Ar priešpiečių dėžutėje slypi sveikata?

Greta Vanagienė
2019-07-05
Formuojant taisyklingus mažųjų mitybos įpročius tėvai tą daryti turėtų nuosekliai: pediatrai primena, kad rūpintis sveiku kasdieniu maistu reikėtų ne tik namuose, bet ir už jų ribų. Dažno į užkandžius atlaidesnis požiūris išėjus pramogauti į lauką virsta tikru smaguriavimu.
Ar priešpiečių dėžutėje slypi sveikata?
Gydytojai pataria iškylaujantiems vaikams į priešpiečių dėžutes įdėti kaimiško daržo ir sodo gėrybių, tuomet būsite tikri, kad užsimaskavę sveikatos priešai į vaiko dienos racioną nepateks.

Hidrintų riebalų šaltinis
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vaikų alergologijos skyriaus gydytoja Liudmila Makarenko pateikia kelis pavyzdžius, kurie dažnam gali asocijuotis su nekaltu užkandžiu be sintetinių priedų. Štai sausainiuose „Gaidelis“, gabalėlyje šakočio ar kituose pardavinėjamuose „naminiuose“ sausainiuose, anot gydytojos, apstu cukraus ir itin sveikatai kenksmingų hidrintų riebalų (transriebalų).
 
„Parduotuvėse veikiausiai nerasime sausainių, kurie būtų kepami su tikru sviestu - maisto pramonė, ypač konditerija naudoja perdirbtus riebalus. Galbūt tikrų sviestinių sausainių būtų galima rasti mažose kepyklėlėse, tačiau tikrai ne prekybos centruose. Renkantis sausuosius užkandžius reikėtų atidžiai skaityti ant pakuočių parašytas sudedamąsias dalis - alergiškiem vaikam sukelti alerginę reakciją kartais pakanka ir menkiausio riešutų pėdsako“, - įspėja L.Makarenko.

Jei vaikai nėra alergiški tam tikriems produktams, derėtų rinktis kukurūzų, ryžių, grikių trapučius, duoneles su sėklomis.
„Tokiuose produktuose dažniausiai esama tik pačių kruopų ir druskos, jei cukraus ir dedama, gerokai mažiau nei sausainiuose, todėl tai būtų gerokai sveikesnė alternatyva“, - patikina medikė.
 
Vasarą vaisių nepjaustyti
Gydytoja pataria į priešpiečių dėžutes vaikams įdėti kaimiško daržo ir sodo gėrybių, mat tuomet būsite tikri, kad užsimaskavę sveikatos priešai į vaiko dienos racioną nepateks. Kartu primena, kad karštomis vasaros dienomis į dėžutes nederėtų dėti smulkiai pjaustytų vaisų ir daržovių.
„Supjaustomi jie genda gerokai greičiau, be to, paranda ir maistines savybes, todėl, jei tik yra galimybė, įdėkite nepjaustytą daržovę arba rinkitės mažas morkytes - tokias vaikai paprastai mielai valgo“, - sako L.Makarenko.
 
Anot gydytojos, karštomis dienomis reikėtų vengti nešiotis ir pieno produktų. Mat laikomi netinkamoje temperatūroje jie greitai genda.
„Sūrio lazdelės, jogurtai, varškytės laikomos kelias valandas ar net pusdienį ne šaldytuve, o, tarkime, kuprinėje ant saulės greitai surūgsta, dauginasi bakterijos, todėl gali sukelti žarnyno bėdų. Taigi tokius produktus verčiau atidėti šaltajam sezonui, jei negalite užtikrinti tinkamų laikymo sąlygų“, - įspėja gydytoja.


 
Specialisto komentaras
Klaipėdos valstybinės kolegijos Maisto technologijų katedros lektorė Vijolė Bradauskienė:

- Renkantis sveikatai palankesnius gaminus reikėtų žiūrėti specialų ženklinimą etiketėse. Paprastai tokiuose produktuose būna mažiau sočiųjų riebalų, pridėtinio cukraus, visai nebus hidrintų riebalų ar keliančių įtarimą maistinių priedų. O bus ląstelienos, skaidulinių medžiagų. Blogiausias pasirinkimas vaikams ir suaugusiems būtų keptos spurgos, traškučiai, bandelės.
 Šiandien prekybos centruose galima rasti vis daugiau sveikuoliškų produktų, įmonės stengiasi papildyti produkciją kokybiškesniais gaminiais. Pavyzdžiui, kai kurie pieno pramonės gamintojai siūlo varškės sūrelius su sumažintu cukraus kiekiu, siūlomas platus duonelių pasirinkimas su daugiau skaidulinių medžiagų, mažiau cukraus. Taigi sveikatai palankesnių gaminių vis daugiau galima rasti ne tik ekologiško maisto skyriuose, bet ir ant tradicinių prekių lentynų.

 
Verta žinoti
Transriebalai gali didinti širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip išeminė širdies liga, miokardo infarktas, vėžio, cukrinio diabeto bei nutukimo riziką, taip pat gali turėti žalingą poveikį nėštumui bei vaisiaus vystymuisi.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad riebalų rūgščių trans izomerų vartojimas būtų ribojamas mažiau nei iki 1 proc. nuo bendrojo paros energijos kiekio. Tai yra vidutiniškai iki 2 g per dieną. Transriebalai neturi jokios vertingos maistinės vertės, kurios reiktų žmogaus organizmui, o tik sukelia sveikatos sutrikimus. Vaikams apskritai nerekomenduojama su maistu gauti transriebalų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris