Saldūs gėrimai gali apkarsti

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-06-05
Seimo Sveikatos reikalų komitetas svarstė Finansų ministerijos parengtą akcizų įstatymo projektą, kuriuo siūloma nuo kitų metų sausio 1 dienos apmokestinti pridėtiniu cukrumi arba saldikliais saldintus nealkoholinius gėrimus. Verslo atstovai tokį siūlymą griežtai atmeta ir vadina jį „diskriminacinio pobūdžio“.
Saldūs gėrimai gali apkarsti
Siūloma nuo kitų metų sausio 1 dienos apmokestinti pridėtiniu cukrumi arba saldikliais saldintus nealkoholinius gėrimus. Tačiau verslo atstovų nuomone, vienos siauros produktų kategorijos apmokestinimas ir tik cukraus vartojimo mažinimas nėra pakankama priemonė reikšmingam visuomenės sveikatos pokyčiui pasiekti.

Siūlo dviejų tarifų sistemą

Finansų ministerijos mokesčių politikos departamento vyriausioji patarėja Daiva Brasiūnaitė Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariams pristatė siūlomą dviejų tarifų sistemą. Sistema būtų paprasta – du skirtingi tarifai pagal cukraus kiekį. Mažesnis tarifas – 7,4 euro už 100 litrų – būtų taikomas gėrimams, kuriuose cukraus yra iki 8 gramų 100 mililitrų, bei tiems, kuriuose yra saldiklių. Didesnis tarifas – 21 euras už 100 litrų – būtų taikomas saldžiausiems gėrimams su daugiau nei 8 gramais cukraus 100 mililitrų.

„Šie tarifai atitinka mūsų kaimyninės Latvijos praktiką. Panašius mokesčius taiko daugelis šalių. Europos Komisija teigiamoje išvadoje pasakė: gaivieji saldinti gėrimai yra pagrindinis kalorijų, neturinčių jokios maistinės vertės, šaltinis, todėl kelia ypatingų sveikatos problemų“, – citavo D.Brasiūnaitė.
Patarėja taip pat pateikė preliminarius skaičiavimus: taikant mažesnį tarifą, vieno litro gėrimo kaina padidėtų apie 9 centus, o saldžiausių gėrimų litras pabrangtų 25 centais. Fiskalinis efektas 2026 metams siektų 22 milijonus eurų, 2027 metais – 25 milijonus.
 
Paskatins rinkos pokyčius


Siūlymą tvirtai palaikė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius.

„Atsižvelgiame į tai, kad cukraus suvartojimas šiuo metu yra dvigubai didesnis tiek tarp suaugusiųjų, tiek tarp vaikų, negu rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija“, – pabrėžė SAM Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius.

Direktorius atkreipė dėmesį, kad didelis cukraus vartojimas turi neigiamos įtakos ne tik svoriui: „Jis kenkia ir kitiems sveikatos rodikliams: kraujospūdžiui, cukraus kiekiui kraujyje ir kitiems svarbiems rodikliams, kurie neigiamai veikia gyventojų sveikatą.“

A.Ščeponavičius teigė esąs įsitikinęs, jog mokestis paskatins rinkos pokyčius: „Šiuo metu turime daugiau nei 1,5 tūkstančio produktų, pažymėtų rakto skylutės principu. Juose nustatyti cukraus kiekiai atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas. Šis kelių tarifų mokestis tikrai paskatins gamintojus keisti receptūras ir taikyti technologijas, kad produktuose būtų mažiau cukraus. Tai užtikrintų sveikesnių produktų patekimą į rinką.“
 
Verslas priešinasi

Priešingos nuomonės buvo ir siūlymui griežtai nepritarė asociacijos „Lietuvos gėrimai“ atstovė Inga Lungė. Ji svarstomą mokestį pavadino „diskriminacinio pobūdžio“.

„Nėra pagrįsta, kodėl turėtų būti apmokestinti būtent gėrimai. Lietuvos gyventojai iš gėrimų gauna vos 3,9 procentus suvartojamo cukraus ir vartoja itin mažai šių gėrimų, palyginti su kitų Europos valstybių gyventojais“, – teigė asociacijos „Lietuvos gėrimai“ atstovė Inga Lungė.

Asociacija siūlė sprendimą apmokestinti saldžiuosius gėrimus atidėti iki 2028 metų, motyvuodama tuo, kad tai „visiškai naujas ir sudėtingas administruoti mokestis“.
I.Lungė paminėjo Italijos patirtį, kur analogiškas mokestis dėl sudėtingo administravimo buvo atidėtas jau aštuonis kartus.

Lietuvos verslo konfederacijos atstovas Saulius Mažlekas palaikė „Lietuvos gėrimų“ poziciją. „Šį mokestį vertiname kaip nepakankamai pagrįstą tiek visuomenės sveikatos, tiek ekonominio poveikio požiūriu. Vienos siauros produktų kategorijos apmokestinimas ir tik cukraus vartojimo mažinimas nėra pakankama priemonė reikšmingam visuomenės sveikatos pokyčiui pasiekti“, – kalbėjo jis.
 
Nesutarė dėl saldiklių

Viešosios įstaigos „Cukrinė lapė“ direktorė Laura Domarkienė atkreipė dėmesį į diabetu sergančių žmonių interesus. Ji kritikavo siūlymą vienodai apmokestinti tiek gėrimus su cukrumi, tiek su saldikliais.

„Žmonės, sergantys diabetu arba turintys didelį antsvorį, renkasi gėrimus su saldikliais kaip alternatyvą, kuri yra sveikesnė visais požiūriais. Būtų keista, jeigu jie būtų finansiškai baudžiami už sveikesnį pasirinkimą“, – sakė L.Domarkienė, pridurdama, kad Lietuvoje yra apie 100 tūkst. antro tipo diabetu sergančių žmonių.
SAM atstovė Ieva Gudanavičienė laikėsi kitokios pozicijos: „2023 metais Pasaulio sveikatos organizacija išplatino rekomendacijas, kuriose, atlikus ir palyginus daug mokslinių tyrimų, rekomenduojama nekeisti cukraus saldikliais, nes nėra įvertintas jų teigiamas poveikis nutukimui mažinti ar užkirsti kelią lėtinėms neinfekcinėms ligoms.“

„Mes suplakame dvi kategorijas – dirbtinius ir natūralius saldiklius – į vieną, – komunikacijos problemą pastebėjo L.Domarkienė. – Čia reikėtų labiau atskirti, nes, pavyzdžiui, stevija yra natūralus saldiklis, ir nėra nė vieno mokslinio tyrimo, pagrindžiančio jo žalingumą.“

„Reikia įsiklausyti, ką sako diabetu sergančių pacientų asociacija. Akivaizdu, kad komunikacijos apie saldiklius, jų poveikį sveikatai – tiek teigiamą, tiek galimai ir neigiamą – per mažai, – paviršutinišką SAM argumentaciją kritikavo komiteto narys Saulius Čaplinskas. Seimo nariui pritrūko ir statistikos, kiek vaikų Lietuvoje serga cukriniu diabetu ar nutukimu. – Akivaizdu, kad posėdžiui buvo nepasiruošta. Ar ne 200 žmonių dirba Higienos institute? Reikia atsakingiau į tai žiūrėti.“

 
Nepritarė trijų laiptelių sistemai

Parlamentaras Karolis Neimantas komitetui pristatė alternatyvų pasiūlymą – trijų laiptelių sistemą pagal cukraus kiekį 100 mililitrų: iki 6 gramų, nuo 6 iki 10 gramų ir daugiau nei 10 gramų. „Verslas ieškos būdų, kaip mažiau sumokėti mokesčių, bet mes turėtume gauti iš to naudą – kad šie gėrimai turėtų kuo mažiau cukraus. Didžiausią poveikį turės vidurinis laiptelis, nes didžioji dalis gėrimų dabar yra per 10 gramų ribą ir gamintojai stengsis sumažinti cukraus kiekį“, – argumentavo K.Neimantas.

Finansų ministerijos atstovė pripažino, kad siūlymas „vertas svarstymo“, tačiau pabrėžė, jog dviejų tarifų sistema pasirinkta siekiant neišsiskirti iš kaimyninių valstybių praktikos.
Komitetas K.Neimanto pasiūlymui nepritarė – „už“ balsavo vienas narys, penki susilaikė, du balsavo „prieš“.
 
Estafetė perduodama kitam komitetui

Nepaisant kilusių diskusijų, komitetas pritarė Finansų ministerijos parengtam įstatymo projektui. Penki komiteto nariai balsavo „už“ , du susilaikė, vienas balsavo „prieš“.

Nuo balsavimo susilaikiusi komiteto narė Jurgita Sejonienė teigė: „Surenkama suma būtų pakankamai nedidelė. Tikrai palaikyčiau, jeigu tie pinigai, kad ir nedideli, eitų į gynybos fondą. Bet neabejotinai, toks mokestis yra svarstytinas.“

Projektą apmokestinti saldintus gėrimus toliau svarstys pagrindinis Seimo biudžeto ir finansų komitetas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

    Budinti vaistinė


    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

    razinka


    Sveika šeima


    Kaip nesugriūti per egzaminus?

    Prasidėjusi vasara vyresnių klasių mokiniams bei studentams tampa įtampos, nerimo ir miego stokos laikotarpiu. Vaistininkai pastebi, kad pagalbos į vaistinę šiuo laikotarpiu užsuka vis daugiau jaunuolių, ir įspėja: ilgalaikis stresas ne tik mažina mokymosi efektyvumą, bet ir gali paveikti fizinę sveikatą.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Celine Dion: šliaušiu, bet nesustosiu

    Drąsus dainininkės Celine Dion sprendimas dokumentiniame filme atskleisti skaudžiausius ligos momentus – kūno sąstingį, nekontroliuojamus spazmus ir bejėgiškumą – sujaudino ir medicinos bendruomenę. „Celine atvirumas paskatino didesnį susidomėjimą sustingusio žmogaus sindromu. Tikimės, kad tai paskatins skirt...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

    Naujas numeris