NVSC darbo duobes lygina savanoriai

Greta Vanagienė, Giedrė Montvilaitė
2020-10-29
Po to, kai rinkimų dieną Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nesugebėjo tiksliai suskaičiuoti COVID-19 atvejų, imta spėlioti, ar nebuvo nuo žmonių mėginama nuslėpti tikrosios padėties, idant nesumažėtų rinkėjų skaičiaus. Virš centro vis labiau telkiantis juodiems debesims, jo Vilniaus departamento vadovė pasiėmė kelias dienas atostogų. Tiesa, socialiniame tinkle paliko įrašą: „Epidemiologinė situacija verčia priimti sprendimus ir juos įgyvendinti ČIA IR DABAR.“
NVSC darbo duobes lygina savanoriai
Nors iniciatyvos ėmėsi ne patys, o šaukti NVSC, kariai sako toks jau jųjų darbas – gavo įsakymą ir vykdo. Taigi nuo spalio 24-os dienos NVSC jau darbavosi 33 kariai. O nuo trečiadienio jų skaičius išaugo iki 50-ies.

Pasiėmė kelių dienų atostogų
Nors NVSC nurodė, jog sergančiųjų skaičius praėjusį sekmadienį sumaišytas, nes dėl „ypač didelių krūvių specialistams“ nebuvo spėta susieti teigiamų testų rezultatų ir pirminė statistika neatspindėjo realios padėties, būsimojo Seimo vedliai - TS-LKD partija ir jos lyderis Gabrielius Landsbergis į NVSC stovyklą pamėtėjo akmenų.
„Paprasčiausiai mes negauname informacijos, ji pateikiama arba formali, arba ribota. Norėtumėme, kad ir mes, ir visuomenė žinotumėme tikrąją tiesą“, – žiniasklaidai kalbėjo G.Landsbergis.
 
NVSC savo ruožtu rankas kelia į viršų – paprasčiausiai trūksta apsukų.

„Stringame. Būna, kad ir ką nors pražiūrime. Natūralu, juk dabar specialistai dirba labai didele apimtimi. Jei su kuo nors ir nesusisiekiame, su kuo turėtume, jie patys turėtų su mumis susisiekti, užpildyti dokumentą ir su jais specialistai susisiektų vėliau“, - kad darbai toli gražu neina kaip iš pypkės, pripažįsta NVSC specialistė Austina Vžesniauskaitė.
 
Savo ruožtu Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pasiėmė kelių dienų atostogas. „Pervargau. Pasijutau blogai“, - trumpai sako ji.
Gal ir tinkamas metas atostogoms - juk NVSC pluša būrys savanorių.
R.Lingienė facebook paskyroje rašė, jog prastėjant epidemiologinei situacijai NVSC nuolat ieško pagalbos. Dėkojo už pagalbą prisijungusiems. Anot jos, jau centre savanoriauja VU, LSMU, Lietuvos sporto universiteto studentai, Lietuvos kariuomenės atstovai.
 
Pagalbos – ne aruodai
Pasidomėjus NVSC pagalba teikiančiomis organizacijomis, aiškėja, kad daugumos jų įnašas NVSC nėra rimtas ramstis kovai su pandemija. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, pagalbą teikusi pirmosios pandemijos bangos metu, prie NVSC darbo tik ketina prisijungti. Taigi pagalbos NVSC – ne aruodai.
„Kol kas tik vyksta procesų derinimas, todėl negaliu pasakyti nei konkrečių apimčių, nei kokiu būdu prisidėsime. Žinome, kad valstybei dabar reikia pagalbos, todėl patys kreipėmės į NVSC. Stengiamės padėti, kaip išeina“, - sako Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos atstovė spaudai Živilė Jankauskaitė.
 

Nors pagalbos organizacijų yra ir daugiau, R.Lingienė atkreipia dėmesį dauguma jų yra dirbantys ar besimokantys, todėl natūralu, jie gali pagalbai skirti tik valandą ar dvi arba kelias valandas poilsio dieną.
„Tokiais atvejais NVSC neišvengiamai nesibaigia iššūkiai organizuoti nenutrūkstamą darbo procesą, spręsti logistikos klausimus, vykdyti vis naujus mokymus, užtikrinti darbų tęstinumą ir valdyti rizikas, kad jie nebus laiku atlikti. <...> Epidemiologinė situacija verčia priimti sprendimus ir juos įgyvendinti ČIA IR DABAR“, - kaip vairuoja pandemijos laivą, feisbuke rašo ji.
 

L.S. skaičius
200
- planuojama, kad tiek Lietuvos karių nuo kitos savaitės padės NVSC. 

 

Situaciją taiso kariai
Kas kita – Lietuvos kariuomenės pagalba. Nors iniciatyvos ėmėsi ne savo noru, o šaukti NVSC, kariai sako toks jau jųjų darbas – gavo įsakymą ir vykdo. Taigi nuo spalio 24-os dienos NVSC jau darbavosi 33 kariai. O nuo trečiadienio jų skaičius išaugo iki 50-ies.
Nors iš pradžių į pagalbą pasitelkti buvo planuojama apie 100 karių, NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė informavo, kad nuo kitos savaitės iš viso darbuosis net 200 žmonių iš Lietuvos kariuomenės. Kol kas visi jie informaciją iš užsikrėtusiųjų renka NVSC Vilnaus departamente. Tačiau jo sienos – ne guminės. Sutalpinti visus karius, užtikrinant saugų atstumą tarp jų, nepavyktų. Todėl NVSC apmokyti kariai bus siunčiami ir į kitus departamentus skirtinguose šalies regionuose.
 
Karių pagalba, pasak G.Megelinskienės, duoda itin teigiamus rezultatus. Vienam kariui skiriama ištirti po keturis atvejus per dieną. Prieš uniformuotiesiems pagalbininkams prisijungiant, didelė dalis naujų atvejų per dieną būdavo neištiriami. O dabar Vilniaus apskrityje jų skaičiuojama vienetais. NVSC darbuotojus maloniai nustebino tai, kaip greitai didžiajai daliai karių pavyko įsivažiuoti į darbo procesą ir jį perprasti.
Centro atstovės teigimu, „esminis šios infekcijos plitimo valdymas yra būtent savalaikis atvejų identifikavimas, sąlytį turėjusių asmenų nustatymas ir izoliavimasis. Tai vienintelė priemonė kol neturime vakcinos.“ Tikimasi, kad sulaukus karių papildymo pavyks aprėpti visus atvejus – visi užsikrėtusieji bus apklausti ir identifikuoti bei informuoti visi su jais sąlytį turėję žmonės. Šis tikslas, G.Megelinskienės nuomone, jau pasiekiamas ranka.
 
Atvykę į NVSC, girdime nedrąsų kimstančio kario kreipimąsi: „Laba diena, kaip jaučiatės, ar turite temperatūros?“. Sėdimas darbas su telefonu rankoje ir bendravimas su užsikrėtusiaisiais – toli gražu ne ta veikla, prie kurios pratę kariai. NVSC koridoriuje sutiktas štabo seržantas Gintaras Blinstrubas, paklaustas, ar kariai džiaugiasi naujomis pareigomis, nusijuokia: „Aišku, daug mieliau lakstytume miške su ginklu rankose.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris