„Didesnes algas galime gauti jau dabar, nelaukdami dvejus metus manos iš dangaus“, – sako GMP darbuotojai. Tai padaryti eina susitarus ir prisijungus prie didesnės, būsimos regioninės GMP stoties. Tik vienas „bet“: reikia spėti iki liepos, kol tarnyba centralizuosis. Vėliau – teks judėti pokyčių traukiniu su visais.
Dvidešimt Biržų savivaldybės poliklinikos greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojų neapsikentė ir ėmėsi veiksmų – rajono valdžios prašo juos jungtis prie Panevėžio GMP stoties.
Laukia kaip išganymo
Dvidešimt Biržų savivaldybės poliklinikos greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojų neapsikentė ir ėmėsi veiksmų – rajono valdžios prašo juos jungtis prie Panevėžio GMP stoties. Biržietė GMP darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ valdybos narė Valda Kiburienė atskleidė, kad taip elgtis paskatino anykštėnų pavyzdys. „Anykščiai prisijungė prie Panevėžio sausį ir jau dabar džiaugiasi: iškart gavo ir algas kaip Panevėžyje, ir kursus, ir geresnes darbo priemones...“ – pasakojo V.Kiburienė ir pridūrė, kad po sujungimo bazinis atlygis didėja ir keliais šimtais eurų.
Kaip teigia Lietuvos greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė, dėl šių priežasčių profsąjunga jau senokai nariams siūlo tartis su vadovais įstaigų, prie kurių būtų jungiami liepą, kai GMP pradės veikti centralizuotai. Ir nelaukti šio termino. Nes prisijungę liepą, kai tarnyba centralizuosis, gaus tokį užmokestį kaip prieš tai. Algas, jei nepavyks greičiau, planuojama suvienodinti tik per porą metų.
Dėl to ir pačios J.Keburienės darbovietė Ukmergės GMP vasarį prisijungė prie Vilniaus. „Atlyginimai pakilo ženkliai. Iki šiol dar nebuvo, kad vienu mostu alga taip padidėtų. Mano koeficientas buvo 1,9, o po prijungimo – 2,74, mano vyras vairuotojas paramedikas už etatą su naktinėmis gaudavo 750 eurų, o dabar jo alga siekia apie 1200 eurų“, – džiaugėsi pokyčiais ji.
Profsąjungos vadovė informavo, kad bandančių laimę yra ir daugiau: „Žinau apie Druskininkus, Varėna lyg bando, Šalčininkai prie Vilniaus prisijungė, Trakai gal jau jungiami, vangiausiai jungiamasi prie Klaipėdos.“
V.Kiburienė pastebėjo, kad ne visiems taip paprasta: „Mes pateikėme prašymą nuo profsąjungos. O kas jos neturi, reikėjo eiti per poliklinikos direktorių, o ir kolektyve ne visi sutiko... Tokie dalykai kelią pastoja.“ Jungimuisi kiša koją ir vietiniai politikai. Štai Ukmergės socialdemokratai savo programoje buvo įrašę, kad grąžins GMP į savivaldybę. J.Keburienė tokias kalbas vadina tiesiog nekompetencija, deja, nuo tarybų sprendimų viskas priklauso.
Ačiū Dievui, nei Biržų savivaldybė, nei poliklinikos vadovas Lukas Kalninis kliūčių nedarė. „Vadovas geranoriškas ir mus puikiai supranta. Dabar laukiame kovo 29 dienos tarybos posėdžio, kai bus priimtas galutinis sprendimas“, – pasakojo V.Kiburienė. Nors kiek nerimauja, bet buvo susitikę su meru, administracijos direktore ir jie GMP darbuotojus palaiko.
Jau laukia
Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė, Lietuvos GMP įstaigų asociacijos valdybos pirmininkė Rūta Ramoškienė patvirtino, kad ateinantieji nuo liepos didesnių algų negaus, tačiau biržiečių Panevėžys laukia anksčiau. „Biržiečiai 100 proc. suspės prisijungti, gal net gegužę, ministerija pritarė...“ – kalbėjo direktorė ir pridūrė, kad pastarųjų pėdomis žengia ir Kupiškis.
Tačiau skubintis reikia ir dėl dar vienos priežasties – leidimą jungtis išduoda taryba. „Ir realiai tie, kurie spėjo priimti sprendimą su sena valdžia, keliauja toliau, o tie, kurie svarstė ir nespėjo susirinkti parašų, lieka ant ribos, – konstatavo J.Keburienė. – Nauja taryba rinksis gal balandžio vidury-pabaigoje, pirmo posėdžio metu tokių sprendimų gal nepriiminės, tad sprendimas būtų gegužę. Tuomet priimanti įstaiga turi sutvarkyti dokumentus, ateina birželis-liepa ir to laiko nebelieka.“
R.Ramoškienė teigia, kad anykštėnams dokumentus parengė per dvi savaites, tačiau tikrai teko paplušėti. Paklausta, ar nepritruks lėšų visiems mokėti didesnes algas, nesibaimina: „Nemanau. Sausį prisijungėme anykštėnus, ir jiems atlyginimus susilyginome, ir mūsų gyvenimas vietoje nestovi – nuo ankstesnių planų neatsiliekame. O ir patalpas anykštėnų suremontavome, žmonės neturėjo net persirengimo spintelių... Jiems jau siuva naujus darbo drabužius, nes teturėjo senas raudonas uniformas. Dabar jie dukart per mėnesį važiuoja į kvalifikacijos kėlimo kursus, tai įskaičiuojama į darbo valandas. Seniau pildė dokumentus popieriuje, dabar į planšetę. Prisidėjo išlaidų, bet į bankrotą neinam.“
Paliko kaip našlaitėlius
Tenka konstatuoti, kad kai kurios poliklinikos GMP paleidžia plikus basus. „Spinteles pasiima, automobilius, – baisėjosi J.Keburienė. – Negalima suprasti, kas jų galvoje vyksta, juk niekur nedingsta tie darbuotojai, jie teiks čia paslaugas. Kas tiems žmonėms?.. Mano spintelė, mano lėkštelė, išveja kaip našlaičius ir viskas... Bet juk reikės ir toliau bendrauti. Kaip po to į akis žiūrėti?“
„Kai ministerija skėsčioja rankomis ir sako, kad nežino, kiek pinigų nueina į PASPC, noriu pasakyti, kad Konstitucija numato, jog už vienodą darbą būtų vienodas atlygis. Buvo laikas, kai PASPC turbūt naudojo kitoms reikmėms GMP pinigus, o pastaruoju metu lėšų trūksta. Finansuoja 1,8 posto, jie nespėja, tad reikia didinti postų skaičių ir iš tų pačių lėšų“, – aiškino J.Keburienė.
Tačiau R.Ramoškienė vis vien nelabai supranta tokios situacijos. „Ne visur išlaiko daugiau postų nei finansuoja. Apmokėjimo tvarka pakeista, VLK dengia dvi brigadas, jau neprisideda nei poliklinika, nei savivaldybė, bet situacija ta pati“, – sakė pašnekovė.
„Kuras mums lygiai taip pat kainuoja, negauname pigiau, jam išleidžiame be proto daug. Elektra nekainuoja pigiau, bet mūsų žmonės viskuo aprūpinti. Dvylika automobilių pilni reikiamos įrangos, jos nenešiojam iš automobilio į automobilį: EKG, defibriliatoriai, infuziniai švirkštai ir t.t. O kitur yra keturi automobiliai, o įranga tik dviejuose“, – skėstelėjo rankomis R.Ramoškienė.
Apsimoka išeiti su išmokomis
J.Keburienė teigia, kad ankstesnis jungimasis lengvins centralizaciją. „Vienas pliusas – garantuotai ateina darbuotojai. Nes jungiant centralizuotai nežinia, kokia dalis išsilakstys, ir reikės skubiai ieškoti pamainos. Be to, paprastėja procesai. Mes perėjome nuo vasario, bet smulkių nesklandumų dar pasitaiko. O čia ramiai sužiūri sutartis, apmokai, viskas pamažu. O ką daryti, kai ateina aštuonios stotys iš karto? Neišplėsi aparato, kad tuos darbuotojus priimtum, instruktuotum. Čia yra masė darbų. Pamažu visiems patogiau“, – pabrėžė J.Keburienė.
Pasak pašnekovės, darbuotojai jau numatę veiksmus į priekį. „Dalis pensinio amžiaus ar netoli to, tad kam eiti į kitą įstaigą, laukti dvejus metus manos iš dangaus, kuri nukris arba nenukris? Geriau paimti tris išeitines (vykdant pertvarką darbuotojai atleidžiami darbdavio valia, o pagal kolektyvinės šakos sutartį priklauso trys išeitinės), plius Sodros išmokos. Jei koks pusmetis liko iki pensijos, gali laisvai išgyventi. Jei sugalvosi, gali ir į Užimtumo tarnybą kreiptis, juolab kad ir poliklinikos priims“, – darbuotojų mąstymą perteikė J.Keburienė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: