Baimės turbiną suka neaiškumai

Sima Kazarian
2022-01-27
Populiariausių žodžių rinkimuose „pandemija“ turėtų rimtą konkurentą – panašu, kad pastarosiomis savaitėmis juo tapo grėsmingasis „karas“. Jis aptinkamas vos ne kas antroje pagrindinių vedamųjų straipsnių antraštėje pačiomis įvairiausiomis formomis: karinė grėsmė Ukrainoje reali, karas gali prasidėti bet kurią dieną. Tokia komunikacija turi grėsmių, tačiau panašu, kad ji sunkiai išvengiama. Tiesa, galima įžvelgti nuosaikesnių tendencijų.
Baimės turbiną suka neaiškumai
„Saugumo situacija, kuri dabar klostosi Ukrainoje, mums tiesiogiai karinės grėsmės nekelia“, – tvirtina generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

Įspėjo apie slypintį efektą
Nuo vasarą prasidėjusios migrantų krizės užsienio politikos gniaužtai laiko suspaudę tiek valstybės vadovus, tiek piliečius. Kai atrodo, kad eskalacija pasiekė aukščiausią laipsnį, atsitinka dar kas nors. Greta hibridinės agresijos atsirado ir ekonominis karas su Kinija, karo grėsmė Ukrainoje, kurios sąsajas su mūsų pačių saugumu nuolat verčia apie tai kalbėti. Dar vasaros pabaigoje komentuodama migrantų krizę ir riaušes prie Seimo, priešiškos propagandos ir hibridinės agresijos priemonių tyrinėtoja, monografijos „Propagandos žodynas“ autorė dr. Eugenija Vaitkevičiūte-Peet „Kauno dienai“ pasakojo, kad junginius su žodžiais „karas“ vertėtų rinktis atsargiau dėl psichologinio jų poveikio auditorijai. „Kad netyčia neįvyktų vadinamasis visuomenės nujautrinimas termino „karas“ atžvilgiu“, – paaiškino E.Vaitkevičiūtė-Peet. Toks efektas nėra pageidaujamas.
 

Ji atkreipė dėmesį, kad jei kalbėsime apie hibridinį karą, dažnas skaitytojas, skaitytoja gali stokoti žinių apie tai, kas tas „hibridinis“, dėl ko „hibridinis“. „Tačiau, tiesiog dėl žmogiškosios psichologijos ypatumų, užfiksuos žodį „karas“. Užfiksuojant vis tą patį žodį per dažnai, sąmonė savotiškai atbunka. Todėl kartais nustojama reaguoti į terminus gana rimtai“, – įspėjo E.Vaitkevičiūtė-Peet ir teigė, kad esant tikram pavojui tai gali atsiliepti neigiamai.
 
Įtarimų kelia demonstratyvumas
Tačiau kad ir kaip nesinorėtų kasdien eskaluoti karinių konfliktų grėsmės, pastarojo mėnesio įvykiai yra per rimti nutylėti, o viešų diskusijų turbiną suka ne tik žiniasklaidos interesai, bet ir tai, kad valstybių vadovai bei ekspertai neturi jokių galimybių vienareikšmiškai šių įvykių paaiškinti laukiančiai atsakymų visuomenei.
 
„Padėtį gaubia daug neaiškumų, – sako Politinės komunikacijos ekspertas doc. dr. Viktor Denisenko. – Informacinė situacija tokia, kad mus pasiekia prieštaringi vertinimai. Viena vertus, teigiamas Rusijos invazijos į Ukrainą grėsmės realumas. Kita vertus, karių telkimas prie Ukrainos sienos atrodo kaip Rusijos žaidimai, nes ji tą daro labai demonstratyviai.“ V.Denisenko pastebi, kad tikram kariniam pasiruošimui toks demonstratyvumas nebūdingas – jei norima pulti, paprastai bandoma tai labiau nuslėpti, ruoštis nepastebimai.
 

„Kuris iš Rusijos veiksmų interpretacijos variantų tikras, galima tik numanyti. Taigi ir mano komentaras tėra hipotetinis“, – sako politinės komunikacijos ekspertas. Objektyviai šiuo metu akivaizdus netiesioginis konfliktas tarp Rusijos, Baltarusijos, vakarų pasaulio. „O Ukraina yra užspeista į kampą ir tampa situacijos įkaitė. Nėra prielaidų manyti, kad net ir prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, vakarai siųs pajėgas, jie teiks įvairią paramą, pavyzdžiui, ginkluotei, didins ekonominį spaudimą Rusijai, – kalbėjo V.Denisenko. – Ukraina nori integruotis į vakarų pasaulį, bet Rusijai ta integracija nepriimtina. Rusija nerimauja dėl NATO priartėjimo.“
 
Tačiau V.Denisenko teigia, kad logiškai mąstant karinis konfliktas Rusijai nėra naudingas. „Jis pareikalautų nemažai žmogiškųjų resursų, be to Ukrainos kariuomenė nuo 2014 metų yra patobulėjusi. Rusijai tai nebūtų lengvas pasivaikščiojimas. Tačiau tokios išvados būtų, jei manome, kad Kremliaus veiksmai racionalūs. Bet jie nebūtinai tokie turi būti – iracionalumo aspektas visgi yra ir jis išlieka“, – svarstė pašnekovas.
 
Ne kariniai veiksmai, o atgrasymas
Šią savaitę politikai užuot kalbėję apie netiesioginį įvykių prie Ukrainos sienos pavojų ėmė pabrėžti, kad Lietuvai dėl jų tiesioginis pavojus negresia. Ar tai reiškia, kad baimės viešojoje erdvėje liks mažiau, neaišku. Tačiau generolas leitenantas Valdemaras Rupšys trečiadienį LRT sakė, kad NATO nuostata vieninga – tiesiogiai konflikte jis tikrai neturėtų dalyvauti, tai atskirų valstybių pasirinkimas. V.Rupšys pabrėžė, kad „viskas sukasi apie Ukrainą“. „Saugumo situacija, kuri dabar klostosi Ukrainoje, mums tiesiogiai karinės grėsmės nekelia. Visa ta operacija, kurią vykdo Rusijos Federacija, yra nukreipta prieš Ukrainos valstybę“, – tvirtino jis.
 
Anot V.Rupšio, tai, ką matome šiandien – nauja karo, kuris tęsiasi nuo 2014 m., fazė. „Tai didžiulis karinis spaudimas, kaip karo dalis“, – situaciją apibūdino kariuomenės vadas. Jis teigia, kad Rusija tiesiogiai NATO negrasina, o buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė išsireiškia šiek tiek kitaip: „Rusija vykdo atakas prieš NATO, kurios neišprovokuoja karinių veiksmų.“ R.Juknevičienė teigia, kad nereikėtų lyginti šios situacijos su laikotarpiu prieš antrąjį pasaulinį karą, nes dabartinėje Europoje vargu ar atsirastų norintis su V.Putinu bendradarbiauti karinis lyderis. Europarlamentaras, taip pat buvę krašto apsaugos ministras Juozas Olekas yra dar optimistiškesnis ir mano, kad tik laiko klausimas, kada Rusijos ir Baltarusijos diktatūros žlugs.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Socialinių tinklų magija

  Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris