Kai neįtinka mokslininkų tyrimai, apskundi

Evelina Machova
2020-08-03
Dr. Algirdas Bartkus, kartu su kolegomis ne vienerius metus vykdęs alkoholio vartojimo ir įpročių šalyje tyrimą, po kilusio pasipiktinimo sako, jog pats laikas įsisąmoninti vieną dalyką. Jei tyrimas yra užsakytas, nereiškia, kad tokie pat ir jo rezultatai. 
Kai neįtinka mokslininkų tyrimai, apskundi
Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas tyrimas skelbia, jog vartojančių alkoholinius gėrimus ir nevartojančių proporcija išlieka pastovi, tačiau dažnai ir gausiai besisvaiginančiųjų grupė jaunėja.

Nepatiko išvados
Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai pristatė tyrimo dėl alkoholio vartojimo ir įpročių šalyje rezultatus. Jie skelbia, jog vartojančių alkoholinius gėrimus ir nevartojančių proporcija išlieka pastovi, tačiau dažnai ir gausiai besisvaiginančiųjų grupė jaunėja. Iš viso alkoholio išgeriama mažiau, rodo ketverių metų VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto atliktų gyventojų apklausų duomenys. Kaip pastebi mokslininkai, vertinant 4 metų alkoholio vartojimo dinamiką ir apklausų rezultatus, negėrusiųjų skaičius mažėja, tačiau nežymiai, o esmingai statistika nekinta.
Natūralu, kad tokie rezultatai nepatiko valdančiajai daugumai. Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė jais nepatikėjo, tiksliau, suabejojo, ar tam įtakos neturėjo alkoholio pramonės lobistai.
 

„Verslo atstovų organizuotoje spaudos konferencijoje trys Vilniaus universiteto mokslininkai – Vita Karpuškienė, Aušrytė Rastenienė ir Algirdas Bartkus – pristatė dar vieno neva nepriklausomo tyrimo rezultatus. Tiek spaudos konferencijos metu, tiek viešai skelbiamoje informacijoje iš esmės nutylėtos esminės tyrimo aplinkybės: kas yra tyrimo iniciatoriai, užsakovai ir finansuotojai. Turima daug netiesioginių duomenų, kad tyrimas pradėtas ir vykdomas būtent dėl Lietuvos alkoholio pramonės dalyvavimo ir rėmimo. Jeigu tai pasitvirtintų ir tyrimas išties yra finansuojamas tiesiogiai suinteresuotos alkoholio pramonės, jo vykdymas ir šios aplinkybės viešas nedeklaravimas būtų esminis akademinės etikos pažeidimas, o kartu ir keltų pamatines abejones dėl tyrimo metodikos bei jos pagrindu gautų duomenų“, – tikina A.Kubilienė.
Čia reikėtų paminėti faktą, kad mokslininkai tiek konferencijos metu, tiek tyrimo pristatyme yra aiškiai nurodę, jog tyrimas atliktas bendradarbiaujant su Lietuvos verslo konfederacija.
 
Grįš rugsėjį
A.Kubilienė dėl tyrimo kreipėsi į VU Centrinę akademinės etikos komisiją (CAEK). Prašo ištirti VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų vykdomo tyrimo aplinkybes akademinės etikos požiūriu. Tiesa, pagal reglamentuojančius dokumentus, CAEK nariai liepos rugpjūčio mėnesiais atostogauja ir pagal gautus skundus nevykdo jokių tyrimų. Kad būtų dar aiškiau, net paskutinėmis birželio dienomis gautų skundų nagrinėjimas yra sustabdytas vasaros atostogų laikotarpiu. Rugsėjį, kai komisijos nariai sugrįš, sprendimas, nagrinėti iš esmės gautą skundą ar ne, bus priimamas kolegialiai.
 
Gydytojas Julius Kalibatas, kuris, beje, kaip mokslininkas sukūrė kepenų alkoholinių ligų imunopatogenezės teoriją, sako nepraleidžiantis pro akis tyrimų, susiujusių su alkoholio vartojimu. Maža to, sako puikiai suprantąs, kodėl tyrimas nepatiko Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei - juk VU mokslininkų pateikti statistiniai duomenys tikrai patvirtino faktą, kad antialkoholinės kampanijos rezultatai nėra tokie, kokių norėtųsi valdantiesiems. Jeigu 2016 m. vartojančių alkoholį buvo 57 proc., 2020 m. jų skaičius išaugo iki 64 proc. 2016 m. skaičius nevartojančių alkoholio siekė 41 proc., 2020 m. sumažėjo iki 34 proc. Vadinasi, realiai viskas net pablogėjo, ypač turint omenyje, kad amžiaus grupėje iki 30 metų geriančių skaičius padidėjo daugiau negu 2 kartus.

 
Interviu

Apie metamus kaltinimus ir kylančias abejones dėl tyrimo etiškumo kalbamės su vienu tyrimo autorių VU Ekonomikos ir administravimo fakulteto dr. Algirdu Bartkumi.

 
- Jei atmintis manęs neapgauna, pernai taip pat esate pristatę tyrimus dėl alkoholio vartojimo šalyje. Šiemet pristatytas dar tyrimas. Ar galima sakyti, kad būtent tai yra jūsų ir kolegų susidomėjimo sritis?
- Minėtame tyrime užsiimu akcizo nustatymo formulės sukūrimu, kuri būtų paremta skirtumus tarp akcizų atskirose šalyse nulemiančiais veiksniais ir keliais specifiškai mūsų valstybei aktualiais dydžiais. Mano objektas yra viešojo sektoriaus ekonomika, kurios sudedamąja dalimi yra mokesčių politika. Šioje ir gretutinėse sferose turiu didelį įdirbį, nes: mano disertacija nagrinėjo finansinį socialinio draudimo stabilumą, o tai neatsiejamas nuo socialinio draudimo tarifo dalykas. Lietuvos socialinio modelio kūrimo rėmuose (LRV ar SADM užsakymu) esu kūręs dabar egzistuojančią nedarbo išmokų nustatymo schemą, didžiąją dalį pensijų indeksavimo taisyklių, dirbęs ties buvusios pensijų nustatymo tvarkos konvertavimu į taškų sistemą. Praėjusių metų pabaigoje esu neigiamai įvertinęs mažmeninės prekybos, bankų turto ir automobilių registracijos mokesčius. Esu parašęs ne vieną straipsnį, liečiantį įvairius su mokesčiais ar socialinio draudimo įmokomis susijusius aspektus. Taikomuoju požiūriu nemaža dalis mano darbo laiko buvo skirta viešojo sektoriaus ekonomikai, tad akcizo nustatymo formulė, kaip viešojo sektoriaus ekonomikos uždavinys, yra man pačiam įdomi užduotis.
 

- Kaip mokslininkai nusprendžia tyrinėti vieną ar kitą sritį?
- Labai platus klausimas, į kurį atsakant trumpai reikėtų paminėti mokslinį smalsumą. Kai mane viena kolegių pakvietė prisijungti prie šio tyrimo, sutikau dėl atsiradusios galimybės sumodeliuoti specifinius struktūrinius lūžius, atsirandančius dėl akcizų tarifų pasikeitimo ir dėl galimybės išsiaiškinti, ar galima sukurti daugiau-mažiau veikiančią akcizų lygį nustatančią formulę, nepririštą prie įplaukų į biudžetą maksimizavimo ar kitų paprastų kriterijų.
 
- Iš kur gaunamas finansavimas tyrimams ir ar šiuo atveju tyrimas buvo paremtas finansiškai alkoholio pramonės lobistų?
- Tyrimas atliekamas Lietuvos verslo konfederacijos užsakymu. Atremdamas įvairiose žiniasklaidos priemonėse tam tikrų asmenų išsakomus kaltinimus, galiu pasakyti, kad Lietuvos verslo konfederacijos užsakymas niekada nebuvo nutylimas. Spaudos konferencijos metu doc. dr. Vita Karpuškienė pasako, kad tyrimas prasidėjo 2016 metais, kai buvo sudaryta sutartis su Lietuvos verslo konfederacija. Tai, kad tyrimas yra inicijuotas LVK, parašyta ir tyrimo ataskaitoje. Tai buvo nuo pat tyrimo pradžios įvairioms žiniasklaidos priemonėms skelbiama viešai.
Vieną kartą reikia įsisąmoninti paprastą tiesą, kad tai, jog tyrimas užsakytas, nereiškia, kad ir rezultatai užsakyti. O tai, kad tarp verslo bendruomenės iš pačių alkoholio gamintojų atstovų buvo kritiškas jos vertinimas, tik pademonstruoja, jog ji nėra kurta pagal gamintojų pageidavimus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris