I.Se­ga­lo­vi­čie­nė: fi­nan­sa­vi­mas svei­ka­tai tu­ri aug­ti

Si­ma Ka­za­rian
2024-07-11
„Svei­ka­tos ap­sau­gos fi­nan­sa­vi­mas tu­ri aug­ti, ieš­kant ga­li­my­bių di­din­ti PSDF ir jo re­zer­vo nau­do­ji­mo efek­ty­vu­mą. Rei­kia ieš­ko­ti ir nau­jų svei­ka­tos ap­sau­gos fi­nan­sa­vi­mo iš vals­ty­bės biu­dže­to sche­mų“, – sa­ko pre­zi­den­to vy­riau­sio­ji pa­ta­rė­ja Ire­na Se­ga­lo­vi­čie­nė, tei­gian­ti, kad pre­zi­den­tui svei­ka­tos po­li­ti­ka – vie­nas es­mi­nių klau­si­mų.
I.Se­ga­lo­vi­čie­nė:  fi­nan­sa­vi­mas svei­ka­tai tu­ri aug­ti

- Pre­zi­den­to pa­lai­ky­mas ir po­zi­ci­ja svei­ka­tos sis­te­mos klau­si­mais yra svar­bi. O kiek vie­tos jo dar­bo­tvarkėje už­ima ši sri­tis? 
 
- Ku­riant ir stip­ri­nant ge­ro­vės vals­ty­bę, svei­ka­tos po­li­ti­kos vaid­muo yra vie­nas es­mi­nių. La­biau pri­ei­na­mos svei­ka­tos pa­slau­gos ga­li su­ma­žin­ti skur­dą ir ne­ly­gy­bę, o in­ves­ti­ci­jos į svei­ka­tos prie­žiū­rą ska­ti­na eko­no­mi­nį au­gi­mą bei pro­duk­ty­vu­mą.
 
Bet svar­biau­sia, jog vals­ty­bės va­do­vas ma­to, ko­kie pras­ti mū­sų žmo­nių svei­ka­tos ro­dik­liai. Štai ko­dėl pats ini­ci­ja­vo įsta­ty­mų pa­kei­ti­mus dėl di­des­nių kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų prie­mo­kų. Sei­mas ne­se­niai pri­ėmė ir pre­zi­den­to ini­ci­juo­tas Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­sas. Nuo ki­tų me­tų nau­jo­ji tvar­ka už­tik­rins, kad La­bai re­tų žmo­gaus svei­ka­tos būk­lių gy­dy­mo iš­lai­dų kom­pen­sa­vi­mo ko­mi­si­jos spren­di­mai bū­tų la­biau orien­tuo­ti į pa­cien­to po­rei­kius, skaid­res­ni ir pa­rem­ti eks­per­tų nuo­mo­ne.
 
- Dau­ge­liui pa­cien­tų skau­di pro­ble­ma – ma­žas ino­va­ty­vių vais­tų pri­ei­na­mu­mas, ta­čiau daž­nai gir­di­me, kad tai – per di­de­lė naš­ta ša­lies biu­dže­tui. Ko­kia pre­zi­den­to nuo­mo­nė šiuo klau­si­mu? 
 

- Sei­mui šiais me­tais pri­ėmus pre­zi­den­to ini­ci­juo­tus Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­kei­ti­mus, ti­ki­mės la­biau pri­ei­na­mo la­bai re­tų li­gų gy­dy­mo. Le­dai pa­ju­dė­jo ir už­tik­ri­nant vais­tų kom­pen­sa­vi­mą ser­gan­tie­siems cis­ti­ne fib­ro­ze, nors tam il­gą lai­ką truk­dė sun­kiai pa­tei­si­na­mas po­li­ti­kų ne­veik­lu­mas. Ta­čiau ino­va­ty­vių vais­tų pri­ei­na­mu­mo pro­ble­ma iki šiol iš­lie­ka gė­din­gai opi.

At­ei­nan­tys ke­le­ri me­tai bus itin svar­būs. Pa­ma­ty­si­me, ar pra­si­dė­ju­si tin­klo per­tvar­ka, įsteig­ti svei­ka­tos cen­trai ir vals­ty­bės in­ves­ti­ci­jos duo­da re­zul­ta­tą – pa­slau­gų re­gio­nuo­se tu­ri ne­be­ma­žė­ti, jų pri­ei­na­mu­mas tu­ri bū­ti sta­bi­li­zuo­tas, o ei­lės pas spe­cia­lis­tus pri­va­lo trum­pė­ti.
 
Me­ti­nia­me pra­ne­ši­me pre­zi­den­tas pa­kvie­tė po­li­ti­kus ir vals­ty­bės tar­nau­to­jus va­do­vau­tis pa­pras­ta tai­syk­le, kad Lie­tu­vai nė­ra per bran­gių žmo­nių, nes mums rei­kia kiek­vie­no pi­lie­čio. To­dėl pri­va­lo­me ieš­ko­ti nau­jų spren­di­mų, kaip fi­nan­suo­ti ino­va­ty­vių vais­tų pri­ei­na­mu­mą.
 
Svei­ka­tos ap­sau­gos sis­te­mos fi­nan­sa­vi­mas tu­ri aug­ti, ieš­kant ga­li­my­bių di­din­ti PSDF ir jo re­zer­vo nau­do­ji­mo efek­ty­vu­mą. Rei­kia ieš­ko­ti ir nau­jų svei­ka­tos ap­sau­gos fi­nan­sa­vi­mo iš vals­ty­bės biu­dže­to sche­mų. Bū­tent nau­ji vals­ty­bės biu­dže­to lė­šo­mis fi­nan­suo­ja­mi spren­di­mai ga­lė­tų bū­ti skir­ti ir ino­va­ty­vių vais­tų pri­ei­na­mu­mui di­din­ti.
 
- Ar pa­kan­ka­mai skaid­riai val­do­mos PSDF lė­šos? Pri­im­tos Svei­ka­tos drau­di­mo įsta­ty­mo pa­tai­sos, ku­rias pa­lai­kė Pre­zi­den­tū­ra, pa­dės už­tik­rin­ti skaid­ru­mą?
 
- Po pa­vie­šin­tų ne­skaid­ru­mo at­ve­jų, ma­tant jų mas­tą, gir­dint at­sa­kin­gų ins­ti­tu­ci­jų ver­ti­ni­mus ir re­ko­men­da­ci­jas, var­gu ar ga­li­ma ne­pa­lai­ky­ti sie­kio ap­rū­pin­ti mū­sų kon­tro­liuo­jan­čias ins­ti­tu­ci­jas tin­ka­mais įran­kiais. Klau­si­mas, ko­dėl ap­skri­tai tai ne­bu­vo pa­da­ry­ta anks­čiau. Įsta­ty­mo pa­tai­sos yra žings­nis į prie­kį. Ti­kė­ti­na, ne ga­lu­ti­nis. Pre­zi­den­tas ma­ty­tų po­rei­kį stip­rin­ti svei­ka­tos ap­sau­gos lė­šų nau­do­ji­mo kon­tro­lę. Ir ne tik fi­nan­sų, bet ir pa­slau­gų tei­ki­mo pro­ce­sų bei ko­ky­bės kon­tro­lę. Be to, rei­kė­tų ge­res­nės re­for­mų prie­žiū­ros ir jų po­vei­kio ver­ti­ni­mo sis­te­mos.
 
- Ko­kie dar svei­ka­tos sri­ties klau­si­mai ak­tu­a­lūs Pre­zi­den­tui?
 
- Var­gu, ar ras­tu­me ko­kį ne­ak­tu­a­lų svei­ka­tos sis­te­mos klau­si­mą. Ša­lies va­do­vui ak­tu­a­liau­si struk­tū­ri­niai, di­džiau­sią po­vei­kį sis­te­mai ir mū­sų žmo­nėms tu­rin­tys bei su tei­sin­gu­mu ir at­skir­ti­mi su­si­ję klau­si­mai.
 
Ži­no­ma, vie­nas opiau­sių yra di­de­lės ei­lės pas svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tus. Tai – struk­tū­ri­nė pro­ble­ma, su­kel­ta ne vie­nos prie­žas­ties. Ta­čiau ją įma­no­ma spręs­ti ne tik vi­du­ti­nio ar il­go­jo lai­ko­tar­pio spren­di­mais, bet ir ga­na grei­tai vei­kian­čio­mis prie­mo­nė­mis.
 

- Pa­vyz­džiui, ko­kio­mis?
 
- Pa­vyz­džiui, siun­ti­mų pas spe­cia­lis­tus tvar­ka. Ne kar­tą ra­gi­no­me ją per­žiū­rė­ti. Tam tik­rų siun­ti­mų rei­ka­la­vi­mo at­si­sa­ky­ta, ta­čiau pa­da­ry­ta per ma­žai. Ki­tas svar­bus struk­tū­ri­nis klau­si­mas – ben­dra iš­anks­ti­nės pa­cien­tų re­gist­ra­ci­jos in­for­ma­ci­nė sis­te­ma. Nors pa­stan­gos ma­ty­ti, dar dau­giau nei pu­sė svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų jos ne­nau­do­ja.
 
Ei­les taip pat reikš­min­gai il­gi­na spe­cia­lis­tų trū­ku­mas vie­ša­ja­me sek­to­riu­je. Svei­kin­ti­nas Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos pa­reng­tas Svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tų pri­trau­ki­mo ir iš­lai­ky­mo veiks­mų pla­nas. Ta­čiau ne pa­slap­tis, kad reikš­min­ga spe­cia­lis­tų da­lis dir­ba pri­va­čio­se svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­se. Bū­ti­na ieš­ko­ti pa­ska­tų svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tams rink­tis vie­šą­jį sek­to­rių, vi­sų pir­ma dar­bo są­ly­gų, įsi­pa­rei­go­ji­mų ir so­cia­li­nių ga­ran­ti­jų sri­ty­se.
 
- Vie­šų­jų įstai­gų va­do­vai daž­nai pa­brė­žia, kad pri­va­čios ir vie­šo­sios me­di­ci­nos skir­tį. Esą pas­ta­ra­jai ne­pa­lan­kus re­gu­lia­vi­mas pri­ver­čia ją trauk­tis, o gy­ven­to­jams ne­mo­ka­mų pa­slau­gų pri­ei­na­mu­mas ma­žė­ja. Ką apie tai ma­no pre­zi­den­tas?
 
- Šį klau­si­mą esa­me gir­dė­ję ir dirb­da­mi re­gio­nuo­se. Jis vie­šo­sioms įstai­goms ir sa­vi­val­dy­bėms bu­vo itin ak­tu­a­lus val­dant pan­de­mi­ją. Ypač tei­sin­gų ga­li­my­bių as­pek­tu. Bū­tų ra­cio­na­lu, jei spren­di­mų pri­ėmė­jai ini­ci­juo­tų šio klau­si­mo ne­pri­klau­so­mą ver­ti­ni­mą, ku­ris pa­teik­tų at­sa­ky­mus eko­no­mi­niais, po­vei­kio pa­slau­gų pri­ei­na­mu­mui, tei­sin­gu­mo ir ki­tais as­pek­tais. Toks ver­ti­ni­mas pa­dė­tų at­sa­ky­ti į ne vie­no va­do­vo klau­si­mą, o vi­sai svei­ka­tos prie­žiū­ros ben­druo­me­nei, taip pat ir po­li­ti­kams pa­dė­tų pri­im­ti rei­kia­mus spren­di­mus.

 
- Mi­nė­jo­te, kad ypa­tin­go dė­me­sio rei­ka­lau­ja vi­suo­me­nės svei­ka­ta.
 
- Su­si­da­ro įspū­dis, jog po­li­ti­kų dė­me­sys šiai sri­čiai pas­ta­rai­siais me­tais su­ma­žė­jo. Spren­di­mų pri­ėmė­jai tu­ri stip­rin­ti vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­rus. Tu­ri­me steng­tis, kad vai­kų svei­ka­ta bū­tų stip­res­nė. Daug efek­ty­ves­nė tu­ri bū­ti nar­ko­ti­kų bei ki­tų pri­klau­so­my­bių pre­ven­ci­ja ir gy­dy­mas. Ša­lies va­do­vas taip pat pa­ste­bi ne­to­ly­gų žmo­nių da­ly­va­vi­mą pre­ven­ci­nė­se pro­gra­mo­se re­gio­nuo­se – čia rei­kia sku­bių, efek­ty­vių spren­di­mų.
 
- Re­for­ma tu­rė­tų spręs­ti įvai­rius skau­du­lius?
 
- At­ei­nan­tys ke­le­ri me­tai bus itin svar­būs. Pa­ma­ty­si­me, ar pra­si­dė­ju­si tin­klo per­tvar­ka, įsteig­ti svei­ka­tos cen­trai ir vals­ty­bės in­ves­ti­ci­jos duo­da re­zul­ta­tą – pa­slau­gų re­gio­nuo­se tu­ri ne­be­ma­žė­ti, jų pri­ei­na­mu­mas tu­ri bū­ti sta­bi­li­zuo­tas, o ei­lės pas spe­cia­lis­tus pri­va­lo trum­pė­ti. 

 
Dosjė:

• I.Se­ga­lo­vi­čie­nė dir­bo So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jo­je, yra bu­vu­si Kau­no me­ro Vis­val­do Ma­ti­jo­šai­čio pa­ta­rė­ja.
 
• Dės­tė KTU, dir­bo uni­ver­si­te­to Stra­te­gi­nio pla­na­vi­mo de­par­ta­men­te ko­ky­bės už­tik­ri­ni­mo sri­ty­je.
 
• KTU bai­gė vie­šo­jo ad­mi­nist­ra­vi­mo ma­gist­ro stu­di­jas, yra at­li­ku­si moks­li­nių ty­ri­mų šia te­ma.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris