Baimės turbiną suka neaiškumai

Sima Kazarian
2022-01-27
Populiariausių žodžių rinkimuose „pandemija“ turėtų rimtą konkurentą – panašu, kad pastarosiomis savaitėmis juo tapo grėsmingasis „karas“. Jis aptinkamas vos ne kas antroje pagrindinių vedamųjų straipsnių antraštėje pačiomis įvairiausiomis formomis: karinė grėsmė Ukrainoje reali, karas gali prasidėti bet kurią dieną. Tokia komunikacija turi grėsmių, tačiau panašu, kad ji sunkiai išvengiama. Tiesa, galima įžvelgti nuosaikesnių tendencijų.
Baimės turbiną suka neaiškumai
„Saugumo situacija, kuri dabar klostosi Ukrainoje, mums tiesiogiai karinės grėsmės nekelia“, – tvirtina generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

Įspėjo apie slypintį efektą
Nuo vasarą prasidėjusios migrantų krizės užsienio politikos gniaužtai laiko suspaudę tiek valstybės vadovus, tiek piliečius. Kai atrodo, kad eskalacija pasiekė aukščiausią laipsnį, atsitinka dar kas nors. Greta hibridinės agresijos atsirado ir ekonominis karas su Kinija, karo grėsmė Ukrainoje, kurios sąsajas su mūsų pačių saugumu nuolat verčia apie tai kalbėti. Dar vasaros pabaigoje komentuodama migrantų krizę ir riaušes prie Seimo, priešiškos propagandos ir hibridinės agresijos priemonių tyrinėtoja, monografijos „Propagandos žodynas“ autorė dr. Eugenija Vaitkevičiūte-Peet „Kauno dienai“ pasakojo, kad junginius su žodžiais „karas“ vertėtų rinktis atsargiau dėl psichologinio jų poveikio auditorijai. „Kad netyčia neįvyktų vadinamasis visuomenės nujautrinimas termino „karas“ atžvilgiu“, – paaiškino E.Vaitkevičiūtė-Peet. Toks efektas nėra pageidaujamas.
 

Ji atkreipė dėmesį, kad jei kalbėsime apie hibridinį karą, dažnas skaitytojas, skaitytoja gali stokoti žinių apie tai, kas tas „hibridinis“, dėl ko „hibridinis“. „Tačiau, tiesiog dėl žmogiškosios psichologijos ypatumų, užfiksuos žodį „karas“. Užfiksuojant vis tą patį žodį per dažnai, sąmonė savotiškai atbunka. Todėl kartais nustojama reaguoti į terminus gana rimtai“, – įspėjo E.Vaitkevičiūtė-Peet ir teigė, kad esant tikram pavojui tai gali atsiliepti neigiamai.
 
Įtarimų kelia demonstratyvumas
Tačiau kad ir kaip nesinorėtų kasdien eskaluoti karinių konfliktų grėsmės, pastarojo mėnesio įvykiai yra per rimti nutylėti, o viešų diskusijų turbiną suka ne tik žiniasklaidos interesai, bet ir tai, kad valstybių vadovai bei ekspertai neturi jokių galimybių vienareikšmiškai šių įvykių paaiškinti laukiančiai atsakymų visuomenei.
 
„Padėtį gaubia daug neaiškumų, – sako Politinės komunikacijos ekspertas doc. dr. Viktor Denisenko. – Informacinė situacija tokia, kad mus pasiekia prieštaringi vertinimai. Viena vertus, teigiamas Rusijos invazijos į Ukrainą grėsmės realumas. Kita vertus, karių telkimas prie Ukrainos sienos atrodo kaip Rusijos žaidimai, nes ji tą daro labai demonstratyviai.“ V.Denisenko pastebi, kad tikram kariniam pasiruošimui toks demonstratyvumas nebūdingas – jei norima pulti, paprastai bandoma tai labiau nuslėpti, ruoštis nepastebimai.
 

„Kuris iš Rusijos veiksmų interpretacijos variantų tikras, galima tik numanyti. Taigi ir mano komentaras tėra hipotetinis“, – sako politinės komunikacijos ekspertas. Objektyviai šiuo metu akivaizdus netiesioginis konfliktas tarp Rusijos, Baltarusijos, vakarų pasaulio. „O Ukraina yra užspeista į kampą ir tampa situacijos įkaitė. Nėra prielaidų manyti, kad net ir prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, vakarai siųs pajėgas, jie teiks įvairią paramą, pavyzdžiui, ginkluotei, didins ekonominį spaudimą Rusijai, – kalbėjo V.Denisenko. – Ukraina nori integruotis į vakarų pasaulį, bet Rusijai ta integracija nepriimtina. Rusija nerimauja dėl NATO priartėjimo.“
 
Tačiau V.Denisenko teigia, kad logiškai mąstant karinis konfliktas Rusijai nėra naudingas. „Jis pareikalautų nemažai žmogiškųjų resursų, be to Ukrainos kariuomenė nuo 2014 metų yra patobulėjusi. Rusijai tai nebūtų lengvas pasivaikščiojimas. Tačiau tokios išvados būtų, jei manome, kad Kremliaus veiksmai racionalūs. Bet jie nebūtinai tokie turi būti – iracionalumo aspektas visgi yra ir jis išlieka“, – svarstė pašnekovas.
 
Ne kariniai veiksmai, o atgrasymas
Šią savaitę politikai užuot kalbėję apie netiesioginį įvykių prie Ukrainos sienos pavojų ėmė pabrėžti, kad Lietuvai dėl jų tiesioginis pavojus negresia. Ar tai reiškia, kad baimės viešojoje erdvėje liks mažiau, neaišku. Tačiau generolas leitenantas Valdemaras Rupšys trečiadienį LRT sakė, kad NATO nuostata vieninga – tiesiogiai konflikte jis tikrai neturėtų dalyvauti, tai atskirų valstybių pasirinkimas. V.Rupšys pabrėžė, kad „viskas sukasi apie Ukrainą“. „Saugumo situacija, kuri dabar klostosi Ukrainoje, mums tiesiogiai karinės grėsmės nekelia. Visa ta operacija, kurią vykdo Rusijos Federacija, yra nukreipta prieš Ukrainos valstybę“, – tvirtino jis.
 
Anot V.Rupšio, tai, ką matome šiandien – nauja karo, kuris tęsiasi nuo 2014 m., fazė. „Tai didžiulis karinis spaudimas, kaip karo dalis“, – situaciją apibūdino kariuomenės vadas. Jis teigia, kad Rusija tiesiogiai NATO negrasina, o buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė išsireiškia šiek tiek kitaip: „Rusija vykdo atakas prieš NATO, kurios neišprovokuoja karinių veiksmų.“ R.Juknevičienė teigia, kad nereikėtų lyginti šios situacijos su laikotarpiu prieš antrąjį pasaulinį karą, nes dabartinėje Europoje vargu ar atsirastų norintis su V.Putinu bendradarbiauti karinis lyderis. Europarlamentaras, taip pat buvę krašto apsaugos ministras Juozas Olekas yra dar optimistiškesnis ir mano, kad tik laiko klausimas, kada Rusijos ir Baltarusijos diktatūros žlugs.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris