Vengrijos sveikatos apsaugai – gelbėjimo planas

Aigustė Tavoraitė
2017-02-13
Ką tik paskelbto Europos sveikatos paslaugų indekso (EHCI) sąrašo gale besivelkanti Vengrija jau ruošia sveikatos apsaugos sistemos gelbėjimo planą – naują erą atverti ir geresnę sveikatos priežiūrą dešimčiai milijonų gyventojų užtikrinti turėsianti elektroninė nacionalinė sveikatos priežiūros programėlė.
Vengrijos sveikatos apsaugai – gelbėjimo planas
Pagal sergamumą brangiai valstybei atsieinančiomis ligomis, pavyzdžiui, širdies ir vėžiu, Vengrijos rodikliai yra vieni blogiausių Europoje.

Kaip sunkiai sergantis ligonis
Prieš beveik dešimtmetį pasiekusi aukščiausią sveikatos apsaugos sistemos įvertinimo rodiklį Vengrija pastaraisiais metais nuosekliai smuko vis žemiau. Šiemet trimis pozicijomis nukritusi ir 30–tą vietą sąraše užėmusi šalis aplenkė tik Lenkiją, Albaniją, Bulgariją, Juodkalniją ir Rumuniją. Pažymima, kad aukštesnėje vietoje atsidūrė netgi ilgą laiką krizės purtoma ir po griežtu taupymo režimu atsidūrusi graikų sveikatos apsaugos sistema.
 
Ekspertai pabrėžia, kad siekiant sukurti modernią, į pacientą orientuotą sveikatos apsaugos sistemą šalies valdžia privalo nedelsdama imtis esminių reformų. Pagal sergamumą brangiai valstybei atsieinančiomis ligomis, pavyzdžiui, širdies ir vėžiu, Vengrijos rodikliai yra vieni blogiausių Europoje.
 
„Vengrų sveikatos priežiūra primena ne viena lėtine liga sunkiai sergantį pacientą, kurį ilgą laiką reikia gydyti vien tam, kad pavyktų stabilizuoti jo būklę“, – pastebėjo Budapešto Lorando Etvešo universiteto socialinių mokslų profesorė Éva Orosz.

Pasak jos, per pastaruosius metus gyvenimo trukmė Vengrijoje pailgėjo, bet gerokai mažiau lyginant su dauguma kitų Europos šalių.
 
Pokyčius žada sveikatos programėlė
Didžiulių pokyčių Vengrijoje tikimasi įdiegus naują nacionalinės sveikatos apsaugos programėlę. Ji prijungs pacientus prie centrinės ligoninės duomenų bazės ir kitų medicinos įrašų, kuriais jie galės dalintis su gydytojais.
Programos tikslas – pagerinti visuomenės sveikatą, kreipiant dėmesį į lėtinėmis ligomis sergančiuosius, suteikti gyvenimo būdo ir gydymo patarimų ir taip sutaupyti pinigų.

„Tai tik dalis darbo siekiant iš esmės permąstyti, kaip turėtų veikti pirminė sveikatos priežiūra. Tai leis užtikrinti gyvą ryšį tarp pirminės paslaugos tiekėjo ir paciento, – sakė vyriausybės patarėjas programėlės klausimu gydytojas Sandor Bekasi. – Kiek žinau, Vengrija yra unikali tuo, ką bando pasiekti.“
 
Leis efektyviau skirstyti lėšas 
Sveikatos reformai įgyvendinti Vengrija turi gerą pasirengimą – dar nuo 1990 m. pacientai turėjo unikalų ID numerį, susietą su jų skaitmeniniais medicinos įrašais. 2008-ųjų krizės metu siekdama sumažinti išlaidas vyriausybė ligonių įrašus perkėlė į vyriausybės kontroliuojamą serverį. Tai leido sukaupti unikalų duomenų kiekį.
 
Buvęs Vengrijos sveikatos apsaugos ministras Miklós Szócska pabrėžė, jog visos sveikatos institucijos prie centralizuotai valdomos debesyje esančios duomenų bazės turėtų būti prijungtos šią vasarą ar rudenį. Šiuo metu prie sistemos prijungta beveik pusė valstybinių sveikatos priežiūros įstaigų.
 

Rinkdami duomenis centralizuotai iš visų ligoninių sveikatos apsaugos pareigūnai dabar galės analizuoti juos iš platesnės perspektyvos. Tai leis iš naujo peržiūrėti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, pagerinti jų kokybę, efektyviau paskirstyti lėšas, užtikrinti skaidresnius mokėjimus.
 
Gali įkelti duomenis patys
Kitas svarbus uždavinys - susieti programėlę su centrine duomenų baze. Tam reikalingi teisės aktai pernai buvo priimti, Sveikatos apsaugos ministerijai tereikia patvirtinti kitą etapą, leisiantį programai pasiekti centrinę duomenų bazę.
 
Pati nemokama programėlė jau veikia. Pernai vyriausybės inicijuota didelė viešųjų ryšių kampanija jau spėjo įtraukti 20 tūkst. vartotojų. Kampanija buvo sufokusuota į „vieno langelio“ idėją – prieigą prie informacijos apie ligą, gydytojo, asmeninių sveikatos duomenų ir priemonių kontroliuoti savo sveikatą.

 
Pacientai taip pat gali ir įkelti informaciją, pavyzdžiui, apie savo mitybą, svorį, kraujo spaudimą, gliukozės kiekį kraujyje, judėjimą ir tokias būkles kaip nėštumą.
Taip pat pacientams suteikiama galimybė tiesiogiai susisiekti su bendrosios praktikos gydytoju. Tam jie privalo turėti internetinę anketą. Tuomet gydytojas gali matyti asmens sveikatos įrašų pasikeitimus ir susidaryti aiškesnį vaizdą apie galimus negalavimus ir jų gydymą. Nors duomenys yra kaupiami ir saugomi centralizuotai, pacientas gali atsisakyti dalintis jais, pasirinkti, su kuriais medicinos darbuotojais nori ja dalintis.

 
Verta žinoti
Europos komisijos EHCI yra laikoma pagrindiniu viešu nacionalinės sveikatos sistemos įvertinimu. Be kitų kriterijų indekso taškais šalys vertinamos pagal pacientų teisų užtikrinimą, paslaugų prieinamumą, laukimo laiką, sėkmės rodiklius, prevencinių priemonių efektyvumą, aprūpinimą vaistais ir kt. Nurodoma, kad Vengrija ypač mažai taškų gavo pagal laukimą eilėse, sėkmės rodiklius ir vaistų aprūpinimą.
 
Su 927 iš 1000 taškų pirmoje vietoje atsidūrė Olandija, toliau išsidėsto tokios šalys kaip Šveicarija, Norvegija, Belgija. Slovakija, Kroatija, Serbija, Estija, Lietuva, Latvija, Makedonija yra tik viena vieta aukščiau už Vengriją, kuri surinko 575 taškus. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris