Sigutė Ach: „Nuobodulys, manau, baisiau nei sloga“

Aida Žemaitytė
2018-02-19
Dailininkė, knygų iliustratorė, rašytoja Sigutė Ach – tarsi žmogus iš vaikystės pasaulio: švelni, nuoširdi, kupina fantastiškų idėjų ir turinti stebuklingas rankas, kurioms palietus popieriaus lapą tarsi iš gausybės rago pasipila nematyti pasakų personažai. Ramus pokalbis su ja ir už lango skubantys praeiviai, zujantys automobiliai – tarsi skirtingų laikmečių detalės.
Sigutė Ach: „Nuobodulys, manau, baisiau nei sloga“

- Esate meniškos prigimties, tokia paslaptinga būtybė, kad nejučia sutrinki: kas iš tiesų yra ta Sigutė Ach?
- Klausimas „Kas aš?“ – vienas seniausių Žemėje. Ir žmonės jį vis dar mėgina atsakyti. Beveik visi ir turbūt visą gyvenimą.
O kas Sigutė Ach? Man tai - būsena, kada nuoširdžiai atsidūsti, matydamas tai, kas gražu, nepaprasta. O toks man – visas pasaulis: stebinantis, dažnai nepaaiškinamas, pilnas šviesos ir šešėlių; lyg kalnai – traukiantis, užburiantis, bauginantis; lyg pasaka – amžinai besikeičiantis ir kartu pasikartojantis.
Prieš daugiau nei dvidešimt metų taip dažnai tardavau šį „ach“, kad tai tapo mano pravarde, o vėliau ir kūrybiniu vardu. Dabar, vesdama kūrybines pamokas, juokauju, kad visi jose dalyvavusieji bent trumpam tampa Ach.
 

- Jūsų darbai akimirksniu nukelia į nerūpestingą vaikystę: pievą, pilną lauko gėlių; tarsi išgirsti pokalbio su fantazijos sukurtu draugu nuotrupą; matai pūkuotą, niekam iki šiol nematytą naminį augintinį, kurį glostydamas skęsti švelnumo jūroje... Paatviraukite, kaip gimsta jūsų darbai.
- Tokį gėlėtą, saugų, saulėtą ir nedidelį pasaulėlį kūriau sau dar būdama vaikas. Vėliau daug metų sėkmingai jame slėpiausi nuo grubumo, cinizmo, žiaurumo. Ir, kaip pasakoje, įvyko virsmas. Šiame kišeniniame rojuje aš užaugau, sutvirtėjau ir dabar jau daug metų tarsi į žydintį sodą kviečiu užeiti visus, ieškančius tyrumo, saulutės, vaikystės žaismingumo ar... stebuklo. Mano pasaulyje stebuklai, svajonės ir sparnai – natūralu!


 
- Sakote, kad visa ko pamatas yra vaizduotė. Ar kiekvieno mūsų ji tokia laki, be ribų, kad tik skrisk ir skrisk?
- Apie vaizduotę skaitau keletą paskaitų. Rimtų ir nerimtų. O jei trumpai, vaizduotė – tai vienas mąstymo įrankių, naudojamų suprasti, ko norėtume užkąsti, ką apsivilkti. Ją pasitelkiame netgi rankinėje ieškodami raktų. Vaizduotė būtina mokslininkams, šokėjams, kepėjams, muzikantams, dailininkams, be jos niekaip neapsieina vairuotojai. Visiškai paskendę joje įsimylėjėliai ir išradėjai. Bet kartais ji ima ir išsijungia, lyg koks kompiuteris. Ir tuomet mums tampa... nuobodu. Štai tada užgimsta noras lįsti į „feisbuką“.
 
Nuobodulys, manau, baisiau nei sloga. Tai priminimas, kad „ką tik nutrūko vaizduotės ryšio kanalas“. Atkurti jį svarbu ir nesunku, to mokau vaikus, bet vis dažniau sutinku su tuo, kad vaizduotės pamokėlių reikia ir suaugusiesiems. Greitieji informaciniai srautai ardo mūsų kūrybiškąsias galias, nukreipdami mūsų dėmesio jėgą į dažnai bereikšmių įvykių seką, užversdami žmogaus sąmonę neatrinktos informacijos lavinomis. Tose džiunglėse mūsų vaikams teks išmokti visavertiškai gyventi, kurti, realizuoti savo siekius.
Visą gyvenimą susiejusi su literatūra vaikams, galiu paliudyti, kad vaikystė – dažnai pamirštas sodas, kuriam vystant kenčia suaugęs žmogus, tad surasti kelią į savo tyrumą ir laistyti vaikystės debesų sodus – būtina ir labai gera.

 


- Yra menininkų, kurių darbai dūla dirbtuvėse, taip ir nematomi plačiajai visuomenei. Jūsų gi pilna visur, esate be galo atvira žmonėms. Kaip manote, ar menas, visų pirma, skirtas dalintis?
- Kūryba man yra viskas. Nuolat kuriame ir griauname, būdami gamtos dalis, įkvėpdami ir iškvėpdami, svajodami ir siekdami. O jei kalbėsime apie dūlėjimą dirbtuvėse, tai - tik laiko klausimas: vieni dūla anksčiau, kiti – vėliau. Deja, laiko smėlis užpustys ir mane, ir mano kūrybą. Jei jau Venecija netrukus bus tik praeitis, man savo akvarelių gailėtis būtų keista.

Didžiausia dovana yra galimybė atiduoti. Taip, kaip išbarsto savo sėklas beržas ar obelis subrandina obuolius. Būti to dalimi ir sugebėti būti tuo patenkintam. Man tai yra laimės formulė.
 
- Yra sakoma, kad juokas gydo. Matyt, tas pats sakytina ir apie geras emocijas, saviraiškos laisvę. Tikėtina, kad esate pats sveikiausias žmogus! 
- Na, jei jau juokaujame, galiu pridėti ir posakį, kad „sveikų nėra, yra tik neišsityrę“. Aš, matyt, dar neišsityriau, nes kelios mano dalys vis būna panirę ŠVIESIŲJŲ SVAJONIŲ SODŲ ŽYDĖJIME, ir nesudalyvauja minėtuose tyrimuose.
 
- Ir pabaigai – jūsų palinkėjimas mūsų skaitytojams, kurie nori būti sveiki.
- Vienas galingiausių burtažodžių, toks nematomas, bet visur esantis yra „noriu“. Tai - didžiulis jėgos rezervuaras, skirtas įgyvendinti siekius. Tad norėkite taip stipriai, kad tai įvyktų. Tarp kitko, „noriu“ neįsigyvendina ir visaip komplikuojasi pavydint, verkšlenant, nieko nedarant, bijant, pykstant ar norint visiems palikti įspūdį.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris