I.Se­ga­lo­vi­čie­nė: fi­nan­sa­vi­mas svei­ka­tai tu­ri aug­ti

Si­ma Ka­za­rian
2024-07-11
„Svei­ka­tos ap­sau­gos fi­nan­sa­vi­mas tu­ri aug­ti, ieš­kant ga­li­my­bių di­din­ti PSDF ir jo re­zer­vo nau­do­ji­mo efek­ty­vu­mą. Rei­kia ieš­ko­ti ir nau­jų svei­ka­tos ap­sau­gos fi­nan­sa­vi­mo iš vals­ty­bės biu­dže­to sche­mų“, – sa­ko pre­zi­den­to vy­riau­sio­ji pa­ta­rė­ja Ire­na Se­ga­lo­vi­čie­nė, tei­gian­ti, kad pre­zi­den­tui svei­ka­tos po­li­ti­ka – vie­nas es­mi­nių klau­si­mų.
I.Se­ga­lo­vi­čie­nė:  fi­nan­sa­vi­mas svei­ka­tai tu­ri aug­ti

- Pre­zi­den­to pa­lai­ky­mas ir po­zi­ci­ja svei­ka­tos sis­te­mos klau­si­mais yra svar­bi. O kiek vie­tos jo dar­bo­tvarkėje už­ima ši sri­tis? 
 
- Ku­riant ir stip­ri­nant ge­ro­vės vals­ty­bę, svei­ka­tos po­li­ti­kos vaid­muo yra vie­nas es­mi­nių. La­biau pri­ei­na­mos svei­ka­tos pa­slau­gos ga­li su­ma­žin­ti skur­dą ir ne­ly­gy­bę, o in­ves­ti­ci­jos į svei­ka­tos prie­žiū­rą ska­ti­na eko­no­mi­nį au­gi­mą bei pro­duk­ty­vu­mą.
 
Bet svar­biau­sia, jog vals­ty­bės va­do­vas ma­to, ko­kie pras­ti mū­sų žmo­nių svei­ka­tos ro­dik­liai. Štai ko­dėl pats ini­ci­ja­vo įsta­ty­mų pa­kei­ti­mus dėl di­des­nių kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų prie­mo­kų. Sei­mas ne­se­niai pri­ėmė ir pre­zi­den­to ini­ci­juo­tas Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­sas. Nuo ki­tų me­tų nau­jo­ji tvar­ka už­tik­rins, kad La­bai re­tų žmo­gaus svei­ka­tos būk­lių gy­dy­mo iš­lai­dų kom­pen­sa­vi­mo ko­mi­si­jos spren­di­mai bū­tų la­biau orien­tuo­ti į pa­cien­to po­rei­kius, skaid­res­ni ir pa­rem­ti eks­per­tų nuo­mo­ne.
 
- Dau­ge­liui pa­cien­tų skau­di pro­ble­ma – ma­žas ino­va­ty­vių vais­tų pri­ei­na­mu­mas, ta­čiau daž­nai gir­di­me, kad tai – per di­de­lė naš­ta ša­lies biu­dže­tui. Ko­kia pre­zi­den­to nuo­mo­nė šiuo klau­si­mu? 
 

- Sei­mui šiais me­tais pri­ėmus pre­zi­den­to ini­ci­juo­tus Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­kei­ti­mus, ti­ki­mės la­biau pri­ei­na­mo la­bai re­tų li­gų gy­dy­mo. Le­dai pa­ju­dė­jo ir už­tik­ri­nant vais­tų kom­pen­sa­vi­mą ser­gan­tie­siems cis­ti­ne fib­ro­ze, nors tam il­gą lai­ką truk­dė sun­kiai pa­tei­si­na­mas po­li­ti­kų ne­veik­lu­mas. Ta­čiau ino­va­ty­vių vais­tų pri­ei­na­mu­mo pro­ble­ma iki šiol iš­lie­ka gė­din­gai opi.

At­ei­nan­tys ke­le­ri me­tai bus itin svar­būs. Pa­ma­ty­si­me, ar pra­si­dė­ju­si tin­klo per­tvar­ka, įsteig­ti svei­ka­tos cen­trai ir vals­ty­bės in­ves­ti­ci­jos duo­da re­zul­ta­tą – pa­slau­gų re­gio­nuo­se tu­ri ne­be­ma­žė­ti, jų pri­ei­na­mu­mas tu­ri bū­ti sta­bi­li­zuo­tas, o ei­lės pas spe­cia­lis­tus pri­va­lo trum­pė­ti.
 
Me­ti­nia­me pra­ne­ši­me pre­zi­den­tas pa­kvie­tė po­li­ti­kus ir vals­ty­bės tar­nau­to­jus va­do­vau­tis pa­pras­ta tai­syk­le, kad Lie­tu­vai nė­ra per bran­gių žmo­nių, nes mums rei­kia kiek­vie­no pi­lie­čio. To­dėl pri­va­lo­me ieš­ko­ti nau­jų spren­di­mų, kaip fi­nan­suo­ti ino­va­ty­vių vais­tų pri­ei­na­mu­mą.
 
Svei­ka­tos ap­sau­gos sis­te­mos fi­nan­sa­vi­mas tu­ri aug­ti, ieš­kant ga­li­my­bių di­din­ti PSDF ir jo re­zer­vo nau­do­ji­mo efek­ty­vu­mą. Rei­kia ieš­ko­ti ir nau­jų svei­ka­tos ap­sau­gos fi­nan­sa­vi­mo iš vals­ty­bės biu­dže­to sche­mų. Bū­tent nau­ji vals­ty­bės biu­dže­to lė­šo­mis fi­nan­suo­ja­mi spren­di­mai ga­lė­tų bū­ti skir­ti ir ino­va­ty­vių vais­tų pri­ei­na­mu­mui di­din­ti.
 
- Ar pa­kan­ka­mai skaid­riai val­do­mos PSDF lė­šos? Pri­im­tos Svei­ka­tos drau­di­mo įsta­ty­mo pa­tai­sos, ku­rias pa­lai­kė Pre­zi­den­tū­ra, pa­dės už­tik­rin­ti skaid­ru­mą?
 
- Po pa­vie­šin­tų ne­skaid­ru­mo at­ve­jų, ma­tant jų mas­tą, gir­dint at­sa­kin­gų ins­ti­tu­ci­jų ver­ti­ni­mus ir re­ko­men­da­ci­jas, var­gu ar ga­li­ma ne­pa­lai­ky­ti sie­kio ap­rū­pin­ti mū­sų kon­tro­liuo­jan­čias ins­ti­tu­ci­jas tin­ka­mais įran­kiais. Klau­si­mas, ko­dėl ap­skri­tai tai ne­bu­vo pa­da­ry­ta anks­čiau. Įsta­ty­mo pa­tai­sos yra žings­nis į prie­kį. Ti­kė­ti­na, ne ga­lu­ti­nis. Pre­zi­den­tas ma­ty­tų po­rei­kį stip­rin­ti svei­ka­tos ap­sau­gos lė­šų nau­do­ji­mo kon­tro­lę. Ir ne tik fi­nan­sų, bet ir pa­slau­gų tei­ki­mo pro­ce­sų bei ko­ky­bės kon­tro­lę. Be to, rei­kė­tų ge­res­nės re­for­mų prie­žiū­ros ir jų po­vei­kio ver­ti­ni­mo sis­te­mos.
 
- Ko­kie dar svei­ka­tos sri­ties klau­si­mai ak­tu­a­lūs Pre­zi­den­tui?
 
- Var­gu, ar ras­tu­me ko­kį ne­ak­tu­a­lų svei­ka­tos sis­te­mos klau­si­mą. Ša­lies va­do­vui ak­tu­a­liau­si struk­tū­ri­niai, di­džiau­sią po­vei­kį sis­te­mai ir mū­sų žmo­nėms tu­rin­tys bei su tei­sin­gu­mu ir at­skir­ti­mi su­si­ję klau­si­mai.
 
Ži­no­ma, vie­nas opiau­sių yra di­de­lės ei­lės pas svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tus. Tai – struk­tū­ri­nė pro­ble­ma, su­kel­ta ne vie­nos prie­žas­ties. Ta­čiau ją įma­no­ma spręs­ti ne tik vi­du­ti­nio ar il­go­jo lai­ko­tar­pio spren­di­mais, bet ir ga­na grei­tai vei­kian­čio­mis prie­mo­nė­mis.
 

- Pa­vyz­džiui, ko­kio­mis?
 
- Pa­vyz­džiui, siun­ti­mų pas spe­cia­lis­tus tvar­ka. Ne kar­tą ra­gi­no­me ją per­žiū­rė­ti. Tam tik­rų siun­ti­mų rei­ka­la­vi­mo at­si­sa­ky­ta, ta­čiau pa­da­ry­ta per ma­žai. Ki­tas svar­bus struk­tū­ri­nis klau­si­mas – ben­dra iš­anks­ti­nės pa­cien­tų re­gist­ra­ci­jos in­for­ma­ci­nė sis­te­ma. Nors pa­stan­gos ma­ty­ti, dar dau­giau nei pu­sė svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų jos ne­nau­do­ja.
 
Ei­les taip pat reikš­min­gai il­gi­na spe­cia­lis­tų trū­ku­mas vie­ša­ja­me sek­to­riu­je. Svei­kin­ti­nas Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos pa­reng­tas Svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tų pri­trau­ki­mo ir iš­lai­ky­mo veiks­mų pla­nas. Ta­čiau ne pa­slap­tis, kad reikš­min­ga spe­cia­lis­tų da­lis dir­ba pri­va­čio­se svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­se. Bū­ti­na ieš­ko­ti pa­ska­tų svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tams rink­tis vie­šą­jį sek­to­rių, vi­sų pir­ma dar­bo są­ly­gų, įsi­pa­rei­go­ji­mų ir so­cia­li­nių ga­ran­ti­jų sri­ty­se.
 
- Vie­šų­jų įstai­gų va­do­vai daž­nai pa­brė­žia, kad pri­va­čios ir vie­šo­sios me­di­ci­nos skir­tį. Esą pas­ta­ra­jai ne­pa­lan­kus re­gu­lia­vi­mas pri­ver­čia ją trauk­tis, o gy­ven­to­jams ne­mo­ka­mų pa­slau­gų pri­ei­na­mu­mas ma­žė­ja. Ką apie tai ma­no pre­zi­den­tas?
 
- Šį klau­si­mą esa­me gir­dė­ję ir dirb­da­mi re­gio­nuo­se. Jis vie­šo­sioms įstai­goms ir sa­vi­val­dy­bėms bu­vo itin ak­tu­a­lus val­dant pan­de­mi­ją. Ypač tei­sin­gų ga­li­my­bių as­pek­tu. Bū­tų ra­cio­na­lu, jei spren­di­mų pri­ėmė­jai ini­ci­juo­tų šio klau­si­mo ne­pri­klau­so­mą ver­ti­ni­mą, ku­ris pa­teik­tų at­sa­ky­mus eko­no­mi­niais, po­vei­kio pa­slau­gų pri­ei­na­mu­mui, tei­sin­gu­mo ir ki­tais as­pek­tais. Toks ver­ti­ni­mas pa­dė­tų at­sa­ky­ti į ne vie­no va­do­vo klau­si­mą, o vi­sai svei­ka­tos prie­žiū­ros ben­druo­me­nei, taip pat ir po­li­ti­kams pa­dė­tų pri­im­ti rei­kia­mus spren­di­mus.

 
- Mi­nė­jo­te, kad ypa­tin­go dė­me­sio rei­ka­lau­ja vi­suo­me­nės svei­ka­ta.
 
- Su­si­da­ro įspū­dis, jog po­li­ti­kų dė­me­sys šiai sri­čiai pas­ta­rai­siais me­tais su­ma­žė­jo. Spren­di­mų pri­ėmė­jai tu­ri stip­rin­ti vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­rus. Tu­ri­me steng­tis, kad vai­kų svei­ka­ta bū­tų stip­res­nė. Daug efek­ty­ves­nė tu­ri bū­ti nar­ko­ti­kų bei ki­tų pri­klau­so­my­bių pre­ven­ci­ja ir gy­dy­mas. Ša­lies va­do­vas taip pat pa­ste­bi ne­to­ly­gų žmo­nių da­ly­va­vi­mą pre­ven­ci­nė­se pro­gra­mo­se re­gio­nuo­se – čia rei­kia sku­bių, efek­ty­vių spren­di­mų.
 
- Re­for­ma tu­rė­tų spręs­ti įvai­rius skau­du­lius?
 
- At­ei­nan­tys ke­le­ri me­tai bus itin svar­būs. Pa­ma­ty­si­me, ar pra­si­dė­ju­si tin­klo per­tvar­ka, įsteig­ti svei­ka­tos cen­trai ir vals­ty­bės in­ves­ti­ci­jos duo­da re­zul­ta­tą – pa­slau­gų re­gio­nuo­se tu­ri ne­be­ma­žė­ti, jų pri­ei­na­mu­mas tu­ri bū­ti sta­bi­li­zuo­tas, o ei­lės pas spe­cia­lis­tus pri­va­lo trum­pė­ti. 

 
Dosjė:

• I.Se­ga­lo­vi­čie­nė dir­bo So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jo­je, yra bu­vu­si Kau­no me­ro Vis­val­do Ma­ti­jo­šai­čio pa­ta­rė­ja.
 
• Dės­tė KTU, dir­bo uni­ver­si­te­to Stra­te­gi­nio pla­na­vi­mo de­par­ta­men­te ko­ky­bės už­tik­ri­ni­mo sri­ty­je.
 
• KTU bai­gė vie­šo­jo ad­mi­nist­ra­vi­mo ma­gist­ro stu­di­jas, yra at­li­ku­si moks­li­nių ty­ri­mų šia te­ma.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

      A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

      „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
      R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

      R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

      „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

      Budinti vaistinė


      Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

      Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

      Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

      razinka


      Sveika šeima


      Kaip nesugriūti per egzaminus?

      Prasidėjusi vasara vyresnių klasių mokiniams bei studentams tampa įtampos, nerimo ir miego stokos laikotarpiu. Vaistininkai pastebi, kad pagalbos į vaistinę šiuo laikotarpiu užsuka vis daugiau jaunuolių, ir įspėja: ilgalaikis stresas ne tik mažina mokymosi efektyvumą, bet ir gali paveikti fizinę sveikatą.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Celine Dion: šliaušiu, bet nesustosiu

      Drąsus dainininkės Celine Dion sprendimas dokumentiniame filme atskleisti skaudžiausius ligos momentus – kūno sąstingį, nekontroliuojamus spazmus ir bejėgiškumą – sujaudino ir medicinos bendruomenę. „Celine atvirumas paskatino didesnį susidomėjimą sustingusio žmogaus sindromu. Tikimės, kad tai paskatins skirt...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
      Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
      Pranašystės... 2025-iesiems
      Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

      Naujas numeris