Generinių vaistų ateitis svarstoma už uždarų durų

Vilius Šimanskis
2015-09-08
Šiandien medicina tampa vis labiau prieinama net ir nepasiturintiems gyventojams. Viena šio proceso priežasčių - generiniai vaistai. Tačiau šių medikamentų ateitis Vakaruose tampa nebe tokia užtikrinta. Daugelį metų užkulisiuose vykusios kovos tarp generinių vaistų gamintojų Azijoje bei etinių vaistų gamintojų Vakaruose pradeda įgauti aiškias formas. 
Generinių vaistų ateitis svarstoma už uždarų durų
Jei „Wikileaks“ išplatinta TPP sutartis bus pasirašyta, generinių vaistų plėtra ne tik sulėtės, o veikiausiai pradės net trauktis.

Generiniai vaistai šiandien
Šiandien 8 iš 10 receptų Jungtinėse Amerikos Valstijose yra išrašomi generiniams vaistams, o Europos Sąjungoje norima didinti generinių vaistų vartojimą, siekiant sumažinti biudžeto išlaidas sveikatos apsaugai. Pigūs generiniai vaistai sugebėjo išgelbėti milijonus gyvybių nepasiturinčiose Afrikos ir Azijos valstybėse, kur tokios ligos kaip maliarija, tuberkuliozė ir ŽIV/AIDS yra itin paplitusios. Nors generinių vaistų nauda - akivaizdi ir jie vis dažniau pasirenkami vietoje etinių vaistų, atrodo kad viskas gali greitai pasikeisti.
 
Sprendimai priimami šešėlyje
Didelio ažiotažo susilaukė „Wikileaks“ išplatintas TPP sutarties juodraštis, kurio pasekmės, pasak tarptautinės humanitarinės pagalbos organizacijos „Gydytojų be sienų“ atstovų, būtų itin skaudžios menkiau pasiturintiems gyventojams. Jei sutartis bus pasirašyta, generinių vaistų plėtra ne tik sulėtės, o veikiausiai pradės net trauktis. Sutartį žada pasirašyti Jungtinės Amerikos Valstijos kartu su didžiąja dalimi kitų Ramiojo Vandenyno šalių. Ši informacija itin keista, žinant faktą, kad sutartį inicijuojantis JAV prezidentas Barakas Obama prieš kelerius metus priėmė pataisas, skatinančias generinių vaistų naudojimą. Tačiau dar keistesnis dalykas yra galimas Indijos dalyvavimas šioje sutartyje, nepaisant to, kad generinių vaistų eksportas yra svarbi Indijos pajamų dalis. TPP atitikmuo Europoje - TTIP net po „Wikileaks“ paskelbto 100 tūkst. dolerių užmokesčio už kopiją vis dar prieinama tik keliems išrinktiesiems, tačiau manoma, kad jos pasekmės generinių vaistų prekybai Europos Sąjungoje būtų tokios pačios kaip ir TPP susitarime dalyvaujančiose šalyse. 
 
Dvilypė situacija
Verta pripažinti, kad generinių vaistų kritikai irgi turi svarių argumentų. Visų pirma vaistų kompanijos išleidžia milžiniškas sumas, kurdamos naujus vaistus ir dažnu atveju visi tyrimai nespėja atsipirkti iki pirmųjų generinių vaistų pasirodymo rinkoje. Dėl to naujus medikamentus kuriančios kompanijos neretai turi finansinių sunkumų, stabdančių naujų medikamentų kūrimo procesą. Be to, Europos Sąjunga visai neseniai uždraudė daugiau nei 700 generinių vaistų iš Indijos, išaiškėjus, kad jie yra nekokybiški. Ši žinia patvirtino pacientų baimes, kad kai kurie generiniai vaistai yra ne tokie veiksmingi kaip etiniai. Tačiau norisi tikėti, kad šis įvykis ir tolesnės medicinos pažangos svarba neatims iš viso pasaulio galimybės gydytis netuštinant piniginės.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris