Seimas linkęs drausti viešai eksponuoti tabako prekes

Sniegė Balčiūnaitė, BNS
2020-06-18
Seime liko paskutinis balsavimas dėl draudimo parduotuvėse viešai eksponuoti cigaretes ir kitus tabako gaminius bei prekes. Taip pat parlamentarai ketina nustatyti specialius reikalavimus specializuotoms tabako parduotuvėms bei rūkalų skyriams.   
Seimas linkęs drausti viešai eksponuoti tabako prekes

Parlamentarai ketvirtadienį apsvarstė tokias Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas ir joms pritarė. Galutinis balsavimas planuojamas iki Seimo vasaros atostogų.    
Jei pataisos bus priimtos, viešai eksponuoti cigaretes bus galima tik specializuotose parduotuvėse ir skyriuose, išskyrus išorines vitrinas ar kitus išorinius įrenginius.  


Seimas atmetė liberalo Eugenijaus Gentvilo siūlymą leisti rodyti cigaretes prekybos vietose iki  60 kvadratinių metrų. Jo teigimu, mažoms parduotuvėms bus sunkiau prisitaikyti prie naujos tvarkos nei didelėms.  
„Didelių prekybos centrų tinklų parduotuvės neturės problemos kur nors salės gale padėti konteinerį su tabako gaminaisi ir iš ten žmogus pasiims ir nebus tie tabako gaminiai demonstruojami visiems pirkėjams, perkantiems prie kasų. Tačiau ką daryti mažoms parduotuvėlėms, kurios paprastai yra kaimo parduotuvėlės. Yra parduotuvių, kurių prekybos plotas yra 25 kvadratiniai metrai. (...) Todėl įvertinkite tuos mažutėlius, kuriais taip mėgstate rūpintis“, – kalbėjo jis.  
 
E.Gentvilas pateikė britų patirtį, kur buvo trejų metų pereinamasis laikotarpis ir buvo draudžiama  eksponuoti rūkalus tik kai kuriose parduotuvėse. 
„Valstiečio“ Tomo Tomilino teigimu, Lietuva pagal sveikos gyvensenos rodiklius yra „tarp trumpiausiai gyvenančių šeimų Europos Sąjungoje“, todėl reikia griežtinti rūkalų prieinamumą.  
Seimas pritarė „valstiečio“ Jono Jaručio siūlymui pataisų įsigaliojimą nukelti į 2022 metų gegužę, kaip siūlė Vyriausybė: už tai balsavo 65 Seimo nariai, prieš – keturi, o susilaikė 29.  
 
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pažadėjo teiksiąs pataisas, kad data būtų paankstinta.
„Nėra kokia nors sudėtinga priemonė, kuriai reikėtų infrastruktūrą sukurti ar panašius dalykus. Dažnu atveju tai yra tiesiog paprasti, ūkiški, nesudėtingi sprendimai ir, būkime sąžiningi, kad kiekvienas atidėjimas yra tiesiog galimybė ilgesnį laiką tuos gaminius eksponuoti. Tai yra nebe pasiruošimo klausimas, o klausimas, kiek laiko mes norime, kad žmonės būtų nuolat, sakykim, primename jiems, kad reikia įsigyti tuos gaminius. Tikrai kokio nors ilgo termino tam nereikia“, – kalbėjo ministras.  
Be kita ko jis pabrėžė, kad įstatymas nenumatys jokio specialaus reikalavimo, kur rūkalus laikyti: „Pardavėjas yra laisvas apsispręsti, kokiu būdu tuos tabako gaminius jis turėtų padėti, kad pirkėjas jų nematytų ir negalėtų pats pasiimti“. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris