NVSC darbo duobes lygina savanoriai

Greta Vanagienė, Giedrė Montvilaitė
2020-10-29
Po to, kai rinkimų dieną Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nesugebėjo tiksliai suskaičiuoti COVID-19 atvejų, imta spėlioti, ar nebuvo nuo žmonių mėginama nuslėpti tikrosios padėties, idant nesumažėtų rinkėjų skaičiaus. Virš centro vis labiau telkiantis juodiems debesims, jo Vilniaus departamento vadovė pasiėmė kelias dienas atostogų. Tiesa, socialiniame tinkle paliko įrašą: „Epidemiologinė situacija verčia priimti sprendimus ir juos įgyvendinti ČIA IR DABAR.“
NVSC darbo duobes lygina savanoriai
Nors iniciatyvos ėmėsi ne patys, o šaukti NVSC, kariai sako toks jau jųjų darbas – gavo įsakymą ir vykdo. Taigi nuo spalio 24-os dienos NVSC jau darbavosi 33 kariai. O nuo trečiadienio jų skaičius išaugo iki 50-ies.

Pasiėmė kelių dienų atostogų
Nors NVSC nurodė, jog sergančiųjų skaičius praėjusį sekmadienį sumaišytas, nes dėl „ypač didelių krūvių specialistams“ nebuvo spėta susieti teigiamų testų rezultatų ir pirminė statistika neatspindėjo realios padėties, būsimojo Seimo vedliai - TS-LKD partija ir jos lyderis Gabrielius Landsbergis į NVSC stovyklą pamėtėjo akmenų.
„Paprasčiausiai mes negauname informacijos, ji pateikiama arba formali, arba ribota. Norėtumėme, kad ir mes, ir visuomenė žinotumėme tikrąją tiesą“, – žiniasklaidai kalbėjo G.Landsbergis.
 
NVSC savo ruožtu rankas kelia į viršų – paprasčiausiai trūksta apsukų.

„Stringame. Būna, kad ir ką nors pražiūrime. Natūralu, juk dabar specialistai dirba labai didele apimtimi. Jei su kuo nors ir nesusisiekiame, su kuo turėtume, jie patys turėtų su mumis susisiekti, užpildyti dokumentą ir su jais specialistai susisiektų vėliau“, - kad darbai toli gražu neina kaip iš pypkės, pripažįsta NVSC specialistė Austina Vžesniauskaitė.
 
Savo ruožtu Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pasiėmė kelių dienų atostogas. „Pervargau. Pasijutau blogai“, - trumpai sako ji.
Gal ir tinkamas metas atostogoms - juk NVSC pluša būrys savanorių.
R.Lingienė facebook paskyroje rašė, jog prastėjant epidemiologinei situacijai NVSC nuolat ieško pagalbos. Dėkojo už pagalbą prisijungusiems. Anot jos, jau centre savanoriauja VU, LSMU, Lietuvos sporto universiteto studentai, Lietuvos kariuomenės atstovai.
 
Pagalbos – ne aruodai
Pasidomėjus NVSC pagalba teikiančiomis organizacijomis, aiškėja, kad daugumos jų įnašas NVSC nėra rimtas ramstis kovai su pandemija. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, pagalbą teikusi pirmosios pandemijos bangos metu, prie NVSC darbo tik ketina prisijungti. Taigi pagalbos NVSC – ne aruodai.
„Kol kas tik vyksta procesų derinimas, todėl negaliu pasakyti nei konkrečių apimčių, nei kokiu būdu prisidėsime. Žinome, kad valstybei dabar reikia pagalbos, todėl patys kreipėmės į NVSC. Stengiamės padėti, kaip išeina“, - sako Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos atstovė spaudai Živilė Jankauskaitė.
 

Nors pagalbos organizacijų yra ir daugiau, R.Lingienė atkreipia dėmesį dauguma jų yra dirbantys ar besimokantys, todėl natūralu, jie gali pagalbai skirti tik valandą ar dvi arba kelias valandas poilsio dieną.
„Tokiais atvejais NVSC neišvengiamai nesibaigia iššūkiai organizuoti nenutrūkstamą darbo procesą, spręsti logistikos klausimus, vykdyti vis naujus mokymus, užtikrinti darbų tęstinumą ir valdyti rizikas, kad jie nebus laiku atlikti. <...> Epidemiologinė situacija verčia priimti sprendimus ir juos įgyvendinti ČIA IR DABAR“, - kaip vairuoja pandemijos laivą, feisbuke rašo ji.
 

L.S. skaičius
200
- planuojama, kad tiek Lietuvos karių nuo kitos savaitės padės NVSC. 

 

Situaciją taiso kariai
Kas kita – Lietuvos kariuomenės pagalba. Nors iniciatyvos ėmėsi ne savo noru, o šaukti NVSC, kariai sako toks jau jųjų darbas – gavo įsakymą ir vykdo. Taigi nuo spalio 24-os dienos NVSC jau darbavosi 33 kariai. O nuo trečiadienio jų skaičius išaugo iki 50-ies.
Nors iš pradžių į pagalbą pasitelkti buvo planuojama apie 100 karių, NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė informavo, kad nuo kitos savaitės iš viso darbuosis net 200 žmonių iš Lietuvos kariuomenės. Kol kas visi jie informaciją iš užsikrėtusiųjų renka NVSC Vilnaus departamente. Tačiau jo sienos – ne guminės. Sutalpinti visus karius, užtikrinant saugų atstumą tarp jų, nepavyktų. Todėl NVSC apmokyti kariai bus siunčiami ir į kitus departamentus skirtinguose šalies regionuose.
 
Karių pagalba, pasak G.Megelinskienės, duoda itin teigiamus rezultatus. Vienam kariui skiriama ištirti po keturis atvejus per dieną. Prieš uniformuotiesiems pagalbininkams prisijungiant, didelė dalis naujų atvejų per dieną būdavo neištiriami. O dabar Vilniaus apskrityje jų skaičiuojama vienetais. NVSC darbuotojus maloniai nustebino tai, kaip greitai didžiajai daliai karių pavyko įsivažiuoti į darbo procesą ir jį perprasti.
Centro atstovės teigimu, „esminis šios infekcijos plitimo valdymas yra būtent savalaikis atvejų identifikavimas, sąlytį turėjusių asmenų nustatymas ir izoliavimasis. Tai vienintelė priemonė kol neturime vakcinos.“ Tikimasi, kad sulaukus karių papildymo pavyks aprėpti visus atvejus – visi užsikrėtusieji bus apklausti ir identifikuoti bei informuoti visi su jais sąlytį turėję žmonės. Šis tikslas, G.Megelinskienės nuomone, jau pasiekiamas ranka.
 
Atvykę į NVSC, girdime nedrąsų kimstančio kario kreipimąsi: „Laba diena, kaip jaučiatės, ar turite temperatūros?“. Sėdimas darbas su telefonu rankoje ir bendravimas su užsikrėtusiaisiais – toli gražu ne ta veikla, prie kurios pratę kariai. NVSC koridoriuje sutiktas štabo seržantas Gintaras Blinstrubas, paklaustas, ar kariai džiaugiasi naujomis pareigomis, nusijuokia: „Aišku, daug mieliau lakstytume miške su ginklu rankose.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica