Neonatologas Antanas Pužas: naujagimis - dėkingas pacientas

Deimantė Zailskaitė
2014-08-04
„Dirbu naujagimių reanimacijoje. Tai turbūt viską pasako: mano pacientai yra nesveiki, sunkiai sergantys naujagimiai“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Naujagimių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vadovas Antanas Pužas. Šis skyrius veikia jau 25 metus. Tačiau, anot vadovo, visuomenei dar trūksta informacijos ypač apie mažiausio svorio neišnešiotus naujagimius.
Neonatologas Antanas Pužas: naujagimis - dėkingas pacientas
„Visuomenėje trūksta objektyvios informacijos, nes vieni galvoja: gimė mažiukas, nieko nebegalima padaryti, verčiau tegul jis numiršta, o kiti galvoja atvirkščiai – šiuolaikinė medicina turi padėti, jis privalo gyventi ir būti sveikas“, - sako Kauno klinikų Naujagimių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vadovas Antanas Pužas.

- Sakykite, kokie atvejai jūsų darbe yra sudėtingiausi?
- Pats sudėtingiausias ir didžiausias darbas – labai mažo svorio naujagimiai: nuo 1 iki 1,5 kilogramo ir ypač mažo – iki 1 kilogramo. Neišnešioti naujagimiai sudaro 70 procentų mūsų skyriaus pacientų. Deja, ne visada pavyksta pagelbėti patiems mažiausiems, nes jie yra nebrandūs ir nepasiruošę gyventi savarankiškai. Tačiau turime stengtis jiems padėti – duoti šansą gyventi. Lygiuojamės į skandinavus, kurie pasaulyje pagal tokių naujagimių išgyvenamumo ir gyvenimo kokybės rodiklius yra lyderiai. Kadangi su skandinavais bendraujame seniai – dvidešimt metų, – stengiamės perimti jų patirtį. Šis bendradarbiavimas duoda gerų rezultatų: perinatalinis mirtingumas tikrai mažėja. Bet mums svarbus ne tik kūdikių išgyvenamumas, bet ir jų gyvenimo kokybė.
 
- Ar keičiasi Lietuvos visuomenės požiūris į neišnešiotus naujagimius?
- Sakyčiau, kad keičiasi. Tačiau mes dar pakankamai mažai informuojame visuomenę apie šiuos dalykus. Kuo ji daugiau žinotų, tuo mums būtų lengviau dirbti. Bet žinotų realius dalykus, o ne tai, kas jiems kitąkart atrodo. Tarkime, kartais tėvai sako: palaukite, 500 gramų ir 22 savaičių naujagimis privalo gyventi! Teoriškai – taip. Bet praktiškai jam padėti yra labai sudėtinga. Niekur pasaulyje tokie naujagimiai neišgyvena šimtu procentų. Švietėjiškas darbas yra labai svarbus.

Kai pradėjome dirbti, netgi kolegos stebėdavosi: naujagimių reanimacija? O ką ten veikti? Kas čia per skyrius? Dabar tokių klausimų nebekyla. Bet visuomenei trūksta rimtos objektyvios informacijos, nes vieni galvoja: gimė mažiukas, nieko nebegalima padaryti, verčiau tegul jis numiršta, o kiti galvoja atvirkščiai – šiuolaikinė medicina turi padėti, jis privalo gyventi ir būti sveikas.
 
- Prieš laiką gimusiems vaikams turbūt ir ateityje nepavyksta išvengti sveikatos problemų?
- Be abejo, ne visi anksčiau laiko gimę vaikai auga sveiki, ypač gimusieji labai mažo svorio – iki kilogramo. Šiuos naujagimius klinikoje stebime iki metų - čia yra daugiaprofilinė universitetinė ligoninė ir jeigu naujagimis turės kokių problemų, yra galimybė jam pagelbėti. Tai, ką jis gaus čia, negaus rajono ligoninėje arba poliklinikoje. Džiaugiamės, kad neįgalių naujagimių turime nedaug. Tai pavieniai naujagimiai, kurie vėliau turi raidos problemų. Dažniausiai tai yra minimalios problemos, tačiau pasitaiko ir cerebrinio paralyžiaus atvejų. Tarkime, jeigu mama pagimdė 23–24 savaičių naujagimį, kuris sveria 600–700 gramų, o jis turėjo gimti dar už keleto mėnesių, gamtos yra taip surėdyta, kad jis nepasiruošęs savarankiškai gyventi. Ir tai, ką medicina iki šios dienos pasiekusi, nėra šimtaprocentinis garantas, kad sugebėsime jam padėti.
 
- Nuo ko priklauso, išgyvens toks naujagimis ar ne?
- Naujagimių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje be aparatūros, kuri yra labai brangi, nieko nepadarysi. Savo skyriuje naudojamės naujausia pasaulyje aparatūra. Bet aparatūra - dar ne viskas. Reikalingas patyręs kolektyvas: gydytojai, slaugytojai, pagalbinis personalas. Komandinis darbas tikrai yra labai svarbus.
 
Jūsų pacientai dar nekalba. Ar tai neapsunkina darbo? 
- Nors mūsų pacientai negali pasakyti, kas yra blogai, dažniausiai tai galima nustatyti iš naujagimio elgsenos, iš tyrimų, kuriuos galime atlikti. Bet tai nereiškia, kad neturime su kuo kalbėti, nes greta naujagimio visada yra tėvai. Su jais tikrai reikia pakankamai daug diskutuoti ir aiškintis. Kitą kartą pagalvoji, kas geriau: ar kada tau žmogus daug pasakoja, bet jo pasakojime kartais nerandi reikalingos informacijos, ar tada, kai tu pats atsirenki, kaip naujagimis atrodo, kaip jis elgiasi, kokie yra jo tyrimai. Naujagimis yra dėkingas pacientas. Pavyzdžiui, dauguma pagyvenusio amžiaus žmonių yra kamuojami lėtinių ligų, kurių negalima išgydyti. Mūsų pacientai, jeigu pavyksta pagelbėti, iš ligoninės išvažiuoja sveiki ir labai greitai. Aišku, neišnešioti, ypač mažo svorio naujagimiai ligoninėje praguli po tris keturis mėnesius. Šiuo atveju su jais yra sudėtingiau, bet didesni naujagimiai sveiksta greitai.

 
- Tokiems vaikams augant reikalinga ypatinga priežiūra?
- Visada mamoms sakome: jūs neturite galvoti, kad išvažiavote namo ir dabar jūsų vaikas yra toks, koks būtų gimęs išnešiotas. Tikrai tėvams ir medikams reikia įdėti daug darbo. Be abejo, tokie vaikai gimsta be stipraus imuniteto ir yra imlesni ligoms. Tėvai visada turi pamąstyti, kad tai nėra toks vaikas, kuris būtų gimęs išnešiotas ir namo išvykęs trečią parą po gimdymo. Tokiems vaikams reikia rimtesnės priežiūros.
 
- Ar būna, kad mama nedrįsta artintis prie savo prieš laiką gimusio vaiko?

- Po gimimo – taip. Jeigu tai nėra staigus gimdymas, mes ruošiame stacionare gulinčią pacientę: su ja šnekame, aiškiname, kad jūsų vaikelis bus mažiukas, bus neišnešiotas. Pirmą kartą pamačius vaiką tikrai būna, kad mama pasako: aš ateisiu rytoj. Jai reikia laiko su tuo susitaikyti. Pas mus klinikoje yra ir psichologas, ir socialinis darbuotojas, kurie padeda mamai surasti kelią pas savo vaiką, tačiau pagrindinį darbą atlieka reanimacijos kolektyvas.
 
Dosjė
1982 m. Kauno medicinos institutas, gydomasis fakultetas.
Specialybė –gydytojas.
1982-1983 m.Šiaulių Respublikinė ligoninė, pediatrijos rezidentūra.
1983-1989 m. Akmenės rajono centrinė ligoninė, gydytojas pediatras.
1989-1993 m. KMUK Naujagimių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytojas neonatologas.
1993-2009 m. KMUK Naujagimų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vadovas.
Tobulinosi: 2006 m. KMUK  „Aktualūs naujagimių reanimacijos ir intensyviosios terapijos klausimai”, 2007 m. KMUK „Naujagimių būklės stabilizavimas ir paruošimas transportavimui”, 2008 m. „Naujagimių gaivinimas“, 2005-2009 m. darbas su kursantais ir rezidentais naujagimių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, pastovus dalyvavimas įvairiose tarptautinėse konferencijose Europoje. 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

      razinka


      Sveika šeima


      Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

      Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JAV – rekordinis vaistų trūkumas

      Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris