Vaikų ir paauglių psichinė sveikata nežiba. SAM siūlo sprendimą

Emilis Jakštys
2024-06-17
„Turime daug investuoti į vaikus, kad vėliau psichiatrijos paslaugų nereikėtų suaugusiems“, – savaitraščiui teigė Seimo Sveikatos reikalų komiteto Psichikos sveikatos pakomitečio pirmininkas Linas Slušnys. Jis palankiai vertina Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyvą steigti vaikų ir paauglių psichiatro vadovaujamas daugiadalykes sveikatos priežiūros komandas. Tačiau vaikų ir paauglių psichiatrės Sigitos Lesinskienės šie siūlymai nesužavėjo.  
Vaikų ir paauglių psichinė sveikata nežiba. SAM siūlo sprendimą
SAM iki 2028 metų inicijuoja 62 daugiadalykių vaikų ir paauglių psichiatrijos komandų steigimą. Komandas sudarytų trijų specialistų grupė: vaikų ir paauglių psichiatras, medicinos psichologas, psichikos sveikatos slaugytojas arba socialinis darbuotojas.

Steigti daugiadalykes komandas
 
SAM Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas Psichikos sveikatos pakomitečio posėdžio dalyviams priminė, kad inicijuoti sisteminius vaikų ir paauglių psichiatrijos plėtros pokyčius ministeriją paskatino augantys nepilnamečių psichikos sutrikimų ir patiriamų sunkumų atvejai. Be to, vaikai ir paaugliai sulaukia kur kas mažiau psichiatrijos paslaugų negu suaugusieji.     
 
SAM dar pernai liepą inicijavo vaikų psichiatro įsidarbinimą skatinančius pokyčius: visu etatu dirbantis vaikų psichiatras gali aptarnauti ne daugiau kaip 6 tūkst. vaikų, o vaikų ir paauglių psichiatrai įdarbinami ne mažesniu nei 0,25 etatu.
 
„Vaikų ir paauglių psichiatrų bendruomenės nariai mums įvardino, kad iš dalies darbo vietos nėra patrauklios, nes neretai juos kvietė įsidarbinti 0,1 ar 0,15 etato. Ir tada vaikų psichiatrai turi per daugelį gydymo įstaigų ieškoti kitų darbo pozicijų“, – pokyčių svarbą komentavo I.Rubikas.

 
Nors pokyčiai ir svarbūs, esminių bėdų jie neišsprendė.
 

„Vaikų psichiatro priežiūra, ypač pirminiame lygyje, yra efektyviausia, kai ją teikia daugiadalykė komanda ir dominuoja psichosocialinės intervencijos. Pirminis sprendimas koncentravosi į vaikų psichiatro paslaugas ir jų didinimą“, – pastebėjo SAM Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas.

 
Jis pridūrė, kad vaikų ir paauglių psichiatrų trūksta ypač regionų psichikos sveikatos centruose, bet priimtas skatinamasis priedas patrauklesnes darbo sąlygas sudarė tik didesnių miestų psichikos sveikatos centrams.
 
Lietuvoje būtų sudaromos 62 daugiadalykės vaikų ir paauglių psichiatrijos komandos. Jos būtų steigiamos iki 2028 metų. Komandas sudarytų trijų specialistų grupė: vaikų ir paauglių psichiatras, medicinos psichologas, psichikos sveikatos slaugytojas arba socialinis darbuotojas.
 
I.Rubikas teigia, kad (siūlomų steigti) daugiadalykių komandų darbo dėka turėtų padidėti vaikų ir paauglių psichiatrijos paslaugų kokybė bei jų prieinamumas. „Vaikams būtų suteikiama daugiau paslaugų, įskaitant ir priklausomybės ligų gydymo. Be to, mažėtų eilės pas specialistus ir pagerėtų paslaugų prieinamumas regionuose“, – pokyčių naudą prognozavo pašnekovas.
 
Pasak I.Rubiko, sisteminės vaikų ir paauglių psichiatrijos plėtros poreikį išreiškė ir pati specialistų bendruomenė: „Nemažai vaikų ir paauglių psichiatrų, su kuriais diskutavome, sutiktų darbuotis viešajame sektoriuje, jeigu galėtų dirbti pilnoje ir veikiančioje komandoje, o ne kaip psichiatrai, kurie turi atlikti ne tik tiesiogines funkcijas, bet ir įvairias kitas.“
 
Žvelgiama ironiškai
 
Ilgus metus vaikų psichiatru darbavęsis pakomitečio pirmininkas L.Slušnys pastebi, kad vaikų psichiatrai gydo ne tik ligą, bet ir sprendžia įvairias kitas (pvz., socialines, ugdymo) problemas. Tad jiems į pagalbą galėtų ateiti kiti specialistai.

 
„Gydytojas psichiatras nustato diagnozę ir tolesnius veiksmus, bet tada vaikas ir šeima turi žinoti, ką daryti. Dažnai tėvai tarsi paliekami viskuo rūpintis patys. Šiuo atveju padėti gali socialiniai darbuotojai, psichologai ir kiti specialistai“, – teigė L.Slušnys.
 
Pasak jo, visuomenei stinga suvokimo, kokią naudą gali teikti vaikų ir paauglių psichiatrija. „Turime daug investuoti į vaikus, kad vėliau psichiatrijos paslaugų nereikėtų suaugusiems. Po dvidešimties metų pajustume, kad paslaugų suaugusiems mažėja. Tačiau politinėje erdvėje tai – praktiškai misija neįmanoma. Iš 141 politiko taip mąsto galbūt dešimt, o kitiems svarbu kadencija“, – tvirtino pakomitečio pirmininkas.      
 
Jis posėdžio metu SAM atstovų klausė, ar ateityje realu steigti ir atskirą vaikų psichinės sveikatos priežiūros centrą. „Jeigu būtų tokia galimybė, tada metu Seimo nario mandatą ir einu dirbti, nes man bus įdomu“, – šmaikštavo ilgametis vaikų psichiatras, kuris savaitraščiui pridūrė, kad dabartiniuose psichikos sveikatos centruose dirbti nenori dėl vis dar vyraujančio vaikų psichiatriją pašiepiančio požiūrio.
 

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas psichikos sveikatos klausimais Edgaras Diržius neatmeta galimybės, jog ateityje galėtų būti įsteigiamas ir atskiras vaikų psichinės sveikatos centras. Į pirmininko komentarą jis taip pat atsakė juokaudamas: „Gerbiamas pirmininke, turint omeny vaikų ir paauglių psichiatrų trūkumą, tikrai lauksime jūsų sugrįžtant į psichikos sveikatos priežiūros sistemą.“
 
Stengiasi nepakankamai? 
 
Psichikos pakomitečio narys Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad dėl inicijuojamų sisteminių pokyčių dalis specialistų gali nutekėti į privatų sektorių. „Ar šitie sprendimai padės juos susigrąžinti į viešą sektorių? Ar nerizikuojame, kad dar daugiau specialistų gali nutekėti?“ – ministerijos atstovų klausė parlamentaras.
 
Pasak I.Rubiko, šiuo metu psichikos sveikatos centruose dirbantys vaikų ir paauglių psichiatrai galės toliau dirbi savo darbovietėse, tiesiog pasikeis jų darbo pobūdis. „Tai paskatins juos pasilikti, o kitų specialistų reikės tik daugiau. Tad kalbame apie papildomą įsidarbinimą, o ne specialistų atleidimą“, – komentavo jis.
 
Vaikų ir paauglių psichiatrė Sigita Lesinskienė posėdyje buvo įgaliota atstovauti Vaikų ir paauglių psichiatrijos draugijai. Atstovė negailėjo kritikos žodžių ministerijai. „Drįsčiau sakyti, kad pokyčiai laukti, bet jie nėra pakankami. Galbūt kažkiek dekoratyvūs“, – tvirtino S.Lesinskienė.
 
Ji pabrėžė, kad nors vaikų ir paauglių psichinių sutrikimų rodikliai auga, tačiau valstybė skiria nedaug lėšų problemai spręsti. „Dabar jūs kalbate (kreipėsi į I.Rubiką – red.past), kad bus investuota trys milijonai eurų. Klausykite, tai – juokinga. Pasižiūrėkime, kiek kitoms sritims išleidžiama. Nerealu, kad už tris milijonus pagerinsime vaikų ir paauglių psichinę sveikatą“, – teigė posėdžio dalyvė. 
 
I.Rubikas pabrėžė, jog reikiami pokyčiai vyksta po pamažu, o ne per naktį. „Kalbame ne apie tris, o apie dešimt milijonų eurų, kurie bus skirti šioms komandoms finansuoti. Trys bus papildomai skirti prie to, kas jau šiandien skiriama pagal padidintą bazinį dydį“, – skaičius tikslino SAM atstovas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    „Moterų požiūris į skausmą gimdymo metu keičiasi: vis daugiau jų neatsisako medikamentinių skausmo malšinimo būdų, no...
    A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

    A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

    „Žmogus, kaip biologinė rūšis, gerai prisitaiko prie aplinkos – jis kaip tarakonas“, – su šy...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...
    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...

    razinka


    Sveika šeima


    Impulsyvaus pirkimo pandemija

    Naujausi tyrimai atskleidžia, kad pasaulyje daugėja impulsyvių pirkimų, o jautrumas kainoms mažėja. „Impulsyvus pirkimas tampa vis didesne problema, kartais net liga, kurią būtina gydyti“, – teigia ekspertai. Anot jų, neturintiems kritinio mąstymo ir negebantiems atsakingai planuoti išlaidų šis rei&sca...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Operacija, kelianti šiurpą, bet grąžinanti regą

    „Tai – reta operacija, apie kurią nėra girdėję net ir nemažai akių chirurgų“, – sako oftalmologas ir chirurgas iš „Mount Saint Joseph“ ligoninės Vankuveryje (Kanada) Gregas Moloney.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

    Naujas numeris