Nuoširdaus bendravimo dovana nepakeisi

Aigustė Tavoraitė
2017-12-18
Artėjančios gražiausios metų šventės daugelį įsuka į lėkimo ir dovanų paieškų maratoną. Visgi psichologai primena, kad daug svarbesnis nei nereikalingi daiktai yra kasdienis artimiesiems skiriamas dėmesys ir rūpestis.
Nuoširdaus bendravimo dovana nepakeisi
Šalia materialių dovanų tiek sveikiems, tiek sergantiems, galima dovanoti ir ką nors nematerialaus: žodį, maldą, palinkėjimą, prisiminimą. Juk ir sergantis žmogus taip pat nori dovanoti.

Kompensuoja bendravimo stoką

Psichologės Genovaitės Petronienės pastebėjimu, daugeliui žmonių atrodo negražu nieko nedovanoti Kalėdų metu, kai visi aplinkiniai tai daro. Vis dėlto dovana neretai tampa ne dėmesingumo ar meilės išraiška, o greičiau siekiu kompensuoti bendravimo stoką.

 
Taigi kartais žmonės, kuriems kasdienybėje trūksta palaikymo, artimesnio ryšio ar draugystės, tai bando sukurti teikdami dovanas.
„Patarčiau jų taip neakcentuoti, nes neretai pridovanojama nereikalingų dalykų, dar liūdniau – jei jie būna brangūs. Ypač vyresnio amžiaus žmonėms, senjorams yra itin sunku įtikti su dovanomis, nes jų poreikiai kitokie“, – sakė psichologė.

 
Dovana – mokėjimas išklausyti
Pašnekovė pabrėžė, kad paskirtas laikas ir nuoširdus bendravimas, ypač su senyvo amžiaus žmogumi, gali tapti daug vertesne dovana. Tačiau nereikėtų reikalauti iš tokio žmogaus bendravimo kaip iš bendraamžių.
„Dažnai tikimasi, kad vyresnis žmogus supras juos, įsiklausys. Tačiau kartais pasitaiko, kad tokiems žmonėms trūksta įgūdžių, kaip įsiklausyti, išsakyti nuomonę ne taip kategoriškai.
 
Jie turi mažai jėgų, neretai būna blogos nuotaikos, net jaučia kokią nors neteisybę, kad tiek kitiems per gyvenimą atidavę nesulaukia grąžos. Ir būdami tokios nuotaikos net neturi tikslo normaliai bendrauti. Į visa tai reikia atsižvelgti. Suvokiant tokią situaciją ir žmonių nusiteikimą reikia pasistengti surasti savyje atjautos ir bendrauti taip, kad jie pasijustų laimingi – išklausyti juos, pagirti. Tai bus didžiausia dovana tokiems žmonėms“, – aiškino G.Petronienė.
 
Geras pasirinkimas – sveikatos prekės
Pasak pašnekovės, vienas geriausių dovanų variantų tiek senyvo amžiaus žmonėms, tiek jauniems – sveikatos prekės. „Sveikatos niekam niekada nebus per daug“, – pridūrė pscichologė.

Tokios dovanos gali būti įvairiausios – nuo konkrečių medicininių priemonių iki sveikatinimo procedūrų. Tik prieš renkantis konkrečias priemones visgi reikėtų išsiaiškinti, ko konkrečiai žmogui reikia.

 
Verta žinoti
Naujų komunikacijos būdų artimiesiems ypač tenka ieškoti, kai garbaus amžiaus namiškis persikelia į senelių globos namus. Jei senelių globos namai yra įsikūrę toli nuo šeimynos gyvenamosios vietos, ryšį senjoru. gali padėti išlaikyti reguliarūs skambučiai, įprastiniai laiškai ar įvairūs siuntiniai iš namų.


Jei yra prieiga prie interneto, palaikyti nuolatinį ryšį gali padėti elektroniniai laiškai ar virtualios pokalbių programos.
Nenutolti padeda dalyvavimas pačiuose svarbiausiuose senjoro gyvenimo įvykiuose – gimtadieniuose, metinėse šventėse – arba įsitraukimas į veiklą, kurioje dalyvauja pats senolis.
 
Taip pat nepamiršti reikėtų gerinti pokalbių kokybės. Leiskite artimajam išsikalbėti. Šnekėdami stenkitės dažniau paminėti senjoro vardą ar giminystės ryšį – šitaip parodysite, jog išties domitės pašnekovu. Jūsų kalba turėtų būti lėta, sklandi bei aiški. Pokalbio metu visas ryšio priemones geriau reikėtų padėti į šalį.
Garbaus amžiaus žmonės ne tik yra itin jautrūs ir greitai pastebi aplinkinių nuotaikų pokyčius, bet ir patys šias emocijas perima patys to nepastebėdami. Todėl stenkitės net ir būdami nepatenkinti ar supykę, neparodyti šito savo kūno kalba, mimika.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris