Liekamieji COVID-19 reiškiniai nepalieka ramybėje

Aneta Vaitkienė
2023-03-06
COVID-19 pamažėli nuslūgo ir tapo panašus į tegu ir ganėtinai piktą, bet paprastą gripą. Tačiau galutinai į jį numoti ranka pavojinga: persirgtos ligos poveikis organizmui gali būti ilgalaikis.
Liekamieji COVID-19 reiškiniai nepalieka ramybėje
mėnesius ar net pusę metų po persirgimo jaučia bent pusė pasveikusiųjų.

Įvairius negalavimus, susijusius su persirgta COVID-19 infekcija, kelis mėnesius ar net pusę metų po persirgimo jaučia bent pusė pasveikusiųjų. Persirgusieji dažnai skundžiasi nuovargiu, o jo priežastimi gali būti įvairių organų sutrikimai. Taip pat gali varginti kosulys, nosies užgulimas, silpnumas, karščiavimas ar šaltkrėtis, galvos, krūtines, pilvo, sąnarių, raumenų skausmai, įprastinio fizinio krūvio netoleravimas, nuotaikų kaita, nepaaiškinami bėrimai, gali slinkti plaukai, sutrikti menstruacijos ir kt.
 
JAV Veteranų ligoninės Sent Luise specialistų gauti duomenys parodė, kad net tie ligoniai, kurių susirgimas COVID-19 buvo palyginti lengvas ir ligoninėje gydytis neteko, per metus beveik 40 proc. dažniau susidūrė su širdies nepakankamumo, kai ši nebepajėgia tinkamai cirkuliuoti kraujo, tikimybe. Gerai žinoma, kad COVID-19 liga gali lemti ir skydliaukės funkcijų sutrikimus: mokslininkų patirtis rodo, kad šios viso organizmo veiklą reguliuojančios endokrininės liaukos funkcija sutrinka 15-30 proc. hospitalizuotų COVID-19 pacientų.
 

„Veikiantys mechanizmai yra keli, – išvardija šeimos gydytoja Kristina Grigaliūnaitė, – tai tiesioginis viruso poveikis įvairiems organams, ypač plaučiams; paties viruso sukeltos imuninės reakcijos, kurios gali turėti neigiamų padarinių; taip pat reiškiniai, kurie lieka po ilgalaikio intensyvaus gydymo ligoninėje. Iš esmės yra taip, kad kuo sunkiau žmogus serga, kuo daugiau intervencinių procedūrų buvo atlikta, tuo šansas turėti liekamųjų reiškinių yra didesnis. Svarbu žinoti, kad liekamieji reiškiniai gali pasireikšti ir lengva forma sergantiems žmonėms, nes liga yra klastinga bei pavojinga visų amžiaus grupių pacientams.“
 
Iš savo patirties gydant COVID-19 pacientus ji teigia, kad dažniausias liekamasis reiškinys yra nuovargis. Taip pat gali būti dusulys, skonio ir kvapo sutrikimai arba jų išnykimas, sąnarių ir kaulų skausmai. Gali likti apetito sutrikimai, galvos svaigimas. Svarbu išskirti ir psichikos sveikatos sutrikimus, kurie ligos metu gali paūmėti ar atsirasti naujai. „Kadangi šia liga sunkiai sirgti gali prieš tai visiškai sveiki buvę žmonės, – pabrėžia gydytoja, – persirgti sunkios formos COVID-19 liga gali būti didelė trauminė patirtis – buvusios ir esamos sveikatos kontrastas, ypač jeigu tenka pabūti ligoninėje, o paskui kovoti su liekamaisiais reiškiniais, tai žmogaus psichikai gali palikti savo pėdsaką.“
 
Komplikacijos perauga į simptomą
Užsitęsusiems liekamiesiems reiškiniams medikai sugalvojo pavadinimą „post-covid“, arba pokovidinis sindromas. „Jam būdingi ilgiau nei 3 mėnesius trunkantys simptomai, atsiradę susirgus COVID-19 liga, kurių negalima paaiškinti kitaip, – sako K.Grigaliūnaitė. – Jei simptomai trunka trumpiau nei 3 mėnesius, „post-covid“ sindromą taip pat galima įtarti atmetus kitas galimas simptomų priežastis. Tokiems pacientams rekomenduojama susisiekti su šeimos gydytoju ir pasitarus atlikti kraujo tyrimus, krūtinės ląstos rentgenogramą, taip pat, priklausomai nuo simptomų, konsultuotis su specialistais – gydytojais pulmonologais, infektologais, reabilitologais ir kitais.“
 
„Kaip gastroenterologas pastebiu, kad persirgus COVID-19 paūmėja funkcinės ligos, tokios kaip gastroezofaginis refliuksas ar dirgliosios žarnos sindromas. Jeigu anksčiau pacientai apsiedavo be vaistų arba juos vartodavo rečiau, persirgus koronavirusine infekcija, liga gerokai paaštrėja“, – pasakoja Klaipėdos jūrininkų ligoninės Diagnostikos skyriaus vedėjas Giedrius Šimulionis. Pasak jo, infekcija persirgusius pacientus būtų galima padalinti į dvi dalis: vieniems COVID-19 ligos poveikis būna tiesioginis – tyrimų rezultatai parodo paveiktus organus, o kiti labiau jaučia psichologines pasekmes.
 
Iš savo praktikos bei pokalbių su kolegomis gydytojas taip pat pastebi, kad pacientai dažnai skundžiasi lėtiniu nuovargiu, sutrikusia dėmesio koncentracija, nemiga, fizinio krūvio netoleravimu: „Šiuos simptomus dažniau priskiriame gyvenimo būdui, stresui, įtampai, tačiau žmogus pastebi, kad darbo krūvis ar kitos aplinkybės nepasikeitė, o šie negalavimai atsirado būtent persirgus koronavirusine infekcija.“

 
Daugybė iššūkių senjorams
Nors vakcinacijos kampanija kone iš kiekvieno lygintuvo šaukė ir kvietė vyresniojo amžiaus lietuvius skiepytis, ne visi išsyk pasiryžo – daugelį sustabdė vakcinacijos priešininkų skleidžiama dezinformacija. Tad ir susirgimų, ir mirčių tarp senjorų buvo nemažai. Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, aukštą Lietuvos senjorų mirtingumo nuo COVID-19 rodiklį nulėmė ne tik mažas vakcinuotų rizikos grupėje esančių žmonių kiekis, bet ir tai, kad lietuviai savo sveikata rūpinasi ne taip preciziškai, kaip reikėtų. Jiems – ypač sergantiems viena ir daugiau lėtinių ligų – buvo skiriamas ypatingas dėmesys.
 

Reaguojant į pandemijos sukeltas ilgalaikes neigiamas pasekmes ne tik visuomenės fizinei, bet ir psichikos sveikatai, Vyriausybė parengė ilgalaikių neigiamų COVID-19 pandemijos pasekmių psichikos sveikatai mažinimo veiksmų planą, kuriame numatomos priemonės, padedančios mažinti neigiamas COVID-19 pandemijos ir susijusių socialinių-ekonominių reiškinių pasekmes gyventojų psichikos sveikatai. Pagrindinis jo tikslas – didinti psichologinės pagalbos ir psichikos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, užtikrinant pagalbą asmenims, kurie patiria didesnę psichikos ir elgesio sutrikimų riziką dėl COVID-19 pandemijos.
 
Deja, didelė dalis persirgusiųjų COVID-19 infekcija buvo priversti pripažinti, kad jų sveikatos būklė pablogėjo ir negrįžo į pradinę padėtį. „Tik mažiau nei pusė atliktoje apklausoje dalyvavusių asmenų teigia, kad jų sveikata šiek tiek pablogėjo lyginant su buvusiąją. Apie 38 proc. apklaustųjų pastebėjo apribojimus tiek fizinei, tiek darbinei veiklai, – aiškina gydytojas kardiologas prof. Raimondas Kubilius. – Ir beveik pusė apklaustųjų, kuriems nustatytas pokovidinis sindromas, mano, kad reabilitacinis gydymas jiems reikalingas ir atneštų naudos“.

 
Tarp kitko
Teisės aktai reglamentuoja, kad fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugos COVID-19 liga persirgusiems pacientams gali būti skiriamos ne vėliau nei praėjus 3 mėnesiams po ligos, kai kuriais atvejais – praėjus ir 6 mėnesiams po ligos. Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas įvertina paciento somatinę būklę, kaip liekamieji reiškiniai trikdo paciento kasdienę veiklą, socialinę adaptaciją.
 
Tais atvejais, kai pacientas dėl sunkios COVID-19 ligos eigos buvo gydomas stacionare, jam buvo diagnozuotas plaučių uždegimas, išleistą iš ligoninės pacientą vargina dusulys, nuovargis, įvairios lokalizacijos skausmai, nepraėjus 3 mėnesiams po stacionaro, gali būti nukreipiamas stacionarinei arba ambulatorinei medicininei reabilitacijai. Jei pacientas nukreipiamas stacionarinei medicininei reabilitacijai, ji trunka 20 kalendorinių dienų, jei ambulatorinei – ji trunka 14 darbo dienų.

Projektas „Pagalbos tiltai“ (9230 Eur)                      

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris