Kad užleisti be eilės norėtųsi mažiau

Giedrė Montvilaitė
2021-01-21
Užlįsti be eilės, kad gautum skiepą lengva nebuvo. Kitaip tokių istorijų kaip Šilalėje, tikėtina, būtume išgirdę ir daugiau. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nieko panašaus girdėti nebenori. Siekdama užkirsti kelią galimiems pažeidimams įvedė papildomus saugiklius – daugiau įpareigojimų savivaldybių administracijos direktoriams ir laukianti administracinė atsakomybė už pažeidimus.
Kad užleisti be eilės norėtųsi mažiau
Nuo šiol savivaldybės administracijų direktoriai turės prižiūrėti skiepijimo procesą ir kontroliuoti nustatyto jo eiliškumo laikymąsi ne tik joms pavaldžiose, bet ir kitose savivaldybėje esančiose sveikatos priežiūros įstaigose.

Atsakomybė dėl neatsakingumo
Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio sprendimu, nuo šiol savivaldybės administracijų direktoriai turės prižiūrėti skiepijimo procesą ir kontroliuoti nustatyto jo eiliškumo laikymąsi ne tik joms pavaldžiose, bet ir kitose savivaldybėje esančiose sveikatos priežiūros įstaigose. Pažeidimų atveju, tiksliau, atvejais, jei skiepą nuo COVID-19 gaus asmenys, kuriems pagal prioritetinę eilę jis dar nepriklauso, sveikatos priežiūros įstaigoms bus taikoma administracinė atsakomybė. Pažeidimams kartojantis, jos sulauktų ir savivaldybės administracijos galva.
 
„L.S.“ susisiekė su keleto savivaldybių atstovais, domėdamiesi, kaip į naująjį A.Dulkio sprendimą reaguoja kuruojantieji vakcinacijos procesą. Šie sutinka – jei niekas kitas neskatina atsakingai atlikti pareigas, gal paskatins baudos. Tačiau, kaip rodo dar šviežia praktika, viešumas, lydimas moralinio pasmerkimo, taip pat neblogai veikia.

 
Tikina vakcinuojantys sklandžiai
Paklausti, kaip sekasi koordinuoti vakcinacijos procesą, savivaldybių atstovai atkartoja vienas kitą – sklandžiai. Tačiau pripažįsta, kad tekęs darbas ne iš lengvųjų tiek jiems, tiek gydymo įstaigoms.
Teisingai sudaryti vakcinuojamųjų sąrašai – kiekvienos savivaldybės administracijos prioritetas numeris vienas. Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, paskirtas vakcinaciją kontroliuojančios komisijos pirmininku, Andrius Dobranskis pasakoja, kad pas juos visų įstaigų vadovai, sudarantys vakcinuojamų darbuotojų sąrašą, prisiima visą teisinę atsakomybę bei įsipareigoja juos sudaryti sąžiningai. Tačiau sąrašas, žinoma, dar kartą peržiūrimas ir pačios savivaldybės. Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius, Ekstremaliųjų situacijų komisijos pirmininkas Andrius Burnickas sako, kad „ant grėblio užlipti nesinori“. Kruopščiai tikrinama kiekviena pavardė. Teisintis ar antireklamos norinčių nerasta ir pas juos.
 
Jonavos rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė, savivaldybės gydytoja Renata Merfeldienė praneša, kad su dabar gautomis vakcinos dozėmis tikimasi paskiepyti jau ir vaistininkus. „Yra nemažai prasirgusių, jau turinčių antikūnų, todėl sąrašas gana sparčiai slenkasi į apačią“, - sako ji. Taip pat priduria, kad jau net sunku įsivaizduoti, kaip skiepijimo procesą būtų galimą dar labiau griežtinti. Saugiklių, rodos, jau per akis.  
 
Na, o paskutiniu metu pasižymėjusi Šilalė, kurioje be eilės buvo paskiepyti privačios greitosios pagalbos „Ambulansas“ vadovo šeimos nariai ir buvęs ligoninės vadovas, tikisi daugiau skandalų išvengti. Kol dėl pastarųjų įvykių vis dar vyksta tyrimai, Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius Valdemaras Jasevičius praneša, kad po paskutinio ministro sprendimo jis paskyrė penkių asmenų darbo grupę, kuri nuo šiol vykdo vakcinavimo kontrolę. Sveikatos priežiūros įstaigos pateiks patvirtintus sąrašus, o darbo grupė juos visus išnagrinės, kad nebepasitaikytų nusižengimų. Tokių, kurie buvo iki šiol, kai, pasak V.Jasevičiaus, „nebuvo aiškiai paskirta ir nebuvo žinoma, kas už ką atsakingas“. O į pagausėjusių atsakomybių sąrašą jis reaguoja ramiai: „Administracijos direktoriui ir taip daug atsakomybės. Viena daugiau ar mažiau – nieko tokio.“

 
Trys klausimai

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius:
 
- Pirmadienį dalyvavote nuotoliniame susitikime su premjere ir sveikatos apsaugos ministru. Ar apsvarstėte, kokius nors pokyčius vakcinacijos procese?
- Anksčiau po ne visai sklandaus skiepijimo proceso buvo pasigirdę siūlymų, kad būtų veiksmingiau jį koordinuoti iš centro. Tačiau tokių pokyčių nėra numatyta. Po nuotolinio susitikimo su premjere ir sveikatos apsaugos ministru galiu pasakyti, kad už vakcinaciją atsakingos liks savivaldybės. Tas nemalonus atvejis Šilalėje nekeis Vyriausybės vadovų požiūrio. Savivalda yra pasitikima, nes ji geriausiai žino, kokia situacija yra vietoje. Tiesa, koordinuoti tokį procesą nėra paprasta. Nėra taip, kad atsistoji ir vardiji skiepijamųjų pavardes iš sąrašo. Turi pasikliauti gydymo ar slaugos įstaigomis, kad neateis pasiskiepyti iš gatvės kieno nors giminaičiai.

Ministras Dulkys pasidalijo, kad sulaukė patarimų skiepijimui sukurti atskirą įstaigą. Sukurti instituciją nuo nulio, kuri centralizuotai rūpintųsi Lietuvos paskiepijimu. Kaip į tokius siūlymus atsakė ministras? „Galim kurti ką tik norim, bet klausimas, kiek tai užtruks ir kaip tai veiks“. Kalbėdamas apie savivaldą, išsakė pasitikėjimą ja, o įvykusius nemalonius atvejus laiko taisyklės išimtimi ir gera pamoka.
 
- Specialiųjų tyrimų tarnyba praėjusią savaitę paskelbė, kad vakcinacijos tvarką reikėtų dar labiau griežtinti. Taip pat ir atsakomybių aprašus savivaldybių administracijų direktoriams bei asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovams. Kaip vertinat tokią STT išvadą?
- Manau, STT išnagrinėjo visą procedūrinę eigą, dokumentaciją, kaip viskas vyksta ir turbūt rado, ką pasakyti. Neigti, kad jie neteisūs, neįmanoma. Jei būtų neteisūs, galėtume sakyti, kad Lietuvoje visi pasiskiepijo pagal tvarką. Jau vien Šilalės atvejis įrodo, kad nėra viskas taip idealu, kaip turėtų būti. Tačiau, man atrodo, kad situacija nėra blogėjanti. Ji potencialiai pablogėti gali tada, kai prasidės masinis skiepijimas. Dabar, kai gaunamos vakcinos kiekiai yra pakankamai maži, esame pajėgūs sukontroliuoti procesą. Ir kol kas galime belsti į medį ar spjauti per petį, bet daugiau panašių į Šilalės atvejų dar neteko girdėti.
 
- Kaip vertinate valdžios sprendimą su pažeidimais tvarkytis baudomis?
- Tai turbūt normalu. Jei būdamas atsakingas už tokios svarbos procesą ko nors nepadarai arba padarai aplaidžiai, neturi būti vien pagrūmojama piršteliu: „nu, nu, blogai padarei“. Turi laukti reali atsakomybė. Baudžiamoji atsakomybė čia gal nesvarstytina, bet administracinė, papeikimai ar atleidimai iš pareigų, natūralu, kad turi būti. Kai supranti, kad gresia reali sankcija, tada tikrai atsakingai ir žiūri į tau pavestą atsakomybę.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Prieš aštuonerius metus lėtine inkstų liga sergantis Tomas (40 m.) iš mamos gavo antrą gyvenimą – jam b...
  Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

  Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

  Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams atvežta vertinga dovana. Šiaulių Rotary klubas „Harmonija“, vad...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveika šeima


  Švęskite penkiasdešimtmetį!

  Mes linkę gyventi pagal planą: baigti mokyklą, stoti į aukštąją, sukurti šeimą, įgyti profesiją... Viskas tarsi suplanuota. Tačiau, panašu, ties penkiasdešimt metų planai baigiasi. „O iš tikrųjų jie tik prasideda, kai gali pradėti gyventi sau ir pagal save“, – pastebi psichologinės...

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ar Joe Bidenas panaikins mirties bausmę?

  Joe Bidenas - pirmasis JAV prezidentas, atvirai priešinęsis mirties bausmei ir ne kartą sakęs, kad baudžiamosios justicijos reforma yra pagrindinis jo administracijos prioritetas. Vienas žingsnių, kurį Baltųjų rūmų galva galėtų žengti vienašališkai, būtų sušvelninti mirties bausmę keturiasdešimt dev...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica