Gar­bę gins teis­me

Greta Vanagienė
2019-10-25
Ne vie­nas me­di­kas ap­šmeiž­tas pa­cien­to sa­vo gar­bę ir oru­mą  gynė teis­me. To­kio žings­nio ne­at­me­na ir prieš ke­lias die­nas ne­va pi­ni­gi­nę kom­pen­sa­ci­ją už ty­lą pa­cien­tei siū­lęs LSMU Kau­no kli­ni­kų Vai­kų li­gų kli­ni­kos va­do­vas pro­fe­so­rius Ri­man­tas Kė­va­las.
Gar­bę gins teis­me
„Esu kaltinamas rimtu kriminaliniu nusikaltimu, kurio nepadariau. Net neparenku žodžių, apie pacientės mamą ir tokį jos elgesį“, - susijaudinimo prof. R.Kėvalas.

Lau­kia at­si­pra­šy­mo

Po Kau­no kli­ni­kų Vai­kų li­gų kli­ni­kos įvy­kių, kai pa­cien­tei per klai­dą  bu­vo su­la­šin­tas dez­in­fek­ci­nis skys­tis, nu­ken­tė­ju­sios ne­pil­na­me­tės mer­gi­nos mo­ti­na pa­sklei­dė in­for­ma­ci­ją, esą jai už ty­lą bu­vo siū­lo­ma kom­pen­sa­ci­ja. Iš­sa­ky­ti sa­vo po­zi­ci­jos ne­pa­bū­go ir kli­ni­kos va­do­vas pro­fe­so­rius Ri­man­tas Kė­va­las. Anot jo, įvy­kio dangs­ty­mas kom­pen­sa­ci­ja už ty­lą me­la­gin­gas šmeiž­tas, to­dėl  jei ne­su­lauks vie­šo ma­mos at­si­pra­šy­mo, sa­vo gar­bę ir oru­mą sieks ap­gin­ti tei­si­niu ke­liu.

„Esu kal­ti­na­mas rim­tu kri­mi­na­li­niu nu­si­kal­ti­mu, ku­rio ne­pa­da­riau. Net ne­pa­ren­ku žo­džių, apie pa­cien­tės ma­mą ir to­kį jos el­ge­sį“, - su­si­jau­di­ni­mo ne­slė­pė pro­fe­so­rius.

Ska­ti­na kom­pen­sa­ci­jas

Svei­ka­tos tei­sės ad­vo­ka­tas Arū­nas Žlio­ba ver­tin­da­mas si­tu­a­ci­ją, svars­tė, nors mi­nė­tos kal­bos apie pro­fe­so­rių ir ne­ati­tin­ka tik­ro­vės, pi­ni­gi­nė kom­pen­sa­ci­ja mai­nais už ty­lą - anoks nu­si­kal­ti­mas. Dar dau­giau, pi­ni­gi­nė kom­pen­sa­ci­ja šiuo at­ve­ju anot spe­cia­lis­to bū­tų svei­kin­ti­nas da­ly­kas. Mat Lie­tu­vo­je jau ta­po ma­da vi­sus san­ty­kius kri­mi­na­li­zuo­ti, o tai kas vyks­ta ap­lin­ko­je įvar­din­ti nu­si­kal­ti­mais.

„Nor­ma­lu, kad gy­dy­to­jas ban­dy­da­mas spręs­ti iš­ki­lu­sią pro­ble­mą su pa­cien­tu ban­do ją spręs­ti siū­ly­da­mas kom­pen­sa­ci­ją, tuo tar­pu iš pa­cien­to mai­nais pra­šy­mas taip pat ati­tin­ka­mo įsi­pa­rei­go­ji­mo. Vi­sais at­ve­jais su­da­rant tai­kos su­tar­tis li­go­ni­nės rei­ka­lau­ja ty­los. Nor­ma­lu iš­spęs­ti gin­čą jo ne­es­ka­luo­jant. Tai ci­vi­li­zuo­tas gin­čo spren­di­mo bū­das, o ne pa­ki­ša, to­dėl bū­tų svei­kin­ti­na, kad taip iš­si­spręs­tų ir dau­giau kon­flik­tų“, – kalba tei­sės ad­vo­ka­tas.

Klai­das vie­ši­na

Tuo tar­pu R. Kė­la­vas sa­vo ne­kal­tu­mą ban­do įro­dy­ti sa­ky­da­mas, kad toks el­ge­sys nė  ne­ati­tin­ka dau­gy­bę me­tų li­go­ni­nė­je die­gia­mos vie­šu­mo po­li­ti­kos. Mat po prieš ke­lis me­tus ki­to­je gy­dy­mo įstai­go­je kū­di­kio mir­ti­mi pa­si­bai­gu­sios ka­lio in­jek­ci­jos is­to­ri­jos, Kau­no kli­ni­kų Vai­kų li­gų kli­ni­kos ėmė­si rim­tų pre­ven­ci­nių žings­nių, kad pa­na­šių klai­dų jų gy­dy­mo įstai­go­je bū­tų iš­veng­ta.

„Su­kur­ta sis­te­ma, kai tuoj po įvy­kio už­pil­do­ma jo de­kla­ra­ci­ja, kaip ir šiuo kon­kre­čiu at­ve­ju. Tuo tar­pu ko­ky­bės kon­tro­lės tar­ny­bos su­da­ry­ta ko­mi­si­ja at­lie­ka ana­li­zę ir iden­ti­fi­kuo­ja karš­tus įvy­kio taš­kus – klai­dos prie­lai­das, ko­dėl taip nu­ti­ko. Po to, se­ka sis­te­mi­niai pa­kei­ti­mai“, - kaip įpras­tai „api­for­mi­na“ ne­sėk­min­gai su­si­klos­čiu­sį gy­dy­mą aiš­ki­na R.Kė­va­las. Pa­tei­kia ir pa­vyz­dį, po tra­ge­di­jos su ka­liu bu­vo įvyk­dy­ti ke­li sis­te­mi­niai pa­ki­ti­mai: ka­lis bu­vo vi­siš­kai eli­mi­nuo­tas iš vai­kų so­ma­ti­nio sky­riaus, kaip vi­sai ne­rei­ka­lin­gas pre­pa­ra­tas, taip pat kar­di­na­liai pa­keis­tas pa­ties ka­lio mar­ki­ra­vi­mo bū­das rau­do­na eti­ke­te. Tuo tar­pu li­go­ni­nės  vais­ti­nės ėmė ga­min­ti ka­lio tir­pa­lus su elek­tro­li­tų mi­ši­niais, kad slau­gy­to­joms ne­be­rei­kė­tų pa­čioms šių ga­min­ti prie pa­cien­tų lo­vų.

Po­ky­čių bus
„Me­di­ci­na jau anks­čiau tu­rė­jo per­im­ti tei­gia­mus va­ka­rų pa­vyz­džius, ku­rie re­mia­si avia­ci­jos pa­tir­ti­mi. Čia ne­pri­klau­so­mai nuo vals­ty­bės po­li­ti­nės san­tvar­kos kiek­vie­na klai­da yra iš­vie­ši­na­ma ir to­kiu bū­du da­ro­mi sis­te­mi­niai pa­kei­ti­mai. Nors avia­ci­ją šian­dien lai­ko­me vie­ną sau­giau­sių trans­por­to prie­mo­nių, de­ja ir čia iš ke­lių mi­li­jo­nų vyk­do­mų sky­džių vie­nas bai­gia­si blo­gai“, - dės­to Kau­no kli­ni­kų Vai­kų li­gų kli­ni­kų va­do­vas.

 Tarp kitko:

Lie­tu­vos teis­mo duo­me­ni­mis, prak­ti­ka, kai me­di­kai krei­pė­si į teis­mą ap­šmeiž­ti pa­cien­tų nė­ra re­te­ny­bė. Me­di­kų gar­bė ir oru­mas gi­na­mi to­kiu pat prin­ci­pu, kaip ir įpras­tų vie­šai me­la­gin­gai ap­šmeiž­tų pi­lie­čių.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris