Domininkas Velička: „Alkoholio draudimas virto jo skatinimu“

Greta Vanagienė
2020-11-23
Žymus vynų ekspertas, someljė, politikas Domininkas Velička (80 m.) pasisako už alkoholizmo prevenciją. Tačiau ne kranelių užsukinėjimas ar prekybviečių pančiojimas gali pažaboti buitines išgertuves. „Tik alkoholio kultūros sklaida išugdys mumyse sąmoningumą“, - įsitikinęs jis.
Domininkas Velička: „Alkoholio draudimas virto jo skatinimu“
„Žmonės suinteresuoti pirkti už sienos alkoholio daugiau ir turėti jo namuose, kur visada prieinama. Taigi arielka visada šaldytuve. Draudimai virto skatinimu. Dar žingsnis ir langų plovimo skystį imtume gerti“, - sako vynų ekspertas, someljė, politikas Domininkas Velička.

- Domininkai, ketverius metus gyvenome, galima sakyti, „Valančiaus laikais“. Nespėjai nulėkti iki dvidešimtos į krautuvę - vakare spanguolių kisielių virti beliko. Reikia manyti, alkoholizmo problema šalyje dingo... Naujai išrinktas Seimas styguos ir alkoholio kontrolę. Prie šios valdžios atleisime vadeles?
- Esu įsitikinęs, kad kol kas valdantiesiems šios temos liesti nereikia. Jei bent vieną punktelį sušvelnintume, problemos neišspręstume. O juk reikia esminių pokyčių. Neseniai perverčiau alkoholio kontrolės įstatymą – absurdų rinkinys. Viskas paremta vien draudimu – neleisime, uždrausime, suvaržysime. Toks prieinamumo mažinimas sukūrė tik didžiausią terpę alkoholizmui plisti. Vykstame į kaimyninę Latviją, kur alkoholis gerokai pigesnis. Užsiperki kelias dėžes butelių ir pasidedi į sklepą. Dar geriau – po lova. Butelis visada po ranka. Nereikia nė vargintis į parduotuvę eiti.
Prekyvietes, kavines, reklamas, degustacijas, žmonių laisvę tiek suvaržėme, kad beliko tik toks kelias - į tą sklepą nueiti. Buitinė girtuoklystė kaip niekad išvešėjo. Žmonės suinteresuoti pirkti už sienos alkoholio daugiau ir turėti jo namuose, kur visada prieinama. Taigi arielka visada šaldytuve. Draudimai virto skatinimu. Dar žingsnis ir langų plovimo skystį imtume gerti.

 
- Pasisakote už vyno kultūros sklaidą. Kaip ją sukurti? Kada yra kultūringas vyno vartojimas, o kur jau lėbavimas? 
- Manęs dažnai klausia, kiek galima išgerti, kad būtų laikoma kultūringu alkoholio vartojimu. Formaliai kalbant apie vyną, yra nurodomos gairės vyrui ir moteriai, kiek taurių yra norma, tačiau reikėtų atsiriboti nuo tokių skaičių. Kiekvieną alkoholis veikia savaip - tai priklauso nuo jo fizinės ir moralinės būklės, gėrimo kokybės.
Apmaudu, kad visą kultūrą bandome įsprausti į taures. Alkoholizmo prevencija prasideda nuo vyno pažinimo. Vynas vynui nelygu, todėl visų pirma turime žinoti, kiek ir koks mums nepakenks. Pažinimo procesas prasideda su jo degustacija. Taigi žinios apie vyną turi būti prieinamos. O dabar žurnalai išplėšyti. Vyno klubai negali vykdyti veiklos, nes tai laikoma alkoholio propaganda. Apie vyno naudą negalime net kalbėti – ši mokslo sritis draudžiama. Viešai nagrinėjama ir propaguojama tik vyno žala, nors moksliniai tyrimai nagrinėja abi poveikio puses.
 
- Šiomis dienomis aptarinėjama socialinė reklama apie tai, kad nėštumo metu bet kokia alkoholio dozė žalinga vaisiui ir gali sukelti psichikos ar raidos sutrikimų. Galima pamanyti, Lietuvoje tik prigąsdinti žmonės pradeda tinkamai elgtis.
- Apie alkoholio vartojimą nėštumo metu, kaip ir sėdant už vairo pasisakau prieš. Niekas tiksliai negali pasakyti, kaip vaisių alkoholis gali paveikti. Šiuo atveju visuomenę, manau, supykdė ne tiek socialinės reklamos turinys, kiek pats idėjos autoriaus. Jei tai būtų inicijuota autoritetingo psichiatro, o ne sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, reklama nebūtų sukėlusi tokio ažiotažo.

 
- Savaiminė atmetimo reakcija?
-Taigi... Tas pats ir su kovidu. Kam žmones reikia tiek išgąsdinti, kad visi būtų streso būsenos. Kokia tapo visuomenės psichinė būklė? Nustojome šypsotis. Nebeturime ramaus poilsio net būdami vienatvėje. Užuot kalbėję apie sąmoningumą, nuo ryto iki vakaro girdime tik gąsdinimus. Žmonės turėtų suprasti, kad ne dėl Verygos tas kaukes nešiojame. 
 
- Ne be reikalo jūsų pomėgių sąraše - sveiko ir džiugaus gyvenimo būdo skleidimas. Praėjusią savaitę pasaulis šventė jauno vyno šventę – Božolė. Kodėl žmones taip masina kuo greičiau paragauti šių metų vyno derliaus? Sakoma, kad jis nėra vertingas, net nėra skanus.
- Žmonės trokšta pažinti. Senos tradicijos švęsti naujojo derliau šventę yra visų metų triūso pabaiga. Lietuviams tai - bulviakasis, o vokiečiams - „Oktoberfestas“.
Vos į Paryžiaus stotį atvažiuoja traukinys su užrašu „Beaujolais Nouveau“, mieste prasideda fiesta, kurioje dalyvauja visi. Božolė atvykimas į miestą ir atidaromų statinių šūvis – gerų emocijų pliūpsnis. Žmonės tiesiog didžiuojasi jau ragavę tų metų derliaus vyną. Juk prieš tris savaites šios vynuogės dar tebekabėjo ant krūmo... Būti pirmam – didžiausia atrakcija, o skoninės vyno savybės ne tiek svarbios. Svarbiausia patirti bendrystę. Jei neragavai Božolė, pražiopsojai gerą progą, kuri nutinka tik vieną kartą metuose. Praeis trys dienos ir šventės jau neliks, lauksite kitų metų. Šventė pasibaigia.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris