Dėl kontaktinių lęšių – vienas žingsnis iki aklumo

Aigustė Tavoraitė
2018-05-07
Dėl ragenos uždegimo jau daugiau nei savaitę ligoninėje gulinti devyniolikmetė Gabrielė sako net neįsivaizdavusi, kad kontaktinių lęšių nešiojimas gali sukelti tokių aštrių komplikacijų. Gydytojai įspėja, kad netinkamai nešiojami tokie lęšiai gali kainuoti net ir regėjimą.
Dėl kontaktinių lęšių – vienas žingsnis iki aklumo
Netinkama kontaktinių lęšių higiena gali būti viena keratito – ragenos ir antrinės rainelės uždegimo, galinčio baigtis net aklumu, - priežastis.

Prasidėjo nekaltu paraudimu
Pirmąkart į medikus mergina kreipėsi kiek daugiau nei prieš dvi savaites. Vieną vakarą ji, kaip įprasta, išsiėmė kontaktinius lęšius ir nuėjo miegoti, o ryte pastebėjo akies paraudimą.
„Greičiausiai jau buvo prasidėjęs uždegimas, bet labai neskaudėjo, tad per daug nekreipiau dėmesio ir toliau tądien vaikščiojau su lęšiu. Vakare jį išsiėmus akį jau pradėjo skaudėti, ašaroti. Kitą rytą skausmo kentėti jau nebuvo įmanoma, tad važiavau tiesiai į polikliniką“, – pasakojo Gabrielė.
 
Diagnozavus keratitą – ragenos ir antrinį rainelės stiprų uždegimą merginai išrašytas ne vienas antibiotikas. „Porą dienų kas pusvalandį juos nuosekliai ir lašinausi. Praėjusį sekmadienį kaip ir buvo pagerėję, jau galėjau kažkur išeiti, akies nedirgino šviesa. Tačiau jau kitą dieną visi negalavimai grįžo – skausmas, ašarojimas, veik negalėjau atmerkti“, – kalbėjo pašnekovė.
Vėl buvo išrašyti dar stipresni antibiotikai, kuriuos lašinti teko kas dešimt minučių. Anot merginos, jau tuomet buvo minčių siųsti ją į ligoninę, bet turėta vilties, kad dar susitvarkys pati.

 
Viena akis silpnesnė nuo mažens
Visgi išaušus kitam rytui buvo aišku, kad daugiau delsti negalima. „Gavau siuntimą į Santaros klinikas, čia gydytojai jau buvo susirūpinę, kad vėlokai atvažiavau. Tačiau dabar viskas stabilizavosi“, – pasakojo Gabrielė.
Šiandien ji džiaugiasi, kad paskirtas gydymas padeda, nevargina skausmas, nors uždegimas gyja be galo lėtai. „Kol kas gydytojai jokių prognozių neduoda. Kiek pati domėjausi, šios ligos komplikacijų yra praktiškai visada, prireikia net ir akies obuolį operuoti, regėjimo visai netenkama... Bet tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – vylėsi mergina.
 
Nors šiuo metu jai ant akies vyzdžio atsiradęs darinukas (drumstelė) ir susilpnino regėjimą, Gabrielė to labai į galvą neimanti. Pasak merginos, ji niekada negalėjo pasigirti tvirtu regėjimu, abejomis akimis mato skirtingai – dar vaikystėje buvo diagnozuotas astigmatizmas. „Mano „geroji“ kairė akis geriau mato, o apimta infekcijos yra dešinioji, taigi drastiško skirtumo greičiausiai nepajausiu“, – paaiškino mergina.
 
Apie galimas komplikacijas nenutuokė 
Ieškodama uždegimo priežasties, Gabrielė svarstė, kad galbūt kaltas kontaktiniams lęšiams skirtas laikyti konteineris, kurio nuo vasaros, kada pradėjo juos naudoti, nebuvo keitusi.
„Prieš išsiimdama ir įsidėdama lęšius visada plaudavausi rankas. Šiaip net nenutuokiau, kad dėl kontaktinių lęšių nešiojimo gali nutikti tokie dalykai“, – pastebėjo mergina.
 
Ji tikino, kad paskyrusi naujus akinius ir išrašiusi kontaktinių lęšių receptą (dėl kitokio akims diametro lęšį reikia specialiai gaminti) gydytoja papasakojo apie priežiūrą bei higienos laikymąsi, bet apie jokias galimas komplikacijas neįspėjo.
„Jei būčiau žinojusi, kad yra įmanomos tokios pasekmės, būčiau daug atsakingiau elgusis su lęšiais. Kadangi jie yra mėnesiniai, nevienadieniai, juos galima, nors ir nepatartina, tinkamai prižiūrint, naudojant dirbtines ašaras laikyti akyje iki šešių parų. Tad dažnai palikdavau lęšį porai dienų. Dabar greičiausiai taip elgtis pabijočiau“, – įsitikinusi Gabrielė.


 
Interviu
VUL Santaros klinikų Ragenos ligų ir kontaktinių lęšių kabineto vedėja gydytoja oftalmologė Idalija Baltrūnienė:

- Kiek pavojingas yra ragenos uždegimas?
Gabrielės atveju geros pasekmės bus, jei liks tik randas ragenoje. Aišku, jei jis bus vyzdžio srityje, trukdys matymui. Tačiau priklausomai nuo infekcijos pobūdžio ji gali pereiti į gilesnius akies sluoksnius, toliau už ragenos, į stiklakūnį ir prasidėti visos akies uždegimas. Jo galima pasekmė – ir visiškas aklumas. Gali tekti persodinti rageną, ypač dažnai tą tenka daryti išsivysčius amebiniam uždegimui. Dažnai vieno persodinimo nepakanka, per pastarąjį laiką turime du tokius pacientus, kuriems net tris kartus persodintos ragenos. Šios ligonės atveju išeities dar nežinome, dar tik yra ligos pradžia.
 

- Keratitas – dažniausiai pasitaikanti komplikacija dėl kontaktinių lęšių?
Mūsų ligoninėje tai gana dažna, nes visi šie ligoniai, būdami sunkios būklės, patenka pas mus – per savaitę bent po vieną tikrai sulaukiame. Dažniausiai tai – jauni, 20–40 metų amžiaus, žmonės. Nešiojant kontaktinius lęšius gali kilti ir alerginės reakcijos – netoleruojama medžiaga, iš kurios pagamintas lęšis arba skystis, kuriame jie laikomi. Taip gali išsivystyti alerginis konjunktyvitas. Taigi tikrai ne kiekvienam kontaktiniai lęšiai yra tinkama alternatyva akiniams.
 
- Kada nešiojantieji kontaktinius lęšius rizikuoja akių sveikata?
Patys lęšiai yra kokybiški ir tinkamai nešiojami didesnių problemų sukelti neturėtų. Tačiau didžiausia blogybė, kad kontaktiniams lęšiams tapus lengvai prieinamiems žmonės nusiperka juos kur prekybos centre ar internetu, todėl nėra gydytojo išmokomi tinkamos higienos. Žmonės dažnai net neskaito instrukcijų, tiesiog atitaiko diopriją pagal akinius ir dedasi į akį. Prieš pradedant nešioti lęšius reikėtų išsitirti akis, pasikonsultuoti su specialistu. Be to, net ir nesant jokių problemų kontaktinius lęšius nešiojantis žmogus turėtų kas pusmetį pasirodyti akių gydytojui.
 
Didžiausios bėdos nutinka, kai nesilaikoma sterilumo, nekeičiamas tirpalas lęšių dėkle. Tą reikėtų daryti kiekvieną kartą išsiimant lęšius. Taip pat nepamiršti su kiekvienu tirpalo buteliuku keisti lęšių dėklą arba jį kruopščiai valyti su soda. Žmonės imdami lęšį neplauna rankų, gali netyčia kur kliudyti kokį pelėsinį nešvarumą vonioje, taip į akį „įsimeta“ grybas. Mikrobų lengvai gali patekti nusiprausus veidą stovinčiu vandeniu. Stovinčiame vandenyje tarpsta ameba.
 
Nešvariam vandeniui patekus už lęšio infekcijos ilgai laukti nereikia: kontaktinis lęšis yra pagamintas iš žmogaus ragenai artimos medžiagos, nuo akies sklinda šiluma, tad infekcijai plisti sudaromos idealios sąlygos. Tai ypač aktualu artėjant sodo darbų, maudynių atviruose vandens telkiniuose sezonui. Maudytis su kontaktiniais lęšiais yra labai pavojinga.
Taip pat žmonės labai dažnai pernešioja lęšius, taupydami vienai dienai skirtus nešioja mėnesį. Blogai, kai žmonės miega su kontaktiniais lęšiais. Reikia įvertinti ir aplinką, kurioje būnama. Jei lęšis minkštas, esant kirpykloje, remontuojamoje patalpoje jis sutraukia chemikalus, dulkes ir akiai po to atiduoda kenksmingas medžiagas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris