Nėštumas ir fizinis aktyvumas – suderinama?

Aigustė Tavoraitė
2019-05-09
Apie tai, kiek intensyviai galima sportuoti nėštumo metu ir kokią veiklą pasirinkti, kalbamės su kineziterapeute, specialių užsiėmimų nėščiosioms trenere Justina Berger.
Nėštumas ir fizinis aktyvumas – suderinama?
Mankšta vandenyje - viena saugiausių fizinio aktyvumo formų nėščiajai. Dėl specifinių vandens savybių kūno raumenims tenka išlaikyti 50 procentų mažiau svorio nei įprastai.

- Reguliarus sportavimas nėštumo metu – daugiau rizikos ar naudos?
Intensyvi sportinė veikla ir nėštumas nėra suderinami, nes turi visiškai skirtingus tikslus. Intensyvių treniruočių metų deginamos kalorijos, padidėja organizmo deguonies poreikis, suintensyvėja medžiagų ir tam tikrų hormonų apykaita. Tokios treniruočių metu vykstančios kūno reakcijos, kaip kūno hipertermija (kai kūno temperatūra pakyla aukščiau 37 laipsnių), deguonies trūkumas, dehidratacija (vandens kiekio organizme sumažėjimas), hipoglikemija (per mažas gliukozės kiekis kraujyje) sudaro vaisiui didelę riziką, pavojų jį prarasti. Aišku, fiziškai iki nėštumo aktyvios moterys, sportininkės, yra žymiai daugiau pasiruošusios, stipresnės, turi geresnę reakciją ir ištvermę. Jų kūnas efektyviau susitvarko su krūviais, negu iki tol nesportavusių moterų.

Tačiau bet kuriuo atveju nėštumo metu rinkčiausi žodį „saugūs“ pratimai, kai yra pritaikomas tinkamas krūvis. Juk moteris yra atsakinga ne tik už save, bet ir naują gyvybę! Taigi jei nėščioji prieš pastodama buvo fiziškai aktyvi, patariama toliau išlaikyti fizinį aktyvumą, tik sumažinti krūvio intensyvumą iki vidutinio. Jei iki nėštumo nesportavote, fizinį krūvį didinkite palengva. Bet pradėti mankštintis niekada nevėlu.
 
- Nuo ko patartumėte pradėti?
Pirma, pasikonsultuoti su gydytoju, ar nėra nėštumo komplikacijų, ar leidžiama saikingai sportuoti. Ypač atsargioms reikia būti pirmus tris mėnesius, nes išlieka persileidimo rizika. Svarbu, kad maksimalus širdies susitraukimo dažnis užsiėmimo metu neviršytu 140 dūžių per minutę. Besimankštinant tūri netrūkti oro, turite pajėgti laisvai kalbėtis. Taip pat reikėtų vengti staigių judesių, treniruočių su dideliais svoriais. Svarbu nepamiršti klausyti organizmo: jei kuris pratimas kelia skausmą, didžiulį nuovargį ar diskomfortą, jį būtina nutraukti. Šiaip naudinga mankštintis bent tris kartus per savaitę.
 
- Kokia veikla galima užsiimti nėščiajai be didesnės rizikos? 

Viena fizinio aktyvumo formų – vaikščiojimas. Pirmame trimestre galima nueiti nuo vieno iki trijų kilometrų per dieną, antruoju ir trečiuoju nėštumo laikotarpiais – didinti iki trijų penkių. Tai – lengva aerobinė veikla, jos metu nesumažėja deguonies ir maisto medžiagų atnešimas vaisiui. Taip pat tinka kvėpavimo, lengvi tempimo ir atsipalaidavimo pratimai. Kasdien atlikite Kėgelio pratimus, skirtus dubens dugno raumenų stiprinimui. Jie būtini besilaukiančioms ir pagimdžiusioms moterims.
Kiekvienai rekomenduočiau pabandyti mankštą vandenyje. Tai yra viena saugiausių fizinio aktyvumo formų nėščiajai. Dėl specifinių vandens savybių kūno raumenims tenka išlaikyti 50 procentų mažiau svorio nei įprastai. Taip mažėja raumenų patempimo tikimybė, stuburo ir sąnarių apkrova bei kraujo sąstovis venose. Baseine patogu atlikti kvėpavimo sulaikymo pratimus, truputį panirti. Nardymas naudingas ne tik būsimai mamai, bet ir mažyliui – jis taip pat mokosi sulaikyti kvėpavimą. Tai labai praverčia gimdymo metu, kai naujagimis jaučia deguonies trūkumą. Dabar pasirinkimas sportuoti nėščiosioms nemažas: sporto klubai ir studijos, mankštos salėje ir baseine, specialiai pritaikyti nėštumui pilateso ir jogos užsiėmimai, šokiai.

 
Verta žinoti
Jei nutarėte sportuoti savarankiškai ar namuose, būtinai apsilankykite pas kineziterapeutą, kuris įvertins jūsų raumenų būklę, atsižvelgs į nėštumo periodą, nusiskundimus ir pageidavimus, sudarys individualią programą. Parodys, kaip saugiai ir taisyklingai atlikti pratimus namuose. Mankšta neturi nemaloniai varginti, o kelti teigiamas emocijas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris