Sunkiai pasiligojusi moteris: dėl visko kaltas reumatas

2014-08-07
„Reumatas – labai baisi liga“, - sako ligoninės koridoriuje sutikta Danutė (vardas pakeistas). Dėl visų sveikatos problemų stipriai pasiligojusi moteris kaltina būtent reumatą, kuris jai buvo diagnozuotas dar vaikystėje, tik pradėjus eiti į mokyklą. Dabar, jau praėjus dideliam laiko tarpui, vilnietė stipriai kenčia dėl dažnų širdies permušimų.
Sunkiai pasiligojusi moteris: dėl visko kaltas reumatas
Reumatas bene stipriausiai pakenkia širdžiai. Dažniausi ir pavojingiausi yra širdies raumens ir vožtuvų pažeidimai. Reumatinė širdies liga pasireiškia praėjus 10–20 metų po ūmaus ligos periodo ir yra pagrindinė įgytų širdies vožtuvų ligų priežastis.

„Tik ėmiau lankyti mokyklą, kai po kelių dienų man pradėjo stipriai skaudėti gerklę, po kurio laiko pilvo srityje pastebėjau keistus bėrimus. Parodžiau mamai. Iš karto mane išvežė į infekcinę ligoninę - diagnozavo skarlatiną. Tačiau grįžusi  namo, pastebėjau keistus dalykus: pradėjau nerangiai vaikščioti, neatlikdavau fizinių pratimų, nors prieš minėtą susirgimą buvau sportiška mergaitė.
 
Paskui, kiek pamenu, ištino rankų sąnariai, per kojas ėjo įtartini virpuliai. Vėl pakliuvau į ligoninę. Tada man jau diagnozavo reumatą. Sąnarių nebeskaudėjo – ūminį skausmą numalšino iš karto. Kiek atsimenu, buvau visa susukta į vatą - kiekvienas sąnariukas, matyt, toks senas gydymo būdas. (Šypsosi.) Grįžusi iš ligoninės, vis jausdavau, kad man sunku vaikščioti, trinka koordinacija“, - miglotais prisiminimais dalijasi pašnekovė.
Šiuo metu Vilniuje gyvenanti Danutė pamena, kad vaikystėje netgi patyrė bendraamžių patyčias, nes jai sunkiai sekėsi atlikti fizinius pratimus. Todėl labai anksti supratusi, kad ji kitokia negu bendraamžiai, kad jai kažkas negerai
 
„Po to, kai aš atvažiavau į Vilnių, pajutau širdies permušimus. Tada patekau pas rekomenduojamą gydytoją – profesorių Kibarskį. Jis labai gerai mane ištyrė, padarė kardiogramą ir rado širdies pažeidimą – surambėjusį randelį. Tuomet man buvo šešiolika metų. Kai eilinį kartą vėl susirgau (kokių aštuoniolikos metų) mane peršvietė ir pamatė, kad vienas mano inkstas buvo keistai susitraukęs. Tiek gydytojai, tiek aš pati galvoju, kad tai yra vaikystėje diagnozuoto reumato, kuris buvo netinkamai gydytas, pasekmė. Gyvenau kaime – nebuvo jokios kontrolės, praktiškai jokio gydymo netaikė, nors buvau įrašyta į įskaitą dėl reumato. Bet kadangi tai buvo kaimo mokykla, kaimo žmonės, niekas manęs nevežė papildomai tirti. Pavyzdžiui, širdies pakenkimas, medikai sakė, akivaizdžiai padarytas kažkokios infekcijos“, - apgailestauja moteris.
 

Moteris iki šiol jaučia liekamuosius reiškinius. „Man sunku vaikščioti, jaučiu širdies permušimus, širdies skilvelyje yra pakenkimas. Jeigu mane būtų gydę iš pat pradžių, nieko panašaus nebūtų įvykę. Tai labai sunki liga, nes skauda sąnarius, bet žiebia į širdį. Kiek žinau, mane gydė antibiotikais, galbūt pavėluotai jie man buvo skirti. Buvo galvojama, kad man yra paprasčiausias gerklės uždegimas. Juk būtent viskas ir prasidėjo nuo pūlingos anginos. Vaikystėje ja dažnai sirgdavau.
Jau paskui išsiaiškinau: visa tai, kas man įvyko vaikystėje, liko. Dabar tempiu pasekmių naštą“, - apgailestauja moteris.
 
Pagrindiniai reumato simptomai:
Dusulys,
Sąnarių skausmas,
Bendras silpnumas,
Bėrimas,
Karščiavimas,
Dažnesnis pulsas,
Sąnarių tinimas,
Širdies ritmo permušimas,
Mazgeliai po oda aplink sąnarius,
Skausmas širdies plote.


 
Interviu
Paprastai žmonės reumatu vadina visas ligas ir skausmus, susijusius su kaulų, sąnarių, raumenų, sausgyslių ligomis. Tradiciškai juo reikėtų vadinti tik vadinamą reumatinę karštligę arba, jeigu paprasčiau, – ūminį reumatą. Apie tai ir kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadove prof. Irena Butrimiene.
 
- Profesore, ką turėtume žinoti apie tokią ligą kaip reumatas?
- Pirmiausiai norėčiau akcentuoti, kad ūminis reumatas (arba reumatinė karštinė) - sisteminė su infekcija susijusi liga, nuo kurios visa reumatologija gavo vardą, šiuo metu priklauso labiau kardiologijai nei reumatologijai. Reumatologijai priskiriamas tik ūminiu ligos periodu pasireiškiantis artritas. Kardiologijai ši liga priskiriama todėl, kad jos metu stipriai pažeidžiama širdis. Ūminis reumatas yra sisteminė uždegiminė liga, kuri atsiranda praėjus 2–4 savaitėms po streptokoko sukelto tonzilito ar faringito. Liga pasireiškia karščiavimu (temperatūra pakyla iki 39–40 laipsnių), bendru kūno silpnumu. Po kurio laiko gali pasireikšti bet kuris šių simptomų – migruojantis stambiųjų sąnarių artritas, širdies pažeidimas (karditas ir valvulitas), centrinės nervų sistemos pažeidimas. Širdies pažeidimas gali pamažu progresuoti ir lemti ydas bei širdies nepakankamumą.
 

- Kokio amžiaus žmonės šia liga serga dažniausiai?
- Ūminiu reumatu dažniausiai serga 4–9 metų amžiaus vaikai. Bet gali sirgti ir vyresni vaikai, paaugliai. Todėl su tuo dažniausiai susiduria vaikų reumatologai. Ši liga ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse retėja: šiuo metu pasitaiko 5 ūminio reumato atvejai 100 tūkst. gyventojų. Toks ūminio reumato sergamumo sumažėjimas siejamas su plačiu antibiotikų vartojimu, gydant tonzilitą ir faringitą, pagerėjusia gyvenimo kokybe bei higienos sąlygoms.
 
- Kaip pasireiškia ūminis reumatas, artritas, širdies raumens ir vožtuvų pažeidimai? Kokie yra bendrieji simptomai?
- Dažniausiai ūminis reumatas prasideda trumpalaikiais, intensyviais sąnarių skausmais ar artritu. Tai gali tęsti nuo kelių dienų iki 4– 6 savaičių. Artritas pasireiškia iki 70 proc. vaikų ir paauglių. Jis migruojantis, nesimetrinis, pažeidžia įvairius – dažniausiai kelio, čiurnos, alkūnės, riešo – sąnarius. Paprastai vieno sąnario pažeidimas tęsiasi neilgiau kaip 5 dienas. Sergant ūminiu reumatu skausmas sąnariuose ypač intensyvus. Rentgenologiškai gali būti matomas tik minkštųjų audinių paburkimas.
Dažniausi ir pavojingiausi yra širdies raumens ir vožtuvų pažeidimai. Reumatinė širdies liga pasireiškia po 10–20 metų po ūmaus ligos periodo ir yra pagrindinė įgytų širdies vožtuvų ligų priežastis.
 
- Kalbant apie pastarąjį atvejį, kokios gali būti pasekmės?
- Dažniausiai pažeidžiamas mitralinis vožtuvas, kiek rečiau – aorta. Dažniausiai būna mitralinė stenozė. Galimas ir kombinuotas pažeidimas – pasireiškia ir nepakankamumas, ir stenozė. Gali prireikti vožtuvo protezavimo operacijos. 
 
- Ar yra efektyvių šios ligos gydymo metodų? Ir kokių? 
- Net ir nesant klinikinių faringito ar tonzilito simptomų, skiriama antibiotiko terapija penicilino grupės preparatais – rekomenduojamomis dozėmis šie susirgimai gydomi bent jau 10–14 dienų. Radus gerklės streptokokinę infekciją, tiriami ir šeimos nariai.
Didžiausia rizika išlieka per pirmuosius dvejus metus, tačiau nauja reumato ataka gali suduoti bet kada. Šios rizikos mažėjimą lemia efektyvus gydymas antibiotikais. Rizika mažėja ir kartu su amžiumi. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

      razinka


      Sveika šeima


      Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

      Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JAV – rekordinis vaistų trūkumas

      Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris