Stresas prišaukė dvi sunkias ligas

Aigustė Tavoraitė
2018-04-12
Per pastaruosius ketverius metus ne tik dvi širdies kraujagyslių stentavimo procedūras, bet ir ne vieną operaciją dėl šlapimo pūslės vėžio išgyvenęs Mindaugas Ambrozas įsitikinęs, jog pagrindinė visų jo negalavimų priežastis –  nesuvaldytas stresas.
Stresas prišaukė dvi sunkias ligas
Ne veltui sakoma, kad visos ligos prasideda nuo galvos, Pasak medikų nesuvaldytas stresas – vienas išeminės širdies rizikos veiksnių.

Ligos keitė viena kitą
Tuoj 62-erių sulauksiantis kaunietis skųsdamasis krūtinės skausmais pirmą kartą į kardiologų rankas pakliuvo dar prieš penketą metų. Tačiau prazondavus kraujagyslę nuspręsta tik stebėti ligonį. Vis dėlto po metų M.Ambrozui buvo įdėti du vainikinės širdies arterijos stentai. Tačiau tuo metu vyras neįtarė, kad tai buvo tik didesnių bėdų pradžia.
Dar gulėdamas kardiologijos skyriuje M.Ambrozas pastebėjo, kad su šlapimu pasirodė ir kraujo. 

„Po to viskas kaip ir buvo gerai, bet savaitę prabuvus reabilitacijoje jo vėl šiek tiek „prasimušė“. Taip atsidūrus Kauno klinikose ir patekus į urologo, tuo metu dar gydytojo rezidento, Adomo Mačiulio rankas prasidėjo manoji „urologinė epopėja“, – pasakojo pašnekovas.

Atidžiai ištyrus pacientą paaiškėjo, kad šlapimo pūslėje yra ne vienas augliukas. Biopsija tik patvirtino liūdną diagnozę. „Laimė, kad liga „pagauta“ ankstyvos stadijos. Nebeatsimenu, kiek tiksliai operacijų buvo atlikta, bet jos prireikė ne vienos, mat vienu metu daugiau nei dviejų auglių operuoti nebuvo galima dėl per didelio kraujavimo rizikos“, – prisiminė vyras.
 
Sunkiai išgyveno psichologiškai
Nors prieš pusmetį atlikti tyrimai nuteikė optimistiškai – jokių ligos ženklų nebuvo rasta – išgyvenimai dėl ligos vėl atsiliepė širdžiai: „Prieš mėnesį vėl pradėjo naktimis, paryčiais varginti skausmai. Buvo nuspręsta vėl atlikti stentavimo procedūrą.“
Ką tik dvi savaites reabilitacijoje praleidęs vyras neslėpė, kad daug pastangų reikėjo atsigauti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. „Turėjau ne vieną konsultaciją su psichologe – ji man paskyrė net daugiau laiko, nei priklausė. Greitai radome bendrą kalbą – visas problemas kaip ranka nuėmė. Pasikalbėjimas kartais padeda daug labiau nei vaistai“, – sakė vyras.

Itin pagelbėjusi ir stresinių situacijų valdymui skirta paskaita, į kurią reabilitacinėje ligoninėje vyras užklydo atsitiktinai. M.Ambrazo manymu, stresas jo atveju bene didžiausią žalą sveikatai ir padaręs. „Aišku, kiekvienas žmogus sau prisitaiko skirtingas priežastis, tačiau stresas – neabejotinai didžiausias visų ligų kaltininkas. Juo labiau pastaruoju metu lydėjo daug su darbu susijusių įtemptų situacijų“, – pasakojo jis.
Dar galutinio patikrinimo dėl šlapimo pūslės būklės mėnesio pabaigoje laukiantis vyras juokavo, kad bet kuriuo atveju nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. „Jei ne po stentavimo atsiradęs kraujavimas, liga būtų galėjusi progresuoti ir pastebėta daug vėliau“, – sakė M.Ambrozas.

 
Interviu

Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninės fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Jurgita Skibarkienė:
 
- Kokios būklės pacientas pateko į jūsų rankas?
- Pacientas serga išemine širdies liga, į reabilitacijos ligoninę po vainikinių arterijų angiografijos ir stentavimo atsiųstas ne pirmą kartą. Atvyko jis patenkinamos būklės, su atkaklia hipertenzija. Reabilitacijos metu sureguliavome kraujospūdį, stabilizavosi krūtinės anginos epizodai. Stipriai pagerėjo paciento psichoemocinė būklė. Jis buvo įsitempęs, lydimas baimių, kodėl kartojasi kraujagyslių užsikimšimai.
 

- Be kokių metodikų neapsieinama tokių pacientų reabilitacijoje?
- Kardiologinėje reabilitacijoje svarbiausia yra kineziterapija, t.y. mankšta, kardiovaskulinės sistemos treniravimas, aerobinės treniruotės. Tai yra pats pagrindas. Buvo taikytos ir tokios kompleksinės procedūros kaip užimtumo programa, masažas, fizioterapinės procedūros. Šalia – ir psichologo konsultacijos, užsiėmimai. Tai stipriai prisidėjo prie savijautos pagerėjimo.
 
- Dažnai žmonėms išskirtinai prireikia psichologinės pagalbos?
- Tikrai taip, daugumai, kokiems 98 procentams, yra didesnis ar mažesnis tokios pagalbos poreikis. Kai kuriems reikia intensyvesnės psichologinės intervencijos, kitiems pakanka pokalbio. Kartais neprireikia net psichologo pagalbos, užtenka gydytojo palaikymo. Kitiems, kaip buvo ir minėtojo paciento atveju, reikia ir gydytojo, ir specialisto pagalbos, sudaroma individuli programa.
 
- Psichologinis nusiteikimas turi daug reikšmės gijimo ir reabilitacijos procesui? 
- Tikrai taip. Tai gali būti ir problemų pasikartojimo, ligos paūmėjimo pasekmė. Juk visos ligos prasideda nuo galvos, kaip pavyksta kontroliuoti savo emocijas. Tai vienas išeminės širdies rizikos veiksnių. O kardiologija šiaip – visų ligų pagrindas, pastarieji sutrikimai labai susiję su neurologija, vidaus ligomis. Neatsitiktinai dauguma tokių ligonių ateina ir su asmenybiniais sutrikimais, kurie irgi daro įtaką psichoemocinei būklei.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris