Prancūzija: kviesi išgerti - sėsi į kalėjimą

Ana Daukševič
2014-10-23
Prancūzijos sveikatos apsaugos ministrei Marisol Touraine įgriso kraštiečių nesveikas gyvenimo būdas: alkoholinių gėrimų vartojimas ir elektroninės cigaretės. Praėjusios savaitės pabaigoje politikė pareiškė sieksianti, kad prancūzai taptų sveikesni ir... numestų svorio. Įdomu tai, jog už raginimą vartoti alkoholį šioje šalyje grės netgi metai laisvės atėmimo arba 15 tūkst. eurų bauda.
Prancūzija: kviesi išgerti - sėsi į kalėjimą
Pagal naująjį Prancūzijos sveikatos apsaugos ministrės Marisol Touraine įstatymą draudžiama bus ne tik raginti „prisigerti iki žemės graibymo“, bet ir vaizduoti esą alkoholio vartojimas yra smagus užsiėmimas. Visų pirma tai palies įvairias reklamos kampanijas.

Daugiau apsinuodijimų
Viena priežasčių, kodėl Prancūzijos sveikatos apsaugos ministrė ryžosi pasiūlyti tokį drastišką būdą kovai su alkoholio vartojimu – vis didėjantis hospitalizacijų dėl apsinuodijimo stipriaisiais gėrimais skaičius. „Turime pagaliau imtis priemonių ir kovoti su masiniu alkoholio vartojimu, kuris visų pirma žaloja jaunus žmones“, - sako Marisol Touraine. Priemonių, akivaizdu, tikrai reikia imtis, mat per praėjusius metus į ligoninę pateko 30 proc. daugiau alkoholiu apsinuodijusių asmenų, nei 2012 m. Pavojaus varpais skambina ir Paryžiuje dirbantis priklausomybių ligų specialistas, profesorius Michel Reynaud, kuris su kolegomis pateikė ataskaitą dėl hospitalizacijų, susijusių su alkoholio vartojimu šalyje. Profesorius stebisi, jog vis jaunesnės moterys vartoja alkoholį, kad „pasirodytų“ prieš draugus. „Kelia nerimą tai, jog merginos linkusios prisigerti ir joms atrodo, kad tai ne gėda, o garbė. Tai mūsų visos sveikatos sistemos problema. Valstybė neturi daugiau pinigų susidoroti su šia problema. Matome, kad ji vis didėja ir nėra prošvaisčių, jog girtuokliavimas sustotų“, - sakė M.Reynaud.

 
Jokios reklamos
Pagal naująjį sveikatos apsaugos ministrės įstatymą draudžiama bus ne tik raginti „prisigerti iki žemės graibymo“, bet ir vaizduoti esą alkoholio vartojimas yra smagus užsiėmimas. Visų pirma tai palies įvairias reklamos kampanijas. Draudžiama bus parduoti marškinėlius, su šmaikščiais užrašais apie alkoholį, taip pat mobiliųjų telefonų dangtelius bei panašius „niekučius“. Alkoholio vartojimo skatinamas nepageidaujamas ir internete – bausmės galima bus sulaukti už internetinius žaidimus, kuriuose vaizduojamas gėrimas. „Dažnai būtent internete žmonės yra skatinami vartoti alkoholį, todėl turime tai sustabdyti“, - sakė M.Touraine.
Pagal ministrės siūlomą įstatymą už tiesioginį provokavimą nepilnametį be saiko vartoti alkoholį gali grėsti bauda iki 15 tūkst. eurų arba laisvės atėmimas iki metų. Tuo tarpu už suaugusiojo raginimą gerti „iki nukritimo“ gali tekti sumokėti iki 7,5 tūkst. eurų arba atsidurti kalėjime pusmečiui.
 
Alkoholis liejasi laisvai
Įdomu tai, kad Prancūzija visuomet garsėjo kaip šalis, gaminanti daugiausiai vyno, tačiau kurios piliečiai alkoholį vartoja saikingai. Be to, būtent šioje šalyje anksčiau buvo liberaliausi alkoholio vartojimo įstatymai. Nors viešai svaigiuosius gėrimus gerti galima sulaukus pilnametystės, Prancūzijos įstatymai niekaip nereguliuoja privataus vartojimo. Taigi, suprask – vyną gurkšnoti galėdavo ir vaikai. Panašu, prancūzai netruko sulaukti tokio liberalaus požiūrio pasekmių. „Pas mus atvyksta vis daugiau jaunimo, kuris praleidžia ligoninėje parą ar net dvi, kol išsiblaivo. Mūsų šalyje alkoholis vartojamas itin dažnai. Vakarienė praktiškai neįsivaizduojama be vyno taurės ir ilgą laiką tai buvo tarsi normalu, tačiau kuo toliau, tuo jaunesni žmonės linkę gerti be saiko“, - sakė vienas Paryžiuje dirbantis gydytojas. Dėl tokių tendencijų sunerimusi M.Touraine pripažįsta, kad jos siūlomas būdas kovoti su alkoholiu griežtas, bet adekvatus ir netgi būtinas. Įdomu tai, jog kai kurie specialistai rado iš pirmo žvilgsnio gan keistą paaiškinimą, kodėl prancūzai vartoja vis daugiau alkoholio. Dėl to jie apkaltino kaimynus britus. „Mūsų jaunimas lygiuojasi į britus. Žino, kad Britanijoje alkoholio vartojimas yra masinis reiškinys ir „nenori atsilikti“. Paaugliai mano, jog tai daryti yra smagu ir sveikintina“, - sako Paryžiaus politikos apžvalgininkė Nabila Ramdani.
 
Tarp kitko
Prancūzijos sveikatos apsaugos ministrė dėl naujojo įstatymo perspėjo ir studentus, mat būtent studentiškuose vakarėliuose dažniausiai skatinama alkoholį vartoti be saiko.
Be kita ko, M.Reynaud ruošia ir „staigmeną“ greito maisto gamintojams. Nuo kitų metų šie produktai bus atidžiau tikrinami.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...
    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Ko ieškoti šokolado etiketėse?

    „Žmonės įpratę manyti, kad juodasis šokoladas turi būti kartus, tačiau kartumas nėra kokybės ženklas. Priešingai, dažnai tai prastos kokybės ar netinkamai apdorotų pupelių požymis“, – vieną didžiausių mitų apie juodąjį šokoladą griauna šokolado ekspertės. Apie šokolado kokybę kalba...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris