Sudarė sąlygas vogti, bet nekaltas?

Deimantė Gruodė
2017-07-13
Buvęs ilgametis Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos (LGVS) prezidentas Stasys Gendvilis (75 m.) po pinigų vagystės šiandien, kaip ir priklauso, - pensininkas. Jis nė prisiminti nenori buhalterės, kuri, anot jo, iš panosės reguliariai pasisavindavo dideles pinigų sumas. Tiesa, jis nepraranda vilties, kad lėšos vis dėlto sugrįš į asociacijos sąskaitas, nors naujai išrinkta vadovybė optimizmu nespinduliuoja. Iki šiol nesugrąžintas nė vienas išgrobtas euras. Savo ruožtu buhalterius vienijančios organizacijos prezidentė sako, kad dažniausiai lėšų vagystėms būtent direktoriai sudaro palankias sąlygas.
Sudarė sąlygas vogti, bet nekaltas?
Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos atstovai tikina, kad prielaidas finansiniams nusikaltimams padaryti neretai sudaro patys direktoriai. Visgi teisininkai aiškina, jog už nusikaltimą atsako tik pats nusikaltėlis.

Viliasi, kad pinigus atgaus
„Mėnesį laiko tyrėjas atostogavo, tad niekas nepasikeitė per tą laiką“, - dūsauja buvęs Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Stasys Gendvilis.
Skandalas kilo, kuomet „Karpynėje“ vyko asociacijos suvažiavimas. Ten, išsirinkus naują vadovybę ir išklausius ataskaitų paaiškėjo, kad Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos sąskaitose – riestainio skylė. Išgaravo šimtas penkiasdešimt tūkstančių eurų, kuriuos pervesdavo gydymo įstaigos. Gal todėl ir netikrindavo, kad ne iš savų kišenių. Kaip informavo patikimi šaltiniai, iš sąskaitos reguliariai pasisavinant pinigus tebuvo likę penkiolika tūkstančių eurų. Be abejo, išsyk įtarimai krito ant asociacijos buhalterės, kuri, kaip tvirtina S.Gentvilis..., vienintelė turėjo prieigą prie bankinės sąskaitos.
 
Tyrimą atlieka Kauno apskrities VPK Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai. Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo skyriaus prokurorė Jolanta Dedelienė. Kaune Stasys Gentvilis iki tol, kol konkursas nusprendė kitaip, jautėsi nepakeičiamu vienos didžiausių miesto ligoninių direktoriumi. Dabar pensininkas nepraranda vilties, kad asociacijos pinigai dar bus atgauti. Tiesa, priduria, kad jam sunku kalbėti apie buvusią buhalterę, kuri iš panosės galimai pumpavo sąjungos pinigus. „Ji atsiprašė, verkė, bet kas mums iš to? Tai asociacijos, o ne mūsų turi atsiprašyti, ir gražinti lėšas. Kiek man žinoma, ji iš pradžių buvo išvykusi į užsienį. Dabar buvo trumpai sugrįžusi ir žada kas mėnesį grąžinti skolą bedirbdama užsienyje“, - sakė S.Gendvilis.

L.S. skaičius
150

- įtariama, kad tiek tūkst. eurų iš Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos banko sąskaitos pasisavino organizacijos finansus tvarkiusi buhalterė. 

 
Revizoriai į praeitį nežiūri
Naujos sudėties Revizijos komisija nesigilina, kas kaltas, jog buvo ištuštinta Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos sąskaita, nors įstatuose juodu ant balto užfiksuota, kad už finansinius veiksmus atsako ne kas kitas, o direktorius. „Revizijos komisija žiūri tik į ateitį, kad tokių dalykų nebepasikartotų. O į praeitį kištis kaip ir neturime jokių įgaliojimų“, - aiškina Širvintų ligoninės laikinasis vadovas Vidmantas Eigėlis, kuris suvažiavimo metu buvo išrinktas Revizijos komisijos pirmininku.
„Mes, Revizijos komisija, su valdyba dar nebuvome susitikę. Kol kas tyla. Kiek aš girdėjau iš trečių asmenų, lyg kažkuri dalis lėšų buvo padengta, bet su vadovu dar nebuvome susitikę ir dokumentų nemačiau“, - sakė V.Eigėlis.
 
Ar bent dalį pinigų asociacija atgavo, paklausėme naujai išrinkto Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidento Kęstučio Štaro: „Pirmą kartą girdžiu. Sąskaitas tikrinome, turbūt mane būtų informavę, bet pinigų tikrai niekas nepervedė“, - nedaugžodžiavo naujasis prezidentas. Anot jo, sąjunga jau turi naują buhalterį, kurį samdo per kompaniją, o visi finansiniai veiklos niuansai jau aptarti ir sustyguoti. „Nei aš galiu vienas padaryti pavedimus, nei kiti gali. Kiekvienas turi savo atsakomybę ir yra vykdoma kontrolė“, - pridūrė jis.
 
Direktorius daro klaidą
 

„Vadovybė sprendžia, kad atliekant bankinius pavedimus reikės tik direktoriaus parašo arba pasirašyti turės direktorius ir buhalteris. O kartais vadovai, nenorėdami savęs apsunkinti, visas teises paskiria buhalteriui. Vis dėlto tai, kas neužrakinta, vieną dieną bus paimta“, - sako Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentė Daiva Čibirienė.

 
Ar įmanoma, kad be direktoriaus žinios buhalterė galėjo vykdyti tokius finansinius nusikaltimus?

„Iš tikrųjų galėtų būti tokia situacija, kuriai prielaidas sudaro patys direktoriai. Vadovybė sprendžia, kad atliekant bankinius pavedimus reikės tik direktoriaus parašo arba pasirašyti turės direktorius ir buhalteris. O kartais vadovai, nenorėdami savęs apsunkinti, visas teises paskiria buhalteriui“, - sako Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentė Daiva Čibirienė.
Anot jos, direktorius daro didelę klaidą nepasilikdamas sau galimybės stebėti banko sąskaitas ir atliekamas finansines operacijas.
 
„Paskyrimas gali būti dvejopas. Tiesiog numatoma, kad buhalteris daro pavedimus. Tuomet, kai šis jungiasi prie elektroninės bankininkystės, banke identifikuojama, kad jis pervedė pinigus. Šiuo atveju bent jau lengviau pagauti už rankos. Bet direktorius gali padaryti klaidą atiduodamas buhalteriui asmeninį generatorių jungtis prie bankininkystės. Sako: tau reikia pavedimus daryti – tu ir daryk. Tokia situacija būtų dar liūdnesnė. Nežinau, kaip buvo su jūsų minėt organizacija – ar buhalterė savo ar direktoriaus vardu darė pavedimus. Bet jis, kaip vadovas, pasirinko netikrinti banko sąskaitos, o viską pavesti tik buhalterei. Vis dėlto tai, kas neužrakinta, vieną dieną bus paimta“, - sako Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė D.Čibirienė.
 
Tiesa, neretai ir buhalterius stengiamasi padaryti atpirkimo ožiais. „Jeigu buhalteris teiktų paslaugas, žinodamas, kad vadovas ką nors daro negerai, jis vėlgi pažeistų buhalterio profesionalo etikos kodeksą. Ši specialybė pasižymi tuo, kad tai turi būti be galo krištolinės sąžinės žmonės, kuriems duodami seifo raktai, kuriems patikimi visi įgaliojimai, tačiau jie nepiktnaudžiauja padėtimi. Tarp mūsų labai daug sąžiningų žmonių, kuomet pinigai ant stalo gulės savaitę ir jie jų nepalies, nes anksčiau ar vėliau būsi pagautas. Kvalifikuotas buhalteris puikiai supranta, kad tiesiog neįmanoma pavogti iš įmonės, nes direktorius bet kada gali pasikviesti auditorių arba nueiti į banką ir sakyti, dabar aš pats noriu pasižiūrėti į banko išrašą. Ir kas tada? Baudžiamoji atsakomybė už lėšų pasisavinimą“, - sako asociacijos prezidentė.


 
Komentaras
Sveikatos teisės advokatas Arūnas Žlioba:

- Tokiais atvejais prokuratūra pagal įstaigos pareiškimą pradeda ikiteisminį tyrimą dėl patikėto turto iššvaistymo arba pasisavinimo ir veda bylą. Tai yra viena kryptis, kurios pabaiga greičiausiai bus teismo kaltinamasis nuosprendis, kuriuo asmuo bus nuteistas ir paskirta kriminalinė bausmė. Kita šaka yra civilinė, tai yra žalos atlyginimas, kuris buvo padarytas įstaigai. Šitas klausimas gali būti sprendžiamas civiline tvarka. Jeigu yra tinkamas ir gerai surašytas vekselis, tokiu atveju jis gali būti panaudotas išieškant skolą. Bet jeigu vekselis yra negaliojantis, tokiu atveju įstaiga pareiškia civilinį ieškinį baudžiamojoje byloje ir teismas jį priteisia.
 
Turiu tokių bylų, ir visos jos pasibaigia žmogaus nuteisimu, bet realaus išieškojimo nėra. Todėl, kad tie žmonės, pasiryžę tokiems veiksmams, paprastai turi didelių finansinių arba psichologinių, sveikatos problemų. Paprastai jie neturi prisistatę vilų, iš kurių paskui galėtum išieškoti skolas. Tad remiantis praktika labai tikėtina, kad jeigu asociacija ir atgaus, tai tik mažą dalį skolos.
 
Be to, paprastai tokiose bylose skiriamas laisvės atėmimas ir bausmės vykdymas yra atidedamas keleriems metams. Vadinasi, žmogui, jeigu yra teisiamas pirmą kartą, skiriama bausmė, bet į įkalinimo įstaigą jis nesiunčiamas. Netgi visokių ribojimų teismas gali nustatyti, pavyzdžiui, uždrausti dirbti su finansais, su materialine atsakomybe, gali uždrausti išvykti iš Lietuvos arba iš gyvenamosios vietos atitinkamu laikotarpiu ir taip toliau. Nuostata, kad už finansines operacijas atsako direktorius, šiuo atveju netaikoma. Kadangi niekas negali atsakyti už nusikaltėlį. Nusikaltimas yra padarytas ir tai nėra įprasta įstaigos veiklos praktika, už kurią atsakingas vadovas. Tai - nusikaltimas ir už jį atsako tik nusikaltėlis.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    „Spindulinė terapija yra galingas ginklas: jeigu vėžys diagnozuojamas anksti, aparatu galima išgydyti apie pusę pacie...
    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis šeimos gydytojams – itin intensyvus laikotarpis. Į kabinetą plūsta ne tik įvairiomis ūminėmis...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Žindymo kelionėje koją kiša nerimas

    Sveikatos ekspertai sutaria: žindymas yra geriausia investicija į kūdikio ir mamos sveikatą. Nors dėl fiziologinių priežasčių žindyti negali iki 2 proc. pasaulio moterų, kūdikio krūtimi nemaitinančių moterų dalis kur kas didesnė. Priežastys – informacijos trūkumas, mitai ir pogimdyviniai psichologiniai sunkumai.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ateitis be plaučių vėžio: testuojama nauja vakcina

    „Kartu su dabartiniu standartiniu gydymu – imunoterapija ir chemoterapija – galėsime suteikti papildomą imuninį impulsą“, – BBC programai „Today“ sakė tyrimo vadovas prof. Siow Ming Lee. Jungtinėje Karalystėje pradėta testuoti vakcina nuo plaučių vėžio gali atverti kelią naujiems gydymo būdam...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Miško maudynės su ponia Apolonija
    Henrikas Vaitiekūnas Miško maudynės su ponia Apolonija
    Dėl visko kalta kontroversija
    Henrikas Vaitiekūnas Dėl visko kalta kontroversija
    El Nino, La Nina ir kiti
    Henrikas Vaitiekūnas El Nino, La Nina ir kiti

    Naujas numeris