Vaistininkai perspėja: saulė gali neigiamai paveikti vaistų efektyvumą

www.lsveikata.lt
2017-06-27
Vaistininkai pastebi, jog viena pagrindinių šiuolaikinių pirkėjų ydų – imti daugiau, negu reikia, ir galvoti, kad įsigyti vaistiniai preparatai ar apsaugos priemonės vieną dieną vis tiek pravers. Deja, vasaros vaistinėlėms tai negalioja. Stovėdami saulės šviesoje preparatai netenka savo veiksmingumo, tad vieną sezoną neatsargiai naudoti purškikliai nuo uodų, kremas nuo saulės ar kiti preparatai kitąmet nė kiek nebepadės, perspėjama pranešime spaudai.
Vaistininkai perspėja: saulė gali neigiamai paveikti vaistų efektyvumą
Jei žmogus nusiperka mažiausią kremo nuo saulės pakuotę, tačiau degintis neplanuoja, o atviroje saulės šviesoje būna retai, jos jam turėtų pakakti. Blogiau būna tuomet, kai norėdami pasiruošti visiems gyvenimo atvejams, atostogautojai prisiperka kremų ir vaistų trejiems metams į priekį.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Jolita Skinderskienė pažymėjo, jog dauguma šalies gyventojų jau įsisąmonino pamoką nepamiršti apsaugos nuo saulės ar kandančių ir geliančių vabzdžių, net ne visada žino, kaip išsirinkti.
„Yra dalis žmonių, kurie užsukę į vaistinę atidžiai išsiklausinėja apie skirtingus kremus ir purškiklius, tiesiog prašo ir renkasi stipriausią, didžiausią, pigiausią. Problema ta, jog norint kokybiškos apsaugos nuo saulės reikia kelių skirtingų kremų: kūnui, veidui ir, ką daugelis pamiršta, atskiro kremo po deginimosi“, – patarė vaistininkė.
 
Tačiau svarbiausias specialistės patarimas – ne susipirkti viską, ko kada nors galės prireikti, bet priešingai, naudoti tik tai, be ko neišsiversi. Jei žmogus nusiperka mažiausią kremo nuo saulės pakuotę, tačiau degintis neplanuoja, o atviroje saulės šviesoje būna retai, jos jam turėtų pakakti. Blogiau būna tuomet, kai norėdami pasiruošti visiems gyvenimo atvejams, atostogautojai prisiperka kremų ir vaistų trejiems metams į priekį.

 
„Bet koks vaistas, ilgam paliktas saulėje, pasidaro nebeefektyvus. Todėl, pavyzdžiui, mašinų vaistinėlėse šiais laikais yra tik tvarsčiai, žirklės ir atspindinti plėvelė – jokių vaistų. Net jei einate į paplūdimį, pasitepkite prieš išeidami, o patį kremą palikite namie, antraip kitais metais jis jau nebeturės jokių apsauginių savybių. Su vaistais dar pavojingiau, nes jei žmogui būtina ką nors vartoti, o jis preparatą laiko saulės šviesoje, pats gali net nebepastebėti, kaip vaistas nebeteko naudingųjų medžiagų. Svarbu žinoti, kad, pavyzdžiui, purškalas nuo uodų, laikomas saulėje, gali netgi sprogti“, – pabrėžė vaistininkė.
 
Kilus abejonių dėl saulėje kurį laiką praleidusių vaistų pirma reikėtų patikrinti, ar nepasikeitė jų spalva ir kvapas. Kita vertus, net jeigu poveikio ir nematyti, tai dar nebūtinai reiškia, kad vaistas tinkamas vartoti.
Sunkiausia apsaugoti vaistus tiems, kurie išsiruošia į ilgas keliones automobiliu, nes taip turimi vaistai neišvengiamai kais. Jiems J.Skinderskienė rekomenduoja rasti kietą šaldymo maišelį, rinktis purškiklius su freonu ir vaistinėlę susidėti padedant profesionalams.
 
Eidami į paplūdimį ar tiesiog ilgam išeidami vaistinėlę žmonės dažniausiai palieka namie. Tačiau kremą nuo saulės daugelis kaip tik pasiima su savimi – todėl būtent jis poveikio netenka dažniausiai. Jei nutiko taip, jog į kelionę jau išsiruošėte pasiėmę kelis metus naudojamus kremus, geriausia būtų vietoj jų nusipirkti naujus – senieji nuo saulės pavojų nebeapsaugos, o tai gali baigtis ne tik skausmingais nudegimais, bet ir onkologinėmis ligomis.

 
Ką pasiimti į kelionės vaistinėlę?
Jei įmanoma, vaistinėlę laikyti atokiau nuo saulės spindulių, vaistininkė rekomenduoja į ją įsidėti gerokai daugiau nei vien kremą nuo saulės. Specialistų rekomenduojamas sąrašas toks:

tepalas sudirgintai odai,
tepalas patemptai sausgyslei,
priemonės žaizdos dezinfekavimui, pleistrai, bintas,
termometras,
apsauga nuo grybelio,

vaistai nuo pykinimo,
vaistai nuo skausmo,
vaistai nuo viduriavimo,
vaistai nuo peršalimo ligų,
švelnūs raminamieji.

 
„Negalima pamiršti ir vaistų, kuriuos žmogus geria įprastai – vasarą organizmas gauna daugybę vitaminų ir pasikrauna energijos, todėl būna, jog žmonės nusprendžia vaistus gerti rečiau, nes savijauta ir taip puiki. To daryti griežtai nepatartina, o bet kokius vartojimo pasikeitimus reikia suderinti su gydytoju arba vaistininku ir laikytis jų nurodymų“, – patarė J.Skinderskienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica