Endometriozė nesukliudė antrąkart tapti mama

Aigustė Tavoraitė
2018-04-11
Šiandien metų ir aštuonių mėnesių sūnų ant rankų sūpuojanti 33-ejų Eglė mažiau nei prieš trejus metus nebūtų galėjusi patikėti, kad antrąkart galės gimdyti. Prieš šešerius metus dėl endometriozės atlikta operacija moteriai buvo užkirtusi kelią dar kada nors gyvenime natūraliai pastoti.
Endometriozė nesukliudė antrąkart tapti mama
Tyrimais nustatyta, kad endometrioze sergančios moterys sunkiau ištveria nėštumą ir gimdymą, joms dažniau gresia persileidimai.

Vos nesupainiojo su vėžiu
Eglė apie klastingąją endometriozę sužinojo visai netikėtai, mat jokių ligai būdingų simptomų nejautusi. Be to, moters ligos istorija prasidėjo daug kraupesniu nuosprendžiu. Būdama 28-erių nuėjusi pasitikrinti dėl moteriškų bėdų pirmiausia išgirdo, kad jai – kiaušidžių vėžys.
„Gydytoja skubiai išsiuntė mane į Vilnių. Atlikus tyrimus ir paaiškėjus, kad jie labai blogi, iškart buvo paskirta operacija, turėjo šalinti visus organus – tiek gimdą, tiek kiaušides“, – pasakojo pašnekovė.
 
Iš pradžių pašnekovė puolusi į neviltį: „Tik sėdėjau ir verkiau, nenorėjau tokio jauno amžiaus netekti visų organų. Kreipiausi į gydytoją Heraldą Stankevičių. Atlikęs papildomus tyrimus jis nuramino mane, kad visko nešalinsime, paaiškino, kad tai – ne joks vėžys, o endometriozė.“
Moteriai buvo nustatyta 4 stadijos, labai išplitusi endometriozė. Eglė iškentė ilgą laparoskopinę operaciją, buvo pašalintos didžiulės cistos. „Galima sakyti, per stebuklą buvo išsaugotos tiek gimda, tiek kiaušidės. Nes kitu atveju būtų tekę apskritai pamiršti apie galimybę turėti vaikų. Nežinau, kaip būčiau atsigavusi tokių metų netekusi šių itin svarbių moteriai organų.

 

L.S. skaičius
25–35 
- tiek proc. nevaisingų moterų diagnozuojama endometriozė.

 
Liga stipriai apribojo gyvenimą
Toliau tęsėsi ilgas gydymas hormonais. Jei iki operacijos moteris nejautė jokių simptomų, pradėjus gydymą Eglę pradėjo varginti stiprūs pilvo skausmai.
„Buvo labai sudėtinga, gyvenimo kokybė stipriai pablogėjo. Užklupdavo nenuspėjami skausmo priepuoliai, nieko labai planuotis negalėjau, kur toliau išvykti, jei negaudavau vaistų, galėjau net nualpti. Dažnai turėdavau biuletenį, reikėjo leistis vaistus. Tai – pakankamai bjauri liga, negali žinoti, nuo ko prasideda ir kada ji tave suries. Gerai, kad turiu šalia supratingą vyrą, kuris labai padėjo šiuo laikotarpiu“, – sakė pašnekovė.
 
Nuo hormonų pradėjus augti svoriui ir nesiliaujant pilvo skausmams, moteris nusprendė kurį laiką negerti vaistų. „Kaip tik važiavau pas gydytoją, pakeitė vaistus, juos kurį laiką gėriau. Tačiau kartą uždelsiau pratęsti receptą. Tuomet  pagalvojau, kad nieko tokio nenutiks, jei vieną mėnesį negersiu vaistų. Tačiau vienas mėnuo nejučia pavirto trimis. Kadangi pilvo neskaudėjo, leidau sau šiek tiek atsipūsti“, – prisiminė ji.
 
Baimę dėl nėštumo keitė džiaugsmas
Kaip vėliau paaiškėjo, netikėtai susiklosčiusi trijų mėnesių vaistų vartojimo pauzė buvo lemtinga. „Kai susiruošiau vėl susirūpinti vaistų receptu, nes neįprastai gerai jaučiuosi, kažkaip pastebėjau, kad mėnesinės vėluoja. Į tai reagavau visiškai ramiai. Jau buvau susitaikiusi, kad daugiau vaikų nesusilauksiu. Tačiau paprašiau vyro dėl viso ko nupirkti nėštumo testą. Rodė teigiamą. Tada dar kokį dešimt kartų jį pakartojau. Rezultatai buvo tie patys.
Gydytojas irgi nepatikėjo, bet sako vis tiek reikia susiplanuoti vizitą. Tada laukė nerimo savaitė – gulėjau ir laukiau, nusiteikinėjau, kad nėštumas greičiausiai ne vietoje, nepuoliau iškart tikėti, kad turėsiu vaikutį. Žinojau, kad priešingu atveju bus labai sunku priimti neigiamą žinią.

 
Aišku, kai sužinojau, kad viskas gerai, aplankė didelis džiaugsmas, jog vėl tapsiu mama (šiuo metu moteris auginanti 10-ies dukrą Gabiją – red.past.). Panašu, kad pats Ąžuolas rado geriausią laiką ateiti jam į pasaulį. Todėl ir pačiose beviltiškose situacijose esančioms moterims patariu, kad neprarastų vilties, nes, pasirodo, viskas įmanoma“, – kalbėjo Eglė.
Šiuo metu moteris sako besijaučianti puikiai. Kol maitina sūnelį, vaistų nevartojanti. „Galima sakyti, esu pamiršusi endometriozę. Tačiau toliau vėl reikės tęsti hormoninį gydymą, nes liga atsitraukusi tik laikinai“, – apgailestavo ji.


Specialisto interviu
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojas akušeris ginekologas Heraldas Stankevičius:


- Kas per liga yra endometriozė?
- Tai – dažna ginekologinė liga, kuria serga 5–10 procentų vaisingo amžiaus moterų. Liga paprastai diagnozuojama jaunoms, dar nė 30-ies nesulaukusioms moterims. Endometriozė – būklė, kai į gimdos gleivinę panašus audinys veša už gimdos ertmės ribų ir sukelia aplinkinių audinių uždegimą. Tai – lėtinė, progresuojanti ir atsinaujinanti liga, kuri dažniausiai pažeidžia organus, esančius pilvo ertmėje: gimdos raumenį, pilvaplėvę, kiaušides, kiaušintakius, žarnas, šlapimo pūslę. Retais atvejais randama plaučiuose ir net smegenyse. Endometriozė sukelia skausmą ir nevaisingumą, liga gali sutrikdyti moters darbingumą, apkartinti seksualinį gyvenimą, neigiamai veikti emocinę būseną, riboti kasdienę veiklą, bloginti gyvenimo kokybę.
 
- Paprasta atpažinti šią ligą? 
- Endometriozės simptomai – skausmingos mėnesinės, skausmas lytinių santykių metu, skausmas ovuliacijos metu, lėtiniai dubens skausmai, gausios ir nereguliarios mėnesinės, skausmingas šlapinimasis ir (arba) tuštinimasis, nevaisingumas (endometriozė nustatoma 25–35 procentų nevaisingų moterų), lėtinis nuovargis, išsekimas.
Tačiau šie simptomai būdingi ir kitoms ligoms, todėl nuo pirmųjų požymių pasireiškimo iki ligos diagnozės patvirtinimo gali praeiti ne vieneri metai. Išsivysčiusiose šalyse, vidutiniškai nuo pirmųjų simptomų atsiradimo iki diagnozės nustatymo praeina apie net septyneri metai. Neretai moterys delsia kreiptis į medikus, nes laikosi klaidingos nuostatos, esą skausmas yra neatsiejama mėnesinių dalis, ypač jei sunkios mėnesinės vargina ir kitas giminės moteris. Tad jei moterį vargina skausmingos mėnesinės ir kiti endometriozės požymiai, svarbu nedelsti ir kreiptis į ginekologą. Gydytojui laiku atlikus būtinus tyrimus, patvirtinus diagnozę ir skyrus individualų gydymą, ligos progresavimas gali būti sustabdytas, koreguotas nevaisingumas.
 
- Kaip galima padėti tokioms moterims?
- Nėra vieno universalaus endometriozės gydymo būdo, jis taikomas įvertinus kiekvienos moters sveikatos būklę, nusiskundimus ir poreikius. Skausmas ir kitos endometriozės pasekmės gydomos nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, progestinais, hormonine gimdos spirale, sudėtinėmis kontraceptinėmis tabletėmis, hormoniniais vaistais. Nevaisingumas koreguojamas ovuliacijos skatinimo, pagalbinių apvaisinimo procedūrų ir laparoskopinio chirurginio gydymo pagalba. Chirurginis gydymas yra tausojantis ir radikalus. Tausojančios chirurgijos tikslas yra atstatyti normalią anatomiją ir sunaikinti endometriozės židinius. Radikali chirurgija apima abiejų pusių kiaušidžių su kiaušintakiais ir gimdos pašalinimą. Ji taikoma, kai gydymas nepakankamai efektyvus ir moteris nebeplanuoja pastoti, yra gretutinė ginekologinė patologija.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris