Palygino obuolius su apelsinais

Deimantė Gruodė
2021-09-13
„Apie jokius pelnus negalime nė pasvajoti“, – sako privataus sveikatos priežiūros sektoriaus atstovai, susipažinę su pasirodžiusio naujo tyrimo rezultatais. Remiantis pastaruoju, privačių medicinos įmonių laimikis per pandemiją – esą 30 proc. augęs pelnas. „Trisdešimt procentų, man atrodo, per daug“, – suabejojo Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas Laimutis Paškevičius.
Palygino obuolius su apelsinais
Pernai privačios medicinos centrus bei gydyklas valdančios bendrovės apyvartą esą išaugino 5 proc., o pelnus – beveik 30 proc. Bent taip rodo 2020 metų įstaigų finansinės ataskaitos, kurias analizavo duomenų analitikos bendrovė „Scorify“.

Rezultatus vertina atsargiai
Pernai privačios medicinos centrus bei gydyklas valdančios bendrovės apyvartą esą išaugino 5 proc., o pelnus – beveik 30 proc. Bent taip rodo 2020 metų įstaigų finansinės ataskaitos, kurias analizavo duomenų analitikos bendrovė „Scorify“.
 

„Kada užsidarė viešasis sektorius ir buvo uždarytos ligoninės, dideli pacientų srautai kreipėsi į privačias įstaigas. Pastarosios tuomet padidino darbo krūvius. Pailginome darbo laikus: anksčiau atsidarydavome, vėliau užsidarydavome, gerokai daugiau specialistų įdarbinome. Po kiekvieno paciento reikėjo valyti ir vėdinti patalpas, vienam pacientui skirtas laikas irgi buvo pailgėjęs. Tad reikėtų patikrinti, ar teisybė, kad visų privačių įstaigų pelnai išaugo trisdešimt procentų. Be to, kai kurios įstaigos jungėsi, tad apjungus finansus pagerėjo ir kai kurių įstaigų finansiniai rezultatai“, – sako Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas Laimutis Paškevičius.

 
Kaip nurodoma tyrime, pernai daugiausiai pajamų uždirbo „Affidea“, apyvartą per metus padidinusi 30 proc., tokiu būdu iš pirmos vietos išstūmusi „Eglės“ sanatoriją, kurios apyvarta per metus susitraukė trečdaliu.
Pasak „Affidea Lietuva“ generalinio direktoriaus Vitalijaus Orlovo, jų pajamos, tyrimo duomenimis, atrodo padidėjusios, kadangi buvo konsoliduotai paimti visų jiems priklausančių įmonių finansiniai rodikliai.

 
„Mūsų pajamos, palyginti su buvusiais laikotarpiais, per pandemiją yra mažesnės. Suprantama kodėl – mes neveikėme. Tuometinė vyriausybė buvo uždariusi privačias gydymo įstaigas ir tam tikru laikotarpiu neleido teikti paslaugų. O kai vėl prasidėjo paslaugų teikimas, nebuvo taip, kad atidarėme įstaigas ir, prašau, užeikite pas mus kaip į prekybos centrą. Procesas vėlgi buvo reguliuojamas ir kontroliuojamas: po kiekvieno paciento vizito patalpos dezinfekuojamos.
 
Tačiau mes, privačios įstaigos, visada esame pasiruošusios padėti, ypač tokiais visai nacionalinei sveikatos sistemai sunkiais laikotarpiais“, – sako vadovas.
„Džiugu, kad kai kurioms įstaigoms, kurių pelnas pakilo trisdešimčia procentų, sėkmingai sekėsi. „Eglės“ sanatorijos pelnas nukritęs, jeigu gerai iš atminties pasakysiu, aštuoniasdešimt procentų.
 
Mūsų apyvarta nukrito apie trečdalį, o pelnas – iki visiškai minimalaus lygio. Pirma metų pusė buvo labai sudėtinga, kadangi pirmus penkis ar keturis mėnesius dėl įvestų valstybės apribojimų nebuvo klientų. Veikla ženkliau pradėjo vykti tik liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Tad dabar su nerimu laukiame, ar valdžia neįves kokių nors apribojimų, kurie neleistų žmonėms atvažiuoti pas mus. Jeigu neįves, panašu, kad žmonės turės galimybę investuos į savo sveikatą ir atvažiuos tiek į „Eglės“ sanatoriją, tiek į kitas sveikatinimo sektoriaus įmones“, – sako „Eglės“ sanatorijos generalinis direktorius Artūras Salda.
 
„Versmės“ sanatorijai Birštone vadovaujanti Rasa Noreikienė tvirtina, kad pastaruosius dvejus metus išėjo „ant nulio“, nes itin daug investicijų atsiėjo remontai, o per pandemiją įstaiga buvusi pusiau uždaryta. „Tad pirmą pusmetį baigėme praktiškai turėdami tik šiek tiek pliuso. Bet apie jokius pelnus negalime nė pasvajoti“, – sako R.Noreikienė.
 
Priimta daugiau darbuotojų

Minėtame tyrime taip pat akcentuojama, jog darbuotojų per metus šiame sektoriuje padaugėjo 8 proc. – iki 25 tūkst., o atlyginimai išaugo 11 proc. „Neparašyta, ar aštuoniais procentais padaugėjo darbuotojų nuolatiniam darbui, kas yra svarbu, nes žmogus galėjo būti įdarbintas vienai savaitei, pavyzdžiui, testavimui. Arba prisiminkime, kad buvo tokia situacija, kai viešasis sektorius buvo tiesiog užsidaręs, darbuotojai skatinti imti atostogų. Vietoj to, kad tiesiog atostogautų, jie pasirinko laikiną darbo privačiose įstaigose. Manau, kad tokius pokyčius sudėtinga vertinti – į juos reikia pasižiūrėti po šiek tiek laiko. Greičiausiai tie svyravimai anksčiau ar vėliau grįš į įprastą veiklą“, – svarsto L.Paškevičius.
 
Pavyzdžiui, tvirtinama, jog „Eglės“ sanatorijoje per metus vidutinis atlyginimas augo 66 proc., kas itin nustebino jos generalinį direktorių A.Saldą. „Tai perskaitęs visiškai nesupratau, ką jie tuo norėjo pasakyti, ką jie su kuo lygino, nes visų pirma taip būti nelabai gali. Jei lyginti pernai metų mėnesį, kai 90 procentų darbuotojų buvo prastovose, su mėnesiu, kuomet buvo veiklos ir darbuotojai gavo priedus, gal taip ir yra. Bet nemanau, kad tai yra korektiška, kaip yra toks posakis, obuolius su apelsinais lyginti.
 
Skeptiškai į tai žiūriu – surinkti duomenys gal ir teisingi, bet duomenų interpretacijos labai keistos“, – teigia „Eglės“ sanatorijos generalinis direktorius.

 

Tarp kitko
Remiantis duomenų analitikos bendrovės „Scorify: atliktu tyrimu, po „Affidea“ į antrąją vietą pakilo „InMedica“, kurios apyvarta tarp TOP 20 bendrovių pernai metais augo sparčiausiai – 46 proc.
Didžiausią pelną tarp privačių medicinos įmonių pernai metais uždirbo „Northway medicinos centrai“ – 2,6 mln. Eur. Antroje vietoje su 2,3 mln. Eur pelnu – „SK Impeks medicinos diagnostikos centras“, trečioje pagal pelningumą – „Medica klinika“ su 2,1 mln. Eur.


Komentaras
Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė:

- Jeigu tyrime skaičiuota odontologų veiklą, manau, kad tai (nurodytas pelno augimas – red.) yra visiškai normalu ir realu. Prisimenate, tiek buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tiek buvęs premjeras Saulius Skvernelis reiškė pasipiktinimą, jog valdiškos gydymo įstaigos nepradeda darbuotis visu pajėgumu, kai privačios buvo pasiekusios aštuoniasdešimt procentų. O dvidešimt procentų viešųjų įstaigų tik pradėjo atnaujinti gydymo paslaugas. Tad žmonių poreikis niekur nedingo gauti sveikatos priežiūros paslaugas, o kadangi viešosios vangiai ir iš lėto dar iki šiol ne visos sugrįžo prie buvusio tempo, manau, kad nereikia stebėtis (išaugusiu privačių įstaigų pelnu – red.) Manau, kad privačiame sektoriuje sprendimai priimami daug greičiau ir efektyviau negu valdiškose.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris