„Visur, kur yra mylimas medicinos menas, yra ir meilė žmonijai“, – tokiais Hipokrato žodžiais pacientai pasitinkami naujojoje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės Ortopedijos traumatologijos klinikoje. Šimtmečio istoriją sukaupusi gydymo įstaiga iš Laisvės alėjos į naują, specialiai suprojektuotą pastatą Šilainiuose persikėlė šių metų pradžioje, o vasario 14-ąją, Meilės dieną, įvyko iškilmingas klinikos atidarymas.
Vasario 14-ąją, Šv. Valentino dieną, simboliškai pasitinkant ir artėjančią Vasario 16-ąją, iškilmingai atidaryta naujoji LSMU Kauno ligoninės Ortopedijos traumatologijos klinika. Į jos atidarymą atvykusi Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė savo akimis įsitikino jos modernumu ir jaukumu.
Šimtmetį aprėpianti istorija
Klinikos ištakos siekia 1908 metus, kai tuometiniame Nikolajaus prospekte, dabartinėje Laisvės alėjoje, duris atvėrė 30 lovų Raudonojo Kryžiaus ligoninė. Tai buvo ypatingas įvykis carinės rusijos valdomame Kaune – ligoninei steigti lėšos buvo surinktos iš vietos gyventojų aukų ir Vilniaus vyskupijos organizuotų kultūrinių renginių.
Per šimtmetį įstaiga keitė pavadinimus: iš Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninės tapo Kauno klinikine ligonine, galiausiai – LSMU Kauno ligonine. Tačiau jos pamatinė misija išliko ta pati – būti modernia ir pacientams pasiekiama gydymo įstaiga, neatsiliekančia nuo medicinos mokslo pažangos.
Vasario 14-ąją, Šv. Valentino dieną, simboliškai pasitinkant ir artėjančią Vasario 16-ąją, iškilmingai atidaryta naujoji LSMU Kauno ligoninės Ortopedijos traumatologijos klinika Josvainių gatvėje. Simboliška, kad atidarymo metu klinikos kolektyvas buvo pasveikintas muzikiniu kūriniu „Viva la vida“ (gyventi gyvenimą – liet.). Naująjį gyvenimą Šilainiuose klinika pasitinka ne tik kitu adresu, bet ir fundamentaliai pakitusia paslaugų kokybe.
LSMU Kauno ligoninės generalinė direktorė prof. Diana Žaliaduonytė atskleidė, kad idėja apie naujo pastato atsiradimą gimė 2018 metais, svarstant, kaip turėtų būti organizuojamas pacientų gydymas, kokia turėtų būti šiuolaikiška ligoninė.
„Buvęs Kauno ligoninės padalinys Laisvės alėjoje jau buvo tikrai pribrendęs pokyčiams. Nuo šiol jis tampa tiek Kauno ligoninės, tiek Kauno miesto istorija. Dėkoju buvusiam LSMU Kauno ligoninės generaliniam direktoriui prof. Albinui Naudžiūnui, kuriam vadovaujant kilo ši idėja. Tariu ačiū Kauno miesto merui Visvaldui Matijošaičiui. Dėkoju dr. Helgai Marijai Kauzonei, buvusiai direktorei valdymui ir infrastruktūrai, kuri buvo projekto vadovė statybų metu. Visam „Autokaustos“ kolektyvui. Ypatingą padėką noriu išreikšti žmonėms, kurie suteikė šioms sienoms prasmę - mūsų ortopedams traumatologams, radiologams, anesteziologams, slaugos administratorėms – visiems, kurie įdėjo be galo daug pastangų, kad šis pastatas išaugtų.“
Investicija į sveikatos ateitį
Naujosios klinikos atidarymas sutapo su augančiais reikalavimais medicinos įstaigų infrastruktūrai Lietuvoje. Šiame kontekste sveikatos apsaugos ministrė doc. dr. Marija Jakubauskienė naująją kliniką įvertino kaip pavyzdinį projektą.
„Tai – ypatinga proga, kada turime naują startinę poziciją ligoninei su naujomis infrastruktūrinėmis jėgomis, naujomis medicininėmis galimybėmis. Puiki aplinka įkvepia žmones jaustis saugiai ir jaukiai. Tai aplinka, kurioje puikiai galima praktikuoti medicinos meną ir mokslą, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministrė doc. dr. Marija Jakubauskienė. – Labiausiai noriu palinkėti jums augimo visose srityse: klinikinės praktikos standartuose, paslaugose, mokslinėje veikloje. Kad tas intelektinis, klinikinis medicininis potencialas, kurį jūs čia sukaupėte, taptų startine raketa inovacijoms ir mokslo augimo bazei.“
Daugiau kaip dešimt milijonų eurų į Ortopedijos traumatologijos kliniką investavusios Kauno miesto savivaldybės meras Visvaldas Matijošaitis pabrėžė, kad naujoji medicinos įstaiga pranoko lūkesčius. „Džiaugiuosi, kad įrengėte medicinos įstaigą ne tik šiai dienai, bet su požiūriu į ateitį. Jūs sukūrėte rimtą, ilgalaikį projektą Kaunui ir Lietuvai“, – kalbėjo V.Matijošaitis.
Meras pasidalijo ir asmenine istorija: „Mano žmonos dukra, patekusi į šią ligoninę, gavo tokio lygio paslaugas, kad man tenka pripažinti – tokio aptarnavimo neturime net savivaldybėje. Sulaukiu pačių nuostabiausių atsiliepimų apie jūsų kolektyvą, apie visą čia veikiančią sistemą.“
Klinikos kolektyvą pasveikino ir LSMU rektorius prof. Rimantas Benetis: „Džiaugiuosi, kad iš gerokai subrendusių patalpų persikėlėte į naujas. Pats būdamas studentas mokiausi ten, ir pirmosios traumatologinės operacijos mano ten atliktos. Iš Ukmergės siųsdavau pacientus ir operuodavau atvažiavęs į LSMU Kauno kliniką, Raudonojo Kryžiaus ligoninę. Naujajame pastate sąlygos jau yra visiškai kitokios. Būkite drąsūs ir svajokite – galimybės augti dar neišsemtos.“
LSMU rektorius prof. Rimantas Benetis pabrėžė, kad universitetas nėra tik stebėtojas: „Turime kalbėti ir apie akademinę veiklą, kas yra svarbu universitetui. LSMU Kauno ligoninė nėra tik miesto gydymo įstaiga – ji yra ir LSMU mokomoji bazė, kur būsimieji medikai mokosi praktinių įgūdžių. O galimybės čia išties didžiulės. Universitetas planuoja ir investuoja į tai, kad akademinis procesas, studijos ir mokslas Kauno ligoninėje turėtų galimybes augti.“
Šiuolaikinė medicina praktikoje
„Tai – seniai lauktas žingsnis, kurio reikėjo jau nežinia kiek metų, – proveržiu džiaugėsi Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas prof. Alfredas Smailys. – Apie tai, kaip bus gera pacientui ir kaip bus gera darbuotojui, turbūt neverta kalbėti – visi mato, kad senieji ligoninės pastatai jau nebeatitiko šių dienų reikalavimų ir suvokimo, kaip turėtų būti teikiamos šiuolaikinės ortopedijos traumatologijos paslaugos. Šiandien pagaliau turime 21-ojo amžiaus ligoninę.“
Naujasis pastatas išsprendė ir seną struktūrinę problemą – ortopedijos traumatologijos atskirtį nuo kitų chirurginių specialybių. „Tai – multidisciplininė ligoninė, kuri tenkina šiuolaikinius reikalavimus. Laisvės alėjoje buvo tam tikra atskirtis tarp specialybių, dabar to nebeturime. Atsidūrėme ten, kur teoriškai ir turėjome būti – tai didžiausias laimėjimas“, – teigia Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas prof. Alfredas Smailys.
Visgi drauge su naujomis galimybėmis ateina ir iššūkiai. „Mums reikės pastangų pateisinti lūkesčius, kuriuos išsakė rektorius, generalinė direktorė, ministrė ir meras, – šypsosi prof. A.Smailys. – Tai – didžiulis įsipareigojimas, kurį prisiimame įgyvendinti ne žodžiais, bet darbais.“
Geriau valdomi pacientų srautai
Naujasis trijų aukštų pastatas užima beveik 5 tūkst. kv. m plotą ir įkūnija šiuolaikinės medicinos įstaigos viziją. Klinikos infrastruktūra kruopščiai suplanuota galvojant apie pacientų patogumą: šalia įrengtos automobilių stovėjimo vietos, elektromobilių įkrovimo stotelės ir dviračių stovai.
Pirmame aukšte įsikūrę Skubiosios traumatologijos pagalbos skyrius ir Konsultacijų poliklinika, Radiologijos skyrius. Antrame įrengtos penkios šiuolaikiškos operacinės. Antrame ir trečiame aukšte yra 64 stacionarinio gydymo lovos.
„Turime echoskopijų kabinetą, rentgeno, kompiuterinės tomografijos kabinetus, stebėjimo palatas. Klinikoje konsultuoja ne tik ortopedai traumatologai, bet ir kraujagyslių chirurgai, reabilitologai“, – pasakoja Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovo pavaduotojas Kastytis Grigonis.
Jis atkreipia dėmesį, kad naujosiose patalpose daug dėmesio skiriama pacientų srautams valdyti, todėl eilių beveik nesusidaro. „Turime atskirą Skubios pagalbos skyrių, kuriame stengiamės kuo operatyviau ir kokybiškiau suteikti visas paslaugas. Pacientų srautai suplanuoti taip, kad nebūtų spūsčių – po apžiūros pacientai vyksta į rentgeno kabinetą, po to grįžta konsultacijai, o galiausiai, jei reikia, keliauja gipso procedūrai ir pan. Nėra sangrūdos, visiems patogu ir mes galime vienu metu priimti daugiau žmonių.“
Ištiria nuo A iki Z
Šiuolaikinė medicina neįsivaizduojama be pažangios diagnostinės įrangos, leidžiančios greitai ir tiksliai nustatyti paciento būklę. Būtent diagnostikos modernizavimui naujojoje klinikoje skirtas ypatingas dėmesys.
„Turime labai gerus rentgeno aparatus, modernų kompiuterinės tomografijos aparatą ir du echoskopijos kabinetus, – pasakoja Radiologijos skyriaus vadovas Sergejus Savinovas. – Visa tai sukoncentruota vienoje vietoje, tad visus tyrimus galime atlikti čia ir dabar - nereikia žmogaus siuntinėti į polikliniką ar kitą įstaigą. Nuo A iki Z nustatome diagnozę, ir pacientą jau galima operuoti, gydyti arba jis grįžta namo, jei nieko rimto nerandame.“
Naujoji įranga, anot skyriaus vadovo, ne tik patogesnė naudoti, bet ir saugesnė pacientams. „Naujasis kompiuterinės tomografijos aparatas pasižymi inovatyviomis diagnostinėmis galimybėmis, leidžiančiomis medikams greičiau nustatyti negalavimo priežastis, taip pat naudoja mažiau spindulių, neprarandant vaizdo kokybės. Per trumpą laiką gydytojai gauna kokybiškus rezultatus, o pacientai – mažiau apšvitos“, – pasakoja S.Savinovas.
Visgi specialistas atkreipia dėmesį, kad moderniausia įranga reikalauja ir aukščiausios kvalifikacijos specialistų.
Modernios operacinės
Šiuolaikinė operacinė – tai erdvė, kurioje turi derėti daugybė komponentų: moderni įranga, ergonomiškas išplanavimas, specialios apšvietimo sistemos. Naujosios klinikos operacinės atitinka aukščiausius standartus, yra aprūpintos naujausia įranga, yra maksimaliai pritaikytos prie personalo poreikių.
Per metus klinikoje atliekama apie 2,5 tūkst. dienos chirurgijos operacijų, dar 2,5 tūkst. skubios pagalbos operacijų ir 1,2 tūkst. protezavimo operacijų.
Čia atliekamos ortopedinės, traumatologinės, artroskopinės, protezavimo operacijos, operuojamos ir gydomos stuburo patologijos.
Personalo iššūkiai
Didžiausias kraustymosi į naujas patalpas iššūkis, anot klinikos komandos, buvo užtikrinti nenutrūkstamą pacientų priežiūrą. LSMU Kauno ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Erika Jasukaitienė tvirtina, kad kolektyvas pademonstravo išskirtinį profesionalumą: „Darbuotojai buvo pasiryžę šiam iššūkiui. Kad viskas vyktų sklandžiai, kad pacientai gautų paslaugas kuo operatyviau – niekas negailėjo savo jėgų. Už tai esu be galo dėkinga ir noriu pasididžiuoti personalu, kuris dirbo su dideliu užsidegimu ir sklandžiai.“
Nors pavaduotoja džiaugiasi, kad naujoji klinika pirmuosius žingsnius žengia turėdama atsidavusį kolektyvą, didžiausiu iššūkiu, kaip ir daugeliui Lietuvos medicinos įstaigų, išlieka personalo trūkumas, ypač operacinėse. „Augant pacientų srautui, jaučiame operacinių ir anestezijos slaugytojų trūkumą. Norėdami plėsti paslaugų apimtis, siekiame stiprinti komandą“, – sako E.Jasukaitienė.
Visgi į ateitį pavaduotoja žvelgia optimistiškai. „Glaudžiai bendradarbiaujame su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir kitomis sveikatos priežiūros specialistus ruošiančiomis įstaigomis. Dabar ne tik pacientams, bet ir darbuotojams sąlygos tikrai labai geros, tad kviečiame prisijungti ir kartu kurti mūsų įstaigą.“
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: