SAM planuoja informacinę kampaniją apie skiepus nuo COVID-19

BNS, Giedrius Gaidamavičius
2021-02-19
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja vykdyti informacinę kampaniją apie skiepus nuo COVID-19. Taip pat pristatyta visuomenės nuomonės apklausa, kuria siekta išsiaiškinti žmonių nusiteikimą vakcinuotis, nerimo priežastis bei labiausiai paplitusius mitus.
SAM planuoja informacinę kampaniją apie skiepus nuo COVID-19
Ž.Simonaitytė

„Suprantame, kad žmonėms kyla įvairių baimių, neramumų ir tikrai turime visi patikinti žmones dėl vakcinos saugumo, nuraminti, kad tam tikri šalutiniai poveikiai, jeigu jie ir atsiranda, tai yra absoliučiai normalu ir lygiai taip pat suteikti bendrą informaciją, kada priklauso vakcinuotis, kur tai daryti, kaip tai sužinoti“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė SAM viceministrė Živilė Simonaitytė.
 
Pasak jos, ši kampanija bus vykdoma atsižvelgiant į tuo metu vakcinuojamas grupes, vykdant priemones, kurios galėtų būti paveikiausios konkretaus amžiaus žmonėms.
„Vienas pagrindinių dalykų, kaip mes planuojame dėlioti kampaniją, tai yra vadinamasis mūsų vakcinavimo grafikas ar planas. Kai mes matome pagal vakcinų gaunamus grafikus, kada kokios grupės vakcinavimas artėja, tai būtent informacijos srautas ir nukreipimas tai grupei, nes tai, kas galbūt aktualu dabartinei grupei, kas yra vyresni asmenys, jiems aktuali vienokia informacija, vėliau jaunesniems žmonėms, kitoms grupės tikrai yra aktuali kita informacija“, – sakė ji.

 
Viceministrės teigimu, kampanijos metu bus pasitelkiama televizija, spauda, internetiniai portalai, socialiniai tinklai.
Ministerija penktadienį pristatė visuomenės nuomonės apklausą, kurią atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Jos metu buvo siekiama išsiaiškinti ne tik tai, kokia dalis visuomenės yra nusiteikusi vakcinuotis, bet ir kokie dalykai žmonėms kelia daugiausiai nerimo, kokie mitai gajūs tarp žmonių.
 
Sausio 25–vasario 7 d. vykusio tyrimo metu buvo apklausti 1015 18–75 metų amžiaus šalies gyventojų. 
Pasak Ž. Simonaitytės, ministerija jau yra parengusi informavimo kampaniją, tačiau ši apklausa padės ją pakoreguoti, kad numatytos priemonės būtų tikslingesnės ir geriau atlieptų visuomenės poreikius.
Šios apklausos duomenimis, į klausimą „Ar Jūs nusiteikęs(-usi) skiepytis Europos sąjungoje patvirtinta vakcina nuo COVID-19, kai turėsite tokią galimybę?“ iš 1015 respondentų „tikrai taip“ atsakė 41 procentas, „greičiau taip“ – 23 procentai.
Tuo tarpu neapsisprendę teigė esantys 16 procentų, „greičiau ne“ ir „ne“ atsakė po 10 proc. respondentų.
 

Apklausos rezultatus pristačiusio bendrovės „Spinter tyrimai“ direktoriaus Igno Zoko teigimu, tvirtai nusiteikę skiepytis dažniau yra vyrai ir labiausiai išsilavinę visuomenės atstovai. Tarp atsakiusių „greičiau taip“ daugiau vidutinio ir vyresnio amžiaus (46–65 metų) gyventojų. Įdomu tai, kad tarp neapsisprendusiųjų dominuoja 18–25 metų jauni žmonės. Labiau linkę nesiskiepyti – žemesnio išsimokslinimo mažesnių miestų gyventojai. Tuo tarpu nenusiteikusi skiepytis visuomenės dalis pagal demografines grupes pasiskirsto gana tolygiai, tiesa, joje kiek daugiau moterų. 
 
I. Zokas atkreipė dėmesį, kad linkę skiepytis labiau pasitiki oficialia informacija, ekspertais, viešai pasisakančiais gydytojais. Tuo tarpu kuo polinkis skiepytis yra mažesnis, tuo labiau pasitikima socialiniais tinklais arba labiau pažįstamais medikais.
 
Apklausos duomenimis, linkusių skiepytis nuostatas labiausiai lemia nenoras susirgti COVID-19 ir užkrėsti kitus, taip pat įsitikinimas, kad vakcina – vienintelis ir efektyviausias būdas kovoti su virusu. Skiepų atžvilgiu skeptiškai nusiteikę apklaustieji savo pasirinkimą dažniausiai grindė nenoru būti „bandomaisiais triušiais“, per mažu vakcinos ištyrimo lygiu, nepasitikėjimu, šalutinio poveikio baime.

 
Pasak I. Zoko, tikėjimo sąmokslo teorijomis nėra daug, tačiau tam tikrose visuomenės grupėse jos randa palankesnę dirvą skleistis. 
 Ž. Simonaitytė teigė, kad apklausa siekta tikslingai parinkti ir sudėlioti komunikacijos dėl COVID-19 vakcinos priemones.
„Mūsų pagrindinis tikslas, (...) kad tie, kurie dabar sako „greičiau taip“, taptų „tikrai taip“, tie, kurie yra neapsisprendę, pasislinktų bent jau arčiau „greičiau taip“ ir tie, kurie sako „greičiau ne“, mes jiems dar padėtume sukelti abejones“, – sakė viceministrė.
 
Statistikos departamento duomenimis, pirmąja vakcinos doze šiuo metu paskiepyta 113 tūkst. 208 žmonės, abiem dozėmis – 63 tūkst. 281.
Šiuo metu skiepijami asmenys, priklausantys prioritetinėms grupėms, tarp jų – vyriausio amžiaus gyventojai.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Prieš aštuonerius metus lėtine inkstų liga sergantis Tomas (40 m.) iš mamos gavo antrą gyvenimą – jam b...
  Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

  Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

  Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams atvežta vertinga dovana. Šiaulių Rotary klubas „Harmonija“, vad...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveika šeima


  Švęskite penkiasdešimtmetį!

  Mes linkę gyventi pagal planą: baigti mokyklą, stoti į aukštąją, sukurti šeimą, įgyti profesiją... Viskas tarsi suplanuota. Tačiau, panašu, ties penkiasdešimt metų planai baigiasi. „O iš tikrųjų jie tik prasideda, kai gali pradėti gyventi sau ir pagal save“, – pastebi psichologinės...

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ar Joe Bidenas panaikins mirties bausmę?

  Joe Bidenas - pirmasis JAV prezidentas, atvirai priešinęsis mirties bausmei ir ne kartą sakęs, kad baudžiamosios justicijos reforma yra pagrindinis jo administracijos prioritetas. Vienas žingsnių, kurį Baltųjų rūmų galva galėtų žengti vienašališkai, būtų sušvelninti mirties bausmę keturiasdešimt dev...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica