Makšties sausumas, šlapimo nelaikymas, skausmingi lytiniai santykiai – kas gali būti apmaudžiau? Stebuklą, kad vėl viskas bus drėgna, standu ir nereikės šlapimą sulaikančių įklotų, žada privačiose klinikose atliekamos brangios lazerinės procedūros. Tačiau ar rimtas ginekologas jums tai siūlytų? Tarptautinės organizacijos įspėja apie šių procedūrų pavojus ir nepatvirtintą efektyvumą.
Atgal į jaunystę?
Sumažėję lytiniai pojūčiai, makšties sausumas, skausmingi lytiniai santykiai, šlapimo nelaikymas... Tokie simptomai atsiranda dėl įvairių negalavimų, onkologinių ligų, o dažniausiai gyvenimą iš po kojų išmuša menopauzės metu ir vadinami menopauzės urogenitaliniu sindromu, kuriam priskiriamas ir makšties laisvumas, dubens organų prolapsas bei kiti negalavimai.
Už viltį, kad gyvenimas grįš į vėžes, ar net norą išsaugoti griūvančią santuoką bei gyvenimo džiaugsmą ne viena moteris pasiryžusi mokėti kiek reikės.
Šią viltį neretai jau stabilų finansinį pagrindą susikūrusioms moterims suteikia lazerinės procedūros, reklamuojamos kaip gydančios šlapimo nelaikymą, atjauninančios makštį.
Tačiau „makšties atjauninimas“ – ne medicininis, o rinkodaros terminas. Tarptautinės organizacijos įspėja: patikimų įrodymų apie lazerinį makšties atjauninimą, šlapimo nelaikymo gydymą nėra.
Papurtys piniginę
Kaip jau minėta, lazerinės procedūros nepigios. Paieška išmeta, kad, pavyzdžiui, „Sokrato clinica“ už šlapimo nelaikymo gydymą lazeriu prašo 290 eurų, „Primum Estetica“ 15-30 min. seansas kainuoja 350 eurų. Kai kurios kitos tą patį žada padaryti ir už 220 eurų.
Moterims, kurios abejoja, paaiškinama, kad procedūra naudinga tiek profilaktiškai (!), tiek ir jau susidūrus su lengvu ar vidutiniu šlapimo nelaikymu. Pažymima, kad „optimaliam rezultatui pasiekti gali reikėti 1-3 procedūrų“. Tačiau už tai bus atkurta ne tik šlapimo pūslės kontrolė, bet ir mažės makšties sausumas, atjaunės gleivinė.
Patrauklus ir „Sugihara“ pasiūlymas: lazerinės ginekologijos procedūra – 230 eurų, tačiau keturių procedūrų kursas atsieis 785 eurus. Tiesa, 50 eurų kainuos pusvalandžio trukmės pirminė konsultacija. Jei prireiks pakartotinės konsultacijos, ji truks 15 min. ir kainuos 30 eurų.
O jos gali prireikti, jei neišsipildytų pažadai, kad po „šlapimo nelaikymo gydymo lazeriu net 94 proc. moterų įvardija žymų šlapimo nelaikymo simptomų sumažėjimą, o 70 proc. pacienčių visai pranyksta šlapimo nelaikymo požymiai“.
Kelia rimtą pavojų
Lietuvos tarnybos ir atsakingos institucijos kol kas šiuo klausimu nėra išreiškusios viešos pozicijos, kiek pagrįsti minėti teiginiai. Tačiau apie lazerines procedūras urogenitaliniam sindromui gydyti dar 2018 m. viešai pareiškė JAV maisto ir vaistų administracija (FDA): „Šie gaminiai kelia rimtą pavojų ir neturi pakankamai įrodymų, patvirtinančių jų naudojimą šiais tikslais. Esame labai susirūpinę.“
FDA pažymi, kad lazerinius prietaisus jie patvirtino gydyti sunkioms ligoms (nenormalių arba ikivėžinių gimdos kaklelio ar makšties audinių, kondilomų naikinimui), taip pat dermatologijai. Tačiau teiginius šių prietaisų naudojimą „makšties atjauninimui“ FDA laiko apgaulingais, neturinčius jokios įrodytos naudos, paremtus rinkodara. „„Makšties atjauninimo“ procedūros kelia rimtą pavojų. (…) Peržiūrėdami nepageidaujamų reiškinių ataskaitas ir paskelbtą literatūrą, nustatėme daugybę makšties nudegimų, randų, skausmo lytinių santykių metu ir pasikartojančio ar lėtinio skausmo atvejų. Nepatvirtinome šių įrenginių tokioms procedūroms atlikti. Taigi visas rizikos mastas nežinomas“, – teigė FDA.
Nėra įrodymų
2018 m. FDA dokumentas vis dar aktualus. Jį 2024 m. gegužės mėn. citavo Europos akušerijos ir ginekologijos taryba ir kolegija (EBCOG), posėdyje patvirtinusi dokumentą, kuriame aptarė makšties lazerinių prietaisų naudojimą, gydant menopauzės urogenitalinį sindromą, makšties laisvumą, dubens organų prolapsą ir šlapimo nelaikymą streso metu.
EBCOG pažymi, kad ginekologijoje dažniausiai naudojami prietaisai yra anglies dvideginio (CO
2) abliacinis lazeris ir erbio YAG neabliacinis lazeris.
„Trūksta patikimų įrodymų, patvirtinančių jų naudojimą įprastinėje praktikoje“, – konstatuoja EBCOG. Ji skaičiuoja, kad menopauzės urogenitalinį sindromą turi apie 40-60 proc. moterų. „Pirmosios eilės gydymas yra mažos dozės makšties estrogenai, o alternatyvus pasirinkimas – makšties drėkikliai arba geriamasis ospemifenas“, – sako Europos akušeriai-ginekologai.
Klaidinanti informacija?
Vienas populiariausių CO
2 tipo lazerių naudojamas šiai paskirčiai – „MonaLisa Touch“, tačiau, kaip jau buvo minėta, FDA jis patvirtintas naudoti tik bendrojoje ir plastinėje chirurgijoje bei dermatologijoje.
Susirūpinusi dėl masiško naudojimo ne pagal paskirtį, FDA kreipėsi į gamintojus prašydama nereklamuoti produktų nepatvirtintam naudojimui – tarp jų patenka Lietuvoje naudojami lazeriai („MonaLisa Touch“, „Femlift“, „Ultra Femme 360“).
Tačiau Lietuvoje veikianti klinika „Primum Estetica“, kur šias procedūras atlieka Lietuvos estetinės ginekologijos asociacijos prezidentė, akušerė-ginekologė doc. dr. Daiva Bartkevičienė, skelbia, kad specialistai visas procedūras atlieka su JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) ir daugiausia medicininių klinikinių tyrimų patvirtintais lazeriais.
Milijardinis verslas
Šaltinis „Techsciresearch“ nurodo, kad pernai vien pasaulinis makšties atjauninimo rinkos dydis buvo 3,21 mlrd. JAV dolerių. „Grand view research“ skaičiuoja, jog nuo 2024 m. iki 2030 m. numatomas metinis augimo tempas – 22,07 proc.
„Canadian medical association journal“ 2023 m. pažymėjo, kad skirtingai nuo vaistų, daugeliui tokių naujų medicinos prietaisų reguliavimo patvirtinimui nereikia kontroliuojamųjų tyrimų.
„Ir nors (tyrimuose – aut.past.) kelios atvejų serijos rodo, kad makšties energijos prietaisai gali būti veiksmingi gydant urogenitalinį sindromą arba šlapimo nelaikymą, naujausi atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai neparodė naudos“, – rašo straipsnio autoriai bei pažymi apie didelę šališkumo riziką tyrimuose, kurie rodo lazerio naudą.
Jie teigė, kad, priešingai nei kalbant apie minėtas procedūras, daugybė atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų patvirtino operacijos ar dubens dugno terapijos naudą moterims, nelaikančioms šlapimo. Todėl kanadiečiai ir siūlo naudoti šiuos įrodymais pagrįstus būdus, juolab kad jie prieinamesni.
Sergančių vėžiu auditorija
„Moterys, sergančios vėžiu, gali būti tikslinė lazerinių procedūrų naudotojų auditorija“, – teigia ginekologė, krūties vėžio chirurgė Kristin E.Rojas straipsnyje, publikuotame sveikatos ir gamtos mokslų leidinyje „Statnews“.
Ji paaiškina, kad taip yra todėl, jog moterims, turinčioms estrogenams jautrius navikus, paprastai rekomenduojama vengti estrogenų turinčių produktų arba skiriami estrogenus blokuojantys vaistai. Dėl jų makšties audiniai gali plonėti, išsausėti ir tapti mažiau elastingi.
Natūralu, kad moterys masiškai ieško būdų gelbėtis iš šios padėties. Deja... „Didelis lazerių karštis sukelia terminius nudegimus. Tinkamas medicininis terminas, ką jie daro, yra nekrozė, nes šie lazeriai naikina audinių segmentus“, – rašo gydytoja ir vardija, kad po gydymo makšties lazeriu pacientės ieško pagalbos dėl lėtinio šlapimo pūslės skausmo, deginimo jausmo, randų ir pan.
P.S.
„Lietuvos sveikata“ kreipėsi į šias procedūras atliekančias ir reklamuojančias klinikas, Lietuvos akušerių ginekologų draugiją, Valstybinę akreditavimo tarnybą. Platesnių komentarų laukiame.
Pozicija
Į klausimus atsakė „Primum Estetica“ administracija, poziciją suderinusi su Lietuvos estetinės ginekologijos asociacijos prezidente, akušere-ginokologe doc. Daiva Bartkevičiene:
- Kodėl moterys neįspėjamos, kad brangi procedūra nėra iki galo įrodyta moksliškai, o tyrimai, kurie liudija jos naudą, kritikuojami dėl didelės šališkumo rizikos?
- Norime atkreipti dėmesį, kad jūsų nurodyta informacija, kurią pateikiame klinikos „Primum Estetica“ tinklalapyje apie CO₂ lazerio terapiją nėra reklaminė, ji pagrįsta klinikiniais tyrimais. Mūsų pateikti duomenys atspindi tai, kas moksliškai tiriama ir pripažinta kaip saugus bei efektyvus gydymo metodas.
CO₂ lazerio terapija – tai moksliškai pagrįsta, saugi ir efektyvi priemonė, skirta lengvam ar vidutiniam šlapimo nelaikymui gydyti. Tai puiki alternatyva chirurginiam gydymui pacientėms, norinčioms greitesnio, mažiau invazyvaus sprendimo. (Pridedamos 9 nuorodos į mokslinius šaltinius -
aut.past.)
-
Europos akušerijos ir ginekologijos taryba ir kolegija (EBCOG) atlikę mokslo šaltinių analizę nerado patikimų įrodymų apie procedūrų naudą.
- EBCOG pozicija – tai mokslinis dialogas, o ne draudimas. Ji atspindi akademinį diskursą, tačiau neformuluoja draudimo ar griežtos rekomendacijos nevykdyti šių procedūrų. Tai pabrėžiamas mokslinės diskusijos etapas, kuris egzistuoja daugelyje naujesnių ar greitai tobulėjančių gydymo sričių.
-
Kodėl klinikos svetainėje teigiama, kad procedūrai naudojami FDA patvirtinti lazeriai, kai pati FDA įspėjo gamintoją nereklamuoti šių lazerių minėtoms procedūroms?
- Klinika „Primum Estetica“ komunikacijoje nurodo, kad naudojami FDA patvirtinti lazeriniai įrenginiai. Šis teiginys yra tikslus ir teisiškai pagrįstas – FDA patvirtinimas reiškia, kad įrenginys atitinka techninius saugos ir veikimo reikalavimus.
FDA pastabos 2018 m. buvo adresuotos gamintojams dėl reklamos formuluočių, o ne dėl įrenginio techninių parametrų ar jo saugos. Šios pastabos nėra sprendimas uždrausti ar apriboti lazerio naudojimą, o priminimas atsargiai komunikuoti klinikines indikacijas.
- Bet kodėl nepateikiama informacija apie galimus procedūros nepatogumus intymiai sveikatai?
- Kiekvienai pacientei prieš procedūrą pateikiame rašytinę informaciją, kurioje nurodytas procedūros pobūdis ir tikslas, galimi individualūs rezultatai, galimi nepatogumai ir rizikos, alternatyvos.
Pacientė pasirašo sutikimą procedūrai tik po individualios konsultacijos su gydytoju, kurios metu užduoda visus klausimus. Klinika vadovaujasi informuoto sutikimo principais, o procedūros nėra atliekamos „standartiškai“ be išankstinio įvertinimo.
Klinika neformuluoja nepagrįstų pažadų, o siūlo procedūrą pacientėms, kurios pasirenka šį būdą sąmoningai, gavusios visą reikiamą informaciją.
„Primum Estetica“ laikosi visų teisinių ir medicininių reikalavimų, užtikrindama, kad pacientės būtų informuotos, saugios ir būtų gerbiamas jų pasirinkimas.
Klinika nekomunikuoja procedūros kaip universalaus gydymo metodo, tačiau atsakingai taiko ją tiems atvejams, kai pacientė ir gydytojas kartu nusprendžia, kad konkreti procedūra gali būti labiausiai tinkama.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: