Dėl koronoviruso grėsmės rekomenduojama vengti grynųjų pinigų

Augustas Stankevičius, BNS
2020-03-03
Dėl koronaviruso grėsmės Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja vengti atsiskaityti grynaisiais pinigais ir siūlo rinktis elektronines priemones – banko korteles, elektroninę bankininkystę.
Dėl koronoviruso grėsmės rekomenduojama vengti grynųjų pinigų

„Jeigu visgi atsiskaitoma banknotais ir monetomis, būtina kuo dažniau plautis rankas, neliesti veido neplautomis rankomis. Tokiu atveju, kai atsiskaitant tenka rankiniu būdu suvesti PIN kodus, taip pat būtina iškart atsakingai pasirūpinti rankų higiena“, – teigiama SAM išplatintame pranešime.
Vengti atsiskaitymo grynaisiais pinigais sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rekomendavo dar šeštadienį per spaudos konferenciją, tačiau vėliau Sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos banko išplatintame pranešime teigta, jog „nėra įrodymų, kad koronavirusas plistų per euro banknotus. (...) Žmonės toliau gali laisvai atsiskaitinėti grynaisiais pinigais“.

 
„Tai yra atnaujintos SAM ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijos bei patarimai gyventojams. Visuomenės sveikatos specialistai įžvelgia riziką – ji nedidelė, bet yra – todėl teikiame atnaujintas ir patikslintas rekomendacijas, nes turime atkreipti žmonių dėmesį, įspėti, kad jie žinotų ir galėtų patys nuspręsti“, – BNS sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė.
„Be to, yra užklausų ir skambučių iš žmonių būtent tokiais klausimais, jie domisi. Keičiantis situacijai, gali būti, kad ir kitos rekomendacijos bus atnaujinamos“, – pridūrė ji.
Pasak ministerijos, dabartinės rekomendacijos teikiamos, atsižvelgiant į tai, kad lieka teorinė viruso perdavimo tikimybė per pinigus – banknotais ir monetomis žmonės keičiasi labai greitai, jie perduodami iš rankų į rankas, be to, tėvai duoda jų vaikams.
Imtis tokių prevencinių priemonių ministerija taip pat rekomenduoja todėl, kad duomenų apie šio viruso gyvavimo aplinkoje laiką kol kas trūksta.
 
„Nors užkrečiamųjų ligų plitimo atvejų naudojant grynuosius nėra nustatyta, banknotai ir monetos yra vieni iš labiausiai užterštų daiktų. Mokslininkai yra nustatę, kad pinigų paviršiuje galima aptikti įvairių bakterijų ir virusų, kurios platinamos per rankas“, – rašoma pranešime.
Anot ministerijos, šiuo metu žinoma, kad pagrindinis būdas, kuriuo žmogus gali užsikrėsti koronavirusu yra oro lašelinis, kai sergantis žmogus virusą kitam perduoda kosėdamas, čiaudėdamas. Iki šiol mokslininkai neturi tikslaus atsakymo, kiek laiko šis koronavirusas išlieka gyvybingas aplinkoje.
Kaip teigia SAM, koronavirusų šeimai priklausantys virusai ant aplinkos daiktų gali išgyventi pakankamai ilgai – iki devynių dienų, tačiau kol kas duomenų apie naujojo koronaviruso (COVID-19) atsparumą aplinkai mokslininkai nėra pateikę.
Iš viso Lietuvoje atliktas 201 tyrimas dėl koronaviruso. Nustatytas vienintelis infekcijos atvejis  Šiauliuose iš Italijos grįžusiai moteriai.
Pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 91,3 tūkst. COVID-19 atvejų, mirė per 3,1 tūkst. žmonių, maždaug 48 tūkst. pasveiko.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica