Išsekus pažadams, brangus kiekvienas lašas

Ieva Pliaterytė
2020-01-16
Ligoninėms sausis - sunkus mėnuo. Išseko šventinis entuziazmas, o su juo – ir donorų kraujo atsargos. Kilo pavojus pacientų gyvybėms, o jokio kelio B nėra.
Išsekus pažadams, brangus kiekvienas lašas
Medikų apskaičiavimais, kraujo atsargų poreikiui patenkinti reikia maždaug 100-120 donorų kasdien. Tačiau tikrovė kitokia: kraują vidutiniškai paaukoja 60 žmonių.

Balansuoja ant ribos
Santaros klinikų Kraujo centro vadovė, gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė pripažįsta, kad sausio laukė su nerimu: „Prieš Kalėdas fiksuojame padidėjusį donorų skaičių – žmonės nori dalintis gerumu, užsidėti karmos taškų. Tai nuostabu, tačiau prieššventinis donorų vajus kaip ir kasmet tendencingai baigėsi.“ Įsibėgėjus naujiems metams, padaugėjo traumų, vykdomos operacijos. Tačiau donorų, kaip tyčia, trūksta. Specialistė neslepia: ligoninės ir taip balansuoja ant trapios ribos – yra kraujo ar nebe. O padaugėjus pacientų, ir taip skurdžios atsargos išsenka labai greitai.
 

Pašnekovė tikina: spaudoje prakalbus apie kraujo stygių, pasigirsta ir kaltinimų. Tada rankos nusvyra. „Kaip matėte, laukiamajame sėdi nemažai žmonių. Kartais išgirstu pasipiktinimų, neva mes per daug skundžiamės. Tačiau jeigu neinformuosime apie stygių, gali ir niekas neateiti. Moderniose valstybėse donorai pasiskirsto tolygiai ir dažnai priminimų net nereikia“, - Lietuvą ir vakarus lygina gydytoja.
Šiuo metu Lietuvoje veikia trys kraujo centrai, kurie tarpusavyje dalinasi resursais. Tačiau trečiadienį užsidegė pavojaus šviesa: kritiškai išseko II grupės kraujo atsargos: galėjo nebeužtekti net vienai operacijai. Pokalbio metu L.Kryžauskaitė pasidalino dar viena nerimą keliančia žinia: ėmė trūkti ir dažniausiai pasitaikančios, I grupės, kraujo.
 

„Pas mus nėra nei karo, nei bado. Trūkumo priežastis banali: užsitęsė pošventinis laikotarpis. O medikai patiria tą baisų jausmą, kai atidarai šaldytuvą ir matai, kad neturi kraujo“, - sako Santaros klinikų Kraujo centro vadovė, gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė ir priduria, jog tokiu atveju atsarginio scenarijaus nėra. Telieka kreiptis į visuomenę ir tikėtis geriausio.

 
Pradėti nuo savęs
Gydytoją džiugina greita visuomenės reakcija ir geranoriškumas – vos paskelbus žinią apie trūkumą, Santaros klinikų Kraujo centrą užplūdo donorai. „Greita reakcija rodo: su visuomene viskas gerai. Tačiau jeigu nuolat reikės tokių prašymų, jų svoris nusidėvės“, - įsitikinusi L.Kryžauskaitė.
Medikės teigimu, netolygus donorų pasiskirstymas yra pavojingas, nes kai kurių kraujo komponentų galiojimo laikas – itin ribotas: „Nors raudonasis kraujas galioja 42 dienas, kai kurie komponentai tinkami perpylimui viso labo penkias dienas. Vadinasi, įdirbis reikalingas kiekvieną mielą dieną, net ir per šventes.“
 

L.Kryžauskaitės manymu, dėl esamos situacijos nekaltas ir anksčiau į skandalus įsipainiojęs Nacionalinis kraujo centras: „Pati donorystė nuo buvusio prestižo nuosmukio jau atsigavusi. Tie, kas anksčiau suprato jos svarbą, supranta ir dabar. O tie, kurie niekada neaukojo ir neplanuoja aukoti, visada ras karčių žodžių. Tai - specifinė žmonių grupė, kurių jau nepakeisime.“ Hematologė teigia jog, už donorystės pokyčius esame atsakingi mes visi – nuo gydytojo iki paciento. Apie kraujo donorystę ji skatina kalbėti nuo mažų dienų.

 
Komentaras
Donoras Vytautas:

- Atėjau vos išgirdęs kvietimą. Pirmą kartą donorystę išmėginau prieš dvyliką metų. Nors turėjau netrumpą pertrauką, jau kuris laikas kraują duodu reguliariai. Kartu su kolega tapome trombocitų donorais: ši procedūra gana ilga, kelioms valandoms prijungia prie aparato. O šiandien atvykau paaukoti paprasto kraujo.
Savo aplinkoje pastebiu grandininę reakciją – vienas žmogus įkalbina kitą, paskui prisijungia kolegos ir artimieji. Smagu, kad donorų daugėja.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica