Domininkas Velička: „Alkoholio draudimas virto jo skatinimu“

Greta Vanagienė
2020-11-23
Žymus vynų ekspertas, someljė, politikas Domininkas Velička (80 m.) pasisako už alkoholizmo prevenciją. Tačiau ne kranelių užsukinėjimas ar prekybviečių pančiojimas gali pažaboti buitines išgertuves. „Tik alkoholio kultūros sklaida išugdys mumyse sąmoningumą“, - įsitikinęs jis.
Domininkas Velička: „Alkoholio draudimas virto jo skatinimu“
„Žmonės suinteresuoti pirkti už sienos alkoholio daugiau ir turėti jo namuose, kur visada prieinama. Taigi arielka visada šaldytuve. Draudimai virto skatinimu. Dar žingsnis ir langų plovimo skystį imtume gerti“, - sako vynų ekspertas, someljė, politikas Domininkas Velička.

- Domininkai, ketverius metus gyvenome, galima sakyti, „Valančiaus laikais“. Nespėjai nulėkti iki dvidešimtos į krautuvę - vakare spanguolių kisielių virti beliko. Reikia manyti, alkoholizmo problema šalyje dingo... Naujai išrinktas Seimas styguos ir alkoholio kontrolę. Prie šios valdžios atleisime vadeles?
- Esu įsitikinęs, kad kol kas valdantiesiems šios temos liesti nereikia. Jei bent vieną punktelį sušvelnintume, problemos neišspręstume. O juk reikia esminių pokyčių. Neseniai perverčiau alkoholio kontrolės įstatymą – absurdų rinkinys. Viskas paremta vien draudimu – neleisime, uždrausime, suvaržysime. Toks prieinamumo mažinimas sukūrė tik didžiausią terpę alkoholizmui plisti. Vykstame į kaimyninę Latviją, kur alkoholis gerokai pigesnis. Užsiperki kelias dėžes butelių ir pasidedi į sklepą. Dar geriau – po lova. Butelis visada po ranka. Nereikia nė vargintis į parduotuvę eiti.
Prekyvietes, kavines, reklamas, degustacijas, žmonių laisvę tiek suvaržėme, kad beliko tik toks kelias - į tą sklepą nueiti. Buitinė girtuoklystė kaip niekad išvešėjo. Žmonės suinteresuoti pirkti už sienos alkoholio daugiau ir turėti jo namuose, kur visada prieinama. Taigi arielka visada šaldytuve. Draudimai virto skatinimu. Dar žingsnis ir langų plovimo skystį imtume gerti.

 
- Pasisakote už vyno kultūros sklaidą. Kaip ją sukurti? Kada yra kultūringas vyno vartojimas, o kur jau lėbavimas? 
- Manęs dažnai klausia, kiek galima išgerti, kad būtų laikoma kultūringu alkoholio vartojimu. Formaliai kalbant apie vyną, yra nurodomos gairės vyrui ir moteriai, kiek taurių yra norma, tačiau reikėtų atsiriboti nuo tokių skaičių. Kiekvieną alkoholis veikia savaip - tai priklauso nuo jo fizinės ir moralinės būklės, gėrimo kokybės.
Apmaudu, kad visą kultūrą bandome įsprausti į taures. Alkoholizmo prevencija prasideda nuo vyno pažinimo. Vynas vynui nelygu, todėl visų pirma turime žinoti, kiek ir koks mums nepakenks. Pažinimo procesas prasideda su jo degustacija. Taigi žinios apie vyną turi būti prieinamos. O dabar žurnalai išplėšyti. Vyno klubai negali vykdyti veiklos, nes tai laikoma alkoholio propaganda. Apie vyno naudą negalime net kalbėti – ši mokslo sritis draudžiama. Viešai nagrinėjama ir propaguojama tik vyno žala, nors moksliniai tyrimai nagrinėja abi poveikio puses.
 
- Šiomis dienomis aptarinėjama socialinė reklama apie tai, kad nėštumo metu bet kokia alkoholio dozė žalinga vaisiui ir gali sukelti psichikos ar raidos sutrikimų. Galima pamanyti, Lietuvoje tik prigąsdinti žmonės pradeda tinkamai elgtis.
- Apie alkoholio vartojimą nėštumo metu, kaip ir sėdant už vairo pasisakau prieš. Niekas tiksliai negali pasakyti, kaip vaisių alkoholis gali paveikti. Šiuo atveju visuomenę, manau, supykdė ne tiek socialinės reklamos turinys, kiek pats idėjos autoriaus. Jei tai būtų inicijuota autoritetingo psichiatro, o ne sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, reklama nebūtų sukėlusi tokio ažiotažo.

 
- Savaiminė atmetimo reakcija?
-Taigi... Tas pats ir su kovidu. Kam žmones reikia tiek išgąsdinti, kad visi būtų streso būsenos. Kokia tapo visuomenės psichinė būklė? Nustojome šypsotis. Nebeturime ramaus poilsio net būdami vienatvėje. Užuot kalbėję apie sąmoningumą, nuo ryto iki vakaro girdime tik gąsdinimus. Žmonės turėtų suprasti, kad ne dėl Verygos tas kaukes nešiojame. 
 
- Ne be reikalo jūsų pomėgių sąraše - sveiko ir džiugaus gyvenimo būdo skleidimas. Praėjusią savaitę pasaulis šventė jauno vyno šventę – Božolė. Kodėl žmones taip masina kuo greičiau paragauti šių metų vyno derliaus? Sakoma, kad jis nėra vertingas, net nėra skanus.
- Žmonės trokšta pažinti. Senos tradicijos švęsti naujojo derliau šventę yra visų metų triūso pabaiga. Lietuviams tai - bulviakasis, o vokiečiams - „Oktoberfestas“.
Vos į Paryžiaus stotį atvažiuoja traukinys su užrašu „Beaujolais Nouveau“, mieste prasideda fiesta, kurioje dalyvauja visi. Božolė atvykimas į miestą ir atidaromų statinių šūvis – gerų emocijų pliūpsnis. Žmonės tiesiog didžiuojasi jau ragavę tų metų derliaus vyną. Juk prieš tris savaites šios vynuogės dar tebekabėjo ant krūmo... Būti pirmam – didžiausia atrakcija, o skoninės vyno savybės ne tiek svarbios. Svarbiausia patirti bendrystę. Jei neragavai Božolė, pražiopsojai gerą progą, kuri nutinka tik vieną kartą metuose. Praeis trys dienos ir šventės jau neliks, lauksite kitų metų. Šventė pasibaigia.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica