Vakcinos privalomai? Kariuomenės vadovybė neprieštarautų

Sima Kazarian
2021-11-25
Krizė prie valstybės sienos pareikalavo ir kariuomenės pagalbos, tačiau atsakingas pareigias atliekantys kariai pirmiausiai turi būti saugūs ir patys. Užvakar, minint Kariuomenės dieną, pasigirdo premjerės Ingridos Šimonytės pasvarstymai, ar šios profesijos atstovams taip pat nereikėtų privalomos vakcinacijos nuo COVID-19 ligos. Nors buvęs sveikatos apsaugos ministras vadina tai nelogišku sprendimu, patys kariai mano kitaip.
Vakcinos privalomai? Kariuomenės vadovybė neprieštarautų
Antradienį Lietuvos kariuomenės diena sostinėje tradiciškai paminėta šventine karių rikiuote.

Galime diskutuoti
Svarstoma siūlyti įstatymo pakeitimus, kuriais būtų numatyta suteikti galimybę darbdaviui nustatyti privalomą skiepijimąsi darbuotojams.
Kaip rašoma LRT portale, premjerė Ingrida Šimonytė diskutavo apie tai, kad į tokių veiklų sąrašą galėtų būti įtraukiami ir kariai. „Tai nėra darbo veikla, bet tai yra veikla, susijusi su pakankamai intensyviu kontaktu ir daugeliu žmonių vienoje vietoje vienu metu. Apie tai turbūt galime diskutuoti, kol įstatymų projektai dar nepateikti, bet tame pakete taip pat yra siūlymas suteikti darbdaviui galimybę nustatyti tokį reikalavimą, priklausomai nuo darbo pobūdžio, ir tai tiesiog reikštų, kad darbdavys tokį reikalavimą darbuotojo atžvilgiu gali kelti“, – kalbėjo I.Šimonytė.

 
Seimo Sveikatos komiteto narys Aurelijus Veryga premjerės iškeltam pasiūlymui nepritaria. „Nelabai protinga mintis. Suprantu, kad galima svarstyti apie privalomą medikų vakcinaciją, kadangi jie yra padidintoje rizikos grupėje arba gali perduoti ligą pacientams. Tačiau ir tai reikėtų kalbėti ne apie visus, pavyzdžiui, tokioms specialybėms kaip radiologai, kurie dirba atskiruose kabinetuose, tai būtų perteklinė prievolė“, – mano A.Veryga.
 
Anot jo norint įvesti privalomą skiepijimą reikia priimti žalos atlyginimo įstatymą. „Jis šiuo metu yra vilkinamas. Bet jei yra prievolė – turi būti ir saugikliai dėl galimo nepageidaujamo skiepų poveikio“, – tvirtina pašnekovas.
Buvęs ministras svarsto, kad kariams privaloma vakcinacija galėtų būti taikoma nebent misijų metu nuo kitų ligų (ne COVID-19). „Tačiau jauni šauktiniai yra stiprūs ir jiems rizika nedidelė – kur jie su kuo kontaktuos? Jie gali ir būti kareivinėse. Ne pati didžiausia logika įvesti privalomą vakcinaciją šioje grupėje“, – komentavo opozicijos atstovas ir pridūrė, kad privalomą vakcinaciją kariams įvesti paprasta. „Liepei ir visi skiepijasi“, – paaiškino jis.
 
Ribojimus įvedė pati kariuomenė
Tačiau pati kariuomenė turi kitokią nuomonę apie tai, kiek jos nariams yra svarbi vakcinacija. Dar birželio pradžioje Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys svarstė, kad atsisakantiems skiepų kariams veiklos galimybės būtų apribotos. „Reikia pripažinti, kad jie yra šaltinis, kurie gali platinti virusą“, – teigė generolas leitenantas. Pasak V.Rupšio, neskiepyti kariai negalėtų dalyvauti tarptautinėse pratybose ir misijose. Be to, tokie kariai negalėtų vykti į užsienį tobulinti kvalifikacijos. Visa tai, ką kalbėjo kariuomenės vadas, buvo įgyvendinta jau liepos mėnesį. Nevakcinuotiems asmenis buvo uždrausta dalyvauti Lietuvos kariuomenės mokymo įstaigose organizuojamuose kursuose ir užsienio komandiruotėse bei tarptautinėse misijose.

 
Lietuvos kariuomenės gynybos štabo viešųjų ryšių karininkas majoras Andrius Dilda teigia, kad tokių asmenų yra ne daugiau kaip 3 proc. ir juo nuolat testuojami. Bendras profesinės karo tarnybos, šauktinių ir savanorių karių imunizacijos lygis Lietuvos kariuomenėje siekia per 97 proc. „Labai tuo džiaugiamės“, – LS komentavo majoras ir paaiškino, kad į šį skaičių patenka ir kariai, imunitetą įgavę persirgus COVID-19 liga.
 
Iki liepos mėnesio, tuo metu, kai vadas V.Rupšys prakalbo apie nevakcinuotų karių ribojimus, imunizacijos lygis Lietuvos kariuomenėje tesiekė 60-70 proc. „Liepos pabaigoje – rugpjūtį vakcinacijos skaičiai labai išaugo – buvo paskiepyta didelė dalis kariuomenės. Tiesa, mes nežinome, ar tai lėmė vado įvesti ribojimai“, – kalbėjo A.Dilda. Jis pabrėžė, kad kariai niekada nedirba po vieną – komandinė dvasia reikalauja imtis solidarių ir bendruomenei naudingų veiksmų.
 
Premjerei neprieštarauja
Pasiteiravus, kaip vertina premjerės I.Šimonytės iškeltą pasvarstymą apie privalomą karių skiepijimą A.Dilda užtikrino, kad tokiam žingsniui Lietuvos kariuomenės vadovybė neprieštarautų: „Mūsų nuomonė nepasikeitė ir mes pasisakome už vakcinas. Jos užkardo ligos plitimą, skiepų dėka nesusidarė tokių didelių židinių kareivinėse kaip iš pradžių, o susirgusiems kariams ligos eiga buvo kur kas lengvesnė“, – pažymėjo A.Dilda.
 
Jis pabrėžė, kad vakcinacija labai svarbi kalbant apie kasdienę kariuomenės veiklą, atsižvelgiant į specifines šiandienos aktualijas. „Turime prisidėti prie saugumo užtikrinimo Lietuvos pasienyje, suteikti operatyvią pagalbą Valstybinei sienos apsaugos tarnybai. Vakcinų dėka sutrumpėja izoliacijos laikas, galime efektyviau organizuotis savo veiklą“, – vakcinų svarbą kariuomenei vardijo karininkas majoras A.Dilda ir pridūrė, kad tiek kariai, tiek kariuomenės struktūrose dirbantys civiliai jau pardėjo skiepytis trečiąja doze.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  J.Čelutkienė: užaugau iki kitos pozicijos

  J.Čelutkienė: užaugau iki kitos pozicijos

  Vadovauti Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centrui, kuriame dirbantiems medikams tenka gydyti...
  Plaučių vėžiu susirgusi p. Adelė: „Maniau, kad tai vyksta ne su manimi“

  Plaučių vėžiu susirgusi p. Adelė: „Maniau, kad tai vyksta ne su manimi“

  Tai, kad serga plaučių vėžiu, 70-metė p. Adelė sužinojo tada, kai pajuto skausmą nugaroje. Šiandien moteris gydoma ir sako ...

  Budinti vaistinė


  Vaistinės siūlo sprendimus skubiai ieškantiems vaistų

  Vaistinės siūlo sprendimus skubiai ieškantiems vaistų

  Skubantiems ir po ilgos darbo dienos pavargusiems žmonėms kiekvienas laukimas eilėje prie kasos ar konkretaus vaisto ieškoj...
  Apklausa: 9 iš 10 žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė veiktų šalia namų

  Apklausa: 9 iš 10 žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė veiktų šalia namų

  Atšalus orams, vis daugiau žmonių ima varstyti vaistinių duris. Vaistininkai pastebi, kad lapkritį išaugus sergamumu...

  Sveika šeima


  „Swe­et lo­ve“: ro­ži­nės nuo­tai­kos ka­vi­nai­tė

  Kar­ma­zi­nų pi­lia­kal­nio Vil­niaus ra­jo­ne pa­pė­dė. Sau­lė­ta ru­dens po­pie­tė. Ke­lios šei­mos, ke­lios po­ros, ke­li šu­nys. Ir di­de­lis, iš to­li ma­to­mas raus­vas kios­ke­lis. Ke­...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Pasaulio futbolo čempionato prabanga ir skurdas

  Pirmą kartą istorijoje FIFA pasaulio čempionatą rengia Kataras – 11 581 km² ploto turinti šalis Artimuosiuose Rytuose tarp Saudo Arabijos ir Persijos įlankos. Pirmosios grupių etapo rungtynės įvyko šią savaitę.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Vita non dolce
  Henrikas Vaitiekūnas Vita non dolce
  Visi operatoriai užimti
  Henrikas Vaitiekūnas Visi operatoriai užimti
  Apie santuoką iki mirtis išskirs
  Palmira Rudalevičienė Apie santuoką iki mirtis išskirs

  Naujas numeris