Švieslentė – ne visraktis

Greta Vanagienė
2023-03-10
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kartu su Valstybine ligonių kasa ir Valstybės duomenų agentūra sukūrusi naują eilių pas gydytojus stebėjimo įrankį – švieslentę, giriasi esą ši pagaliau išspręs patekimo pas specialistus ydą, tai yra sumažins eiles. Džiūgauja, deja, ne visi. Regioninėse pirminės sveikatos priežiūros įstaigose jau telkiasi eilės. Dar daugiau – už borto lieka kompiuterinių įrankių neįvaldę senyvo amžiaus pacientai: talonėliai išgraibstyti dar šiems nepriėjus prie pacientų registracijos langelio.
Švieslentė – ne visraktis
Interneto puslapyje pateikiamuose grafikuose ir kitoje informacijoje matoma, pas kuriuos specialistus ir kuriose asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir regionuose didžiausios eilės

Neliks vietos senjorams
 
„Ne visi gyventojai gali registruotis nuotoliniu būdu, ne visi turi mobilųjį parašą ar kitą prisijungimo prie sistemos galimybę. Esame aptarę šią galimą kliūtį, todėl pas mus dar liko funkcionalus skambučių centras. Tiems, kas neprisiskambino, perskambiname. Be to, jei reikia sudėtingesnės paslaugos, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso, verčiau pasiskambinti, kad pacientas sužinotų, kaip tam pasiruošti“, – sako Kauno miesto poliklinikos vadovo pavaduotoja kokybės valdymui Loreta Marmienė.

 
Elektrėnų Konsultacinės poliklinikos ir Geriatrijos dienos stacionaro skyriaus vedėjas Edmundas Niparavičius aiškina, nors išlieka galimybė registruotis ir priėjus prie langelio, ir telefonu, įdiegus švieslentę ir pacientams supuolus registruotis internetu, tiems, kurie nėra įvaldę IT technologijų, paprasčiausiai talonėlių nebeliks.

„Galėjo būti palikta bent pusė talonėlių gyvai registracijai prie langelio, kad pas specialistus galėtų patekti ir tie, kurie neturi galimybės registruotis nuotoliniu būdu. Dabar tokie žmonės ateis prie langelio, o visi talonėliai jau bus seniai išgraibstyti internete. Skaudu, kad senyvo amžiaus žmonės gali likti be paslaugų“, – SAM pagerintą patekimo pas specialistus tvarką kritikuoja E.Niparavičius.
 
Talonėliai išgraibstomi veltui
 
Anot jo, Valstybinė ligonių kasa tokiu atveju siūlo ilginti talonėlių galiojimą, tačiau ir čia viena problema pakeičiama kita.
„Iki begalybės tęsti pacientų registraciją nėra jokios logikos. Labai nutolindami apsilankymą pas specialistus, skatiname pas juos visai neatvykti. Atsiranda kita problema. Pacientai paprastai nepraneša iš anksto apie neatvykimą. Gydytojai tada sėdi be darbo tuščiai, nors talonėliai išgraibstyti seniausiai“, – aiškina specialistas.
 
Telkiasi eilės
 
„Atsiranda raktas, atrakinantis bene didžiausią šiandienos sveikatos apsaugos sistemos ydą – eiles. Iki šiol eilių statistika buvo grindžiama pačių gydymo įstaigų pateikiamais duomenimis, dabar bus matomas tikras vaizdas apie padėtį gydymo įstaigose“, - pristatydamas naujieną sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
 
Tuo tarpu regioninėse pirminės sveikatos priežiūros įstaigose jau telkiasi pacientų eilės. Nors sveikatos apsaugos sistemos valdančiųjų planas buvo perskirstyti pacientų srautus, panašu, vėl teks grįžti prie to paties.

 
„Pacientas pasižiūri per sistemą, kur eilės mažesnės, ir ten važiuoja. Lietuvoje tokie atstumai, kad visiškai nesvarbu, valandą pavažiuoti ten ar ten. Bet tik trumpam. Regioninėse gydymo įstaigose susilygins eilės su visu Lietuvos gydymo įstaigų paveikslu ir jau nebeapsimokės važiuoti į kitą miestą, nes eilių atstumai taps visur vienodi. Bus tik pacientų persiskirstymas, bet bendrai eilių tai nesumažins, laukto rezultato švieslentė neduos“, – svarsto, kokia švieslentės nauda gyventojams, E.Niparavičius.
 
Sistema dar šlubuoja
 
Jei švieslentės kol kas dar nepavyksta perprasti registruojantis pas specialistus, nieko keista – duomenys dar stringa.
„Kol kas sistema nėra įsivažiavusi. Matome, kad ne visa informacija dėl techninių kliūčių sukrenta, kas yra registruota. Švieslentei dar tikrai reikia patobulinimų, sinchronizacijos su esamais duomenimis“, – teigė L.Marmienė.

Komentaras:
 
Valstybinių ligonių kasų atstovė spaudai Jolanta Normantienė:
 
- Švieslentėje pateikiama informacija apie pacientų apsilankymus pas sveikatos priežiūros specialistus Lietuvoje, kai pacientams buvo suteikiamos pirminės sveikatos priežiūros arba specializuotos sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Ne visos asmens sveikatos priežiūros įstaigos skelbia laisvus apsilankymo dėl PSDF apmokamų paslaugų laikus Išankstinės pacientų registracijos (IPR) informacinėje sistemoje (https://ipr.esveikata.lt/), todėl paslaugų laukimo laiką reikia vertinti atsargiai. 
Švieslentė šiuo metu dar neatspindi tikrųjų eilių pas specialistus, nes ne visos gydymo įstaigos yra prisijungusios prie Išankstinės pacientų registracijos informacinės sistemos (IPR IS). Kad švieslentė funkcionuotų visa apimtimi, prie Išankstinės pacientų registracijos sistemos turėtų būti prisijungusios visos gydymo įstaigos.
 
LR sveikatos apsaugos ministro įsakyme dėl pacientų registravimo asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti tvarkos aprašo patvirtinimo nurodyta, kad visos įstaigos turi naudotis IPR IS.
 
Nuo 2019 m. balandžio mėn. sudaryta galimybė sveikatos priežiūros įstaigoms naudotis IPR IS portaliniu sprendimu www.esveikata.lt  arba  galima naudotis IPR IS per integracijas (nuo 2019 m. gruodžio mėn.).
Šiuo metu registruotis sveikatos priežiūros paslaugoms gauti galima per išankstinę pacientų registracijos (IPR) sistemą arba tiesiogiai sveikatos priežiūros įstaigose, arba per jų informacines sistemas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo pana...
  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  Vilma Grakauskienė – viena pirmųjų Lietuvos skubiosios medicinos rezidentų, tam tikra prasme mūsų skubiosios medicinos pioni...

  Budinti vaistinė


  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne kiekvienas žino, jog lygiai taip pat galima rūšiu...
  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Vienintelė Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) laiku – iki pirmadienio – sumokėjo Konkurencijos tarybos praėjusį gruod...

  razinka


  Sveika šeima


  „Tavo tėvas tikras bambeklis“

  Vaikų turintys tėvai tokius ir panašius pasisakymus naudoja dažnai net nesusimąstydami, ką juos girdėdami išgyvena vaikai. Jei vaikai panašius komentarus girdi dažnai ir dar iš abiejų tėvų, tai gali stipriai paveikti jų emocinę savijautą ir psichologinį funkcionavimą ilgalaikėje perspektyvoje, nes tai yra ...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Sukūrė vaikus iš dviejų... tėčių

  Kovo 6-8 dienomis Londone, Franciso Cricko institute vykusioje III tarptautinėje konferencijoje žmogaus genomo redagavimo klausimais buvo paskelbta, kad ateityje vyrų poros galimai galės susilaukti vaikų.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kas žandus laužo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas žandus laužo?
  Avys ir avigalviai
  Henrikas Vaitiekūnas Avys ir avigalviai
  Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai
  Henrikas Vaitiekūnas Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai

  Naujas numeris