Vakcinos privalomai? Kariuomenės vadovybė neprieštarautų

Sima Kazarian
2021-11-25
Krizė prie valstybės sienos pareikalavo ir kariuomenės pagalbos, tačiau atsakingas pareigias atliekantys kariai pirmiausiai turi būti saugūs ir patys. Užvakar, minint Kariuomenės dieną, pasigirdo premjerės Ingridos Šimonytės pasvarstymai, ar šios profesijos atstovams taip pat nereikėtų privalomos vakcinacijos nuo COVID-19 ligos. Nors buvęs sveikatos apsaugos ministras vadina tai nelogišku sprendimu, patys kariai mano kitaip.
Vakcinos privalomai? Kariuomenės vadovybė neprieštarautų
Antradienį Lietuvos kariuomenės diena sostinėje tradiciškai paminėta šventine karių rikiuote.

Galime diskutuoti
Svarstoma siūlyti įstatymo pakeitimus, kuriais būtų numatyta suteikti galimybę darbdaviui nustatyti privalomą skiepijimąsi darbuotojams.
Kaip rašoma LRT portale, premjerė Ingrida Šimonytė diskutavo apie tai, kad į tokių veiklų sąrašą galėtų būti įtraukiami ir kariai. „Tai nėra darbo veikla, bet tai yra veikla, susijusi su pakankamai intensyviu kontaktu ir daugeliu žmonių vienoje vietoje vienu metu. Apie tai turbūt galime diskutuoti, kol įstatymų projektai dar nepateikti, bet tame pakete taip pat yra siūlymas suteikti darbdaviui galimybę nustatyti tokį reikalavimą, priklausomai nuo darbo pobūdžio, ir tai tiesiog reikštų, kad darbdavys tokį reikalavimą darbuotojo atžvilgiu gali kelti“, – kalbėjo I.Šimonytė.

 
Seimo Sveikatos komiteto narys Aurelijus Veryga premjerės iškeltam pasiūlymui nepritaria. „Nelabai protinga mintis. Suprantu, kad galima svarstyti apie privalomą medikų vakcinaciją, kadangi jie yra padidintoje rizikos grupėje arba gali perduoti ligą pacientams. Tačiau ir tai reikėtų kalbėti ne apie visus, pavyzdžiui, tokioms specialybėms kaip radiologai, kurie dirba atskiruose kabinetuose, tai būtų perteklinė prievolė“, – mano A.Veryga.
 
Anot jo norint įvesti privalomą skiepijimą reikia priimti žalos atlyginimo įstatymą. „Jis šiuo metu yra vilkinamas. Bet jei yra prievolė – turi būti ir saugikliai dėl galimo nepageidaujamo skiepų poveikio“, – tvirtina pašnekovas.
Buvęs ministras svarsto, kad kariams privaloma vakcinacija galėtų būti taikoma nebent misijų metu nuo kitų ligų (ne COVID-19). „Tačiau jauni šauktiniai yra stiprūs ir jiems rizika nedidelė – kur jie su kuo kontaktuos? Jie gali ir būti kareivinėse. Ne pati didžiausia logika įvesti privalomą vakcinaciją šioje grupėje“, – komentavo opozicijos atstovas ir pridūrė, kad privalomą vakcinaciją kariams įvesti paprasta. „Liepei ir visi skiepijasi“, – paaiškino jis.
 
Ribojimus įvedė pati kariuomenė
Tačiau pati kariuomenė turi kitokią nuomonę apie tai, kiek jos nariams yra svarbi vakcinacija. Dar birželio pradžioje Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys svarstė, kad atsisakantiems skiepų kariams veiklos galimybės būtų apribotos. „Reikia pripažinti, kad jie yra šaltinis, kurie gali platinti virusą“, – teigė generolas leitenantas. Pasak V.Rupšio, neskiepyti kariai negalėtų dalyvauti tarptautinėse pratybose ir misijose. Be to, tokie kariai negalėtų vykti į užsienį tobulinti kvalifikacijos. Visa tai, ką kalbėjo kariuomenės vadas, buvo įgyvendinta jau liepos mėnesį. Nevakcinuotiems asmenis buvo uždrausta dalyvauti Lietuvos kariuomenės mokymo įstaigose organizuojamuose kursuose ir užsienio komandiruotėse bei tarptautinėse misijose.

 
Lietuvos kariuomenės gynybos štabo viešųjų ryšių karininkas majoras Andrius Dilda teigia, kad tokių asmenų yra ne daugiau kaip 3 proc. ir juo nuolat testuojami. Bendras profesinės karo tarnybos, šauktinių ir savanorių karių imunizacijos lygis Lietuvos kariuomenėje siekia per 97 proc. „Labai tuo džiaugiamės“, – LS komentavo majoras ir paaiškino, kad į šį skaičių patenka ir kariai, imunitetą įgavę persirgus COVID-19 liga.
 
Iki liepos mėnesio, tuo metu, kai vadas V.Rupšys prakalbo apie nevakcinuotų karių ribojimus, imunizacijos lygis Lietuvos kariuomenėje tesiekė 60-70 proc. „Liepos pabaigoje – rugpjūtį vakcinacijos skaičiai labai išaugo – buvo paskiepyta didelė dalis kariuomenės. Tiesa, mes nežinome, ar tai lėmė vado įvesti ribojimai“, – kalbėjo A.Dilda. Jis pabrėžė, kad kariai niekada nedirba po vieną – komandinė dvasia reikalauja imtis solidarių ir bendruomenei naudingų veiksmų.
 
Premjerei neprieštarauja
Pasiteiravus, kaip vertina premjerės I.Šimonytės iškeltą pasvarstymą apie privalomą karių skiepijimą A.Dilda užtikrino, kad tokiam žingsniui Lietuvos kariuomenės vadovybė neprieštarautų: „Mūsų nuomonė nepasikeitė ir mes pasisakome už vakcinas. Jos užkardo ligos plitimą, skiepų dėka nesusidarė tokių didelių židinių kareivinėse kaip iš pradžių, o susirgusiems kariams ligos eiga buvo kur kas lengvesnė“, – pažymėjo A.Dilda.
 
Jis pabrėžė, kad vakcinacija labai svarbi kalbant apie kasdienę kariuomenės veiklą, atsižvelgiant į specifines šiandienos aktualijas. „Turime prisidėti prie saugumo užtikrinimo Lietuvos pasienyje, suteikti operatyvią pagalbą Valstybinei sienos apsaugos tarnybai. Vakcinų dėka sutrumpėja izoliacijos laikas, galime efektyviau organizuotis savo veiklą“, – vakcinų svarbą kariuomenei vardijo karininkas majoras A.Dilda ir pridūrė, kad tiek kariai, tiek kariuomenės struktūrose dirbantys civiliai jau pardėjo skiepytis trečiąja doze.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris