Belaktozinė mada atims vitaminą D

Ringailė Gvildė
2021-03-01
Lietuvių populiacijoje laktozės netoleravimas nustatomas net trečdaliui, tačiau vis daugiau žmonių pakimba ant belaktozinės mados kalbiuko ir savanoriškai skurdina savo racioną. „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė sako, jog tokiomis madomis aklai sekti nereikia, mat pieno produktai gerina ir vitamino D pasisavinimą.
Belaktozinė mada atims vitaminą D
Lietuvių populiacijoje laktazinis nepakankamumas nustatomas trečdaliui žmonių. Kadangi jis dažnas, tai lėmė mados - venkime laktozės turinčių produktų - įsigalėjimą visuomenėje. Tiesa, nesant laktazės trūkumo, nėra būtinybės atsisakyti pieno produktų, pieno.

- Vaistininkai sako pastebintys didėjantį susidomėjimą laktazės fermentais.
- Šį belaktozinės mados reiškinį pastebėjau dar praėjusiais metais: vis dažniau klientai teiraujasi, ar prekiaujame laktazės fermentais, kad galėtų pagerinti laktozės toleravimą.
Vis dėlto atėjusių pirkti laktazės fermento pirmiausia privalome išklausinėti, kas žmogui kelia diskomfortą, kokie simptomai, ar tikrai tai nėra kokia nors kita būklė, kuriai reikalinga šeimos ar gydytojo specialisto konsultacija.

Jeigu jau laktozės netoleravimas patvirtintas klinikiniais tyrimais, tuomet galime pasiūlyti laktazės fermentą dozuojamą lašais, tačiau taip pat galima tiesiog atsisakyti laktozės turinčių produktų. Ir pastarasis variantas, kol rinkoje nėra plataus laktazės fermento preparatų pasirinkimo, būtų tikslingesnis.
 
- Pasitaiko manančių, kad esant laktozės netoleravimui reikia pamiršti ir varškę su kefyru...
- Klaidinga taip manyti. Rauginto pieno produktai – jogurtai, varškė – šio fermento turi gerokai mažiau ir jų nebūtina visiškai išmesti iš raciono. Laktozė – pieno cukrus – mūsų organizmui vienaip ar kitaip yra reikalinga gliukozės pavidalu ir kaip energijos šaltinis. Jeigu jau norisi atsisakyti laktozės, tuomet galite negerti pieno, tačiau neatsisakyti varškės ar kefyro.
 
- Kai kurie šios mados šalininkai sako, jog suaugusiems pienas nereikalingas, čia vaikų maistas. Ar yra koks nors bendra sutarimas šiuo klausimu?
- Nuomonės yra prieštaringos ir tarp mitybos specialistų. Vieni sako, kad pienas yra būtinas žmogaus organizmui maisto produktas, nes jame gausu kalcio, riebalų, nepakeičiamų aminorūgščių. Kiti tikina, jog pienas apsunkina virškinimo sistemą. Tad tenka prisiminti Paracelso posakį, kad vaistą nuo nuodo skiria tik dozė. Pienas yra reikalingas, tiesa, suaugusiam žmogui per dieną jo užtenka stiklinės ir geriau tos normos neviršyti.
 

- Kuo rizikuoja tie, kurie dėl mados atsisako laktozės turinčių produktų?
- Na, pieno produktai, pavyzdžiui, pagerina vitamino D pasisavinimą būtent dėl juose esančio kalcio. Taigi, jeigu vartojame kalcį, bet nevartojama vitamino D, turime prastesnę kalcio absorbciją, o jeigu vartojame vitaminą D be kalcio, turime prastesnę vitamino D absorbciją organizme.
Aklai vadovautis jokia mada nereikia, geriausia pasidaryti tyrimus ir žinoti, ar tikrai reikia vieno arba kito fermento, maisto papildo ar tam tikrų maisto produktų ribojimo.

 
Komentaras
Alergologė ir klinikinė imunologė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė, habilituota medicinos daktarė, prof. Rūta Dubakienė:

- Laktazės fermentas yra gaminamas plonojoje žarnoje ir skaldo pieno cukrų (laktozę) į gliukozę ir galaktozę. Tiems žmonėms, kuriems laktazės fermentas nusilpęs arba yra įgimtas jo nepakankamumas, laktozė nesuskaidoma. Šis fermentas silpsta ir su amžiumi, ir dėl tam tikrų ligų (pvz., rotaviruso), vartojamų vaistų. Tuomet laktozė patenka į storąją žarną ir ten „įsijungia“ bakterijos. Prasideda pūtimai, viduriavimas, galvos ir kiti skausmai, gali pasireikšti pykinimas. Šie simptomai, netoleruojant laktozės, atsiranda praėjus valandai ar kelioms po pieno produktų vartojimo.
Lietuvių populiacijoje laktazinis nepakankamumas nustatomas net trečdaliui žmonių. Kadangi jis dažnai nustatomas, tai lėmė mados - venkime laktozės turinčių produktų - įsigalėjimą visuomenėje. Tiesa, su ta mada kartais perlenkiama lazda, nes nesant laktazės trūkumo, nėra būtinybės atsisakyti pieno produktų, pieno.
Jeigu kliniškai, pagal simptomus, ir atlikus tyrimus, nustatomas laktazės fermento trūkumas, tačiau žmogus mėgsta ir nori vartoti pieną bei pieno produktus, jis gali rinktis laktazės fermento maisto papildus, kurie padės suvirškinti ir leis išvengti nemalonių minėtų pojūčių.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

  Sveika šeima


  Grikiai – ne tik veganų mėsa

  Pasirodo, netgi pabodusios grikių kruopos gali būti patiekiamos gardžiai, įdomiai, o savo skoniu netgi priminti mėsą. Projekto „Inovatyvi mityba“ įkūrėjas Paulius Paulauskas teigia, kad ir mitybos pakeitimas gali atnešti visiškai kitokią gyvenimo kokybę.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija: tikėjimas dievu nugalės viruso baimę

  Dar vasarį indų mokslininkai svarstė, jog sparčiai mažėjantį naujų užsikrėtimų COVID-19 skaičių iš dalies gali lemti ypatingas indų imunitetas infekcinėms ligoms. Tačiau dabar vėl mušami naujus susirgimų rekordai: per kelias savaites COVID-19 atvejų skaičiumi Indija pralenkė ir kurį laiką vienu didžiausių pandemijos žid...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Tik suaugusiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
  Kokia nauda iš burbulo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica