Vaistininkas – detektyvas?

Ringailė Gvildė
2020-08-10
Po užlietos ir nuplautos e.sveikata strigimų epopėjos vis dar juntami padariniai - vaistinėse padaugėjo suklastotų popierinių psichotropinių vaistų receptų. Vaistininkai nežino, kaip jiems elgtis, kad netaptų nusikaltimo bendrininkais. Viena vertus, gaudyti nusikaltusius nėra jų darbas, bet ir pro pirštus žiūrėti į nusikaltimą negalima. L.S. domisi, kodėl popierinius receptus taip lengva klastoti.
Vaistininkas – detektyvas?

Ne visi receptai apskaitomi
Vilnietė „Benu“ vaistinių tinklo vaistinikė Viktorija Butrimaitė sako, jog vaistinėje receptai yra saugomi trejus metus, po to – utilizuojami: „Jų reikia tiek ir tol, kol vykdoma apskaita. Jeigu mėnesio gale receptų yra tiek, kiek išduotų receptinių vaistų, vadinasi, viskas gerai. Juk tai nėra narkotikų ar kompensuojamųjų vaistų receptas, kuris būtų griežtai apskaitomas.“ Taip pat vaistininkai receptų, pagal kuriuos išdavė vaistą klientui, nesiunčia tą receptą išdavusiai gydymo įstaigai. Jeigu taip būtų daroma, gydymo įstaiga suvestinėje matytų, kiek, koks gydytojas, kokių vaistų skyrė ir pagal tai surastų, kieno spaudas ir receptai klastojami.
 
Be to, receptai padirbami gydytojui to nežinant, vadinasi, jie nėra fiksuojami ambulatorinėje paciento knygelėje. Tokiu atveju to recepto niekaip susekti neįmanoma, o vaistą nusipirkti įmanoma. „Juk keistai atrodo, kai psichotropinių vaistų receptas yra su radiologo arba odontologo spaudu“, - sako vaistininkė ir kelia klausimą, kodėl niekur nėra komunikuojama, koks yra vaistininko veiksmų algoritmas pamačius, jog receptas padirbtas.
 
Jai antrina ir šeimos gydytoja Roberta Urbonavičienė sakydama, jog nors nuo šių metų balandžio įstatymu patvirtinta psichotropinius vaistus skirti tik elektroniniu būdu, gudresni receptų klastotojai užrašo, jog tuo metu neveikė elektroninė sistema. O žinia, ji pastarosiomis savaitėmis veikia tik geru oru. „Žinoma, kad nelegaliai išsirašytų nekompensuojamąjį vaistą, žmogui reikia trijų dalykų: padirbti gydytojo spaudą, įstaigos spaudą, popierinio recepto formą. Bet dabar daugumoje popierinių formų yra tiesiog užrašomi įstaigos rekvizitai. Tad turint išmonės padirbti receptą ir „prasitęsti“ prieš tai paskirto vaisto vartojimą nėra taip sunku“, - sako R.Urbonavičienė. Tad, pasak vaistininkės ir šeimos gydytojos, jeigu visi receptai būtų išduodami tik elektroniniu būdu, jų klastoti būtų neįmanoma.
 

Mediko spaudas – komedija
Regis, mediko spaudas ant recepto turėtų būti ta apsauga, kuri neleistų padirbti popierinių receptų. Tačiau, pasirodo, kad patikusio gydytojo spaudą gali pasidaryti kas tik nori ir naudoti, kaip tinkamas.
Pasiskambinus dviems atsitiktinėms spaudus gaminančioms įmonėms L.S. išsiaiškino, jog per porą dienų galima užsisakyti norimo gydytojo spaudą ir nereikia pateikti jokių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų ar gydytojo licencijos.
 
„Apsaugos medikams dėl spaudo nėra, o mūsų licencijų ir spaudų numeriai yra viešai prieinami Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos internetiniame puslapyje. Pakanka suvesti gydytojo vardą ir pavardę“, - sako R.Urbonavičienė. 
Bene vienintelį, patį elementariausią sprendimą apsaugoti medikų spaudus nuo jų padirbimo siūlo vaistininkė V.Butrimaitė:Turėdama licenciją einu dirbti į medicinos įstaigą, bet spaudą galiu gamintis kur noriu? Jeigu šiuos gamintų kelios akredituotos įmonės, egzistuotų spaudų registras, tuomet nebūtų įmanoma jo pasidaryti bet kam ir bet kokioje šaraškino kontoroje.“
Tad kyla klausimas, jeigu medikai nėra apsaugoti nuo jų spaudų ir receptų su jų pavarde klastojimo, kas ir ar apskritai neša kokią nors teisinę atsakomybę? Atsakymą rasti ne taip lengva, nes visos institucijos atsakingos už ką nors, tik ne už tai.

 
Kaip atpažinti klastotę? 
Vaistininkės V.Butrimaitės pradžiamokslis
Pirmas klastotę išduodančių ženklų, kai nepagalvojama, kokio gydytojo spaudą naudoja receptui. Pavyzdžiui, dabar yra padaugėję odontologų išrašomų psichotropinių vaistų. Tai jau leidžia įtarti klastotę, nes net jei kokiu nors tikslu gydant ir buvo skirtas vaistas, jo dozė bus itin maža. O recepte nurodytos didelės dozės, didžiausios, ilgalaikiam gydymui.
Antras – galima patikrinti, ar neva spaudą uždėjęs gydytojas dirba toje gydymo įstaigoje, kuri nurodyta rekvizituose. Jeigu tai neatitinka – vėl signalas dėl klastotės.
Trečias – kartais vietoje spaudo numerio piktavaliai užrašo licencijos numerį, kas taip pat rodo klastotę.
Ketvirtas – receptas išrašomas lotyniškais vaistų pavadinimais, specifinėmis santrumpomis ir dozavimais. Šitą išmokti tūlam piliečiui nėra taip lengva.


 
Komentaras 
SAM Farmacijos politikos skyriaus patarėja Miglė Domeikienė:
- Nekompensuojamųjų vaistų – 1 formos - receptų blankai nėra apskaitomi. Kitų formų (specialiojo recepto) recepto blankai registruoti kaip saugieji dokumentai (turintys technologinės apsaugos priemonių ir nesikartojančių skaitmenų numerį) ir yra pagal kiekį į įtraukiami apskaitą bei išduodami atitinkamai vadovaujantis SAM įsakymu Nr. V-1051.
1 formos popierinių receptų klastojimo problema išsispręstų, jeigu gydytojai rašytų elektroninius receptus ir tik esant išimtiniams atvejams - popierinius. SAM, siekdama išvengti 1 formos receptų klastojimo ir skatindama racionalų psichotropinių vaistų vartojimą,  svarsto galimybę, leisti psichotropinius vaistus išrašyti specialusis recepto formos blankuose, kurie yra apskaitomi. Žinoma, minėtam siūlymui reikia gydytojų bendruomenės pritarimo.
Sveikatos priežiūros specialistas asmeniškai atsako už išrašytus ir parašu bei asmeniniu spaudu (ir) ar sveikatos priežiūros specialisto tapatybę patvirtinančiu lipduku patvirtintus popierinės formos receptus.

 

Trys klausimai teisininkui
Medicinos ir farmacijos teisės ekspertas Andrej Rudanov.

- Kaip būtų tinkama elgtis vaistininkui pamačius, jog receptas yra suklastotas? 
- Algoritmo (ar bendro, ar specialaus), kaip vaistininkui elgtis tokiu atveju, teisės aktai nenumato. Vadinasi, yra kelios alternatyvos, kaip spręsti situaciją. Pirmoji alternatyva – vaistinė, kaip juridinis asmuo, iš anksto paruošia veiklos procedūrą (instrukciją, metodiką), kaip elgtis vaistininkui, kai jis gavo receptą ir jam kilo įtarimas, jog jis suklastotas. Kita alternatyva – vaistininkui improvizuoti pagal faktą. Pavyzdžiui, paprašyti palikti receptą trumpam, nes nesikrauna sistema, o per tą laiką kviesti policiją. Arba sakyti, kad neįskaitoma ir prašyti palaukti, nes reikia susisiekti su vaistą paskyrusiu ir receptą išrašiusiu gydytoju. Ir taip toliau.
 
- Privaloma dėl padirbto recepto informuoti mediką, policiją? 
- Jeigu vaistininkas įtaria, kad yra suklastotas tiek receptas, tiek specialisto spaudas (neteisėtai pagamintas ir naudojamas), jis privalo informuoti apie tai sveikatos priežiūros specialistą bei teisėsaugą. Vaistinėse yra vaizdo kameros ir jas galima būtų panaudoti: nufilmuoti pažeidėjo veidą, po to parodyti policijai. Toks filmavimas nebūtų asmens duomenų pažeidimas, nes informacija būtų renkama teisės aktų pažeidimams užkirsti.
 
- Kam taikoma nuobauda už neteisėtą spaudo naudojimą bei receptų klastojimą – medikas ar vaistininkas juk nekalti? 
- Teisės aktai nustato, kad už neteisėtą specialisto spaudo naudojimą traukiama atsakomybėn teisės aktų nustatyta tvarka. Aptariamu atveju, kai klastojamas psichotropinio vaistinio preparato receptas ir neteisėtai naudojamas, padirbamas specialisto spaudas, veiksmų visuma lemtų baudžiamosios atsakomybės taikymą pažeidėjams. Jeigu vaistininkas neatskiria klastotės, atsakomybė jam nekiltų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica