SAM planuoja informacinę kampaniją apie skiepus nuo COVID-19

BNS, Giedrius Gaidamavičius
2021-02-19
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja vykdyti informacinę kampaniją apie skiepus nuo COVID-19. Taip pat pristatyta visuomenės nuomonės apklausa, kuria siekta išsiaiškinti žmonių nusiteikimą vakcinuotis, nerimo priežastis bei labiausiai paplitusius mitus.
SAM planuoja informacinę kampaniją apie skiepus nuo COVID-19
Ž.Simonaitytė

„Suprantame, kad žmonėms kyla įvairių baimių, neramumų ir tikrai turime visi patikinti žmones dėl vakcinos saugumo, nuraminti, kad tam tikri šalutiniai poveikiai, jeigu jie ir atsiranda, tai yra absoliučiai normalu ir lygiai taip pat suteikti bendrą informaciją, kada priklauso vakcinuotis, kur tai daryti, kaip tai sužinoti“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė SAM viceministrė Živilė Simonaitytė.
 
Pasak jos, ši kampanija bus vykdoma atsižvelgiant į tuo metu vakcinuojamas grupes, vykdant priemones, kurios galėtų būti paveikiausios konkretaus amžiaus žmonėms.
„Vienas pagrindinių dalykų, kaip mes planuojame dėlioti kampaniją, tai yra vadinamasis mūsų vakcinavimo grafikas ar planas. Kai mes matome pagal vakcinų gaunamus grafikus, kada kokios grupės vakcinavimas artėja, tai būtent informacijos srautas ir nukreipimas tai grupei, nes tai, kas galbūt aktualu dabartinei grupei, kas yra vyresni asmenys, jiems aktuali vienokia informacija, vėliau jaunesniems žmonėms, kitoms grupės tikrai yra aktuali kita informacija“, – sakė ji.

 
Viceministrės teigimu, kampanijos metu bus pasitelkiama televizija, spauda, internetiniai portalai, socialiniai tinklai.
Ministerija penktadienį pristatė visuomenės nuomonės apklausą, kurią atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Jos metu buvo siekiama išsiaiškinti ne tik tai, kokia dalis visuomenės yra nusiteikusi vakcinuotis, bet ir kokie dalykai žmonėms kelia daugiausiai nerimo, kokie mitai gajūs tarp žmonių.
 
Sausio 25–vasario 7 d. vykusio tyrimo metu buvo apklausti 1015 18–75 metų amžiaus šalies gyventojų. 
Pasak Ž. Simonaitytės, ministerija jau yra parengusi informavimo kampaniją, tačiau ši apklausa padės ją pakoreguoti, kad numatytos priemonės būtų tikslingesnės ir geriau atlieptų visuomenės poreikius.
Šios apklausos duomenimis, į klausimą „Ar Jūs nusiteikęs(-usi) skiepytis Europos sąjungoje patvirtinta vakcina nuo COVID-19, kai turėsite tokią galimybę?“ iš 1015 respondentų „tikrai taip“ atsakė 41 procentas, „greičiau taip“ – 23 procentai.
Tuo tarpu neapsisprendę teigė esantys 16 procentų, „greičiau ne“ ir „ne“ atsakė po 10 proc. respondentų.
 

Apklausos rezultatus pristačiusio bendrovės „Spinter tyrimai“ direktoriaus Igno Zoko teigimu, tvirtai nusiteikę skiepytis dažniau yra vyrai ir labiausiai išsilavinę visuomenės atstovai. Tarp atsakiusių „greičiau taip“ daugiau vidutinio ir vyresnio amžiaus (46–65 metų) gyventojų. Įdomu tai, kad tarp neapsisprendusiųjų dominuoja 18–25 metų jauni žmonės. Labiau linkę nesiskiepyti – žemesnio išsimokslinimo mažesnių miestų gyventojai. Tuo tarpu nenusiteikusi skiepytis visuomenės dalis pagal demografines grupes pasiskirsto gana tolygiai, tiesa, joje kiek daugiau moterų. 
 
I. Zokas atkreipė dėmesį, kad linkę skiepytis labiau pasitiki oficialia informacija, ekspertais, viešai pasisakančiais gydytojais. Tuo tarpu kuo polinkis skiepytis yra mažesnis, tuo labiau pasitikima socialiniais tinklais arba labiau pažįstamais medikais.
 
Apklausos duomenimis, linkusių skiepytis nuostatas labiausiai lemia nenoras susirgti COVID-19 ir užkrėsti kitus, taip pat įsitikinimas, kad vakcina – vienintelis ir efektyviausias būdas kovoti su virusu. Skiepų atžvilgiu skeptiškai nusiteikę apklaustieji savo pasirinkimą dažniausiai grindė nenoru būti „bandomaisiais triušiais“, per mažu vakcinos ištyrimo lygiu, nepasitikėjimu, šalutinio poveikio baime.

 
Pasak I. Zoko, tikėjimo sąmokslo teorijomis nėra daug, tačiau tam tikrose visuomenės grupėse jos randa palankesnę dirvą skleistis. 
 Ž. Simonaitytė teigė, kad apklausa siekta tikslingai parinkti ir sudėlioti komunikacijos dėl COVID-19 vakcinos priemones.
„Mūsų pagrindinis tikslas, (...) kad tie, kurie dabar sako „greičiau taip“, taptų „tikrai taip“, tie, kurie yra neapsisprendę, pasislinktų bent jau arčiau „greičiau taip“ ir tie, kurie sako „greičiau ne“, mes jiems dar padėtume sukelti abejones“, – sakė viceministrė.
 
Statistikos departamento duomenimis, pirmąja vakcinos doze šiuo metu paskiepyta 113 tūkst. 208 žmonės, abiem dozėmis – 63 tūkst. 281.
Šiuo metu skiepijami asmenys, priklausantys prioritetinėms grupėms, tarp jų – vyriausio amžiaus gyventojai.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Santaros klinikų Biobanko vadovas Daniel Naumovas tapo prestižinio „EuCARE“ projekto koordinatoriumi Lietuvoje. Medici...
  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Jono (71 m.) ligos istorija – detektyvas, kurio kaltininko medikai nerado kelerius metus. Prastai pasijutęs vyriškis ...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Kaip nepasiklysti tarp jaunystės eliksyrų

  Atrodyti jaunatviškai ir didžiuotis puikia išvaizda – svarbu daugeliui moterų, tačiau neretai pasirenkama netinkama strategija grožiui puoselėti, pastebi profesionali medicinos kosmetologė Gerda Venclovaitė.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Prancūzus COVID-19 užkniso juodai

  Nepaisant protestų ir nusiteikusių prieš privalomą vakcinaciją prancūzų minių, parlamentas ryžtingas – su pandemija kovos tomis priemonėmis, kurios veikia. Nuo šiol nevakcinuotų prancūzų gyvenimas taps itin ribotas, kad būtų kaip įmanoma labiau sumažinta kronaviruso plitimo grėsmė.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokia galva, tokia ir kalba
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia galva, tokia ir kalba
  Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  Palmira Rudalevičienė Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica