Kauno ligoninės Or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­ka žen­gia į nau­ją am­žių

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-02-20
„Vi­sur, kur yra my­li­mas me­di­ci­nos me­nas, yra ir mei­lė žmo­ni­jai“, – to­kiais Hi­pok­ra­to žo­džiais pa­cien­tai pa­si­tin­ka­mi nau­jo­jo­je Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to (LSMU) Kau­no li­go­ni­nės Or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­ko­je. Šimt­me­čio is­to­ri­ją su­kau­pu­si gy­dy­mo įstai­ga iš Lais­vės alė­jos į nau­ją, spe­cia­liai su­pro­jek­tuo­tą pa­sta­tą Ši­lai­niuo­se per­si­kė­lė šių me­tų pra­džio­je, o va­sa­rio 14-ąją, Mei­lės die­ną, įvy­ko iš­kil­min­gas kli­ni­kos ati­da­ry­mas.
Kauno ligoninės Or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­ka žen­gia į nau­ją am­žių
Vasario 14-ąją, Šv. Valentino dieną, simboliškai pasitinkant ir artėjančią Vasario 16-ąją, iškilmingai atidaryta naujoji LSMU Kauno ligoninės Ortopedijos traumatologijos klinika. Į jos atidarymą atvykusi Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė savo akimis įsitikino jos modernumu ir jaukumu.

Šimt­me­tį ap­rė­pian­ti is­to­ri­ja
 
Kli­ni­kos iš­ta­kos sie­kia 1908 me­tus, kai tuo­me­ti­nia­me Ni­ko­la­jaus pros­pekte, da­bar­ti­nė­je Lais­vės alė­jo­je, du­ris at­vė­rė 30 lo­vų Rau­do­no­jo Kry­žiaus li­go­ni­nė. Tai bu­vo ypa­tin­gas įvy­kis ca­ri­nės ru­si­jos val­do­ma­me Kau­ne – li­go­ni­nei steig­ti lė­šos bu­vo su­rink­tos iš vie­tos gy­ven­to­jų au­kų ir Vil­niaus vys­ku­pi­jos or­ga­ni­zuo­tų kul­tū­ri­nių ren­gi­nių.
 
Per šimt­me­tį įstai­ga kei­tė pa­va­di­ni­mus: iš Kau­no Rau­do­no­jo Kry­žiaus li­go­ni­nės ta­po Kau­no kli­ni­ki­ne li­go­ni­ne, ga­liau­siai – LSMU Kau­no li­go­ni­ne. Ta­čiau jos pa­ma­ti­nė mi­si­ja iš­li­ko ta pa­ti – bū­ti mo­der­nia ir pa­cien­tams pa­sie­kia­ma gy­dy­mo įstai­ga, ne­at­si­lie­kan­čia nuo me­di­ci­nos moks­lo pa­žan­gos.

Va­sa­rio 14-ąją, Šv. Va­len­ti­no die­ną, sim­bo­liš­kai pa­si­tin­kant ir ar­tė­jan­čią Va­sa­rio 16-ąją, iš­kil­min­gai ati­da­ry­ta nau­jo­ji LSMU Kau­no li­go­ni­nės Or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­ka Jos­vai­nių gat­vė­je. Sim­bo­liš­ka, kad ati­da­ry­mo me­tu kli­ni­kos ko­lek­ty­vas bu­vo pa­svei­kin­tas mu­zi­ki­niu kū­ri­niu „Vi­va la vi­da“ (gy­ven­ti gy­ve­ni­mą – liet.). Nau­ją­jį gy­ve­ni­mą Ši­lai­niuo­se kli­ni­ka pa­si­tin­ka ne tik ki­tu ad­re­su, bet ir fun­da­men­ta­liai pa­ki­tu­sia pa­slau­gų ko­ky­be.
 

LSMU Kau­no li­go­ni­nės ge­ne­ra­li­nė di­rek­to­rė prof. Dia­na Ža­lia­duo­ny­tė at­sklei­dė, kad idė­ja apie nau­jo pa­sta­to at­si­ra­di­mą gi­mė 2018 me­tais, svars­tant, kaip tu­rė­tų bū­ti or­ga­ni­zuo­ja­mas pa­cien­tų gy­dy­mas, ko­kia tu­rė­tų bū­ti šiuo­lai­kiš­ka li­go­ni­nė.

 
„Bu­vęs Kau­no li­go­ni­nės pa­da­li­nys Lais­vės alė­jo­je jau bu­vo tik­rai pribrendęs pokyčiams. Nuo šiol jis tam­pa tiek Kau­no li­go­ni­nės, tiek Kau­no mies­to is­to­ri­ja. Dė­ko­ju bu­vu­siam LSMU Kau­no li­go­ni­nės ge­ne­ra­li­niam di­rek­to­riui prof. Al­bi­nui Nau­džiū­nui, ku­riam va­do­vau­jant ki­lo ši idė­ja. Ta­riu ačiū Kau­no mies­to me­rui Vis­val­dui Ma­ti­jo­šai­čiui. Dė­ko­ju dr. Hel­gai Ma­ri­jai Kau­zo­nei, bu­vu­siai di­rek­to­rei val­dy­mui ir in­fra­struk­tū­rai, ku­ri bu­vo pro­jek­to va­do­vė sta­ty­bų me­tu. Vi­sam „Au­to­kaus­tos“ ko­lek­ty­vui. Ypa­tin­gą pa­dė­ką no­riu iš­reikš­ti žmonėms, kurie suteikė šioms sienoms prasmę - mū­sų or­to­pe­dams trau­ma­to­lo­gams, ra­dio­lo­gams, anes­te­zio­lo­gams, slau­gos ad­mi­nist­ra­to­rėms – vi­siems, ku­rie įdė­jo be ga­lo daug pa­stan­gų, kad šis pa­sta­tas iš­aug­tų.“

 
In­ves­ti­ci­ja į svei­ka­tos at­ei­tį
 
Nau­jo­sios kli­ni­kos ati­da­ry­mas su­ta­po su au­gan­čiais rei­ka­la­vi­mais me­di­ci­nos įstai­gų in­fra­struk­tū­rai Lie­tu­vo­je. Šia­me kon­teks­te svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­rė doc. dr. Ma­ri­ja Ja­ku­baus­kie­nė nau­ją­ją kli­ni­ką įver­ti­no kaip pa­vyz­di­nį pro­jek­tą.
 

„Tai – ypa­tin­ga pro­ga, ka­da tu­ri­me nau­ją star­ti­nę po­zi­ci­ją li­go­ni­nei su nau­jo­mis in­fra­struk­tū­ri­nė­mis jė­go­mis, nau­jo­mis me­di­ci­ni­nė­mis ga­li­my­bė­mis. Pui­ki ap­lin­ka įkve­pia žmo­nes jaus­tis sau­giai ir jau­kiai. Tai ap­lin­ka, ku­rio­je pui­kiai ga­li­ma prak­ti­kuo­ti me­di­ci­nos me­ną ir moks­lą, – kal­bė­jo svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­rė doc. dr. Ma­ri­ja Ja­ku­baus­kie­nė. – La­biau­siai no­riu pa­lin­kė­ti jums au­gi­mo vi­so­se sri­ty­se: kli­ni­ki­nės prak­ti­kos stan­dar­tuo­se, pa­slau­go­se, moks­li­nė­je veik­lo­je. Kad tas in­te­lek­ti­nis, kli­ni­ki­nis me­di­ci­ni­nis po­ten­cia­las, ku­rį jūs čia su­kau­pė­te, tap­tų star­ti­ne ra­ke­ta ino­va­ci­joms ir moks­lo au­gi­mo ba­zei.“

 
Dau­giau kaip de­šimt mi­li­jo­nų eu­rų į Or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­ką in­ves­ta­vu­sios Kau­no mies­to sa­vi­val­dy­bės me­ras Vis­val­das Ma­ti­jo­šai­tis pa­brė­žė, kad nau­jo­ji me­di­ci­nos įstai­ga pra­no­ko lū­kes­čius. „Džiau­giuo­si, kad įren­gė­te me­di­ci­nos įstai­gą ne tik šiai die­nai, bet su po­žiū­riu į at­ei­tį. Jūs su­kū­rė­te rim­tą, il­ga­lai­kį pro­jek­tą Kau­nui ir Lie­tu­vai“, – kal­bė­jo V.Ma­ti­jo­šai­tis.
 
Me­ras pa­si­da­li­jo ir as­me­ni­ne is­to­ri­ja: „Ma­no žmo­nos duk­ra, pa­te­ku­si į šią li­go­ni­nę, ga­vo to­kio ly­gio pa­slau­gas, kad man ten­ka pri­pa­žin­ti – to­kio ap­tar­na­vi­mo ne­tu­ri­me net sa­vi­val­dy­bė­je. Su­lau­kiu pa­čių nuo­sta­biau­sių at­si­lie­pi­mų apie jū­sų ko­lek­ty­vą, apie vi­są čia vei­kian­čią sis­te­mą.“
 
Kli­ni­kos ko­lek­ty­vą pa­svei­ki­no ir LSMU rek­to­rius prof. Ri­man­tas Be­ne­tis: „Džiau­giuo­si, kad iš ge­ro­kai su­bren­du­sių pa­tal­pų per­si­kė­lė­te į nau­jas. Pats bū­da­mas stu­den­tas mo­kiau­si ten, ir pir­mo­sios trau­ma­to­lo­gi­nės ope­ra­ci­jos ma­no ten at­lik­tos. Iš Uk­mer­gės siųs­da­vau pa­cien­tus ir ope­ruo­da­vau at­va­žia­vęs į LSMU Kau­no kli­ni­ką, Rau­do­no­jo Kry­žiaus li­go­ni­nę. Nau­ja­ja­me pa­sta­te są­ly­gos jau yra vi­siš­kai ki­to­kios. Bū­ki­te drą­sūs ir sva­jo­ki­te – ga­li­my­bės aug­ti dar ne­iš­sem­tos.“
 

LSMU rek­to­rius prof. Ri­man­tas Be­ne­tis pa­brė­žė, kad uni­ver­si­te­tas nė­ra tik ste­bė­to­jas: „Tu­ri­me kal­bė­ti ir apie aka­de­mi­nę veik­lą, kas yra svar­bu uni­ver­si­te­tui. LSMU Kau­no li­go­ni­nė nė­ra tik mies­to gy­dy­mo įstai­ga – ji yra ir LSMU mo­ko­mo­ji ba­zė, kur bū­si­mie­ji me­di­kai mo­ko­si prak­ti­nių įgū­džių. O ga­li­my­bės čia iš­ties di­džiu­lės. Uni­ver­si­te­tas pla­nuo­ja ir in­ves­tuo­ja į tai, kad aka­de­mi­nis pro­ce­sas, stu­di­jos ir moks­las Kau­no li­go­ni­nė­je tu­rė­tų ga­li­my­bes aug­ti.“

 
Šiuo­lai­ki­nė me­di­ci­na prak­ti­ko­je
 
„Tai – se­niai lauk­tas žings­nis, ku­rio rei­kė­jo jau ne­ži­nia kiek me­tų, – pro­ver­žiu džiau­gė­si Or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­kos va­do­vas prof. Al­fre­das Smai­lys. – Apie tai, kaip bus ge­ra pa­cien­tui ir kaip bus ge­ra dar­buo­to­jui, tur­būt ne­ver­ta kal­bė­ti – vi­si ma­to, kad se­nie­ji li­go­ni­nės pa­sta­tai jau ne­be­ati­ti­ko šių die­nų rei­ka­la­vi­mų ir su­vo­ki­mo, kaip tu­rė­tų bū­ti tei­kia­mos šiuo­lai­ki­nės or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos pa­slau­gos. Šian­dien pa­ga­liau tu­ri­me 21-ojo am­žiaus li­go­ni­nę.“
 

Nau­ja­sis pa­sta­tas iš­spren­dė ir se­ną struk­tū­ri­nę pro­ble­mą – or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos at­skir­tį nuo ki­tų chi­rur­gi­nių spe­cia­ly­bių. „Tai – mul­ti­dis­cip­li­ni­nė li­go­ni­nė, ku­ri ten­ki­na šiuo­lai­ki­nius rei­ka­la­vi­mus. Lais­vės alė­jo­je bu­vo tam tik­ra at­skir­tis tarp spe­cia­ly­bių, da­bar to ne­be­tu­ri­me. At­si­dū­rė­me ten, kur te­oriš­kai ir tu­rė­jo­me bū­ti – tai di­džiau­sias lai­mė­ji­mas“, – tei­gia Or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­kos va­do­vas prof. Al­fre­das Smai­lys.

 
Vis­gi drau­ge su nau­jo­mis ga­li­my­bė­mis at­ei­na ir iš­šū­kiai. „Mums rei­kės pa­stan­gų pa­tei­sin­ti lū­kes­čius, ku­riuos iš­sa­kė rek­to­rius, ge­ne­ra­li­nė di­rek­to­rė, mi­nist­rė ir me­ras, – šyp­so­si prof. A.Smai­lys. – Tai – di­džiu­lis įsi­pa­rei­go­ji­mas, ku­rį pri­si­i­ma­me įgy­ven­din­ti ne žo­džiais, bet dar­bais.“
 
Ge­riau val­do­mi pa­cien­tų srau­tai
 
Nau­ja­sis tri­jų aukš­tų pa­sta­tas už­ima be­veik 5 tūkst. kv. m plo­tą ir įkū­ni­ja šiuo­lai­ki­nės me­di­ci­nos įstai­gos vi­zi­ją. Kli­ni­kos in­fra­struk­tū­ra kruopš­čiai su­pla­nuo­ta gal­vo­jant apie pa­cien­tų pa­to­gu­mą: ša­lia įreng­tos au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo vie­tos, elek­tro­mo­bi­lių įkro­vi­mo sto­te­lės ir dvi­ra­čių sto­vai.

Pir­ma­me aukš­te įsi­kū­rę Sku­bio­sios trau­ma­to­lo­gi­jos pa­gal­bos sky­rius ir Kon­sul­ta­ci­jų po­li­kli­ni­ka, Ra­dio­lo­gi­jos sky­rius. Ant­ra­me įreng­tos pen­kios šiuo­lai­kiš­kos ope­ra­ci­nės. Ant­ra­me ir tre­čia­me aukš­te yra 64 sta­cio­na­ri­nio gy­dy­mo lo­vos.
 

„Tu­ri­me echos­ko­pi­jų ka­bi­ne­tą, rent­ge­no, kom­piu­te­ri­nės to­mog­ra­fi­jos ka­bi­ne­tus, ste­bė­ji­mo pa­la­tas. Kli­ni­ko­je kon­sul­tuo­ja ne tik or­to­pe­dai trau­ma­to­lo­gai, bet ir krau­ja­gys­lių chi­rur­gai, re­a­bi­li­to­lo­gai“, – pa­sa­ko­ja Or­to­pe­di­jos trau­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­kos va­do­vo pa­va­duo­to­jas Kas­ty­tis Gri­go­nis.

 
Jis at­krei­pia dė­me­sį, kad nau­jo­sio­se pa­tal­po­se daug dė­me­sio ski­ria­ma pa­cien­tų srau­tams val­dy­ti, to­dėl ei­lių be­veik ne­su­si­da­ro. „Tu­ri­me at­ski­rą Skubios pagalbos skyrių, ku­ria­me sten­gia­mės kuo ope­ra­ty­viau ir ko­ky­biš­kiau su­teik­ti vi­sas pa­slau­gas. Pa­cien­tų srau­tai su­pla­nuo­ti taip, kad ne­bū­tų spūs­čių – po ap­žiū­ros pa­cien­tai vyks­ta į rent­ge­no ka­bi­ne­tą, po to grįž­ta kon­sul­ta­ci­jai, o ga­liau­siai, jei rei­kia, ke­liau­ja gip­so pro­ce­dū­rai ir pan. Nė­ra san­grū­dos, vi­siems pa­to­gu ir mes ga­li­me vie­nu me­tu pri­im­ti dau­giau žmo­nių.“
 
Iš­ti­ria nuo A iki Z
 
Šiuo­lai­ki­nė me­di­ci­na ne­įsi­vaiz­duo­ja­ma be pa­žan­gios diag­nos­ti­nės įran­gos, lei­džian­čios grei­tai ir tiks­liai nu­sta­ty­ti pa­cien­to būk­lę. Bū­tent diag­nos­ti­kos mo­der­ni­za­vi­mui nau­jo­jo­je kli­ni­ko­je skir­tas ypa­tin­gas dė­me­sys.
 
„Tu­ri­me labai gerus rent­ge­no apa­ra­tus, modernų kom­piu­te­ri­nės to­mog­ra­fi­jos apa­ra­tą ir du echos­ko­pi­jos ka­bi­ne­tus, – pa­sa­ko­ja Ra­dio­lo­gi­jos sky­riaus va­do­vas Ser­ge­jus Sa­vi­no­vas. – Vi­sa tai su­kon­cen­truo­ta vie­no­je vie­to­je, tad vi­sus ty­ri­mus ga­li­me at­lik­ti čia ir da­bar - ne­rei­kia žmo­gaus siun­ti­nė­ti į po­li­kli­ni­ką ar ki­tą įstai­gą. Nuo A iki Z nu­sta­to­me diag­no­zę, ir pa­cien­tą jau ga­li­ma ope­ruo­ti, gy­dy­ti ar­ba jis grįž­ta na­mo, jei nie­ko rim­to ne­ran­da­me.“

 
Nau­jo­ji įran­ga, anot sky­riaus va­do­vo, ne tik pa­to­ges­nė nau­do­ti, bet ir sau­ges­nė pa­cien­tams. „Nau­ja­sis kom­piu­te­ri­nės to­mog­ra­fi­jos apa­ra­tas pasižymi ino­va­ty­viomis diag­nos­ti­nėmis ga­li­my­bėmis, lei­džian­čiomis me­di­kams grei­čiau nu­sta­ty­ti ne­ga­la­vi­mo prie­žas­tis, taip pat nau­do­ja ma­žiau spin­du­lių, ne­pra­ran­dant vaiz­do ko­ky­bės. Per trum­pą lai­ką gy­dy­to­jai gau­na ko­ky­biš­kus re­zul­ta­tus, o pa­cien­tai – ma­žiau ap­švi­tos“, – pa­sa­ko­ja S.Sa­vi­no­vas.
 
Vis­gi spe­cia­lis­tas at­krei­pia dė­me­sį, kad mo­der­niau­sia įran­ga rei­ka­lau­ja ir aukš­čiau­sios kva­li­fi­ka­ci­jos spe­cia­lis­tų.

Mo­der­nios ope­ra­ci­nės
 
Šiuo­lai­ki­nė ope­ra­ci­nė – tai erd­vė, ku­rio­je tu­ri de­rė­ti dau­gy­bė kom­po­nen­tų: mo­der­ni įran­ga, er­go­no­miš­kas iš­pla­na­vi­mas, spe­cia­lios ap­švie­ti­mo sis­te­mos. Nau­jo­sios kli­ni­kos ope­ra­ci­nės ati­tin­ka aukš­čiau­sius stan­dar­tus, yra ap­rū­pin­tos nau­jau­sia įran­ga, yra mak­si­ma­liai pri­tai­ky­tos prie per­so­na­lo po­rei­kių.
Per me­tus kli­ni­ko­je at­lie­ka­ma apie 2,5 tūkst. die­nos chi­rur­gi­jos ope­ra­ci­jų, dar 2,5 tūkst. sku­bios pa­gal­bos ope­ra­ci­jų ir 1,2 tūkst. pro­te­za­vi­mo ope­ra­ci­jų.
 
Čia at­lie­ka­mos or­to­pe­di­nės, trau­ma­to­lo­gi­nės, ar­tros­ko­pi­nės, pro­te­za­vi­mo ope­ra­ci­jos, ope­ruo­ja­mos ir gy­do­mos stu­bu­ro pa­to­lo­gi­jos.
 
Per­so­na­lo iš­šū­kiai
 
Di­džiau­sias kraus­ty­mo­si į nau­jas pa­tal­pas iš­šū­kis, anot kli­ni­kos ko­man­dos, bu­vo už­tik­rin­ti ne­nu­trūks­ta­mą pa­cien­tų prie­žiū­rą. LSMU Kau­no li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja slau­gai Eri­ka Ja­su­kai­tie­nė tvir­ti­na, kad ko­lek­ty­vas pa­de­monst­ra­vo iš­skir­ti­nį pro­fe­sio­na­lu­mą: „Dar­buo­to­jai bu­vo pa­si­ry­žę šiam iš­šū­kiui. Kad vis­kas vyk­tų sklan­džiai, kad pa­cien­tai gau­tų pa­slau­gas kuo ope­ra­ty­viau – nie­kas ne­gai­lė­jo sa­vo jė­gų. Už tai esu be ga­lo dė­kin­ga ir no­riu pa­si­di­džiuo­ti per­so­na­lu, ku­ris dir­bo su di­de­liu už­si­de­gi­mu ir sklan­džiai.“
 
Nors pa­va­duo­to­ja džiau­gia­si, kad nau­jo­ji kli­ni­ka pir­muo­sius žings­nius žen­gia tu­rė­da­ma at­si­da­vu­sį ko­lek­ty­vą, di­džiau­siu iš­šū­kiu, kaip ir dau­ge­liui Lie­tu­vos me­di­ci­nos įstai­gų, iš­lie­ka per­so­na­lo trū­ku­mas, ypač ope­ra­ci­nė­se. „Au­gant pa­cien­tų srau­tui, jau­čia­me ope­ra­ci­nių ir anes­te­zi­jos slau­gy­to­jų trū­ku­mą. No­rė­da­mi plės­ti pa­slau­gų ap­im­tis, sie­kia­me stip­rin­ti ko­man­dą“, – sa­ko E.Ja­su­kai­tie­nė.
Vis­gi į at­ei­tį pa­va­duo­to­ja žvel­gia op­ti­mis­tiš­kai. „Glau­džiai ben­dra­dar­biau­ja­me su Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tu ir ki­to­mis svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tus ruo­šian­čio­mis įstai­go­mis. Da­bar ne tik pa­cien­tams, bet ir dar­buo­to­jams są­ly­gos tik­rai la­bai ge­ros, tad kvie­čia­me pri­si­jung­ti ir kar­tu kurti mū­sų įstai­gą.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Išemine širdies liga serganti Irta: pats turi būti savo sveikatos kalvis

    Išemine širdies liga serganti Irta: pats turi būti savo sveikatos kalvis

    „Gydytojai padeda, tačiau pats žmogus turėtų būti savo sveikatos kalvis. Turi stengtis bendrauti, būti veikloje ir tada gyve...
    S.V.Alšauskė: ateities medicinai mūsų neruošia

    S.V.Alšauskė: ateities medicinai mūsų neruošia

    Biologinio laikrodžio reguliavimas – ne tik estetika, bet ir medicina – tuo įsitikinusi Kauno klinikų šeimos gy...

    Budinti vaistinė


    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...
    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...

    razinka


    Sveika šeima


    Nuo erkių nepasislėpsi net žiemą

    „Šį sezoną dar nebuvo periodo be aktyvių erkių“, – sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė. Įprastai žiemą snaudžiančios erkės stebina specialistus – šiemet jos aktyvios ištisus metus ir kelia grėsmę ne...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Vaistai – tik už vieną centą?

    „Pacientams, prieš atliekant žarnyno operacijas, reikėjo vartoti vidurių laisvinamuosius vaistus. Vis dėlto jiems skirti vaistai neturėjo jokio poveikio net ir padvigubinus dozę, todėl žmonėms teko imtis savų priemonių – gerti kavą“, – pyktį liejo kinų platformos „Weibo“ narys. Kinijos visuo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Atvirai apie Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius: ar esame pasirengę pokyčiams?
    Andrej Rudanov Atvirai apie Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius: ar esame pasirengę pokyčiams?

    Naujas numeris