Iki pirmųjų bulvių ir po to

Jolanta Babiliūtė
2017-01-05
Vaikams - kas? Jų atmintis trumpa. Pavasarį susipažino, kartu karstėsi, lakstė kieme, vasarą tėvai išsivežė atostogų, o rudenį susitikę vėl vienas kito klausia: „Koks tavo vardas?“
Iki pirmųjų bulvių ir po to

Po Vytenio Povilo Andriukaičio pasakėme viso gero vokelio, kuris atrodė kaip aiškiai ministrės pirštui per mažas gelbėjimo ratas, savininkei Rimantei Šalaševičiūtei, o jau rudenį į kapus lydėjome energingąjį Jurą Poželą. Rinkimai - ir jau turime iki tol politikoje nesireiškusį profesorių Aurelijų Verygą. Valdininkams nuo kaklų sukiojimo susiformavimo nuolatinis galvos svaigimas, kuris pasireiškia dėmesio koncentracijos stoka ir užmaršumu.
 
Pirmieji naujosios sveikatos politikos strategų darbai priminė visuomeninių organizacijų keliamą šurmulį. Jie, taip aktyviai dalyvavę rinkimuose ir pagaliau laimėję, nori visko ir iškart. Blaivybės lozungai, siūlomi sprendimai labiau pasikausčiusių kolegų buvo įvilkti į europines direktyvas, kurios visiškai suprantamos išsivysčiusiose šalyse.
 

Norvegijoje seniai nestebina specializuotos parduotuvės, Prancūzijoje ir kitur prekybos centruose nenusipirksi cigarečių. Vien drausdami ir akciziniais kūlversčiais nepasieksime išsivysčiusių šalių lygio, nes tuo pat metu reikia vertinti ir kitus ten įprastus parametrus. Pavyzdžiui, žmonių požiūrį į labdarą. Kaip jie reaguoja į informaciją apie gerus darbus, savanorystę, kiek visuomenė joje dalyvauja.
 

Kol kas mūsų žiūrovų perkamiausios nelaimių, bjaurasties ir patyčių laidos. Net verslininkų aukos mainomos už ligų, visiškos desperacijos, negebėjimo išgyventi ir ašarų parodymą. Kas smarkiau sugraudins, tas daugiau laimės. Net maltiečių sriuba - akcija elitui, kuris pasipuošęs gražiomis prijuostėmis, kartą per metus pozuoja kameroms. Kur paprastos namų šeimininkės? Nėra, nes su savo puodais jaustųsi ganai kvailai.

 
Nauja mada - ant kvietimo į kokį organizuojamą vakarą užrašoma gana įspūdinga suma, kurią turėsi paaukoti, jei nori ateiti ir pabūti šalia įtakingų, naudingų tavo verslui žmonių.
 
Beje, sisteminės partijos naujokus „valstiečius“ priėmė taip pat ne vakarietiškai. Bando kiekviename žingsnyje menkinti, o patys pešasi, tarsi būtų Ukrainos Dūmos ultrapatriotai. Per ilgai deklaruotas socialdemokratų stabilumas, konservatorių atsijauninimas pasirodė nieko verti, vos tik rinkėjas nusprendė ponus pamokyti. Ketvirtoji valdžia, išmokusi išgyventi bet kokiomis sąlygomis, prisitaikė prie duondavių - pultelių spaudinėtojų - poreikių. Tad ko kito tikėtis? 
 
Vilties teikia profesionalų Vyriausybė, kurią šimtą dienų stebėsime ir, kiek tai bus įmanoma, nekritikuosime. Pirma gera žinia - Sveikatos apsaugos ministerija ir toliau rūpinsis gydymu, nors tai labai nepatiks kepeniams. Teks susitaikyti, kad nei sveikas gyvenimo būdas, nei absoliuti blaivybė neapsaugos nuo susitikimo su gydytoju.
 
Todėl yra daug svarbių darbų, kuriuos reikia naujai ministerijos vadovybei nuveikti. Pirmiausia, jeigu norime sparčiai lygiuotis į išsivysčiusias šalis - atidaryti visai kitokio šeimos gydytojo kabineto duris.

Reikia suteikti specialybei išskirtinį prestižą. Nustoti nuolat kalbėti apie eiles ir šeimos gydytojų nuovargį. Medikai su tuo susiduria visur.
 
Šeimos gydytojui pirmiausia reikia suteikti galimybę vadovauti orkestrui, kuris, kad ir virtualiai, turėtų galimybę pasodinti už vieno stalo pačius reikalingiausius specialistus, nesvarbu, kokioje ligoninėje jie dirbtų. Jis turėtų būti aukščiausios kvalifikacijos diagnostikos meistras, nes jo pareiga pacientui siūlyti efektyvų, kokybišką ir, aišku, racionalų gydymą.
 

Stebėti jį, o paskui prižiūrėti, kad gydymas būtų tęsiamas taip pat kokybiškai. Tuomet galima išvengti daugelio (tiesa, ne visų) klaidų. O įstatymai turi ginti abu - pacientą ir mediką. Tam, kad pastarasis galėtų dirbti ir nebijotų sprendimų. Šiuolaikinėje medicinoje karalienė - diagnostika. Ją valdyti pirmiausia turi šeimos gydytojas. Tada žmonės negulės ligoninėse, kad atliktų tyrimus, juos bus galima padaryti ambulatoriškai. Valstybinė ligonių kasa čia turi pamiršti kvotas ir jau atgyvenusį mąstymą, kad ligoninė - kuo nors vertingesnė.

Pacientai greitai suvokia, iš kur pučia vėjai. Jie net nesivargina eiti į pirminės sveikatos priežiūros centrus, vietoj to užguldami ligoninių priimamuosius. Ar ten tikrai geriau diagnozuos, ištirs anamnezę, turės laiko pasidomėti giminės istorija - klausimas. Ypač, kai srautai – milžiniški, karščiuojantys, spaudimo kankinami ir šiaip dejuojantieji susilieja į bendrą masę.

 
Tiesa, riebiais nuo draugysčių su Seimo nariais laikais, rajonuose pripirkta įvairios brangiausios įrangos, apie kurios panaudojimo efektyvumą kalbama per mažai. Vargas, kai tie aparatai menkai naudojami. Pardavėjai ir įtakingi pirkėjai „užmiršo“, kad mokyti jais naudotis – taip pat procesas. Paruošti kvalifikuotą gydytoją techniką prireikia mažiausiai penkerių metų. Jeigu politikai tuos išmelžtus mokesčių mokėtojų pinigus būtų investavę į pirminę priežiūrą...
 
Ne, ne taip. Visi, kurie melžė kiekvienas savo skūrai, tai yra rajonui, būtų įrašę biudžete eilutę, kuri pučiamą šeimos gydytojo prioritetą paverstų tikru. Su normaliais tikslais, užtikrintu finansavimu, tarptautinio lygio kvalifikacijos kėlimu.
Beje, tam reikia, kad Vyriausybė nesubyrėtų nei iki pirmų bulvių, nei iki kitų metų. Kitaip vėl teks krapštyti galvą, stengiantis atsiminti eilinio pasikeitusio ministro darbus. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris