Ko gyventojams nepasakė BPC

Tautvilė Linkutė
2021-01-28
Šią savaitę Bendrasis pagalbos centras (BPC) perima Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties aptarnaujamus trumpuosius numerius. Pernai perimti ir Klaipėdos bei Panevėžio GMP aptarnaujantys trumpieji numeriai, jų nebepasieks skambučiai senaisiais trumpaisiais telefono ryšio numeriais 03, 103 ir 033.
Ko gyventojams nepasakė BPC
Greitosios pagalbos stočių atstovai sako nesuprantą, kodėl BPC numeris 112 reklamuojamas daug dažniau, tiesa pacientai randa ir tiesioginį GMP numerį 113.

Du trumpieji numeriai
Vyriausybė yra nusprendusi, kad nuo šių metų spalio 1 dienos visiems pagalbos prašymams Lietuvoje liks tik vienas skubiosios pagalbos telefono ryšio numeris – 112. BPC darbuotojai, atsiliepę į skambučius, kai norima išsikviesti greitąją medicinos pagalbą, išsiaiškins įvykio vietos adresą, pagrindinį nusiskundimą ir šią informaciją kartu su skambučiu operatyviai perduos greitosios medicinos pagalbos dispečeriams, kurie toliau tęs pokalbį ir užtikrins atitinkamą reagavimą į pagalbos prašymą.

 
Nors gyventojai raginami naudotis trumpuoju BPC numeriu 112, greitosios medicininės pagalbos stotims priskirtas ir trumpasis 113 numeris. Tiesa, BPC viršininkas Audrius Čiuplys anksčiau yra pranešęs, jog pastarasis numeris tėra skirtas GMP konsultacijoms, teikiami medicininio pobūdžio patarimai ir savipagalbos instrukcijos. Tačiau sprendimą visuomenei viešinti tik vieną, BPC skirtą trumpąjį numerį GMP stočių vadovai vertina kritiškai.
 

„Man sunku komentuoti, kodėl viešinamas tik vienas trumpasis numeris – 112. Būtų protinga lygiaverčiai skelbti abu numerius, nepaisant to, kad tiesioginis 113 numeris apibrėžiamas kaip išskirtinai konsultacinio pobūdžio. Europos Sąjungoje yra vos kelios valstybės, turinčios centralizuotus BPC numerius, visos kitos turi ir atskirus, skirtus išsikviesti būtent greitąją medicinos pagalbą“, - sako Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas Nerijus Mikelionis.

 
Medikai vis tiek atvyks
GMP stočių vadovai sako, jog dauguma Europos šalių greta BPC turi ir trumpąjį numerį, kuriuo gali pasiskambinti tiesiai į greitąją medicininę pagalbą. To buvo nutarta laikytis ir Lietuvoje. Tad GMP galima pasiekti dviem trumpaisiais numeriais, tiek 112, tiek 113.
„Vis dėlto BPC gali perimti ne visas GMP funkcijas: pacientų pervežimo iš ligoninės į ligoninę, iš namų į ligoninę, konsultacijoms su medikais. Numeris 113 vadinamas tik GMP konsultaciniu numeriu, t

 
Tačiau jeigu mūsų dispečeris konsultacijos metu išsiaiškina, kad pacientui pasireiškė insulto ar infarkto simptomai, galime nedelsiant siųsti greitosios medicinos pagalbos brigadą. Tad nors tai konsultacijų numeris, biurokratinio mechanizmo, uždraudžiančio siųsti medikų brigadą pacientui, nėra. O galiausiai, kartais žmogui yra patogiau skambinti medicinos pagalbos tiesiogiai į GMP nei į BPC per tarpininkus. Juk būna atvejų, kuomet svarbi kiekviena sekundė. Deja, kažkodėl numeris 112 reklamuojamas daug dažniau, bet pacientai, visa laimė, randa ir tiesioginį GMP numerį 113. Ypač tie, kuriems dažniau tenka kviestis greitąją medicinos pagalbą. Gaila, kad Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijai taip ir nepavyko atsakingoms Sveikatos apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijoms įrodyti, kad neefektyvu visus pagalbos skambučius perleisti BPC ir apkrauti vieną centrą“, - sako Klaipėdos GMP vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis.
 
Jam pritaria ir Panevėžio GMP stoties direktorė Rūta Ramoškienė tikindama, jog nors dalis skambučių GMP ir seniau pasiekdavo per trumpąjį BPC numerį, vietos gyventojai puikiai žino ir tiesioginį GMP konsultacijų numerį. Juo taip pat galima išsikviesti medikų brigadą.

 
Tarp kitko
Pagal sveikatos apsaugos ir vidaus reikalų ministrų patvirtintą grafiką.BPC turi perimti skambučius ryšio numeriais 03, 103 ir 033 visoje Lietuvos teritorijoje iki šių metų kovo 31 dienos. Tačiau trumpasis GMP numeris 113 bus aktyvus ir toliau, jo naikinti neplanuojama.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atidėta kardiologinė pagalba – it tiksinti bomba

  Atidėta kardiologinė pagalba – it tiksinti bomba

  Rizika sveikatai dėl pavėluoto kreipimosi į gydymo įstaigą dažnai yra nepalyginamai didesnė, nei pavojus užsikrėsti koronavirusine...
  Staigi gydytojo netektis prislėgė visus

  Staigi gydytojo netektis prislėgė visus

  Turėjusi būti eilinė darbo diena Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro gydytojui kardiologu...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveika šeima


  Vakcinos vaikams: kada vėluoti negalima

  Pandemija turi ir teigiamų dalykų – nepaprastai išaugo susidomėjimas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems skirtais skiepais. Deja, nerimą kelia su metais vis labiau menkstantis skiepijimas dviem svarbiomis vakcinomis. 

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indai atsparesni COVID-19?

  Indijoje, turinčioje gerokai per milijardą gyventojų, koronavirusas buvo sutiktas su didžiule baime. Ir ne veltui: per pandemijos laiką COVID-19 šalyje užsikrėtė arti 11 milijonų žmonių ir net per pusantro šimto tūkstančių mirė. Tačiau pastaruoju metu šalyje stebimas nuolatinis naujų atvejų mažėjimas, mokslininka...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica