ir gali užsikrėsti nuo nesiskiepijusio asmens. Nesusimąstome, kaip gera gyventi be poliomielito, kitų ligų, kurios gali pasmerkti žmogų beprasmėms kančioms ar net invalidumui, mirčiai.
Supratau, jog mokslu požiūrį grindžiantys žmonės daug malonesnė bendruomenė nei sąmokslo teorijų įbaugintieji. O mano pasąmonėje, matyt, tūnojo baimė, kas būtų, jeigu dukra susirgtų liga, nuo kurios skiepų atsisakiau.  Mums pasisekė, kad ji nesusirgo poliomielitu, kokliušu ir kitomis ligomis, o nesusirgo žinote, kodėl? Nes kiti žmonės skiepijasi. Dabar aš jau irgi esu ne ta visuomenės dalis, kuri savanaudiškai mėgaujasi visuomenės imunitetu, o prisidedu prie to imuniteto kūrimo. 
 
- Norėtumėte, kad būtų sėkmingai sukurta vakcina nuo COVID-19  infekcijos? 
- Labai norėčiau ir stovėčiau pirma eilėje. Pasiilgau ramaus, laisvo gyvenimo, dirbti su malonumu ir daug. Noriu laisvai planuotis gyvenimą, be baimės apsikabinti ir pasibučiuoti, planuoti keliones, o ne būti valdoma baimę, stagnaciją ir kančią bei mirtį sėjančio viruso.
 

- Koronavirusas tikriausiai kirto ir per darbinę veiklą?  
- Pandemija neigiamai paveikė meno srities žmonių darbą ir gyvenimą. Mano darbas - spektakliai, stand-up komedijos ir kiti vieši renginiai. Visa tai dingo, o su tuo ir pajamų šaltiniai, ir savirealizacijos džiaugsmas. Nors buvau priversta daug ką permąstyti, sutvirtėti, prisitaikyti, ir karantinas atnešė gražių patirčių, dabar labiau už viską norėčiau, kad visi galėtume  tiesiog gyventi įprastą gyvenimą.
 
- Sekate pandemijos naujienas ar stengiatės atsiriboti nuo informacijos srauto?
- Seku tik esmines - nuo kada ir kur reikia dėvėti kaukę, kokie tolesni veiksmai, laikausi taisyklių, o skaičių nuolatos neseku, mane tai slegia. Įdomu mokslo naujienos, štai ką tik paskelbtas didelis mokslinis tyrimas: išnagrinėjus daugybę milijonų straipsnių, paaiškėjo, jog JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsakingas net už 37 procentus visos dezinformacijos, susijusios su koronaviruso pandemija. Deja, klastingo viruso ir pandemijos neigimas neapsaugojo šio užsispyrėlio: jis ir jo žmona susirgo Covid-19. Ironiška, ar ne?

 
- Socialiniuose tinkluose kalbate jautriomis temomis, viena tokių – seksualinis priekabiavimas... 
- Užvedus diskusiją apie seksualinį smurtą susidarė įspūdis, kad su juo (bent jau su seksualiniu priekabiavimu) susidūrė daug moterų. Statistika – viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vaikų patiria seksualinį smurtą. Kai pasipylė žmonių patirtys, kuriomis dalinausi Instagrame, rodos, daug kam atsivėrė akys: kokie milžiniški viso to mastai. Kiek mažai tikima vaikais, kurie prasitaria apie patirtą prievartą, kaip trūksta lytinio švietimo ir mokymo, padedančio atpažinti seksualinį smurtą. Neretai moterys net nežino, kad su jomis smurtavo ir kaip dažnai smurtautojai yra artimiausi šeimos nariai, partneriai. Manau, tai - nelengva, bet itin svarbi tema, ir kiekvienas privalome šviestis patys, šviesti vaikus; stebėti aplinką, gebėti atpažinti smurto ženklus ir jokiu būdu nelikti abejingi smurto akivaizdoje.
 
- Apie fizinę ir psichinę sveikatą kalbatės ir su dukra Kalista? 
- Su Kalista kalbame apie saugumą, apie jos kūną, konkrečiai įvardiname visas jo dalis (intymias taip pat), ji žino apatinių drabužėlių taisyklę, kad niekas negali jos bučiuoti ir apkabinti, jei ji nenori, nes tik ji yra savo kūno šeimininkė. Man svarbu, kad ji augtų pasitikinti savimi, drąsi, mylinti save, empatiška, jautri ir gebanti megzti ir palaikyti santykius. Kalbamės apie absoliučiai viską, kas jai ar man svarbu, ką ji gali suprasti ir priimti pagal amžių: žmogaus teises, įvairovę, LGBT, politiką, santykius, gyvūnų teises, mokslo pasiekimus ir jo svarbą kasdieniame gyvenime ir priimant įvairius sprendimus, aptariame paprastus kasdienius įvykius, emocijas, patirtis, palaikome ir paguodžiame viena kitą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vedėja, vidaus ligų gydytoja Jurgita Syminienė (33 m....
  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  „Atrodė iki pilnos laimės gyvenime trūksta tik vaikelio“, - pokalbį pradeda pogimdyminę depresiją išgyvenusi Di...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

  Sveika šeima


  „Studentų maistas“ – ne vaistas

  Ne veltui džiovintų vaisių ir riešutų mišinys pramintas „studentų maistu“. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė sako juose dažnai rasite didelę dozę pridėtinio cukraus (tai, ko reikia kremtant mokslus pernakt). Taigi maišelis riešutų popiet tikrai nėra nekaltas ir sveikuoliškas užkandis, k...

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

  Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
  Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Kas nepažįsta laikrodžių?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica